Ι Αρβανίτης: Λειτουργικά Μ. Βασιλείου-Νενανώ

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Κατά παράκλησιν του κ. Αηδόνη μελοποίησα τα Λειτουργικά του Μ. Βασιλείου σε Νενανώ. Στην ουσία θα έλεγε ότι κατά μεγάλο μέρος τα μετέτρεψα. Κράτησα από τα παλαιά όσες γραμμές ταίριαζαν να μπούν στο Νενανώ.
Ομολογώ ότι δεν ήμουν εντελώς πρόθυμος να προχωρήσω σε μια τέτοια αλλαγή του ήχου. Όμως άμα τη προτάσει λίγο-πολύ, άρχισε να σχηματίζεται το μέλος στο μυαλό μου και έβλεπα ότι μπορούσαν να διατηρηθούν πολλά από τα παλαιά. Επιλέον, τα Λειτουργικά αυτά υπάρχουν μελοποιημένα από τον Γεράσιμο Χαλκεόπουλο (μαθητή του Μ. Χρυσάφη) σε πλ. Β' (που πάει συνεχώς στο Νενανώ) και σε πλ. Α' από τον Κορώνη (στο χφ, ίσως από λάθος;, φαίνονται να αρχίζουν από Μέσο Β', αλλά συνεχίζουν καθαρά σε πλ. Α'). Έτσι, δεν είμαι ο πρώτος που "καινοτομώ".

Καλή Σαρακοστή σε όλους!
 

Attachments

  • IArv-Leitourgika MBasileiou-Nenano.pdf
    195.8 KB · Views: 911

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κατά παράκλησιν του κ. Αηδόνη μελοποίησα τα Λειτουργικά του Μ. Βασιλείου σε Νενανώ. Στην ουσία θα έλεγε ότι κατά μεγάλο μέρος τα μετέτρεψα. Κράτησα από τα παλαιά όσες γραμμές ταίριαζαν να μπούν στο Νενανώ.
Ομολογώ ότι δεν ήμουν εντελώς πρόθυμος να προχωρήσω σε μια τέτοια αλλαγή του ήχου. Όμως άμα τη προτάσει λίγο-πολύ, άρχισε να σχηματίζεται το μέλος στο μυαλό μου και έβλεπα ότι μπορούσαν να διατηρηθούν πολλά από τα παλαιά. Επιλέον, τα Λειτουργικά αυτά υπάρχουν μελοποιημένα από τον Γεράσιμο Χαλκεόπουλο (μαθητή του Μ. Χρυσάφη) σε πλ. Β' (που πάει συνεχώς στο Νενανώ) και σε πλ. Α' από τον Κορώνη (στο χφ, ίσως από λάθος;, φαίνονται να αρχίζουν από Μέσο Β', αλλά συνεχίζουν καθαρά σε πλ. Α'). Έτσι, δεν είμαι ο πρώτος που "καινοτομώ".

Καλή Σαρακοστή σε όλους!

Αφοῦ γράφεις, δὲν κάθεσαι νὰ τὰ μαζέψεις σὲ ἕνα ὠραῖο τόμο, νὰ τὰ ἐκδόσεις;

Υπάρχει καὶ τὸ σύστημα τῶν συνδρομητῶν, ἐδῶ στὸ forum, καὶ μπορεῖ νὰ συμφέρει, ἄν μαζευτοῦμε ἀρκετὰ ἄτομα. Ἄλλωστε ὑπάρχουν παρα πολλοὶ ... κρυφοὶ συμπαθοῦντες. Ὅσο γιὰ διαφήμιση, μὴν ἀνησυχεῖς. Πέτα ἕνα τσιτάτο γιὰ Καρᾶ-Ἀγγελόπουλο καὶ περὶ ἐξήγησης, θὰ σοῦ τὴν πέσουμε οἱ γνωστοὶ ἀξεστοβάρβαροι, θὰ γίνει τζέρτζελο καὶ θὰ 'σαι συνέχεια στὴν ἐπικαιρότητα ...:p

Μόνο μὴν βάλεις ὑφεσοδιέσεις πέραν τῶν γνωστῶν. Ἄντε τὴν ἀγαπημένη σου ὀξεία στὴν ἀφήνουμε :wink:

Σοῦ γράφω βιτριολικά ξέρεις, τὸ γνωστὸ θειϊκὸ ὀξὺ γιὰ ἕναν ὀξυγράφο ὁπαδὸ τῆς όξείας ... :wink:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εϊναι θαυμάσια, όπως πάντα, κυρ-Γιάννη. Να είστε καλά! Μακάρι εσείς ή ο Δανιήλ -ή όποιος δύναται και προαιρείται- να τα ανεβάσει και σε ηχητικό.

