Στις 3 Μαρτίου συνέρχεται η επιτροπή ακροάσεως ιεροψαλτών της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Καλησπέρα σας!!!Καλό Τριώδιο και καλή Μ.Τεσσαρακοστή να έχουμε!!!

Θέλω να ρωτήσω κάτι:Εγώ που έιμαι ήδη σε ναό εδώ και τέσσερα χρόνια και δεν έχω περάσει από επιτροπή θα χρειαστεί να περάσω από αυτήν την "περίφημη " επιτροπή?Δ εν έχω καταλάβειι!!!Αν μπορεί κάποιος από τα αγαπητά μέλη του forum να με ενημερώσει θα το εκτιμήσω...S.O.S !!!!:D:D:D:mad::eek::):rolleyes:

Ευχαριστώ πολύ!!!

Υ.Γ.:Έχουμε καταντήσει χειρότεροι απο τους πολιτικούς!!!Αυτό έχω να πώ εγώ!!!Είμαστε η χειρότερη μου φαίνεται "φάρα"!!!!Είμαστε για πολύ ξύλο και με βρεγμένη σανίδα μάλιστα!!!!:D:(:rolleyes::):wink::confused::mad::p:eek::eek::cool::eek::wink::confused::mad:

Ναι βεβαιως κι εσυ θα περασεις κι εγω και ολοι μας! Μονο οποιος ξερει να ψαλλει και εχει και ηθος (Μαλλον οχι αυτο το ηθος του υπογαστριου) θα προσλαμβανεται στους Ναους πλεον! Και αυτα ολα θα τα κρινει παντα η πολυμαθης πεφωτισμενη και καθ υλην αρμοδια ''ΕΠΙΤΡΟΠΗ''!!!:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... εκτός θέματος,
Πάντως τό «ἐντός θέματος» εἶναι ὅτι αὐτή τήν ὥρα συνεδριάζει ἡ ἐπιτροπή. Νά ἀναμένουμε τά ἀποτελέσματα...

Πληροφοροῦμαι, ἐν τούτοις, ὅτι ἡ «ἴωση» μεταφέρθηκε καί σέ ὅμορες μητροπόλεις, μέ συνέπεια τήν κωλυσιεργία πληρώσεως κενωθεισῶν θέσεων ἤ ἤδη πεπληρωμένων.


 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Πληροφοροῦμαι, ἐν τούτοις, ὅτι ἡ «ἴωση» μεταφέρθηκε καί σέ ὅμορες μητροπόλεις, μέ συνέπεια τήν κωλυσιεργία πληρώσεως κενωθεισῶν θέσεων ἤ ἤδη πεπληρωμένων.
[/SIZE][/FONT]

Για τις κενωθείσες το καταλαβαίνω...
για τις πεπληρωμένες, όμως, όχι...:D:D:D
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
υπήρξε καμιά επισημη πληροφόρηση;;
καμιά ανεπίσημη διαρροή;;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
υπήρξε καμιά επισημη πληροφόρηση;;
καμιά ανεπίσημη διαρροή;;
Στόν Ἱ. Ναό Ἁγίας Παρασκευῆς ὁμωνύμου Δήμου προσελήφθη ὁ Χρῆστος Σταύρου. Τό εἶχε ἤδη ἀνακοινώσει στά παιδιά πού τούς ἔκανε βυζαντινή μουσική στόν Ἱ. Ν. Παναγίας Πράσινου Λόφου Δήμου Ἠρακλείου ἀπό τίς ἀρχές τῆς ἑβδομάδος.


 
Στόν Ἱ. Ναό Ἁγίας Παρασκευῆς ὁμωνύμου Δήμου προσελήφθη ὁ Χρῆστος Σταύρου. Τό εἶχε ἤδη ἀνακοινώσει στά παιδιά πού τούς ἔκανε βυζαντινή μουσική στόν Ἱ. Ν. Παναγίας Πράσινου Λόφου Δήμου Ἠρακλείου ἀπό τίς ἀρχές τῆς ἑβδομάδος.



Άξιος ! Καλό παιδί , άρτια κατηρτισμένος , με πολύ καλή φωνή και σοβαρό ύφος. .
 

