Χρυσανθος : Κυριακη Πεντηκοστης

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω σε ΖΙΠ αποσπασματα Ορθρου & Θειας Λειτουργιας Κυριακης της Πεντηκοστης απο τον Ιερο Ναο Αγιου Δημητριου Θεσσαλονικης (δεν ξερω ακριβη ημερομηνια , αν καποιος φιλος ξερει ας μας πληροφορησει) .
Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος .
Δεν εχει γινει καμια ηχητικη επεξεργασια . Αν καποιος φιλος θελει , ας την επεξεργασθει και να την ανεβασει ξανα . Ευχαριστω .
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Η επισυναπτομενη ηχογραφηση ειναι αφιερωμενη στο εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' και συντονιστη Νικο Θεοτοκατο .
 

Attachments

  • ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ=Πεντηκοστη.ZIP
    27.6 MB · Views: 417

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Να συμπληρωσω οτι αριστερα ψαλλει ο τοτε Λαμπαδαριος και σημερινοε ψαλτης του ναου , Βασιλειος Σπυριδοπουλος .
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ευχαριστούμε για το δώρο εν όψει Πεντηκοστής κ. Βαγγέλη κι ευχαριστώ κι εγώ προσωπικά για την αφιέρωση! Έχετε καταλάβει βλέπω όχι μόνο τα γούστα μου στο Χρύσανθο, αλλά και ποιες ηχογραφήσεις από Χρύσανθο μου αρέσουν!! Μόλις το κατέβασα έβαλα καπάκι τους αίνους και από τα απήχημα μόνο κατάλαβα περί τίνος πρόκειται... Ο Άρχων και ο Άξιος Λαμπαδάριος του για μια ακόμα φορά τα δίνουν όλα!!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ακούω τώρα και σκέφτηκα να γράψω δυό λόγια για τον μεγάλο πρωτοψάλτη και δάσκαλο απο μια δικιά μου εμπειρία .Θυμάμαι ,πήγα να δώσω εξετάσεις για πτυχίο στην σχολή της μητροπόλεως Θεσσαλονίκης.Είχα ετοιμάσει το χερουβικό του Φωκαέα σε τρίτο ήχο.Πρίν απο μένα ένας συνυποψήφιος μου είπε το αντίστοιχο χερουβικό σε δεύτερο ήχο.Απειρος λοιπόν εγώ ,επηρεασμένος απο το άκουσμα και παρασυρόμενος απο την ίδια σχεδόν αρχική γραμμή και των δύο χερουβικών, αντί να πω τον τρίτο ήχο αρχίζω με δεύτερο.Τότε με σταματά ένας μεγάλος πρωτοψάλτης που συμμετείχε στη επιτροπή(ας μην πω όνομα)και με αποπήρε χωρίς βέβαια να έχει άδικο.Ο Χρύσανθος λοιπόν εκείνη την στιγμή που με είδε να έχω κομπλάρει παίρνει τον λόγο και αρχίζει να μου μιλά ήρεμα και να μου εξηγεί αποκαλώντας με χαιδευτικά Αντωνάκη.Με την θεωρητική εξήγηση δεν τα κατάφερα ,μέχρι που έφτασε στο σημείο να ξεκινήσει μαζί μου το χερουβικό και να πάρω φόρα και να το πω όπως έπρεπε.Ο άλλος δάσκαλος στο τέλος μου λέει έτσι μπράβο και ο Χρύσανθος του λέει:αφου σου είπα είχε κολλήσει.Ας είναι αιωνία η μνήμη του
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επιβεβαιωνωντας αυτα που λεει ο Αντωνης για ''Αντωνακη'' , να πω οτι ο ΜΕΓΑΛΟΣ αυτος ΨΑΛΤΗΣ & ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΣ , συνηθιζε να αποκαλει τους νεωτερους ψαλτες με το υποκοριστικο τους . Και μενα παντα με ελεγε Βαγγελακη .
Να πω ακομα για την ιστορια , οτι ο μακαριτης ειχε ιδιαιτερους συναισθηματικους δεσμους με την Κρητη , γιατι το 1949 ειχε εξορισθει απο την τοτε κυβερνηση , στον Αγιο Νικολαο Λασιθιου . Τοτε ο Αγιος Νικολαος ηταν ενα πολυ μικρο σχεδον αγνωστο ψαροχωρι , ενω σημερα ειναι απο τα σημαντικωτερα τουριστικα θερετρα της Ελλαδος . Το ειχαμε κουβεντιασει καποιες φορες και παντα δακρυζε . Το 1985 οταν τον πηγα βολτα Αγιο Νικολαο (καθως και Ελουντα , Σπιναλογγα κλπ) , ταχασε απο την εξελιξη της πολης και μου λεει καποια στιγμη : ''Τωρα ευχαριστως να με εξορισουν σε τετοιο μερος'' . Αυτο μπορει να το επιβεβαιωσει και η κυρια Μαρικα (η σηζυγος του) που ηταν μαζι .
Αιωνια του η μνημη .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επιβεβαιωνωντας αυτα που λεει ο Αντωνης για ''Αντωνακη'' , να πω οτι ο ΜΕΓΑΛΟΣ αυτος ΨΑΛΤΗΣ & ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΣ , συνηθιζε να αποκαλει τους νεωτερους ψαλτες με το υποκοριστικο τους . Και μενα παντα με ελεγε Βαγγελακη .
Αὐτό συνηθίζεται στούς ΚΠολῖτες καί στούς Μικρασιάτες ὡς καί τούς ἐκ Πόντου. Παράδειγμα ὁ ἡμέτερος Χριστάκις, ἀλλά καί ἐπώνυμα πού δημιουργήθηκαν ἀπό αὐτή τή συνήθεια (π.χ. Βασιλάκις) ἄσχετα βέβαια μέ τά κρητικά ἐπώνυμα.
Περισσότερα μπορεῖ νά σᾶς πεῖ ὁ Χρῖστος Ψωμιάδης, πού τό ξέρει τό θέμα καί χρησιμοποιεῖ αὐτό τό Hristakis ἐνσυνείδητα γι᾿ αὐτό τό λόγο καθώς ἐπίσης κι ἐγώ ἔτσι τόν ἀποκαλῶ πολλάκις σέ μηνύματα, γνωρίζοντας αὐτή τή συνήθεια (τῆς ὁποίας εἶμαι αὐτήκοος ἀπό συγγενεῖς καί γνωστούς) καί ὄχι ὡς χαϊδευτικό.


 
Top