αποτελέσματα του "Τοp 5 ψαλτών"

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Προτείνω ο νικητής να κοσμήσει τιμητικά το banner του φόρουμ για λίγες μέρες.

Σε περίπτωση που θεωρηθεί κιτσαρία, παρακαλώ μη βαράτε.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ψήφισαν 28 - ψάλτες 42


Επισυνάπτω και το ενημερωμένο αρχείο excel για έλεγχο.
 

Attachments

  • αποτελέσματα 1-60.rar
    14.5 KB · Views: 5

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν υπάρχει προκαθορισμένη λίστα. Ο καθένας ψηφίζει 5, όποιους θέλει.
 
Κ

Κορώνης

Guest
Συγγνώμη ο Καράς δεν υπάρχει καν στην λίστα;
Ο Αγγελόπουλος;
Έπεσε σήμα; περίεργο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έπεσε σήμα; περίεργο.

Περί σημάτων: φωνάξτε και κανένα ''Κοντοπετρή'' με σήμα ( ή χειρονομία) να σας ''υπερασπιστεί''...Η όψιμη εμφάνιση δίκην ραπανακίων κραχτών αναδεικνύει και το ποιόν τους, λόγω εγγίζοντος Αρτζιβουρίου και Απόκρεω;



απορία ψάλτου,

δ
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Αηδόνης;101801 said:
Συγγνώμη ο Καράς δεν υπάρχει καν στην λίστα;
Ο Αγγελόπουλος;

Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο, κυρίως για τον κ. Αγγελόπουλο. Αλλά πιστεύω δύο τινά συμβαίνουν. Αφενός οι περισσότεροι ψάλτες αυτής της σχολής που είναι στο φόρουμ δεν έχουν ψηφίσει (απέχουν;), αφετέρου, και σ' αυτό εμπίπτω κι εγώ, θεωρούμε ότι η μεγάλη δύναμη του κ. Αγγελόπουλου είναι στο χορωδιακό ψάλσιμο και όχι στη μονωδία. Παρ' όλα αυτά, θεωρώ ότι μέσα σ' όλους αυτούς τους ψάλτες, τεθνεώτες και μη, που έχουν ως τώρα ψηφιστεί, σίγουρα θα έπρεπε να έχει μια θέση κι ο Αγγελόπουλος, όχι στην πρώτη 5άδα ή 10άδα, αλλά εδώ έχουν ψηφιστεί 42!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αυτό που λες, Κώστα, αναδεικνύει μια σημαντική παράμετρο της ψηφοφορίας: δεν είναι κατάταξη των ψαλτών σε μία θέση μέσα στο ψαλτικό στερέωμα. Είναι ανάδειξη των (προσωπικών) κριτηρίων και παραμέτρων που συνιστούν τον κορυφαίο ψάλτη.

Μπορεί ο κ. Αγγελόπουλος να είναι μέσα στους 10-15 καλύτερους αρκετών, αλλά όχι μέσα στους 5 top. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα κι αν ο τελικός αριθμός των ψαλτών που θα αναφερθούν φτάσει π.χ. τους 70, ο κ. Αγγελόπουλος δεν θα είναι μέσα (όσο δεν είναι στους top 5 κανενός). (Αλλά, για να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης, μέσα δεν είναι μέχρι τώρα π.χ. ούτε Κετσετζής, Χατζηχρόνογλου, Νταραβάνογλου, Χασανίδης, Αρβανίτης κλπ.).

Έχει λοιπόν σημασία πώς θα αναγνώσουμε τα αποτέλεσματα: όχι οι 100 καλύτεροι ψάλτες όπως ψηφίστηκαν από τους ψάλτες του psaltologion (κάτι σαν τα 250 top films), αλλά η κατάταξη των ψαλτών βάσει του ερωτήματος "ποιους θεωρούν κορυφαίους". (Αυτό σημαίνει κατά τη γνώμη μου ότι τα συμπεράσματα πρέπει να περιοριστούν στις θέσεις του πίνακα από τη μέση και πάνω ή και μόνο στις πρώτες 15).

Αυτή η διάσταση τώρα κάνει (παραδόξως) πιο χρήσιμη και μορφωτική την ψηφοφορία: από απλό ψυχαγωγικό διαγωνισμό για το ποιος θα νικήσει ή ποιοι είναι οι καλύτεροι (που έκανε πολλούς να ανησυχήσουν), μπορεί να αναδείξει μέσω του προσωπικού αισθητηρίου πολλών αρκετούς top ψάλτες που για κάποιους άλλους (ή για τους περισσότερους) δεν είχαν την ίδια βαρύτητα, άρα αξίζει να μελετηθούν.