π. Αμφιλόχιος1

Αρχιμ. Αμφιλόχιος Ρουσάκης
π. Μάξιμος;105054 said:
Στόν Ἱ. Ναό Ἁγίας Παρασκευῆς ὁμωνύμου Δήμου προσελήφθη ὁ Χρῆστος Σταύρου. Τό εἶχε ἤδη ἀνακοινώσει στά παιδιά πού τούς ἔκανε βυζαντινή μουσική στόν Ἱ. Ν. Παναγίας Πράσινου Λόφου Δήμου Ἠρακλείου ἀπό τίς ἀρχές τῆς ἑβδομάδος.



Aξιος και καλοστεριωμένος να είναι ο νέος Πρωτοψάλτης της Αγίας Παρασκευής και συγχαρητήρια στον Προιστάμενο του Ι. Ναού που ακολούθησε την προβλεπομένη διαδικασία ας τον μιμηθούν και άλλοι προιστάμενοι.....
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Στόν Ἱ. Ναό Ἁγίας Παρασκευῆς ὁμωνύμου Δήμου προσελήφθη ὁ Χρῆστος Σταύρου. Τό εἶχε ἤδη ἀνακοινώσει στά παιδιά πού τούς ἔκανε βυζαντινή μουσική στόν Ἱ. Ν. Παναγίας Πράσινου Λόφου Δήμου Ἠρακλείου ἀπό τίς ἀρχές τῆς ἑβδομάδος.



ΤΟ ΌΤΙ ΤΟ ΉΞΕΡΕ Ο ΊΔΙΟς είναι ένα θέμα...
σχετικά με τη διαδικασία ή με το τί συζητήθηκε γενικότερα, υπάρχει πληροφόρηση;;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΤΟ ΌΤΙ ΤΟ ΉΞΕΡΕ Ο ΊΔΙΟς είναι ένα θέμα...
Γιατί εἶναι «ἕνα θέμα»;
Δέν θά ξέρω ἐγώ ποιόν ψάλτη θά πάρω; Δέν θά ξέρει ὁ ψάλτης;
Δέν θά ξέρει ὁ Ναός πού φεύγει, λογικό χρονικό διάστημα πρίν;

Ἀφοῦ ἔχουμε δοκιμάσει καί ἔχουμε καταλήξει, κάνουμε πρακτικό διορισμοῦ, τό πᾶμε στήν Ἀρχ/πή γιά τήν ἔγκριση καί τήν ἔκδοση τοῦ διορισμοῦ, ἀπό τήν ἡμερομηνία πού τόν προσλάβαμε.

Περνάει βέβαια καί ἀπό τήν ἐπιτροπή.

Τά ἔχω ἐξηγήσει αὐτά καί συμφώνησαν, ὅτι ὁ Ναός ἐπιλέγει.


 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
ΑΞΙΟΣ ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ!!!
Καλοστεριομένος και από μένα ο φίλος και ομογάλακτος Χρήστος Σταύρου!
Τελικά το αναλόγιο πήγε από Χρήστο σε Χρήστο...
Καλή δύναμη και καλή διακονία στο νέο Αναλόγιο!!!
 

Ιωάννης1

Μέλος
π. Μάξιμος;105054 said:
Στόν Ἱ. Ναό Ἁγίας Παρασκευῆς ὁμωνύμου Δήμου προσελήφθη ὁ Χρῆστος Σταύρου. Τό εἶχε ἤδη ἀνακοινώσει στά παιδιά πού τούς ἔκανε βυζαντινή μουσική στόν Ἱ. Ν. Παναγίας Πράσινου Λόφου Δήμου Ἠρακλείου ἀπό τίς ἀρχές τῆς ἑβδομάδος.


Πανοσιολογιώτατε, ἀπό πού γνωρίζετε ποιός ἐπελέγη στόν Ἱερό Ναό Ἁγίας Παρασκευῆς; Κατετέθη στόν Μακαριώτατο τό Πρακτικό τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ, συνοδευόμενο ἀπό τό Πρακτικό τῆς χθεσινῆς Συνεδρίας τῆς Ἐπιτροπῆς ;
"Ἄρθρο 4 παρ. 2, Κανονισμός Ἱερᾶς Συνόδου 176/2006 :
2. Ο διορισμός Ιεροψάλτη γίνεται με απόφαση του οικείου Μητροπολίτη μετά από πρόταση του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου και μετά από αιτιολογημένη γνώμη της Επιτροπής Κρίσεως Ιεροψαλτών, η οποία είναι συμβουλευτική. Εάν τό Εκκλησιαστικό Συμβούλιο διαφωνεί με τη γνώμη της Επιτροπής, οφείλει να αιτιολογήσει τη διαφορετική πρότασή του."
 