Όσο για την έκδοση, συμφωνώ απόλυτα με τον δομέστικο ότι πρέπει να γίνει.

ΥΓ
Κατά παράκλησιν του κ. Αηδόνη μελοποίησα τα Λειτουργικά του Μ. Βασιλείου σε Νενανώ.
Ορίστε συνεισφορά, που πέσαμε να τον φάμε τον άνθρωπο....
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τον Αηδόνη (εν τω μεταξύ, είναι αλήθεια αυτό που λένε ότι χωρίς φατσούλες -που δεν μπορώ να τις βάλω για κάποιο λόγο- χάνεται η αίσθηση του χιούμορ)
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... τα Λειτουργικά αυτά υπάρχουν μελοποιημένα από τον Γεράσιμο Χαλκεόπουλο (μαθητή του Μ. Χρυσάφη) σε πλ. Β' (που πάει συνεχώς στο Νενανώ) και σε πλ. Α' από τον Κορώνη ...

Υπάρχουν μεταγραμμένα στη νέα γραφή ; (Έστω πρόχειρα)
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
κ. Αρβανίτη, περίμενα πώς και πώς τις συνθέσεις σας αυτές (και πιστεύω όλοι μας). Σας μιλώ ειλικρινά: Είστε μεγάλο ταλέντο!!! Μόλις, πριν ξεκινήσω να γράφω το μήνυμα αυτό, διάβασα τα Λειτουργικά σας. Και αφού ολοκλήρωσα την πρώτη ανάγνωση, έκανα και δεύτερη για να τα χορτάσω! Στο τέλος, θα καταργηθούν τα γνωστά σε Β' ήχο και θα επικρατήσουν τα δικά σας! Να με θυμηθείτε!! Προσωπικά, τα κλασικά θα τα καταργήσω για φέτος!!!!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και πιστεύω ότι όλο το φόρουμ θα τα εκτιμήσει και στο εξής θα υμνείται ο Κύριος με τα δικά σας μέλη (αν και αυτό ήδη γίνεται...). Αυτό είναι μεγάλη ευλογία για εσάς. Προσωπικά, θα συμπεριλάβω το όνομά σας "Υπέρ υγείας", και σας εύχομαι κάθε ευλογία και καλή σαρακοστή.

Υ.Γ.: Tην ιδέα του domesticus σκεφθείτε την!! Αξίζουν τέτοιες συνθέσεις να "θρονιαστούν" επίσημα σε ένα βιβλίο. Είμαι σίγουρος ότι το βιβλίο με την σειρά του θα "θρονιαστεί" στα αναλόγιά μας!!!
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος

"Μακάρι εσείς ή ο Δανιήλ -ή όποιος δύναται και προαιρείται- να τα ανεβάσει και σε ηχητικό."
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi

Αφοῦ γράφεις, δὲν κάθεσαι νὰ τὰ μαζέψεις σὲ ἕνα ὠραῖο τόμο, νὰ τὰ ἐκδόσεις;

Υπάρχει καὶ τὸ σύστημα τῶν συνδρομητῶν, ἐδῶ στὸ forum, καὶ μπορεῖ νὰ συμφέρει, ἄν μαζευτοῦμε ἀρκετὰ ἄτομα. Ἄλλωστε ὑπάρχουν παρα πολλοὶ ... κρυφοὶ συμπαθοῦντες. Ὅσο γιὰ διαφήμιση, μὴν ἀνησυχεῖς. Πέτα ἕνα τσιτάτο γιὰ Καρᾶ-Ἀγγελόπουλο καὶ περὶ ἐξήγησης, θὰ σοῦ τὴν πέσουμε οἱ γνωστοὶ ἀξεστοβάρβαροι, θὰ γίνει τζέρτζελο καὶ θὰ 'σαι συνέχεια στὴν ἐπικαιρότητα ...:p

