Να πάω σε δάσκαλο μαθητή του Παναγιωτίδη ή του Περιστέρη;

kapoios

Μέλος
Παιδια ειμαι σε διλημα σε ποιον δασκαλο απ τους δυο να παω
Σε ενα που ειχε δασκαλο ΤΟν Αθανασιο Παναγιωτιδη ή σε ενα που ειχε τον Σπύρο Περιστερη?
 
Φίλε μου είναι σα να λες παιδιά να πάω δεξιά η’ αριστερά? Εγώ θα σου πρότεινα πάντα φιλικά ,να ερωτηθείς ο ίδιος και ότι σου κάθεται καλύτερα στο αυτί σου εκεί να καταλήξεις.
Υ.Γ πρόσεξε σημαντικό ρόλο έχει να κάνει η επιλογή του Δασκάλου σου για την μουσική σου εξέλιξη και όχι μόνο.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Φίλε μου είναι σα να λες παιδιά να πάω δεξιά η’ αριστερά? Εγώ θα σου πρότεινα πάντα φιλικά ,να ερωτηθείς ο ίδιος και ότι σου κάθεται καλύτερα στο αυτί σου εκεί να καταλήξεις.
Υ.Γ πρόσεξε σημαντικό ρόλο έχει να κάνει η επιλογή του Δασκάλου σου για την μουσική σου εξέλιξη και όχι μόνο.

Πιστευω οτι η απαντηση του κ.Γαβαλακη σε καλυπτει απολυτα. Η αποφαση για το ποιον δρομο θα ακολουθησεις αφορα εσενα και μονο. Αυτο που εχω εγω να σου πω επιπροσθετως ειναι να προσεξεις μη μπλεξεις με Καρα, Αγγελοπουλο και τους συν αυτοις γιατι τοτε το μονο βεβαιο ειναι οτι ποτε δεν προκειται να μαθεις! Ηλικιαν εχεις,σκεψου και αποφασισε! Καλη προοδο!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δοξα το Θεο ηχογραφησεις υπαρχουν και των 2 αυτων δασκαλων και μαλιστα πολλες, αν αυτο που σας προβληματιζει ειναι το υφος που θα αποκτησετε. Ακουστε τες -αν δεν τις εχετε ηδη ακουσει- και κοιταξτε ποιος σας αρεσει. Δεν θα ειναι δυσκολο να αποφασισετε διοτι υπαρχει τεραστια διαφορα αναμεσα σε αυτους τους δυο.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δοξα το Θεο ηχογραφησεις υπαρχουν και των 2 αυτων δασκαλων και μαλιστα πολλες, αν αυτο που σε προβληματιζει ειναι το υφος που θα αποκτησεις. Ακουσε τες -αν δεν τις εχεις ηδη ακουσει- και κοιτα ποιος σου αρεσει. Δεν θα ειναι δυσκολο να αποφασισεις διοτι υπαρχει τεραστια διαφορα σε αυτους τους δυο.

Ἡ καλύτερη συμβουλή.

Σωστόόός.
 
Αυτο που εχω εγω να σου πω επιπροσθετως ειναι να προσεξεις μη μπλεξεις με Καρα, Αγγελοπουλο και τους συν αυτοις γιατι τοτε το μονο βεβαιο ειναι οτι ποτε δεν προκειται να μαθεις!

Σᾶς παρακαλῶ πολὺ κ.Καρασταμάτη να ἀνακαλέσετε ἀμέσως!!
Ἕ ὅχι καὶ δὲν πρόκειται νὰ μάθει τίποτε ἀπ'αὑτὸ τὸ ἐξαίσιο, παραδοσιακὸ, ὑποδειγματικὸ ψάλσιμο!:D:D:D

 
Last edited:
K

konman

Guest
Αυτο που εχω εγω να σου πω επιπροσθετως ειναι να μπλεξεις με Καρα, Αγγελοπουλο γιατι τοτε το μονο βεβαιο ειναι οτι προκειται να μαθεις!