Last edited by a moderator:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Γιατί εἶναι «ἕνα θέμα»;
Δέν θά ξέρω ἐγώ ποιόν ψάλτη θά πάρω; Δέν θά ξέρει ὁ ψάλτης;
Δέν θά ξέρει ὁ Ναός πού φεύγει, λογικό χρονικό διάστημα πρίν;

Ἀφοῦ ἔχουμε δοκιμάσει καί ἔχουμε καταλήξει, κάνουμε πρακτικό διορισμοῦ, τό πᾶμε στήν Ἀρχ/πή γιά τήν ἔγκριση καί τήν ἔκδοση τοῦ διορισμοῦ, ἀπό τήν ἡμερομηνία πού τόν προσλάβαμε.

Περνάει βέβαια καί ἀπό τήν ἐπιτροπή.

Τά ἔχω ἐξηγήσει αὐτά καί συμφώνησαν, ὅτι ὁ Ναός ἐπιλέγει.



όπως το θέτεις, η επιτροπή δεν κάνει κ τίποτα..... απλά επικυρώνει την επιθυμία του ναού.
ειλικρινά δεν κατάλαβα για ποιό λόγο να υπάρχει η επιτροπή..... πρίν τον κανονισμό, ο διορισμός γινόταν όπως λέτε με το πρακτικό διορισμού κ την εγκριση του οικείου Μητροπολίτη.
τώρα, προστέθηκε η επιτροπή.....για να κάνει τί;;; συμφωνα πάντα με τα παραπάνω αναφερόμενα...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐνστάσεις μοῦ μυρίζουν, ἐκλογὲς μυρίζουν, ἄνοιξη ... μυρίζει ...

Καὶ γενικὰ ... Love is in the Air
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μιὰ γενικὴ διαπίστωσή μου.

Μεσοπρόθεσμα ἤ καὶ βραχυπρόθεσμα πολλοὶ κάτοχοι «γωνιακῶν» ναῶν καὶ παχυλῶν ἀμοιβῶν θὰ βρεθοῦν πρὸ δυσαρέστων ἐκπλήξεων.

Ἐπίσης, οἱ φιλόδοξοι διεκδικητὲς τῶν παραπάνω θέσεων καὶ ἀμοιβῶν στὸ τέλος θὰ δρέψουν τὶς ἴδιες δυσάρεστες ἐκπλήξεις.

Τὸν τελευταῖο καιρὸ μάθαμε λίγα πράγματα γιὰ τοὺς πρώτους καὶ διαπιστώσαμε τὴν παρουσία τῶν δεύτερων.

Ἐπίσης, διαπιστώθηκε ἡ περρισσὴ φροντίδα τῶν συνδικαλιστῶν ποὺ φυσικὰ μόνο παραμονὲς ἐκλογῶν ἔκαναν αἰσθητὴ τὴν παρουσία τους στὸ forum μὲ ἄρθρα, ἐρωτηματολόγια, προτάσεις καὶ βεβαίως βεβαίως «λειτουργικὲς» ἀνησυχίες γιὰ τὰ λειτουργικὰ ... ἔσοδα τῶν ναῶν.

Οἱ προλετάριοι τῶν 300- 400 € καὶ μὲ ὑποχρώσεις δυνατὲς θὰ ρίξουν τὸ γέλιο τῆς ἀρκούδας, οἱ δὲ προϊστάμενοι ἀκόμη περισσότερο :rolleyes:

 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Μιὰ γενικὴ διαπίστωσή μου.

Μεσοπρόθεσμα ἤ καὶ βραχυπρόθεσμα πολλοὶ κάτοχοι «γωνιακῶν» ναῶν καὶ παχυλῶν ἀμοιβῶν θὰ βρεθοῦν πρὸ δυσαρέστων ἐκπλήξεων.

Ἐπίσης, οἱ φιλόδοξοι διεκδικητὲς τῶν παραπάνω θέσεων καὶ ἀμοιβῶν στὸ τέλος θὰ δρέψουν τὶς ἴδιες δυσάρεστες ἐκπλήξεις.

