1959 Αθ.Παναγιωτίδης-Αγ.Νικόλαος Νίκαιας

Ανεβάζω άλλη μία ολοκληρωμένη ηχογράφηση (απόσπασμά της υπήρχε σε μια άλλη κασσέτα μαζί με μέλη της Πεντηκοστής).
Πρόκειται για ηχογράφηση στον Άγιο Νικόλαο Νίκαιας το 1959. Η ηχογράφηση αυτή έγινε από τον Φραγκίσκο Μανιάτη. Μετά τη Λειτουργία γύρισαν στον Ξενοδοχείο "Αιγαίον" του κ.Βιγγάκη, όπου ο Παναγιωτίδης ξαναέγραψε από πάνω το χερουβικό από το Τριάδι και μετά (τα χω αναφέρει και εδώ http://analogion.com/forum/showthread.php?t=2883&page=3 ).
Εξαιρετική απόδοση του Άρχοντος στο "Άξιον εστίν" του Τριαντάφυλλου Γεωργιάδη, όπως και στο δικής του σύνθεσης κοινωνικό Αινείτε με κράτημα!
 

Attachments

  • 1 Pasa Pnoh plb.mp3
    920 KB · Views: 269
  • 2 Ton Despothn.mp3
    3.4 MB · Views: 293
  • 3 Ainoi plb.mp3
    3.3 MB · Views: 251
  • 4 Ton Agion Pateron.mp3
    7.9 MB · Views: 270
  • 5 Doxologia Iakovou pld.mp3
    5.4 MB · Views: 262
  • 6 Trisagion-Dunamis Suneithismenon.mp3
    2.2 MB · Views: 241
  • 7 Eis polla eth (Euaggeliou).mp3
    784 KB · Views: 176
  • 8 Xerouvikon plb.mp3
    7.2 MB · Views: 287
  • 9 Leitourgika plb.mp3
    6 MB · Views: 281
  • 10 Aineite (koinoniko me krathma) plb.mp3
    6.7 MB · Views: 283

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μεγάλες στιγμές για την Κοκκινιά! Ευχαριστούμε Νικόλα
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Προσέξτε τα διαστήματα στους αίνους!!! Καθαρή όμοια διφωνία! και το "Τον Δεσπότην" τον πιάνει στον πα του πλαγίου του δευτέρου. Οι διφωνίες πα-γα-κε που γίνονται ζω-πα-γα δεν αλλάζουν τονικό ύψος!!!!!!! :):):)
 
Ευχαριστούμε πάρα πολύ αδελφέ και πατριώτη Νικόλαε !!!
Η ηχογράφηση είναι ανεκτίμητης αξίας !!!
Και είναι και πλάγιος του δευτέρου που τον έχω αδυναμία !!!
Μπερεκέτια λοιπόν αδελφέ !!!
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νικόλα, ένα thanks δεν είναι αρκετό και το ξέρεις. Εύχομαι η χαρά που έχεις ακούγοντας τον Παναγιωτίδη να πολλαπλασιάζεται γνωρίζοντας οτι πολλοί άλλοι τη μοιράζονται μαζί σου!
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Θεωρώ αναγκαίο να ευχαριστήσω το ... Ψαλτολόγιο, όλους τους θαυμαστές του μεγάλου Δασκάλου, αλλά ιδιαίτερα τον Νίκο, διότι από την ανακοίνωση του που ζητούσε ηχογραφήσεις Παναγιωτίδη, ανανεώθηκε και το δικό μου ενδιαφέρον να παρακολουθώ τα σχετικά θέματα και να ανεβάσω αυτά που είχα ηχογραφήσεις και μαθήματα Παναγιωτίδη (έχω κάτι ακόμη και προσπαθώ να το ανεβάσω ). Τα γράφω αυτά, διότι δεν ήξερα και δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπήρχαν νέοι που ενδιαφέρονται για τον Παναγιωτίδη! Στη Λάρισα βρίσκομαι από το 1982. Είχα έρθει αμέσως σε επαφή με ψάλτες, σύλλογο, Σχολή Β.Μ. Όλοι ήξεραν ότι υπήρξα μαθητής του Παναγιωτίδη. ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΜΑΘΕΙ -Ν ' ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ μου, ΑΝ ΕΙΧΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ, ΑΝ ΕΙΧΑ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ. Γι αυτό και η συγκίνηση μου με σας όλους που δείχνετε αυτή την ΑΓΑΠΗ,ΣΕΒΑΣΜΟ και ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ για τον Παναγιωτίδη, είναι ΜΕΓΑΛΗ. Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Ανεβάζω άλλη μία ολοκληρωμένη ηχογράφηση (απόσπασμά της υπήρχε σε μια άλλη κασσέτα μαζί με μέλη της Πεντηκοστής).
Πρόκειται για ηχογράφηση στον Άγιο Νικόλαο Νίκαιας το 1959. Η ηχογράφηση αυτή έγινε από τον Φραγκίσκο Μανιάτη. Μετά τη Λειτουργία γύρισαν στον Ξενοδοχείο "Αιγαίον" του κ.Βιγγάκη, όπου ο Παναγιωτίδης ξαναέγραψε από πάνω το χερουβικό από το Τριάδι και μετά (τα χω αναφέρει και εδώ http://analogion.com/forum/showthread.php?t=2883&page=3 ).
Εξαιρετική απόδοση του Άρχοντος στο "Άξιον εστίν" του Τριαντάφυλλου Γεωργιάδη, όπως και στο δικής του σύνθεσης κοινωνικό Αινείτε με κράτημα!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η ηχογράφηση αυτή έγινε από τον Φραγκίσκο Μανιάτη. Μετά τη Λειτουργία γύρισαν στον Ξενοδοχείο "Αιγαίον" του κ.Βιγγάκη, όπου ο Παναγιωτίδης ξαναέγραψε από πάνω το χερουβικό από το Τριάδι και μετά
Συμπτωματικά το αφηγήθηκε ο κ. Μανιάτης στο χθεσινό σεμινάριο του κ. Νεραντζή (αναρτώ το σχετικό απόσπασμα).
 

Attachments

  • Φρ. Μανιάτης_απόσπασμα.mp3
    918.1 KB · Views: 74
Top