ΥΓ Ο τρόπος να γίνει μια ψηφοφορία (που νομίζω ότι δεν έχει νόημα) για το "οι καλύτεροι ψάλτες" είναι αυτός που χρησιμοποιεί το Imdb. Βαθμολογούνται όλοι (αλλά όλοι) με κάποιον βαθμό με άριστα το 10 (9.9, 9.8 κλπ.).
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Άσχετο μήνυμα. Μη δίνετε σημασία.:):)

ΥΓ Ο τρόπος να γίνει μια ψηφοφορία (που νομίζω ότι δεν έχει νόημα) για το "οι καλύτεροι ψάλτες" είναι αυτός που χρησιμοποιεί το Imdb. Βαθμολογούνται όλοι (αλλά όλοι) με κάποιον βαθμό με άριστα το 10 (9.9, 9.8 κλπ.).

Βλέπω Γιώργο ότι είσαι σινεφίλ. Τα ξέρεις τα κατατόπια!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νεοκλή, επειδή κι εσύ είσαι, ας ανταλλάξουμε τα top 5 μας σε Π.Μ.:)

Δεν βλέπω πολύ κίνηση στην ψηφοφορία πάντως. Η αποχή έχει φτάσει το 80%. Μήπως να βάλουμε κίνητρα;:D
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ψήφισαν: 39 / Ψηφίστηκαν: 53






Πρώτες προτιμήσεις (10)

(η βαθμολογία αν ψηφίζαμε μόνο τον πρώτο)


ΥΓ Ο Νίκος Δεσπότης μου "άνοιξε τα μάτια" σε τεχνικά θέματα και τον ευχαριστώ
 

Attachments

  • αποτελέσματα 1-80.rar
    12.9 KB · Views: 4
Last edited:

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Πάντως, έχει διαγραφεί γλαφυρά η πραγματικότητα.
Διαφωνώ όμως με την ύπαρξη του Χαρδαβέλλα στην λίστα. Μου "ανάβουν τα λαμπάκια". Ο Μπουσδέκης (έχουν περίπου την ίδια ηλικία..) είναι μπροστά του Πρίγγος!!!! Αλλά πρέπει να το υποστώ αυτό το μαρτύριο!!!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αηδόνης;102117 said:
Πάντως, έχει διαγραφεί γλαφυρά η πραγματικότητα.
Διαφωνώ όμως με την ύπαρξη του Χαρδαβέλλα στην λίστα. Μου "ανάβουν τα λαμπάκια". Ο Μπουσδέκης (έχουν περίπου την ίδια ηλικία..) είναι μπροστά του Πρίγγος!!!! Αλλά πρέπει να το υποστώ αυτό το μαρτύριο!!!!!

Εδώ συμπαρατίθεται νεαρότατος ( μακάρι και φέρελπις) με τον διαφαινόμενο ως νικητή του διαγωνισμού...Αυτό σας πείραξε; Πάντως καμία σχέση ο φίλτατος Κώστας με τον Ευγένιο...


Δ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ψήφισαν 43 / ψηφίστηκαν 53





Πρώτες προτιμήσεις (10)

(η βαθμολογία αν ψηφίζαμε μόνο τον πρώτο)


Σημ: έχω προσθέσει την παράμετρο "Πλήθος βαθμών" που δείχνει (ανεξαρτήτως βαθμών) από πόσους ψηφίστηκε κάποιος. Τα ονόματα από 31 και κάτω με το αχνό χρώμα έχουν μειωμένη προς το παρόν στατιστική αξία, γιατί έχουν ψηφιστεί από μόνο 1 άτομο.
 

Attachments

  • αποτελέσματα 1-100.rar
    14.4 KB · Views: 1

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
"Πάντως καμία σχέση ο φίλτατος Κώστας με τον Ευγένιο..."





Αν δεν έχει με τον Μπουσδέκη (ο ένας είναι παραδοσιακός και ο άλλος είναι_____________!!) έχει με τον διαφαινόμενο ως νικητή του διαγωνισμού; Φυσικά και αυτό με πείραξε!! Εδώ μιλάμε για περιβαλάρηδες όχι για πατάτες!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ψήφισαν 48 / ψηφίστηκαν 58







Πρώτες προτιμήσεις (10)

(η βαθμολογία αν ψηφίζαμε μόνο τον πρώτο)




Υπάρχει ήδη υλικό για ενδιαφέρουσα συζήτηση.​
 

Attachments

  • αποτελέσματα 1-120.rar
    15.3 KB · Views: 4

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Έκλπηξη πάντως αποτελεί ότι ο Φώτιος βρίσκεται σε μία από τις τελευταίες
θέσεις της κατάταξης!
 
Top