Ωραια τα λεει..:D:D:D
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ;111314 said:
Σᾶς παρακαλῶ πολὺ κ.Καρασταμάτη να ἀνακαλέσετε ἀμέσως!!
Ἕ ὅχι καὶ δὲν πρόκειται νὰ μάθει τίποτε ἀπ'αὑτὸ τὸ ἐξαίσιο, παραδοσιακὸ, ὑποδειγματικὸ ψάλσιμο!:D:D:D


Καλα βρε παιδια μη βαρατε! Απλα επειδη τωρα ειναι αργα και νυσταζω θα το ακουσω το πρωι που θα ειμαι φρεσκος και ευχαριστως αν μ αρεσει να ανακαλεσω! Ελεος!
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Παιδια ειμαι σε διλημα σε ποιον δασκαλο απ τους δυο να παω
Σε ενα που ειχε δασκαλο ΤΟν Αθανασιο Παναγιωτιδη ή σε ενα που ειχε τον Σπύρο Περιστερη?


Είναι σίγουρο ότι οι μαθητές αυτών των διδασκάλων είναι...«καλοί» μαθητές τους;;; :D

Πέρα από την πλάκα, (και χωρίς να αναφέρομαι στους συγκεκριμένους ανθρώπους, αφού δεν ξέρω καν ποιοί είναι) θα πρέπει να πούμε πως οι μαθητές δεν είναι πάντα αντάξιοι των δασκάλων τους! Ένας δάσκαλος, με πολλούς μαθητές, θα έχει και καλούς και κακούς. Λογικό είναι.
Θα πρέπει λοιπόν, κατά την άποψή μου, να ψάχνουμε για να μην πέσουμε στους...«κακούς» :eek:

Αυτό είναι το ένα που σκέφτομαι. Το άλλο είναι το εξής:
Γιατί πρέπει κάποιος να έχει ένα δάσκαλο;;; Αφού τελειώσει (ποτέ ταυτόχρονα για διάφορους λόγους) μπορεί να ξαναρχίσει και σε άλλο δάσκαλο και μετά και σε άλλο... Εγώ προσωπικά αυτό το έχω κάνει 3 φορές. Έχοντας δίπλωμα ξεκίνησα από την αρχή...τους χαρακτήρες σε άλλο δάσκαλο για να δω πως τα λέει αυτός. Μετά από 5 χρόνια μαθήματος, πήγα στρατό και μετά άρχισα σε άλλο δάσκαλο πάλι από την αρχή. Μπορεί να μην τα έπαιρνα εύκολα φαίνεται :rolleyes: Μπορεί όμως να ισχύει και το ότι η απόκτηση της γνώσης θέλει κόπο, χρόνο και δυστυχώς αρκετά χρήματα!!!

Σκεφτείτε και αυτές τις απόψεις κατά το διάστημα που θα ψάχνετε για δάσκαλο (που δεν έχουν να κάνουν καθόλου με σχολές κτλ κτλ κτλ)

Ευχαριστώ

Νεκτάριος Κόντης
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Σᾶς παρακαλῶ πολὺ κ.Καρασταμάτη να ἀνακαλέσετε ἀμέσως!!
Ἕ ὅχι καὶ δὲν πρόκειται νὰ μάθει τίποτε ἀπ'αὑτὸ τὸ ἐξαίσιο, παραδοσιακὸ, ὑποδειγματικὸ ψάλσιμο!:D:D:D


κάτι τέτοια βιντεάκια άμα δείχνετε στους μαθητές, θα τους κάνετε πολύ γρήγορα να πιστέψουν ότι μπορούν να τα πουν καλύτερα
 

kapoios

Μέλος
Ωραια παιδια ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες.
Να ρωτησω εχει καποιο συμφορουμιτη που δασκαλους του ηταν ο Αθανασιος Παναγιωτιδης ή ο Περιστερης για περισσοτερες πληροφοριες
Και κατι αλλο ποιου πιστευετε το υφος ηταν το καλυτερο?
Ευχαριστώ και παλι για την βοηθεια και τον χρονο σας.:):wink:
 