Μόνο μὴν βάλεις ὑφεσοδιέσεις πέραν τῶν γνωστῶν. Ἄντε τὴν ἀγαπημένη σου ὀξεία στὴν ἀφήνουμε :wink:

Σοῦ γράφω βιτριολικά ξέρεις, τὸ γνωστὸ θειϊκὸ ὀξὺ γιὰ ἕναν ὀξυγράφο ὁπαδὸ τῆς όξείας ... :wink:


Ωραία σύνθεση κ μπράβο για την παραγελλιά του Καναρίνη:D
Επιβάλλεται κ.Γιάννη να τα μαζέψεις κ να τα εκδώσεις(όπως θέλεις:wink:)
κ θα βοηθήσουμε όσοι θέλουμε.
Το χρωστάς στον Θεό που σε έχει προικίσει με μοναδικό τάλαντο αλλά κ σε εμάς που θέλουμε κάτι "φρέσκο" από το φίλο μας.
Μη χαϊδεύεσαι,ΜΠΟΡΕΙΣ:wink:
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος

Αφοῦ γράφεις, δὲν κάθεσαι νὰ τὰ μαζέψεις σὲ ἕνα ὠραῖο τόμο, νὰ τὰ ἐκδόσεις;

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει χρόνος για συνολική εργασία επ' αυτών. Πρέπει να δουλέψω και για τον επιούσιο. Έπειτα πρέπει πρώτα να καθαρογραφούν από μένα, μιας και βρίσκονται σε διάφορα χαρτιά και μπλοκάκια (έχω καταλήξει να συνθέτω κυρίως στο τραίνο και σε καφετέριες. Τα παρόντα ετονίσθησαν εν καφετερία "Dreams", Ζωγράφου). Ίσως το καλοκαίρι μπορέσω να ασχοληθώ κάπως συνολικότερα και ν' αρχίσω συστηματικότερες ανασκαφές. Ώς τότε, γράφω ένα-δυό και σας τα δίνω, να ψάλλονται όσο γίνεται.
Είναι βέβαια και τα οικονομικά. Δεν έχω τη δυνατότητα να χρηματοδοτήσω μόνος μου μια έκδοση και δεν ξέρω ποιός θα μπορούσε να αναλάβει στην εποχή που ζούμε. Επίσης, και το θέμα της δακτυλογράφησης. Δεν μπορώ να αφιερώσω χρόνο για να καλλιγραφήσω με το χέρι μου.
Υπάρχει καὶ τὸ σύστημα τῶν συνδρομητῶν, ἐδῶ στὸ forum, καὶ μπορεῖ νὰ συμφέρει, ἄν μαζευτοῦμε ἀρκετὰ ἄτομα. Ἄλλωστε ὑπάρχουν παρα πολλοὶ ... κρυφοὶ συμπαθοῦντες. Ὅσο γιὰ διαφήμιση, μὴν ἀνησυχεῖς. Πέτα ἕνα τσιτάτο γιὰ Καρᾶ-Ἀγγελόπουλο καὶ περὶ ἐξήγησης, θὰ σοῦ τὴν πέσουμε οἱ γνωστοὶ ἀξεστοβάρβαροι, θὰ γίνει τζέρτζελο καὶ θὰ 'σαι συνέχεια στὴν ἐπικαιρότητα ...:p
Ευχαριστώ γι' αυτή την ιδέα. Θα το δούμε. Όσο για τη διαφήμιση, μπορείς να ξεκινήσεις από τώρα :D:)

Μόνο μὴν βάλεις ὑφεσοδιέσεις πέραν τῶν γνωστῶν. Ἄντε τὴν ἀγαπημένη σου ὀξεία στὴν ἀφήνουμε :wink:
Εντάξει, μέχρι τρίγραμμες το πολύ. Γνωστές είναι νομίζω.:D:)

Σοῦ γράφω βιτριολικά ξέρεις, τὸ γνωστὸ θειϊκὸ ὀξὺ γιὰ ἕναν ὀξυγράφο ὁπαδὸ τῆς όξείας ... :wink:
Καλά, σε λίγο θα θυμηθούμε και το βάμμα ηλιοτροπίου....!:)
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Υπάρχουν μεταγραμμένα στη νέα γραφή ; (Έστω πρόχειρα)

Απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχουν (υποθέτω ότι δεν θα ήταν συνήθη. Σε ένα χφ τα έχω δεί).
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
κ. Αρβανίτη, περίμενα πώς και πώς τις συνθέσεις σας αυτές (και πιστεύω όλοι μας). Σας μιλώ ειλικρινά: Είστε μεγάλο ταλέντο!!! Μόλις, πριν ξεκινήσω να γράφω το μήνυμα αυτό, διάβασα τα Λειτουργικά σας. Και αφού ολοκλήρωσα την πρώτη ανάγνωση, έκανα και δεύτερη για να τα χορτάσω! Στο τέλος, θα καταργηθούν τα γνωστά σε Β' ήχο και θα επικρατήσουν τα δικά σας! Να με θυμηθείτε!! Προσωπικά, τα κλασικά θα τα καταργήσω για φέτος!!!!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και πιστεύω ότι όλο το φόρουμ θα τα εκτιμήσει και στο εξής θα υμνείται ο Κύριος με τα δικά σας μέλη (αν και αυτό ήδη γίνεται...). Αυτό είναι μεγάλη ευλογία για εσάς. Προσωπικά, θα συμπεριλάβω το όνομά σας "Υπέρ υγείας", και σας εύχομαι κάθε ευλογία και καλή σαρακοστή.

Υ.Γ.: Tην ιδέα του domesticus σκεφθείτε την!! Αξίζουν τέτοιες συνθέσεις να "θρονιαστούν" επίσημα σε ένα βιβλίο. Είμαι σίγουρος ότι το βιβλίο με την σειρά του θα "θρονιαστεί" στα αναλόγιά μας!!!
Σας ευχαριστώ κε Αηδόνη!
Πάντως είστε μάλλον λίγο υπερβολικός (ίσως λόγω ενθουσιασμού). Δεν τα έγραψα βέβαια, για να αντικατασταθούν τα κλασσικά, ούτε πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά ούτε και το εύχομαι, φυσικά.
Καλή Σαρακοστή και καλό ψάλσιμο!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Επίσης, και το θέμα της δακτυλογράφησης. Δεν μπορώ να αφιερώσω χρόνο για να καλλιγραφήσω με το χέρι μου.

Γιάννη μην ξεχνάς ότι σου έχω πει μετά χαράς να το αναλάβω αυτό...μην ανησυχείς πάρε την απόφαση εσύ και μπερεκέτια να 'χεις...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν τα έγραψα βέβαια, για να αντικατασταθούν τα κλασσικά, ούτε πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά ούτε και το εύχομαι, φυσικά.
Οὔτε καί τά κατά ἐκφωνητικήν ἀπαγγελίαν, διασώζοντα τόν διάλογον λειτουργοῦ - ψαλτῶν. Τελικά ποῦ ἔγκειται ἡ διαφορά τῶν λειτουργιῶν Χρυσοστόμου - Βασιλείου; Σ᾿ ἕνα ἀργόν ἐπινίκιον; Ἀλλ᾿ αὐτό εἶναι γιά ἄλλη ἑνότητα. Συγχωρέστε με.


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει χρόνος για συνολική εργασία επ' αυτών. Πρέπει να δουλέψω και για τον επιούσιο. Έπειτα πρέπει πρώτα να καθαρογραφούν από μένα, μιας και βρίσκονται σε διάφορα χαρτιά και μπλοκάκια (έχω καταλήξει να συνθέτω κυρίως στο τραίνο και σε καφετέριες. Τα παρόντα ετονίσθησαν εν καφετερία "Dreams", Ζωγράφου). Ίσως το καλοκαίρι μπορέσω να ασχοληθώ κάπως συνολικότερα και ν' αρχίσω συστηματικότερες ανασκαφές. Ώς τότε, γράφω ένα-δυό και σας τα δίνω, να ψάλλονται όσο γίνεται.
Είναι βέβαια και τα οικονομικά. Δεν έχω τη δυνατότητα να χρηματοδοτήσω μόνος μου μια έκδοση και δεν ξέρω ποιός θα μπορούσε να αναλάβει στην εποχή που ζούμε. Επίσης, και το θέμα της δακτυλογράφησης. Δεν μπορώ να αφιερώσω χρόνο για να καλλιγραφήσω με το χέρι μου.

