Κύριε Ελέησον Πεντάηχα (εκτέλεση Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου)

Έχετε παρατηρήσει στη Θ.Λειτουργία Χρυσάνθου αυτές τις σελίδες;
Τις έχετε πει ποτέ;
Επειδή εγώ δεν ξέρω να τις πω μπορεί κάποιος να τις ηχογραφήσει και να τις ανεβάσει ή αν υπάρχουν και από τον ίδιο τον Χρύσανθο.
Ευχαριστώ!

Σημείωση: ΛΑΘΟΣ ΣΕΛΙΔΕΣ!
ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ#3.
 

Attachments

  • Scan_Pic0026.jpg
    524.1 KB · Views: 337
  • Scan_Pic0027.jpg
    852.4 KB · Views: 257
Last edited:

theofanis

Νέο μέλος
Η Θεία Λειτουργία του Χρύσανθου είναι κατά την άποψή μου ένα από τα καλύτερα μουσικά βιβλία που έχω. Εδώ και 1,5 χρόνο που απέκτησα την επτάτομο κυψέλη του, το Πεντηκοστάριο και η Λειτουργία νομίζω ότι είναι πραγματικά μοναδικά βιβλία. Έχω ηχογραφήσεις σε κασέτα από τον ίδιο τον αείμνηστο δάσκαλο με την χορωδία του. Θα προσπαθήσω να τις μετατρέψω σε μουσικά ψηφιακά αρχεία και να τα ανεβάσω στο φόρουμ.
 
Μετά από καιρό παρατήρησα ότι δεν είναι σωστές οι σελίδες που ήθελα να ανεβάσει κάποιος σε μέλος.
Οι κανονικές είναι αυτές:
 

Attachments

  • Scan_Pic0001.jpg
    605.8 KB · Views: 243
  • Scan_Pic0002.jpg
    758.4 KB · Views: 117
Πριν λίγο άκουσα ένα απόσπασμα από Λειτουργία που έψελενε ο Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος και άκουσα να τα λέει.
Όριστε:
 

Attachments

  • Χρύσανθος Κύριε ελέησον -Χριστέ ελέησον.mp3
    1.4 MB · Views: 427

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αυτο ειναι το πενταηχο Κυριε ελεησον του Καμαραδου. Υπαρχει και στο βιβλιο του αρχοντος Ταλιαδωρου, επισης και σε χειρογραφα του ΑΠτΜτΧΕ Θ. Στανιτσα.
Δεν ξερω αν υπαρχει και στο αρχειο του Καμαραδου που ανεβαινει σιγα σιγα.

κ. Χαραλαμπε μιας και εκανες το καλο και ανεβασες αυτο το αποσπασμα, δεν το ολοκληρωνεις να ακουσουμε ολη την ακολουθια αν γινεται;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιάννη, αυτό που μάλλον θέλει να επισημάνει ο Χαράλαμπος σαν πρωτότυπο (που πράγματι είναι) είναι η παρεμβολή των «Χριστέ ελέησον» που συνέθεσε ο Χρύσανθος σαν γέφυρες μεταξύ των στίχων. Νομίζω πως το έχω ακούσει κάπου καθαρότερο. Ελπίζω να το βρω ώστε να το ανεβάσω κιόλας.
 
Αυτο ειναι το πενταηχο Κυριε ελεησον του Καμαραδου. Υπαρχει και στο βιβλιο του αρχοντος Ταλιαδωρου, επισης και σε χειρογραφα του ΑΠτΜτΧΕ Θ. Στανιτσα.
Δεν ξερω αν υπαρχει και στο αρχειο του Καμαραδου που ανεβαινει σιγα σιγα.

κ. Χαραλαμπε μιας και εκανες το καλο και ανεβασες αυτο το αποσπασμα, δεν το ολοκληρωνεις να ακουσουμε ολη την ακολουθια αν γινεται;

Έχει ανέβει ήδη στο ψαλτολόγιον από τον κύριο Βαγγέλη εδώ.
 
Top