Τὸ θέμα ἀδελφέ μου πιστεύω ὅτι τὸ ἔθεσε πολὺ σωστὰ ὁ κ.Νεκτάριος Κόντης:
"Είναι σίγουρο ότι οι μαθητές αυτών των διδασκάλων είναι...«καλοί» μαθητές τους;;;"
Ἐγῶ θα σὲ συμβούλευα νὰ ξεκινήσεις νὰ κάνεις τὶς ἀσκήσεις τοῦ Μαργαζιώτη, στὸ τζάμπα ἐντελῶς, ἐκτελεσμένες ἀπό τον κορυφαίο, παραδοσιακὸ, διδάσκαλο Κωνσταντίνο Κατσούλη, κάνοντας κλὶκ ἐδῶ.
Μόλις μὲ τὸ καλὸ τελειῶσεις τὶς ἁσκήσεις καὶ τὶς ἔχεις μάθει τέλεια, νὰ ξεκινήσεις ἀπό τὰ βασικὰ τοῦ ἀναστασιματαρίου, καὶ πάλι τζάμπα, ἀπό τὸν κύριον Γεῶργιο Χατζηχρόνογλου ἐδῶ.
Παράλληλα νὰ ἀκοῦς τὶς ἡχογραφήσεις τοῦ Μέγαλου Ἰακῶβου Ναυπλιώτου ποὺ βρίσκονται ἐδῶ.
Kαθῶς καὶ τὸν γερὸ Δοσίθεο τὸν Κατουνακιώτη.
Γιὰ να μάθεις τὶ ἐστὶ ψαλτική! Καὶ μάλιστα λεβέντικη! Ὅχι τὰ συναισθηματικὸ-εὐσεβιστικά που δυστυχῶς ἐκτὸς ἀπὸ τὴν θεολογία ἐχουν κατακλύσει καὶ τὴν ψαλτική ὡς μέρος ἀναπόσπαστον αὑτής!
Θὰ σὲ συμβούλευα ἐπίσης νὰ μελετήσεις καὶ τὶς ἡχογραφήσεις ἀλλά καὶ τὶς ἐργασίες περὶ διαστημάτων τοὺ κ.Χαραλάμπους Συμεωνίδου, ὁ ὀποίος εἶναι μέλος τοῦ φόρουμ.
Δὲν μου φαὶνεται να χρειάζεσαι "δάσκαλο". Ἀπλῶς χρειάζεσαι ὑπακοὴ στοὺς παραδοσιακοῦς διδασκάλους, πολὺ μελέτη, ἀσκηση καὶ καλλιέργεια τῆς φωνής, καὶ ὄρεξη! Ἀν βέβαια θὲς νὰ μάθεις!
Καλὴ ἐπιτυχία...
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κ. "κάποιε", οι συμβουλές που σου γράφηκαν σχετικώς με το θέμα που άνοιξες απαντούν πλήρως στο ενδιαφέρον ερώτημά σου. Δεν θέλω με διδασκαλίστικο ύφος να υποκριθώ τον φωστήρα. Αλλά να ξέρεις πως εκτός από δάσκαλο χρειάζονται και άλλα στοιχεία, σημαντικώτερα, προκειμένου να γίνεις καλός ψάλτης: Α Γ Α Π Η για την γνώση, Χ Ρ Ο Ν Ο Σ και Ε Ν Δ Ε Λ Ε Χ Η Σ Μ Ε Λ Ε Τ Η. Διότι, ανεξαρτήτως από αυτά που θα ακούσεις από τον οποιονδήποτε δάσκαλό σου, εσύ πρέπει να μελετάς όσο μπορείς και όσα περισσότερα βιβλία μπορείς (τόσο θεωρητικά όσο και μουσικά). Και κάποτε θα φθάσεις ο ίδιος να είσαι δάσκαλος, και -γιατί όχι;- υψηλότερου επιπέδου του δασκάλου σου. Θα μελετήσεις όλες τις θεωρίες (πρέπει να διαβάσεις και το Θεωρητικό του Καρά με προσοχή -διότι έτσι μόνο θα έχεις σφαιρική άποψη για λεπτά θεωρητικά ζητήματα) και θα ακούσεις όλους τους ψάλτες ανεξαιρέτως. Αυτό που τώρα (πρώτο στάδιο εκμάθησης) έχει σημασία δεν είναι σε ποιον δάσκαλο θα μάθεις και ποιου μαθητής είναι αυτός. Όποιος και να είναι τα ίδια θα σου πει. Κάποιος φίλος έγραψε κάτι πολύ σωστό: Να μαθητεύσεις σε 2 δασκάλους ή και σε 3, διαφορετικών σχολών. Τότε με την κρίση σου θα καταλήξεις σιγά σιγά σε αυτό το ύφος που γεμίζει την καρδιά σου περισσότερο. Και για να γίνω πολύ πιο συγκεκριμένος: Να επιλέξεις αρχικώς ΤΗΝ ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΘΗΣΗ. Οι καιροί είναι δύσκολοι. Αν οι δάσκαλοι που αναφέρεσαι σου ζητούν χρήματα, μην πας σε κανέναν από τους δύο. Αφ' ότου μάθεις τα βασικά, και επιθυμείς να συνεχίσεις, ΤΟΤΕ θα κρίνεις καλύτερα και ορθότερα σε ποιον αξίζει να δώσεις πέντε φράγκα. Με πάρα πολλή αγάπη και ενδιαφέρον, Α.
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Πιστευω οτι η απαντηση του κ.Γαβαλακη σε καλυπτει απολυτα. Η αποφαση για το ποιον δρομο θα ακολουθησεις αφορα εσενα και μονο. Αυτο που εχω εγω να σου πω επιπροσθετως ειναι να προσεξεις μη μπλεξεις με Καρα, Αγγελοπουλο και τους συν αυτοις γιατι τοτε το μονο βεβαιο ειναι οτι ποτε δεν προκειται να μαθεις! Ηλικιαν εχεις,σκεψου και αποφασισε! Καλη προοδο!

