Ο έσω θεματισμός και το δια τριών σύστημα (διφωνία)

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
v5542inv1
v5542inv2
..........Ο έσω θεματισμός χρησιμοποιείται κατά κόρον, ιδίως κοντά στη Νέα Μέθοδο, και ως αλλοίωση ενός φθόγγου (όπως και άλλες φθορές) λογιζομένη ως καταχρηστική, και ως φθορά ήχου (αλλαγή γένους)......
.

Ο έσω θεματισμός δείχνει εισαγωγή σε σύστημα διά τριών (διφωνία) ούτε χρωματικό μπορείς να το πείς ούτε διατονικό με την τωρινή μουσική νοο-τροπία (οι βου, γα, δι σταθεροί φθόγγοι όπως τους τοποθετεί ο Χρύσανθος και οι υπόλοιποι μετακινούμενοι αναλόγως την θέση)

Εδώ εξηγώ αναλυτικά τι συμβαίνει σε μερικές από αυτές τις περιπτώσεις
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
[Δεν ξέρω εάν πρέπει το θέμα αυτό να συζητηθεί εδώ. Ας το μεταφέρουν οι συντονιστές εκεί που πρέπει (αρκεί να ενημερωθώ για να μη ..... χαθώ)].

Ο έσω θεματισμός δείχνει εισαγωγή σε σύστημα διά τριών (διφωνία) ούτε χρωματικό μπορείς να το πείς ούτε διατονικό με την τωρινή μουσική νοο-τροπία (οι βου, γα, δι σταθεροί φθόγγοι όπως τους τοποθετεί ο Χρύσανθος και οι υπόλοιποι μετακινούμενοι αναλόγως την θέση)

Ευάγγελε, έχω δύο ερωτήσεις (με απορίες) στα γραφόμενά σου.

1ον. Τι εννοείς γράφοντας ότι "ο έσω θεματισμός δείχνει εισαγωγή σε σύστημα δια τριών"; Γιατί ο Χρύσανθος λέει και άλλα, όπως π.χ. στην παρ. 179 του Αυτογράφου του (κριτική έκδοση 2007... κλπ): " Η περιέργεια μας απεκάλυψεν άλλην μίαν χρωματικήν κλίμακα...", αυτήν των διφωνιών που αναφέρεσαι. Και εάν πας στο Επίμετρο της προαναφερθείσης έκδοσης (σελ. 630 και εξής) θα δεις ότι δεν εντάσσεται από το Χρύσανθο το "δια τριών" στα συστήματα, και πιο κάτω (σελ. 634) σχολιάζεται το του Χρυσάνθου: "τον έσχατον τόπον της αρεσκείας επέχει η δια τριών. Όθεν ούτε σύστημα ποιεί, παρά ολίγην τινά μεταχείρισιν έχει εις τον δεύτερον ήχον".

Και 2ον, από που εξάγεις το συμπέρασμα λέγοντας ότι "οι υπόλοιποι (πλήν των βου, γα, δι) είναι μετακινούμενοι αναλόγως τη θέση";
Αυτό το "σύστημα" δε μοιάζει να έχει ...αρχές.

(Ενδέχεται το επόμενο διάστημα να είμαι εκτός Αθηνών. Εάν είναι κάτι και μπορώ να απαντήσω, "άμα τη επιστροφή μου").

Χαίρε.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ευάγγελε, έχω δύο ερωτήσεις (με απορίες) στα γραφόμενά σου.

1ον. Τι εννοείς γράφοντας ότι "ο έσω θεματισμός δείχνει εισαγωγή σε σύστημα δια τριών"; Γιατί ο Χρύσανθος λέει και άλλα, όπως π.χ. στην παρ. 179 του Αυτογράφου του (κριτική έκδοση 2007... κλπ): " Η περιέργεια μας απεκάλυψεν άλλην μίαν χρωματικήν κλίμακα...", αυτήν των διφωνιών που αναφέρεσαι. Και εάν πας στο Επίμετρο της προαναφερθείσης έκδοσης (σελ. 630 και εξής) θα δεις ότι δεν εντάσσεται από το Χρύσανθο το "δια τριών" στα συστήματα, και πιο κάτω (σελ. 634) σχολιάζεται το του Χρυσάνθου: "τον έσχατον τόπον της αρεσκείας επέχει η δια τριών. Όθεν ούτε σύστημα ποιεί, παρά ολίγην τινά μεταχείρισιν έχει εις τον δεύτερον ήχον".

Και 2ον, από που εξάγεις το συμπέρασμα λέγοντας ότι "οι υπόλοιποι (πλήν των βου, γα, δι) είναι μετακινούμενοι αναλόγως τη θέση";
Αυτό το "σύστημα" δε μοιάζει να έχει ...αρχές.

1ον. Στην παράγραφο 57(Τεργέστη) αναφέρει και την διατριών στις συμφωνίες. Στην υποσημείωση βέβαια αναφέρει ότι οι παλαιοί δεν την αναγνώριζαν σαν συμφωνία...

2ον Αναφέρει στην παράγραφο 244 (Τεργέστη): "...μόνον οι Βου Γα Δι φθόγκοι ταυτίζονται με τους βου γα δι φθόγγους της διατονικής κλίμακος, οι δε λοιποί κινούνται..." Έχω σχεδιάγραμμα και περετέρω ανάλυση για αυτό εδώ
 

Attachments

  • Chrysanthos_theoritikon_57.JPG
    1.3 MB · Views: 62
Last edited:
Top