23. Μουσικὰ Ἁγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου τοῦ Τροπαιοφόρου

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Ήθελα να ρωτησω μήπως έχει κάποιος την ακολουθία του αγίου Μεγαλόμαρτυρος Γεωργίου του τροπαιοφόρου του 2011 εννοώ οπως θα ψαλλεί με το τυπικό του 2011 το χρειαζεται ενας φιλος μου ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ήθελα να ρωτησω μήπως έχει κάποιος την ακολουθία του αγίου Μεγαλόμαρτυρος Γεωργίου του τροπαιοφόρου του 2011 εννοώ οπως θα ψαλλεί με το τυπικό του 2011 το χρειαζεται ενας φιλος μου ευχαριστω εκ των προτερων.
Τον όρθρο και μόνον τον ετοιμάζω, και μέχρι τα τέλη της εβδομάδος πρώτα ο Θεός θα τον ανεβάσω.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εἶναι πολύ σημαντική ἡ ἐργασία πού ἔχει κάνει ὁ ἀγαπητός μας κ. Βασίλης τά προηγούμενα χρόνια σ᾿ αὐτό τό θέμα κατ᾿ ἔτος.
1) Ἀπό #1 - #10, 28/4/2008, Δευτέρα Διακαινησίμου.
2) Ἀπό #11 - #25, 23/4/2009, Πέμπτη Διακαινησίμου.
3) ἀπό #26 - #46, 23/4/2010, Παρασκευή μετά τήν Κυριακή τῶν Μυροφόρων
.​

 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για τις δικές μου ιεροψαλτικές ανάγκες έγραψα και φέτος με τον Μελωδο τους ύμνους της 25 Απριλίου 2011, και σε μέγεθος Α4 και τα επισυνάπτω σε pdf & σε .mel, φυσικά για όποιον ενδιαφέρεται.

Ενημερωτικά υπάρχουν λιγότερα ορθογραφικά λάθη από τα προηγούμενα χρόνια και όχι μόνον. Με την αναμενόμενη αναβάθμιση του ''Μελωδού'' όμως μελλοντικά ευελπιστώ πως θα αντιμετωπισθεί όπως την ορθογραφία της word.

Εξυπακούεται πως σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις υποδείξεις σας για διορθώσεις.
Ευχαριστώ
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 25-04-2011 Του Αγίου Γεωργίου .pdf
    947.9 KB · Views: 674
  • 25-04-2011 Του Αγίου Γεωργίου .mel
    271.5 KB · Views: 93
Last edited:

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Για τις δικές μου ιεροψαλτικές ανάγκες έγραψα και φέτος με τον Μελωδο τους ύμνους της 25 Απριλίου 2011, και σε μέγεθος Α4 και τα επισυνάπτω σε pdf & σε .mel, φυσικά για όποιον ενδιαφέρεται.

Ενημερωτικά υπάρχουν λιγότερα ορθογραφικά λάθη από τα προηγούμενα χρόνια και όχι μόνον. Με την αναμενόμενη αναβάθμιση του ''Μελωδού'' όμως μελλοντικά ευελπιστώ πως θα αντιμετωπισθεί όπως την ορθογραφία της word.

Εξυπακούεται πως σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις υποδείξεις σας για διορθώσεις.
Ευχαριστώ
Βασίλης Κιαμηλίδης

Κυρ Βασἰλη, θαυμἀζω το κουράγιο σου αλλά πολύ περισσότερο την αγάπη σου για τον 'Αγιο.
Θερμά συγχαρητήρια για την εξαίρετη!!! εργασία απο κάθε άποψη.
 

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
Για τις δικές μου ιεροψαλτικές ανάγκες έγραψα και φέτος με τον Μελωδο τους ύμνους της 25 Απριλίου 2011, και σε μέγεθος Α4 και τα επισυνάπτω σε pdf & σε .mel, φυσικά για όποιον ενδιαφέρεται.

Ενημερωτικά υπάρχουν λιγότερα ορθογραφικά λάθη από τα προηγούμενα χρόνια και όχι μόνον. Με την αναμενόμενη αναβάθμιση του ''Μελωδού'' όμως μελλοντικά ευελπιστώ πως θα αντιμετωπισθεί όπως την ορθογραφία της word.

Εξυπακούεται πως σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις υποδείξεις σας για διορθώσεις.
Ευχαριστώ
Βασίλης Κιαμηλίδης

Mπορούμε να έχουμε και τα του Εσπερινού?
 
