Κράτημα Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος Α΄ (σύντμηση/διασκευή)

taxlias

Νικόλαος Ταχλιαμπούρης
Ψάχνω το Κράτημα του Πετρου Λαμπαδαρίου που ειναι σε συντμηση δε θυμαμαι απο ποιον!!Ευχαρηστώ!!
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Χαίρεται!Νομίζω πως αυτό ζητήσατε!

Από ποιο βιβλίο είναι αυτό το κράτημα. Μου φαίνεται λίγο πειραγμένο. Αναβάζω και το αυθεντικό από το Καλοφωνικό Ειρμολόγιο του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου.
 

Attachments

  • Κράτημα Π. Λαμπαδαρίου Ήχος α.pdf
    777 KB · Views: 1,585
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Χαίρεται!Νομίζω πως αυτό ζητήσατε!

Είναι όντως πειραγμένο είναι διασκευή. Είναι πολύ καλό όμως.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στην Ιερατική σχολή των Χανίων που η συγκεκριμένη σύνθεση ήταν στα top 5, λέγαμε αυτή την εκδοχή (του #2 μηνύματος) αν δεν με απατά η μνήμη μου. Θυμάμαι δε, ότι υπήρχε σημείωση στην οποία αναφερόταν ότι ήταν διασκευή του πολύ Φώτη Κετσετζή. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διαψεύστε με...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στην Ιερατική σχολή των Χανίων που η συγκεκριμένη σύνθεση ήταν στα top 5, λέγαμε αυτή την εκδοχή (του #2 μηνύματος) αν δεν με απατά η μνήμη μου. Θυμάμαι δε, ότι υπήρχε σημείωση στην οποία αναφερόταν ότι ήταν διασκευή του πολύ Φώτη Κετσετζή. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διαψεύστε με...

Μια κ ο λόγος εσχάτως για την πατρότητα, ας αναφερθεί ότι η διασκευή αυτή κυκλοφορεί και ως εξής

Ν. Πετρά (καταλήγει με την ανάβαση επτά φωνών επί το οξύ)
Κ. Ντούζγου
Χ. Ταλιαδώρου
ίσως κ Πέττα
Βασιλικού


Αυτό που αναρτήθηκε μάλλον έχει πατηθεί από πάνω από το χφ του Πετρά αλλά και έχει αναμειχθεί προς το τέλος από χφ του Ντούζγου.

Έχω δει χφ από ψάλτη του Έβρου που το απέδιδε στον Χατζηαθανασίου ή στον Στανίτσα! Οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι πολλοί το έψαλλαν, αλλά κυρίως διαδόθηκε από τον Μ. Χατζημάρκο. Από κεί το ψάλλει κ ο Βασιλικός και ο πολύς όντως Κετσετζής. Συνοδεύει και το Αναστάσεως ημέρα του Χρυσάφου. Υπάρχουν κ παρτιτούρες που ουσιαστικά αναπαράγουν το κλασικό κείμενο του Καλοφ. Ειρμολογίου.

Δ.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Στην Ιερατική σχολή των Χανίων που η συγκεκριμένη σύνθεση ήταν στα top 5, λέγαμε αυτή την εκδοχή (του #2 μηνύματος) αν δεν με απατά η μνήμη μου. Θυμάμαι δε, ότι υπήρχε σημείωση στην οποία αναφερόταν ότι ήταν διασκευή του πολύ Φώτη Κετσετζή. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διαψεύστε με...

Την διασκευή την έχω με γράμματα του Φώτη Κετσετζή εάν είναι δική του θα το μάθω σήμερα ή αύριο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Την διασκευή την έχω με γράμματα του Φώτη Κετσετζή εάν είναι δική του θα το μάθω σήμερα ή αύριο.

Θα μπορούσατε να ανεβάσετε και το χφ του Άρχοντος Κετσετζή;

Ευχαριστώ,
Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η διασκευή είναι του Χ. Ταλιαδώρου. Την επισυνάπτω σε γραφή του Γ. Τσαούση.

Ευχαριστίες για την ανάρτηση. Ωστόσο, η γραφή είναι του Ν. Πετρά, όχι του Τσαούση. Και η διασκευή δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΑ του Άρχοντος Ταλιαδώρου. Εκείνη είναι σε γραφή Πασχ. Μάνου.

Δ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ωστόσο, η γραφή είναι του Ν. Πετρά, όχι του Τσαούση.

Δ.

Γραφή του Τσαούση βλ. εδώ από παλαιότερο μήνυμά μου.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Θα μπορούσατε να ανεβάσετε και το χφ του Άρχοντος Κετσετζή;

Ευχαριστώ,
Δ.

Επικοινώνησα με τον Φώτη Κετσετζή το ανεβάζω με δική του γραφή ίσως είναι του Τσατσαρώνη μου είπε χωρίς να είναι σίγουρος.
 

Attachments

  • ΚΡΑΤΗΜΑ ΛΕΓΕ 1.pdf
    606.5 KB · Views: 556
  • ΚΡΑΤΗΜΑ ΛΕΓΕ 2.pdf
    623.2 KB · Views: 305
  • ΚΡΑΤΗΜΑ ΛΕΓΕ 3.pdf
    630.4 KB · Views: 251
  • ΚΡΑΤΗΜΑ ΛΕΓΕ 4.pdf
    458.6 KB · Views: 275
Last edited:

Thomas26

Βλάχος Θωμάς
Επικοινώνησα με τον Φώτη Κετσετζή το ανεβάζω με δική του γραφή ίσως είναι του Τσατσαρώνη μου είπε χωρίς να είναι σίγουρος.

Καλησπέρα σας. Το κείμενο που ανέβασα είναι όντως πειραγμένο, αλλά είναι φοβερό! Το έχω ακούσει από την χορωδία του Φ.Κετσετζή και του Θ.Βασιλικού και είναι το ίδιο. Αλλά η συγκεκριμένη γραφή είναι ενός ιερέως.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Καλησπέρα σας. Το κείμενο που ανέβασα είναι όντως πειραγμένο, αλλά είναι φοβερό! Το έχω ακούσει από την χορωδία του Φ.Κετσετζή και του Θ.Βασιλικού και είναι το ίδιο. Αλλά η συγκεκριμένη γραφή είναι ενός ιερέως.

Τα γράμματα είναι του Κετσετζή έχει και την υπογραφή του. Η διασκευή δεν είναι του Κετσετζή.
 

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Εχω αυτο το κρατημα σε φωτοτυπίες και από κάτω γράφει οτι είναι διασκευή του Πετρά το 1980 αν δεν κανω λάθος. Δεν ξέρω αν είναι έτσι 'η αν το κανε άλλος πρώτα...:wink:
 

taxlias

Νικόλαος Ταχλιαμπούρης
Εχω ακουσει τον Φιρφιρη που το λεει ολο!!πολυ ωραιο!!Σας ευχαρηστω ολους σας :):):) !!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στη γραφή του Ν.Πετρά, που προαναφέρθηκε, και σε εκτέλεση από τον Βυζαντινό χορό "Ηδύμελον", από τις πρόσφατες εκδηλώσεις στο φεστιβάλ "Kolozhsky Blagovest", στη Λευκορωσία, εδώ.
 
Top