Μουσικά Χειρόγραφα Α. Πετρόχειλου

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Έφτασαν στα χέρια μου διάφοροι ύμνοι του Α. Πετρόχειλου. Το ερώτημα είναι αν επιτρέπεται να αναρτηθούν εδώ, εφ' όσον η πιθανότητα να έχουν κατοχυρωθεί πνευματικά δικαιώματα είναι υπαρκτή. Θα πληροφορηθώ όμως τι ισχύει σύντομα. Καλή δύναμη σε όσους ψάλλουν αύριο.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αηδόνης;100048 said:
Έφτασαν στα χέρια μου διάφοροι ύμνοι του Α. Πετρόχειλου. Το ερώτημα είναι αν επιτρέπεται να αναρτηθούν εδώ, εφ' όσον η πιθανότητα να έχουν κατοχυρωθεί πνευματικά δικαιώματα είναι υπαρκτή. Θα πληροφορηθώ όμως τι ισχύει σύντομα. Καλή δύναμη σε όσους ψάλλουν αύριο.

Εξ όσων γνωρίζω, η πιθανότητα να έχουν κατοχυρωθεί πνευματικά δικαιώματα από την οικογένεια είναι...απίθανη! Η απλότητα κ ευγένεια τόσο του εκλιπόντος όσο κ της συζύγου του (για όσους τους γνώρισαν) εκδιώχνουν κ την παραμικρή υπόνοια περί εκμεταλλεύσεως. Ανεβάστε λοιπόν χωρίς δισταγμό. Εις μνημόσυνον αυτού αιώνιον!

Υγ. Βλέπε εδώ το δοξαστικό του αγ.Παντελεήμονος.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Ο Πετρόχειλος υπήρξε μία μουσική φυσιογνωμία τεραστίου διαμετρήματος. Δεν τον γνώρισα, εγώ. Έχω ακούσει όμως ότι ήταν άρχοντας στην ζωή του. Είχε ένα σπανιότατο μουσικό χάρισμα και ένα ύφος μο να δι κό . Θυμίζει Πρίγγο. Τι να ειπωθεί για τον Πετρόχειλο; Καταντάει γραφικός αυτός που προσπαθεί να τον υμνήσει, όσο καλό λεξικό οπλοστάσιο και να διαθέτει. Στην αφάνεια... Ένας Πετρόχειλος ζούσε στην αφάνεια... Αγαπητοί ιεροψάλτες. Ο καθένας στην εκκλησία του ας γράψει με τα ονόματα των δικών του και το όνομα "Ανδρέας". Μέσα από τα πιο βαθειά βάθη της καρδιάς μου εύχομαι ο Θεός να έχει αναπαύσει την ψυχή του. Μας βλέπει από ψηλά ίσως ο κυρ Ανδρέας και σκέφτεται: "Αδελφοί, υμνείστε τον Κύριό μας με όλη σας την ψυχή... Αφανώς.. Ο Κύριος σας βλέπει... Βλέπει την προαίρεσή σας, την κρυφή κατάνυξή σας". Και σίγουρα θα εύχεται όλοι μας κάποτε να στεκόμαστε δίπλα του, και δίπλα στους αγγέλους και τους αγίους, στον Παράδεισο. "Αινείτε τον Κύριον" "Γεύσασθε και ίδετε ότι χρηστός". Αιωνία η μνήμη σου, κυρ Ανδρέα..
 

Attachments

  • 1..jpg
    139.3 KB · Views: 127
  • 2..jpg
    127.6 KB · Views: 260
  • 3..jpg
    113.5 KB · Views: 85
  • 4..jpg
    107.6 KB · Views: 72
  • 5..jpg
    105 KB · Views: 70
  • 6..jpg
    104.3 KB · Views: 77

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Αν κάποιος έγκριτος μας τα ηχογραφούσε (δόξα των Θεώ, υπάρχουν αρκετοί ικανοί) για να υποβοηθούνται όσοι ενδεχομένως δεν μπορούν εύκολα να προσεγγίσουν τα μέλη (το "Γεύσασθε" έχει ένα μικρό βαθμό δυσκολίας), θα εισέπραττε σίγουρα θερμά ευχαριστήρια από πλειάδα φορουμιτών.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αν κάποιος έγκριτος μας τα ηχογραφούσε (δόξα των Θεώ, υπάρχουν αρκετοί ικανοί) για να υποβοηθούνται όσοι ενδεχομένως δεν μπορούν εύκολα να προσεγγίσουν τα μέλη (το "Γεύσασθε" έχει ένα μικρό βαθμό δυσκολίας), θα εισέπραττε σίγουρα θερμά ευχαριστήρια από πλειάδα φορουμιτών.
Πολλώ δε μάλλον αν τα αναρτούσε ηχογραφημένα από τον άρχοντα (αν υπάρχουν τέτοιες εγγραφές). Βέβαια, και τα δύο είναι μέλη που ψάλλονται υπό του λαμπαδαρίου...
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Το Δοξαστικόν των στιχηρών του Εσπερινού του Αγίου Χαραλάμπους:
 