Κύριε Βασίλη, σας ευχαριστούμε θερμότατα για την πολύ ωραία εργασία σας. Αν μου επιτρέπετε να κάνω δύο σχόλια αποσκοπόντα επί το βέλτιον, ως προς την χρήση και λειτουργικότητα της εργασίας σας. Συχνά ο ΄Αγιος Γεώργιος εορτάζεται τη 2α μέρα του Πάσχα. Εάν λοιπόν γίνονταν δύο μικρές αλλαγές
1) Στις επικεφαλίδες των σελίδων αντί για ΚΕ΄ΑΠΡΙΛΙΟΥ... να αναγράφεται, "ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ, ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ", και
2) Μετά την στ΄ωδή το κοντάκιον και ο οίκος του Αγίου, το συναξάριον της ημέρας και του Αγίου.
΄Ετσι λοιπόν ούτε η δομή της εργασίας σας αλλάζει, αλλά και καθίσταται διαχρονική, αφού με λίγες ακόμη προσθήκες όπως εσπερινός και λειτουργικά θα την χρησιμοποιούμε στους εορτάζοντες ναούς και εξωκλήσια και θα απαλλαγούμε από το βάρος των βιβλίων που κουβαλάμε. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Και ο έτερος κανών του Αγίου, "Θερμοτάτη πίστει και στοργή...", ποίημα Θεοφάνους, μπορεί να συμπεριληφθεί.
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Απ'ότι γνωρίζω η εορτή του Άγίου Γεωργίου δεν πέφτει πάντα την δεύτερη μέρα από το πάσχα π.χ. το 2010 έπεσε μετά από δύο εβδομάδες από την Διακαινήσιμο εβδομάδα και μετά του θώμα αν δεν κάνω λάθος όπότε τα πράγματα αλλάζουν κατά την γνώμη μου.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κύριε Βασίλη, σας ευχαριστούμε θερμότατα για την πολύ ωραία εργασία σας. Αν μου επιτρέπετε να κάνω δύο σχόλια αποσκοπόντα επί το βέλτιον, ως προς την χρήση και λειτουργικότητα της εργασίας σας. Συχνά ο ΄Αγιος Γεώργιος εορτάζεται τη 2α μέρα του Πάσχα. Εάν λοιπόν γίνονταν δύο μικρές αλλαγές
1) Στις επικεφαλίδες των σελίδων αντί για ΚΕ΄ΑΠΡΙΛΙΟΥ... να αναγράφεται, "ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ, ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ", και
2) Μετά την στ΄ωδή το κοντάκιον και ο οίκος του Αγίου, το συναξάριον της ημέρας και του Αγίου.
΄Ετσι λοιπόν ούτε η δομή της εργασίας σας αλλάζει, αλλά και καθίσταται διαχρονική, αφού με λίγες ακόμη προσθήκες όπως εσπερινός και λειτουργικά θα την χρησιμοποιούμε στους εορτάζοντες ναούς και εξωκλήσια και θα απαλλαγούμε από το βάρος των βιβλίων που κουβαλάμε. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Και ο έτερος κανών του Αγίου, "Θερμοτάτη πίστει και στοργή...", ποίημα Θεοφάνους, μπορεί να συμπεριληφθεί.
Ἄν ἔχεις διαβάσει καί ἐδῶ (http://analogion.com/forum/showthread.php?p=107926#post107926) πρόκειται γιά ἐτήσιες ἐργασίες, ὅπως πέφτει κάθε χρόνο.
Δέν καταλαβαίνω πῶς δέν βλέπεις «Μετά την στ΄ωδή το κοντάκιον και ο οίκος του Αγίου, το συναξάριον της ημέρας και του Αγίου».
Καί ὁ ἕτερος κανών τοῦ ἁγίου δέν προβλέπεται.

Συγχαρητήρια κ. Βασίλη!!!​


 
Απ'ότι γνωρίζω η εορτή του Άγίου Γεωργίου δεν πέφτει πάντα την δεύτερη μέρα από το πάσχα π.χ. το 2010 έπεσε μετά από δύο εβδομάδες από την Διακαινήσιμο εβδομάδα και μετά του θώμα αν δεν κάνω λάθος όπότε τα πράγματα αλλάζουν κατά την γνώμη μου.
Με συγχωρείτε, δεν έγινα αντιληπτός; Εσείς πολύ σωστά γνωρίζετε, αλλά έγώ δεν έκανα επ΄αυτού το σχόλιό μου. Εννοώ για την συχνή περίπτωση που ο άγιος εορτάζεται την 2η ημέρα του Πάσχα. Αν για παράδειγμα συμπέσει η εορτή του αγίου την Κυριακή του Θωμά, η φυλλάδα του κ. Βασίλη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώς τυφλοσούρτης. Αφού συμπίπτει φέτος και θα εορτασθεί την 2η μέρα του Πάσχα, γιατί να αναφέρουμε τη ΚΕ ΑΠΡΙΛΙΟΥ;
 
