Περί του «ελεύθερου χρόνου» στην ψαλμωδία

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Η ψαλμωδία κάποιων ολόκληρων μελών ή μέρους αυτών σε "ελεύθερο χρόνο" είναι γεγονός. Παραδείγματα μπορούμε να βρούμε πολλά και να προσθέσουμε εδώ. Η ερώτηση μου είναι: υπάρχει ο ελεύθερος χρόνος σαν στοιχείο της παράδοσης που πρέπει να συνεχιστεί και να μεταδοθεί στους νεοτέρους ή όχι; Μπορεί πάλι να υπάρχουν ειδικές περιπτώσεις όπως οι Καλοφωνικοί Ειρμοί. Αλλά α ς πάρουμε και μια συγκεκριμένη ερώτηση: ένα χερουβικό εάν ψαλλεί (μονοφωνικά) σε ελεύθερο χρόνο είναι παραδοσιακό; Ένας στίχος του Θεοτόκε Παρθένε του Μπερεκέτη;

ευχαριστώ,
Δημήτρης
 
Ένα μάθημα που λέγεται σε ελεύθερο χρόνο δεν είναι μάθημα αλλά προσωπική κατάθεση ψυχής και αυτό το ελεύθρο μπορείς να το κάνεις μόνο σε δικό σου μάθημα άγραφο δηλαδή , ειδάλως λές το χρονικό μάθημα όπως το παραθέτει ο συγγραφέας .
Τώρα εάν είναι παραδοσιακό αυτό εξαρτάται τι έμπνεση έχεις εκείνη την στιγμή , εάν δεν έχεις νταλκά με κάποιο σουξέ της στιγμής και της εποχής ή του παρελθόντος χρόνου ή του παρόντος χρόνου γιατί να μην είναι παραδοσιακό ;Νομίζω ;
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Όλα είναι ένρυθμα, μόνο στους Καλοφωνικούς επιτρέπεται ΤΙΝΑ ελευθερία στον ρυθμό κατα τον Στανίτσα, κατά τον δάσκαλό μου ούτε και αυτοί...
 
Top