Εσύ το χαβά σου κ νομίζω ότι πρέπει να ντρέπεσαι
που παρα την ηλικία σου (45 νομίζω) είσαι τόσο φανατισμένος
που σου μιλάνε για Περιστέρη κ Γίγαντα Παναγιωτίδη αλλά
εσύ που...:mad: Κρίμα κ έχεις καλή φωνή.
Προσβάλλεις τον εαυτό σου κ το δάσκαλό σου
τον Άρχοντα Ιωαννίδη μιλώντας με αυτόν τον
τρόπο για τεράστια μεγέθη στη Βυζαντινή Μουσική
(Καράς-Αγγελόπουλος).


Λοιπόν στο μέλος Kapoios ανάμεσα στους 2 μαθητές των
δασκάλων αυτών προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ του
Αθ.Παναγιωτίδη. Καλά οι υπόλοιποι που είστε
τόσο "φανατικοί υπέρμαχοι" του πατριαρχικού ύφους
γιατί ντρέπεστε (ή είστε δημοκρατικοί ξαφνικά,
γιατί απ' όσο ξέρω η δημοκρατία δεν χωρά στην
επιστήμη κ τη Παράδοση)να του πείτε ότι
ο αείμνηστος Παναγιωτίδης είναι
κατ' εξοχήν παράδειγμα πατριαρχικού ύφους;:cool:

Αλλά αν θες να ψάξεις παραπέρα, να διευρύνεις
βυζαντινομουσικούς ορίζοντες Αγγελόπουλος,Αγγελίδης,
Κωνσταντίνου,Συμεωνίδης κ φανατικά Αρβανίτης.
Πρόσεξε μην μένεις μόνο σε αυτούς.
Αυτά είναι απόψεις γιατί
κ ο Νεοχωρίτης π.χ. είναι τεράστιος.
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Εσύ το χαβά σου κ νομίζω ότι πρέπει να ντρέπεσαι
που παρα την ηλικία σου (45 νομίζω) είσαι τόσο φανατισμένος
που σου μιλάνε για Περιστέρη κ Γίγαντα Παναγιωτίδη αλλά
εσύ που...:mad: Κρίμα κ έχεις καλή φωνή.
Προσβάλλεις τον εαυτό σου κ το δάσκαλό σου
τον Άρχοντα Ιωαννίδη μιλώντας με αυτόν τον
τρόπο για τεράστια μεγέθη στη Βυζαντινή Μουσική
(Καράς-Αγγελόπουλος).


Λοιπόν στο μέλος Kapoios ανάμεσα στους 2 μαθητές των
δασκάλων αυτών προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ του
Αθ.Παναγιωτίδη. Καλά οι υπόλοιποι που είστε
τόσο "φανατικοί υπέρμαχοι" του πατριαρχικού ύφους
γιατί ντρέπεστε (ή είστε δημοκρατικοί ξαφνικά,
γιατί απ' όσο ξέρω η δημοκρατία δεν χωρά στην
επιστήμη κ τη Παράδοση)να του πείτε ότι
ο αείμνηστος Παναγιωτίδης είναι
κατ' εξοχήν παράδειγμα πατριαρχικού ύφους;:cool:

Αλλά αν θες να ψάξεις παραπέρα, να διευρύνεις
βυζαντινομουσικούς ορίζοντες Αγγελόπουλος,Αγγελίδης,
Κωνσταντίνου,Συμεωνίδης κ φανατικά Αρβανίτης.
Πρόσεξε μην μένεις μόνο σε αυτούς.
Αυτά είναι απόψεις γιατί
κ ο Νεοχωρίτης π.χ. είναι τεράστιος.