Ἄν ἔχεις διαβάσει καί ἐδῶ (http://analogion.com/forum/showthread.php?p=107926#post107926) πρόκειται γιά ἐτήσιες ἐργασίες, ὅπως πέφτει κάθε χρόνο.
Δέν καταλαβαίνω πῶς δέν βλέπεις «Μετά την στ΄ωδή το κοντάκιον και ο οίκος του Αγίου, το συναξάριον της ημέρας και του Αγίου».
Καί ὁ ἕτερος κανών τοῦ ἁγίου δέν προβλέπεται.
Εφόσον πρόκειται για ετήσιες εργασίες, όπως πέφτει κάθε χρόνο, και έχω διαβάσει και την σχετική παραπομπή, δεν μου πέφτει λόγος πράγματι. Απλά κάθε φορά θα απαιτούνται κάποιες αλλαγές στην περίπτωση που θα εορτάζεται ο άγιος την 2η μέρα του πάσχα. Ευλογείτε πάτερ μου, δεν θέλω σε καμμία περίπτωση να μειώσω τον κόπο του κ. Βασίλη.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εφόσον πρόκειται για ετήσιες εργασίες, όπως πέφτει κάθε χρόνο, και έχω διαβάσει και την σχετική παραπομπή, δεν μου πέφτει λόγος πράγματι. Απλά κάθε φορά θα απαιτούνται κάποιες αλλαγές στην περίπτωση που θα εορτάζεται ο άγιος την 2η μέρα του πάσχα. Ευλογείτε πάτερ μου, δεν θέλω σε καμμία περίπτωση να μειώσω τον κόπο του κ. Βασίλη.
Γι᾿ αὐτό, ὅπως ἔχω πεῖ πρῶτα στόν ἑαυτό μου, νά σκεπτόμαστε πρίν γράψουμε.
Ὁ κ. Βασίλης δέν ἀφίσταται κόπων.
Δυστυχῶς γεμίσαμε τό ἐνδιαφέρον θέμα μέ ἄσχετα...


 
Γι᾿ αὐτό, ὅπως ἔχω πεῖ πρῶτα στόν ἑαυτό μου, νά σκεπτόμαστε πρίν γράψουμε.
Ὁ κ. Βασίλης δέν ἀφίσταται κόπων.
Δυστυχῶς γεμίσαμε τό ἐνδιαφέρον θέμα μέ ἄσχετα...



Επειδή ακριβώς σκέφτηκα γι΄αυτό και έγραψα ένα σχόλιο, το οποίο κατά τη γνώμη μου ούτε προσέβαλε κανέναν, πόσο μάλλον τον δημιουργό κ. Βασίλη Κιαμηλίδη, ούτε απαιτεί να γίνουν αλλαγές ,(προσωπικά με βολεύει πολύ η εργασία και θα την χρηριμοποιώ),ούτε τόσο άσχετο είναι όσο φαίνεται.
Και εξηγούμαι. Αναφέρθηκα στο #55 μήνυμά μου για τους εορτάζοντες ναούς και εξωκλήσια. Κατά τα έτη 2000, 2002, 2003, 2005, 2006, 2008 και 2011 η εορτή του αγίου μετατίθεται για την 2η ημέρα του Πάσχα, (δηλ. 7 φορές σε μία 12ετία), η οποία όμως δεν πρέπει απαραίτητα να είναι η 25η Απριλίου.
Αναφέρθηκα και χρησιμοποίησα τη λέξη "συχνά", έχοντας γνώση των περιπτώσεων αυτών, κατά τις οποίες η φυλάδα του κ. Βασίλη μπορεί να χρησιμοποιείται ως τυφλοσούρτης χωρίς καμμία αλλαγή στα μέλη (προκείμενα, κανόνες, αίνοι, δοξαστικά κλπ.) πλήν του συναξαρίου της ημέρας. Τώρα αν το βρίσκετε εσείς άσχετο το σχόλιό μου, κάνω υπακοή.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σαργιώτης Δημήτριος;108328 said:
Τώρα αν το βρίσκετε εσείς άσχετο το σχόλιό μου, κάνω υπακοή.
Δέν χρειάζομαι καμμία «ὑπακοή». Ἔγραψα «γεμίσαμε τό ἐνδιαφέρον θέμα μέ ἄσχετα», στόν πληθυντικό, βάζοντας ὅλους μέσα. Καί γιά νά κοιτᾶμε μπροστά...