Attachments

  • 1.jpg
    229.6 KB · Views: 228
  • 2.jpg
    231.6 KB · Views: 95
  • 3.jpg
    156.9 KB · Views: 82

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
κ. Αηδόνη,

Θερμά ευχαριστήρια για αυτόν τον θησαυρό των χειρογράφων του αειμνήστου Άρχοντα Δομεστίκου. Εάν έχετε κιάλα, και ΟΠΟΙΟΣ άλλος έχει άλλα, ας ανεβούν προς κοινόν όφελος. Αυτά αξίζουν να φυλαχθούν.

Απόστολος
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
κ. Απόστολε, συμφωνώ μαζί σας. Εγώ έχω ακόμη κάποια μέλη του, τα οποία θα ανεβάζω σιγά-σιγά. Ιδού ακόμη ένα "Εις μνημόσυνον":
 

Attachments

  • 1..jpg
    196.8 KB · Views: 95
  • 2..jpg
    171.9 KB · Views: 102
  • 3..jpg
    167.3 KB · Views: 63
  • 4..jpg
    162 KB · Views: 60
Στην πρώτη σελίδα κάτω από το "Εις μνημόσυνον" γράφει με μικρά γράμματα
"υπό Α.Λ.Θ.Σ.", δηλαδή υπό Άρχοντος Λαμπαδαρίου Θρασυβούλου Στανίτσα!
Εξαιρετική πηγή ο αείμνηστος Πετρόχειλος.
Ευχαριστούμε για τα ωραία μαθήματα.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Επαναλαμβάνω πάντως γιατί έχει σημασία πολύ μεγάλη. Όλοι (η συντριπτική πλειοψηφία) είστε Πρωτοψάλτες και Λαμπαδάριοι. Αυτό σημαίνει ότι έχετε και εμπειρία και γνώση. Προσωπικά παρακαλώ έναν -δεν υπάρχει ούτε ένας; είναι δυνατόν;- από εσάς να αναρτήσει ηχογραφήσεις των μελών αυτών... Θα το έκανα εγώ, αλλά μάλλον θα βλάψω παρά θα ωφελήσω! Η μελέτη αυτών των μαθημάτων είναι άκυρη εάν δεν συνδυαστεί με άκουσμα έγκυρο. Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι αισθάνονται ότι δεν είναι ικανοί να προβούν σε αυτήν την ωφέλιμη κίνηση. Δεκτόν. Όμως, κάποιοι άλλοι (οι περισσότεροι από τους φορουμίτες του Ψαλτολογίου) είμαι σίγουρος ότι είναι ικανότατοι. Όλοι θα ευχαριστήσουν από την καρδιά τους που επιπλέον θα τους δοθεί η ευκαιρία να ακούσουν την μελωδική ερμηνεία του "Εις μνημόσυνον" π.χ.
 
Last edited:

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Τα επισυναπτόμενα ακολούθως είναι, νομίζω, του Β' χορού.
 

Attachments

  • 1.jpg
    243.5 KB · Views: 114
  • 2.jpg
    229.2 KB · Views: 59
  • 3.jpg
    231.7 KB · Views: 47
  • 4.jpg
    227.9 KB · Views: 51
  • 5.jpg
    145.8 KB · Views: 42

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Το άξιον εστίν δεν μοιάζει λίγο με το άξιον εστίν του Πρίγγου;

Μάλλον μείγμα Άξιον εστί Κ.Πρίγγου (= Ι.Παλάση) κ Αθ.Καραμάνη. :wink:

Υγ. Για το Πάτερ ημών, βλ. εδώ.
 
Last edited:

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Φαίνεται ότι στο συγκεκριμένο έχει συνδυάσει την δική του αισθητική με τα δύο γνωστά "Άξιον εστίν" του Πρίγγου (ίσως και με το του Καραμάνη)... Έχετε δίκιο.


Α.
 
Last edited:
Top