Εκτος απο ανεπιδεκτος μαθησεως γραφικος και αστειος, τωρα εγινες και περιγελως....ανοητε!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀμάν συνάδελφοι.

Ἄς πάει τὸ παλλικάρι σὲ μιὰ σχολὴ τῆς Μητρόπολης ὅπου βρίσκεται νὰ μάθει τὰ βασικα καὶ μετὰ ἀφοῦ ἀκούσει ἄς συνεχίσει. Ἁπλὰ πράγματα.

Τὸν Ἀγγελόπουλο δὲν τὸν συνιστῶ, μολονότι ἔχω ἀκούσει πὼς σὰν δάσκαλος εἶναι μεταδοτικός, λόγω τῶν θεωριῶν ποὺ διδάσκει καὶ ἐμφανίζουν ἀποκλίσεις ἀπὸ τὰ μέχρι σήμερα παραδεδομένα. Ἀργότερα, ἄν νομίζει πὼς θὰ ὠφεληθεῖ ἄς ἀκούσει κι ἄς πορευθεῖ κατὰ βούληση.

Ἐγώ θὰ τοῦ συνιστοῦσα νὰ πάει κατὰ Μπουσδέκη μεριά, ποὺ ἔχουν πολὺ καλὴ καὶ δραστήρια σχολὴ ἤ καὶ στὸν Συμεωνίδη γιὰ νὰ παρακολουθεῖ.
 
K

konman

Guest

Δὲν μου φαὶνεται να χρειάζεσαι "δάσκαλο"

Γιαννη, επιτρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο.

Ολοι χρειαζονται τον Δασκαλο στην αρχη.

Χρειαζονται Δασκαλο για να τους "μπασει",χρειαζονται Δασκαλο για τον ακουνε, για να τους λυνει τις αποριες, με ενα βιβλιο δεν μπορεις να κανεις διαλογο, στην πορεια γεννιουνται ερωτηματα, θα του ρθουνε βουνο.

Πρεπει να μαθει τα βασικα, να μαθει να παβουγαδιζει (παραλλαγη-μελος) και πρεπει να εχει καποιον να τον διορθωνει.

Πρεπει να εχει συγκεκριμενο χροναδιαγραμμα.. Δηλαδη να αρχισει απ την αρχη..

Π.χ. Πρωτος χρονος, τα βασικα, να μαθει τους χαρακτηρες αναβασης- καταβασης, εξασκηση,γνωριμια με τους ηχους και τα χαρακτηριστικα τους.

Δευτερος χρονος να μπει στο Αναστασιματαριο.. (εδω βαστα γερα :D μη λυγισεις)

Τριτος χρονος Ειρμολογιο ωστοσο θα αρχισει να "μπαινει"..

Τεταρτος χρονος μελη παπαδικης.. εκει ξαναμπες στο ψαλτολογιο να παρεις προτασεις :D και αρχισε να ακους αλλους δασκαλους η αλλες σχολες και να εντοπιζεις διαφορες..

Προτιμησε πατριαρχικους ψαλτες η μαθητες τους.


Πεμπτος χρονος...συγχαρητηρια τωρα αρχιζουν τα δυσκολα θα γινεις "μηχανη αναζητησης",θα εχεις αποκτησει ηδη καποιο κριτηριο και θα γυρευεις τις πιο παλιες και "κακες"- στον ηχο- ηχογραφησεις για να μαθεις να ...ψαλλεις :D


Λοιπον "Καποιε" αν καποτε πραγματικα θες να γινεις "Καποιος":D σωστος ψαλτης βρες καποιο παραδοσιακο ψαλτη που να "σερνει" οσο γινεται απο την "Πολη" μερια και μαθητη καποιου ονομαστου Ψαλτου, αν εχει καλη φωνη και καλη μουσικη αντιληψη το πιο πιθανο ειναι να εχει παρει τα στοιχεια απ το Δασκαλο του και να σε βαλει σε σωστο δρομο.

Με την προσωπικη σου προσπαθεια, ακουγοντας και τις αποψεις των προλαλησαντων
εχοντας τα προσοντα θα τα πας καλα.