Κατά τά ἔτη 2012, 2014, 2015, 2017, 2018 καί 2020 δέν θά μετατεθεῖ τήν Δευτέρα τῆς Διακαινησίμου.

Σύ εἶπας:
Σαργιώτης Δημήτριος;108317 said:
Εφόσον πρόκειται για ετήσιες εργασίες, όπως πέφτει κάθε χρόνο, και έχω διαβάσει και την σχετική παραπομπή, δεν μου πέφτει λόγος πράγματι.

Ἐπίσης: Ὁ πολύ τυφλοσούρτης βλάπτει...

Καί κάτι τελευταῖο: Ἐκμεταλλεύσου ἐσύ καί ὅποιος ἄλλος αὐτή τήν ἐργασία καί κᾶνε ἐσύ αὐτές τίς ἀλλαγές, ἔχε την στό ἀρχεῖο σου ὅπως θέλεις. Ὅλα τἄλλα εἶναι γιά νά δικαιολογήσουμε τά ἀδικαιολόγητα καί γιά «τήν τιμή τῶν ὅπλων»...

ΥΓ. Ἀναφορικά δέ μέ τούς πανηγυρίζοντες ναούς, ἔχω ἐμπειρία, πού ὅταν ἡ μνήμη ἔπεφτε καί ἐκτός Διακαινησίμου, ἐκεῖνοι, λόγω τοῦ «τυφλοσούρτη», στά ἀπόστιχα τοῦ ἑσπερινοῦ καί στούς αἴνους ἔλεγαν πάντα τά «Πάσχα ἱερόν...» καί τό «Ἀναστάσεως ἡμέρα». Εἶναι τυχαία ἡ λέξη...;;;

 
Last edited:

Γιώργος Λαμπρόπουλος

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Κάτω Αχαίας
κ. Βασίλη συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά σας, ο Θεός να σας έχει καλά και να σας χαρίζει υγεία.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Όποιος έχει 1 εκλογή στον άγιο Γεώργιο ας την ανεβάσει - σε οποιοδήποτε ήχο
και 2 το δόξα των αίνων ανέτειλε το εαρ σε μέλος Κων/ ου Πανά.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω και τον φετινό Εσπερινό με τους ύμνους της 25 Απριλίου 2011, τον οποίο έγραψα με τον Μελωδο και σε μέγεθος Α4 και τα επισυνάπτω σε pdf & σε .mel, φυσικά για όποιον ενδιαφέρεται.

Ενημερωτικά υπάρχουν λιγότερα ορθογραφικά λάθη από τα προηγούμενα χρόνια και όχι μόνον. Με την αναμενόμενη αναβάθμιση του ''Μελωδού'' όμως μελλοντικά ευελπιστώ πως θα αντιμετωπισθεί όπως την ορθογραφία της word.

Εξυπακούεται πως σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις υποδείξεις σας για διορθώσεις.
Ευχαριστώ
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Εσπερινός το? ?γίου Γεωργίου 2011.pdf
    3.7 MB · Views: 492
  • 25-04-2011 Εσπέρας .mel
    98.7 KB · Views: 67

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Επισυνάπτω και τον φετινό Εσπερινό με τους ύμνους της 25 Απριλίου 2011, τον οποίο έγραψα με τον Μελωδο και σε μέγεθος Α4 και τα επισυνάπτω σε pdf & σε .mel, φυσικά για όποιον ενδιαφέρεται.

Ενημερωτικά υπάρχουν λιγότερα ορθογραφικά λάθη από τα προηγούμενα χρόνια και όχι μόνον. Με την αναμενόμενη αναβάθμιση του ''Μελωδού'' όμως μελλοντικά ευελπιστώ πως θα αντιμετωπισθεί όπως την ορθογραφία της word.

Εξυπακούεται πως σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις υποδείξεις σας για διορθώσεις.
Ευχαριστώ
Βασίλης Κιαμηλίδης

Στον ακούραστο και πολύ αγαπητό φίλο Βασίλη εκφράζω τις ευχαριστίες μου για τις αναρτήσεις των ακολουθιών εσπερινού και όρθρου και της φετεινής (25-4-2011) εορτής του Αγίου Γεωργίου,(τις οποίες λόγω ονομαστικής μου εορτής θα τιμήσω δεόντως )και του εύχομαι όπως ο Άγιος και καλός Θεός να του χαρίζει υγεία ατομική και οικογενειακή και καλη δύναμη στα ψαλτικά που με τόση αγάπη και συνέπεια υπηρετεί.
 
Top