Ευχαριστώ γι' αυτή την ιδέα. Θα το δούμε. Όσο για τη διαφήμιση, μπορείς να ξεκινήσεις από τώρα :D:)


Εντάξει, μέχρι τρίγραμμες το πολύ. Γνωστές είναι νομίζω.:D:)


Καλά, σε λίγο θα θυμηθούμε και το βάμμα ηλιοτροπίου....!:)

Οὕτως ἤ ἄλλως ἀρκετὰ ἔχεις ἀνεβάσει ἐδῶ κι εὔκολα συγκεντρώνονται. Ψηφιακοὶ καλλιγράφοι ὑπάρχουν στὸ forum, ἐπιμελητὲς διαθέτουμε, (καὶ μὲ φιλικὲς τιμὲς φαντάζομαι ...) εἰδικοὺς ἐπὶ ἀνασκαφῶν διαθέτουμε, ἄτομο κοντά σου νὰ σὲ κρατάει μακριὰ ἀπὸ τρίγραμμες διαθέτουμε, ἔτοιμη ἀγορὰ γιὰ τὸ προϊὸν διαθέτουμε, τὶ ἄλλο θές;

Ἄλλωστε τὸ προϊὸν μπορεῖ νὰ διατεθεῖ εἴτε σὲ ψηφιακὴ μορφὴ εἴτε σὲ φυσικὴ μὲ τὴν ἀναλογη διαφορὰ ἀντιτίμου.

Δυνατότητες ὑπάρχουν, ἁπλὰ χρειάζεται ἡ κάλαμός σου νὰ γράψει
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Οὔτε καί τά κατά ἐκφωνητικήν ἀπαγγελίαν, διασώζοντα τόν διάλογον λειτουργοῦ - ψαλτῶν. Τελικά ποῦ ἔγκειται ἡ διαφορά τῶν λειτουργιῶν Χρυσοστόμου - Βασιλείου; Σ᾿ ἕνα ἀργόν ἐπινίκιον; Ἀλλ᾿ αὐτό εἶναι γιά ἄλλη ἑνότητα. Συγχωρέστε με.
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=217
Είναι επίκαιρο.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ἄλλωστε τὸ προϊὸν μπορεῖ νὰ διατεθεῖ εἴτε σὲ ψηφιακὴ μορφὴ εἴτε σὲ φυσικὴ μὲ τὴν ἀναλογη διαφορὰ ἀντιτίμου.

Διαφορά αντιτίμου αν εννοείς για τη δακτυλογράφηση ναι. Για την εκτύπωση όχι. Το pdf μπορεί να σταλεί με απλό e-mail στο εξωτερικό (π.χ. εδώ), όπου το κόστος μπορεί να είναι ακόμα στο μισό, και τα αντίτυπα θα έλθουν σε 10 μέρες. Μόνη διαφορά κόστους είναι στη διχρωμία - που φαντάζομαι θα την θέλει ο κύριος Αρβανίτης.
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Οὔτε καί τά κατά ἐκφωνητικήν ἀπαγγελίαν, διασώζοντα τόν διάλογον λειτουργοῦ - ψαλτῶν. Τελικά ποῦ ἔγκειται ἡ διαφορά τῶν λειτουργιῶν Χρυσοστόμου - Βασιλείου; Σ᾿ ἕνα ἀργόν ἐπινίκιον; Ἀλλ᾿ αὐτό εἶναι γιά ἄλλη ἑνότητα. Συγχωρέστε με.



Πάντως από την βυζαντινή περίοδο για την λειτουργία του Αγίου Βασιλειου υπάρχει αργή σύνθεση του "Πατέρα, Υιόν..." (σε πλ. δ', του Μοσχιανού).
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πάντως από την βυζαντινή περίοδο για την λειτουργία του Αγίου Βασιλειου υπάρχει αργή σύνθεση του "Πατέρα, Υιόν..." (σε πλ. δ', του Μοσχιανού).

Για τον "εν Χριστώ ασπασμό". Ως καλυπτήριος ύμνος.
 
Last edited:
Top