Προς Θεου μην αρχισεις αναποδα, να βρεις οπωσδηποτε Δασκαλο τουλαχιστον για τα πρωτα 4-5 χρονια, μετα βρες κι αλλο Δασκαλο αμα θελεις.:D

Παραλληλα με ολα αυτα να πηγαινεις Κυριακες και εορτες στην Εκκλησια που ψαλλει ο Δασκαλος σου και να συμμετεχεις οσο γινεται περισσοτερο.



Καλη δυναμη!

Υ.Γ.
Α! και μη ξεχασεις τα βραδια να μπαινεις Ψαλτολογιον για ρυθμιση βαλβιδων, αλλαγη λαδιων κι οτι αλλο χρειαστει :D
Εδω θα μαστε!
 
Εσύ το χαβά σου κ νομίζω ότι πρέπει να ντρέπεσαι
που παρα την ηλικία σου (45 νομίζω) είσαι τόσο φανατισμένος
που σου μιλάνε για Περιστέρη κ Γίγαντα Παναγιωτίδη αλλά
εσύ που...:mad: Κρίμα κ έχεις καλή φωνή.
Προσβάλλεις τον εαυτό σου κ το δάσκαλό σου
τον Άρχοντα Ιωαννίδη μιλώντας με αυτόν τον
τρόπο για τεράστια μεγέθη στη Βυζαντινή Μουσική
(Καράς-Αγγελόπουλος).


Λοιπόν στο μέλος Kapoios ανάμεσα στους 2 μαθητές των
δασκάλων αυτών προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ του
Αθ.Παναγιωτίδη. Καλά οι υπόλοιποι που είστε
τόσο "φανατικοί υπέρμαχοι" του πατριαρχικού ύφους
γιατί ντρέπεστε (ή είστε δημοκρατικοί ξαφνικά,
γιατί απ' όσο ξέρω η δημοκρατία δεν χωρά στην
επιστήμη κ τη Παράδοση)να του πείτε ότι
ο αείμνηστος Παναγιωτίδης είναι
κατ' εξοχήν παράδειγμα πατριαρχικού ύφους;:cool:

Αλλά αν θες να ψάξεις παραπέρα, να διευρύνεις
βυζαντινομουσικούς ορίζοντες Αγγελόπουλος,Αγγελίδης,
Κωνσταντίνου,Συμεωνίδης κ φανατικά Αρβανίτης.
Πρόσεξε μην μένεις μόνο σε αυτούς.
Αυτά είναι απόψεις γιατί
κ ο Νεοχωρίτης π.χ. είναι τεράστιος.

Με αφορμή τα γραφόμενα του φίλου κατ' ανθρώποις και εχθρού κατ' απόψεις Παυλάρα:D ας πω και τη δική μου γνώμη
Εννοείται ότι σε μαθητή του Παναγιωτίδη ειδικά αν όπως μου είπες θεωρείται από τους κορυφαίους της Κύπρου θα αποκομίσεις περισσότερα ΕΙΔΙΚΑ αν κολλήσεις μαζί του ανελλιπώς και στο αναλόγιο
Ο Περιστέρης προσωπικά είναι το ίδιο "επικίνδυνος" με Καρά-Αγγελόπουλο σαν ύφος μιλάμε. Στη μία περίπτωση έχουμε την απόλυτη μετροφωνία και στην άλλη την μπαρόκ κονσερβομελωδία.
Με τίποτα μην κάτσεις να διαβάσεις θεωρίες και θεωρητικούς: όπως λέει και ο αείμνηστος Παναγιωτίδης σε συνέντευξη που θα ανεβάσω μετά, η βυζαντινή μουσική είναι 99% εκτέλεση και 1% θεωρία.
Υγεία φίλε κάποιε και να μην το ξεχάσω: το βασικό είναι να ακούς πολύ (Στανίτσα, Πρίγγο, Ιάκωβο, Χρύσανθο, Παναγιωτίδη), αλλά εξίσου βασικό είναι να σταματήσεις να ακούς οτιδήποτε άλλο αμφιβόλου ύφους και ποιότητας με την έννοια ότι θα χαλάσει το αυτί σου κάτι το οποίο είναι βασική αιτία που γίνεται κάποιος ψάλτης φάλτσος.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
.
Και κατι αλλο ποιου πιστευετε το υφος ηταν το καλυτερο?
Ευχαριστώ και παλι για την βοηθεια και τον χρονο σας.:):wink:
Αυτού που είχε ήθος.
 
Top