Τὸν τελευταῖο καιρὸ μάθαμε λίγα πράγματα γιὰ τοὺς πρώτους καὶ διαπιστώσαμε τὴν παρουσία τῶν δεύτερων.

Ἐπίσης, διαπιστώθηκε ἡ περρισσὴ φροντίδα τῶν συνδικαλιστῶν ποὺ φυσικὰ μόνο παραμονὲς ἐκλογῶν ἔκαναν αἰσθητὴ τὴν παρουσία τους στὸ forum μὲ ἄρθρα, ἐρωτηματολόγια, προτάσεις καὶ βεβαίως βεβαίως «λειτουργικὲς» ἀνησυχίες γιὰ τὰ λειτουργικὰ ... ἔσοδα τῶν ναῶν.

Οἱ προλετάριοι τῶν 300- 400 € καὶ μὲ ὑποχρώσεις δυνατὲς θὰ ρίξουν τὸ γέλιο τῆς ἀρκούδας, οἱ δὲ προϊστάμενοι ἀκόμη περισσότερο :rolleyes:


Και των 200...και των 200...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Και των 200...και των 200...

Πολλά έβαλες...
σε κάποιο κεφαλοχώρι εδιναν 60 ευρώ κ ήθελαν να βρούν κ φτηνότερο....
ωωωχχχχχχ τι λέμε παραμονη Σαρακοστής!!!!!!
Ας φωτίσει ο καλός Θεός όσους διαχειρίζονται τις τύχες των ιεροψαλτών...
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης


Ἐπίσης, διαπιστώθηκε ἡ περρισσὴ φροντίδα τῶν συνδικαλιστῶν ποὺ φυσικὰ μόνο παραμονὲς ἐκλογῶν ἔκαναν αἰσθητὴ τὴν παρουσία τους στὸ forum μὲ ἄρθρα, ἐρωτηματολόγια, προτάσεις καὶ βεβαίως βεβαίως «λειτουργικὲς» ἀνησυχίες γιὰ τὰ λειτουργικὰ ... ἔσοδα τῶν ναῶν.


Καλά τα λες φίλε-συνάδελφε domesticous. Έχουμε καταντήσει σαν τους πολιτικούς οι οποίοι μόνο παραμονές εκλογών εμφανίζονται .Τον υπόλοιπο καιρό είναι κρυμμένοι στο καβούκι τους!!!!Έχουμε γίνει οι ψάλτες μάλλον(εγώ είμαι σίγουρος) χειρότεροι και απο τους πολιτικούς του τόπου μας!!!
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Domesticus, το βίντεο με την αρκούδα κορυφαίο!!!!!!
Πολύ γέλιο!!!!!
Νά' σαι καλά, φίλε! Με έκανες και γέλασα!!
Έτσι είναι τα πράγματα όπως τα λές...!!
 
P

PANROUST

Guest
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο domesticus
Ἐπίσης, διαπιστώθηκε ἡ περρισσὴ φροντίδα τῶν συνδικαλιστῶν ποὺ φυσικὰ μόνο παραμονὲς ἐκλογῶν ἔκαναν αἰσθητὴ τὴν παρουσία τους στὸ forum μὲ ἄρθρα, ἐρωτηματολόγια, προτάσεις καὶ βεβαίως βεβαίως «λειτουργικὲς» ἀνησυχίες γιὰ τὰ λειτουργικὰ ... ἔσοδα τῶν ναῶν.

Βαζούρας Ιωάννης
Καλά τα λες φίλε-συνάδελφε domesticous. Έχουμε καταντήσει σαν τους πολιτικούς οι οποίοι μόνο παραμονές εκλογών εμφανίζονται .Τον υπόλοιπο καιρό είναι κρυμμένοι στο καβούκι τους!!!!Έχουμε γίνει οι ψάλτες μάλλον(εγώ είμαι σίγουρος) χειρότεροι και απο τους πολιτικούς του τόπου μας!!!
Τουλάχιστον οι πολιτικοί πατάνε στην βουλή των Ελλήνων πρίν από τις εκλογές, και μετά το παίζουν σώστες.Ενώ εδώ... :wink: :rolleyes:
 
Last edited:
Top