Λειτουργικά σε Δευτερόπρωτο (Βαγγέλη Λιναρδάκη)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για οποιον ενδιαφερετει , παραθετω λειτουργικα σε δευτεροπρωτο καταλληλα
για ''σολο'' εκτελεση . Το ''Αξιον Εστιν'' ειναι του Πετρου Φιλανθιδη , κατα
μιμηση της εκτελεσης του Θεοδωρου Βασιλικου .
 

Attachments

  • Λειτουργικα σε Δευτεροπρωτο(Βαγγελη Λιναρδακη).ZIP
    1.1 MB · Views: 370

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για οποιον ενδιαφερετει , παραθετω λειτουργικα σε δευτεροπρωτο καταλληλα
για ''σολο'' εκτελεση . Το ''Αξιον Εστιν'' ειναι του Πετρου Φιλανθιδη , κατα
μιμηση της εκτελεσης του Θεοδωρου Βασιλικου .

Αγαπητέ Ευάγγελε!!! Εύγεεεεε!!!!!!!!!! και χίλια ευχαριστώ και για το δώρο σου αυτό.
Η εκτέλεση αυτή,μου άρεσε τόσο πολύ,που όταν η βάση ήταν στα μέτρα μου το έλεγα από μνήμης, αλλά το είθελα και γραμμένο στην αναλυτική σημειογραφεία.
Από τον ουρανό το ζητούσα και μου το έδωσε ο Μέγας Λιναρδάκης από την Κρήτη.
Χαίρω ιδιαίτερα, για τις τεράστιες δυνατότητές σου να μας δίνεις τόσα πολλά και σε τόσο άμεσο χρόνο.
Κατέληξα πλέον, ότι βρήκα στον Ευάγγελο Λιναρδάκι, τον Άρχοντα Ιεροψάλτη και Άνθρωπο, ο οποίος ξέρει, μπορεί και θέλει να δίνει ότι του ζητώ, όπως ''Πέστο και έγινε''.
Τα λειτουργικά αυτά αν τα έχεις ηχογραφημένα κάντας μας δώρο και αυτά ως πολύ πλούσιος που είσαι.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Τα λειτουργικά αυτά αν τα έχεις ηχογραφημένα κάντας μας δώρο και αυτά ως πολύ πλούσιος που είσαι.
Ευάγγελε βρήκα και την ηχογράφηση που ζήτασα σε Κατσιγάρ, και αυτήν ακούω τώρα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ Ευάγγελε!!! Εύγεεεεε!!!!!!!!!! και χίλια ευχαριστώ και για το δώρο σου αυτό.
Η εκτέλεση αυτή,μου άρεσε τόσο πολύ,που όταν η βάση ήταν στα μέτρα μου το έλεγα από μνήμης, αλλά το είθελα και γραμμένο στην αναλυτική σημειογραφεία.
Από τον ουρανό το ζητούσα και μου το έδωσε ο Μέγας Λιναρδάκης από την Κρήτη.
Χαίρω ιδιαίτερα, για τις τεράστιες δυνατότητές σου να μας δίνεις τόσα πολλά και σε τόσο άμεσο χρόνο.
Κατέληξα πλέον, ότι βρήκα στον Ευάγγελο Λιναρδάκι, τον Άρχοντα Ιεροψάλτη και Άνθρωπο, ο οποίος ξέρει, μπορεί και θέλει να δίνει ότι του ζητώ, όπως ''Πέστο και έγινε''.
Τα λειτουργικά αυτά αν τα έχεις ηχογραφημένα κάντας μας δώρο και αυτά ως πολύ πλούσιος που είσαι.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.


Θα τα βρεις στο παρακατω λινγκ , σε μια ηχογραφηση στις 3-11-1979 αλλα σε παρακαλω κοψε τα κομπλιμεντα . Ισως σε καποιους να μην αρεσει .Ευχαριστω .
http://www.analogion.com/linardakis/11-Linardakis.mp3
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
αλλα σε παρακαλω κοψε τα κομπλιμεντα . Ισως σε καποιους να μην αρεσει .
Ειλικρινά γράφω αυτά που νοιώθω, αλλά μελλοντικά θα είμαι πιο φειδωλός
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Και για να γίνω λίγο "αιρετικός ξανά" εμένα δεν μου άρεσε.
Ιδίως η γραφή που δεν τηρεί τους κανόνες της ορθογραφίας.
Σας θεωρώ εξαιρετικό Ψάλτη με φωνητικές δυνατότητες αλλά θέλει και λίγο αυτοσυγκράτηση κ. Βαγγέλη.

Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και για να γίνω λίγο "αιρετικός ξανά" εμένα δεν μου άρεσε.
Ιδίως η γραφή που δεν τηρεί τους κανόνες της ορθογραφίας.
Σας θεωρώ εξαιρετικό Ψάλτη σε φωνητικές δυνατότητες αλλά θέλει και λίγο αυτοσυγκράτηση κ. Βαγγέλη.
Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης

Φιλε Δημητρη
Δεκτη καθε αποψη . Σε ευχαριστω για τις αποψεις σου (πιστευω οτι ειναι και αρκετοι αλλοι που συμφωνουν μαζι σου , αλλα για διαφορους λογους δεν
εκφραζονται) , οι οποιες ελπιζω να βοηθησουν ωστε ''να μην παρουν τα μυαλα
μου αερα'' τωρα στα εξηνταπεντε μου χρονια .
Εχω γραψει και παλαιωτερα πως οτι εχω μαθει απο Β.Μ. τα εχω μαθει μονος
μου και εχω πολλες ελλειψεις . Ειδικα απο ορθογραφια ειμαι ''σκραπας'' .
Οταν ψαλλει κανεις μονος οπως εγω , ε καμια φορα το ''παρατραβα'' . Ισως
να το βλεπει και σαν τεστ στον εαυτο του να ψαλλει τετοια κομματια (βλεπεις
δεν τα λεω μαθηματα) , εξωπαραδοσιακα μεν (αν και το Αγιο Ορος ψαλλει κατα κορο Φιλανθιδη) , αλλα κατα την αποψη μου , ''τεχνικα & δυσκολα'' .
Και παλι ευχαριστω που ασχοληθηκες με μενα .
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Βασίλης;3056 said:
Δημήτρη ,το ζήτησα εγώ και μου το έστειλε ο κ. Λιναρδάκης μέσω του Ψαλτολογίου, ώστε εάν τυχόν ενδιαφέρει και κάποιον άλλον να μπορεί τα κατεβάσει.
Ο κ. Λιναρδάκης όλα όσα μας δίνει ( και είναι τόσα πολλά και τόσο σπάνια που άλλωστε φαίνεται ) μας τα δίνει από καρδίας.
Όπως πολλές φορές μου είπε τηλεφωνικά δεν τα βάζει για ''αυτοπροβολή'' ούτε και για ''Εισαγγελική κριτική'' αλλά ως συναδελφική προσφορά στους νεότερους και για όποιους φυσικά τα θέλουν.
Νομίζω ότι όποιον δεν ενδιαφέρουν ή δεν αρέσουν και αυτό είναι απόλυτα φυσικό, ας τα προσπεράσει.
Η ''Εισαγγελική κριτική'' όταν το θέμα μάλιστα δεν τίθεται για κρίσεις και σχόλια, δημιουργεί αντιπαραθέσεις βλάπτει όλους, και κυρίως τις προσφορές διότι αποτρέπει και τους ��δωρητές.
ΥΓ. Τα παραπάνω τα γράφω καλοπροαίρετα και χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης, και διευκρινίζω ότι σε εκτιμώ ιδιαίτερα και εσένα και τον αδελφό σου τον Απόστολο με τον οποίο και τα είπαμε αρκετές φορές.
Σε χαιρετώ, Βασίλης Κιαμηλίδης.

Δεν νομίζω ότι έχω εξουσία για Εισαγγελική κριτική. Ούτε Νομικά σπούδασα, ούτε Σχολή Δικαστών πήγα.
Έκανα καλοπροαίρετη (πιστέψτε με) κριτική στα λειτουργικά.
Και φυσικά και ο κρίνων κρίνεται...
Και τον κ. Λιναρδάκη τον εκτιμώ για την αγάπη του και την προσφορά του στην Βυζαντινή Μουσική.
Μου αρέσει όμως να λέω την άποψή μου και να ακούω και τις απόψεις άλλων.
Και νομίζω ότι δεν έχει κανείς παράπονο από εμένα στο forum.
Υ.Γ. Υποσχέθηκα τα Χερουβικά και κάτι Λειτουργικά στον κ. Λιναρδάκη.
Όταν έχω περρισότερο χρόνο (ίσως Σάββατο) να τα ανεβάσω.
Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης.
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Καλό είναι να ακούγονται κ τα αρνητικά σχόλια όχι μόνο τα μπράβο...
Γενικά είναι τραβηγμένα, εγώ πάντως θα τα έλεγα στην εκκλησία...
Σε δευτερόπρωτο επειδή έχουν γράψει πάρα πολλοί συνθέτες λειτουργικά έχει επέλθει "μουσικός κορεσμός" θα μποροούσα να πω! Όλα δηλαδή είναι πάνω -κάτω ίδια, επηρεασμένα από αυτά του Πρίγγου κ του Στανίτσα κ γραμμένα με αλλαγμένες κάποιες θέσεις κ με διαφορετικές αναλύσεις ή εκτελέσεις κάποιων θέσεων...
Όταν δω δηλαδή λειτουργικά σε δευτερόπρωτο ξέρω από πριν ότι θα μοιάζουν με του Στανίτσα. Στάνταρ...

Αυτά που ξεχωρίζω έιναι τα λειτουργικά του Στανίτσα κ το άξιον εστί του Πρίγγου κ του Φιλανθίδη κ του Στανίτσα!

Τέλος, ο Φιλανθίδης δε νομίζω ότι είναι εξωπαραδοσιακός ως προς τις θέσεις κ τις μουσικές γραμμές που χρησιμοποιεί ( εντάξει μερικές φορές το παρακάνει, μερικές όμως...)!!!

Αυτά.
 
Top