Περί μεταφράσεως των λειτουργικών κειμένων

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Είναι γεγονός ότι το θέμα των μεταφράσεων των λειτουργικών κειμένων προκύπτει συνήθως από αυτούς πού δεν πατούν το πόδι τους στην εκκλησία. Επισυνάπτω ένα κείμενο των Αγιορειτών ιερομονάχων Αρσενίου, Γρηγορίου και Ευθυμίου, που λύνει πολλές απορίες και κατά τήν γνώμη μου, βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Εύχεσθε!
 

Attachments

  • ΠΕΡΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΩΣ ΤΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ.doc
    73.5 KB · Views: 75

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Είναι γεγονός ότι το θέμα των μεταφράσεων των λειτουργικών κειμένων προκύπτει συνήθως από αυτούς πού δεν πατούν το πόδι τους στην εκκλησία.

Φαίνεται ότι αρκετά μέλη του «Ψαλτολογίου» δεν πατούν το πόδι τους στην εκκλησία :confused:!!!
 

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Δεν είναι μόνο τα μέλη του Ψαλτολογίου ρυθμιστές της λειτουργικής ζωής της χώρας...
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Είναι γεγονός ότι το θέμα των μεταφράσεων των λειτουργικών κειμένων προκύπτει συνήθως από αυτούς πού δεν πατούν το πόδι τους στην εκκλησία. Επισυνάπτω ένα κείμενο των Αγιορειτών ιερομονάχων Αρσενίου, Γρηγορίου και Ευθυμίου, που λύνει πολλές απορίες και κατά τήν γνώμη μου, βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Εύχεσθε!

Μπράβο Μακεδόνα.
Το κείμενο που επισύναψες τα λέει όλα.Νομίζω ότι λείνει απορίες!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Είναι γεγονός ότι το θέμα των μεταφράσεων των λειτουργικών κειμένων προκύπτει συνήθως από αυτούς πού δεν πατούν το πόδι τους στην εκκλησία. Επισυνάπτω ένα κείμενο των Αγιορειτών ιερομονάχων Αρσενίου, Γρηγορίου και Ευθυμίου, που λύνει πολλές απορίες και κατά τήν γνώμη μου, βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Εύχεσθε!

Θὰ ἤθελα νὰ γνωρίζω οἱ συγκεκριμένοι ἱερομόναχοι ποὺ ἀσχολοῦνται μὲ ποιμαντικὰ προβλήματα ποὺ ἀντιμετωπίζουν οἱ πιστοὶ στὶς ἑνορίες τους, πόσο μεγάλο ποίμνιο ἔχουν καὶ εἶναι σὲ θέση νὰ γνωρίζουν τὸ πρόβλημα, μέσα στὴν ἀπομόνωση τοῦ Ἁγίου Ὄρους, καθὼς μάλιστα εἶναι καὶ κελλιῶτες.

Καλὸν εἶναι, οἱ μοναχοὶ νὰ ασχολοῦνται μὲ τὰ τοῦ οἴκου τους καὶ νὰ ἀποφεύγουν τὴν ἐνασχόληση μὲ τὰ ζητήματα τοῦ κόσμου ποὺ πολὺ διαφέρουν ἀπὸ τὴν ἁγιορείτικη καθημερινότητα. Ἔξω ἀπ᾿ τὸ χορό πολλὰ τραγούδια λέγονται.

Λόγο στὸ συγκεκριμένο ζήτημα, ποὺ δὲν εἶναι δογματικὸ, ἀλλὰ ποιμαντικὸ καὶ πρακτικό, ἔχει ὁ κλῆρος καὶ ὁ λαός.
 
Είπα από την αρχή να μην πάρω θέση στο θέμα για δικούς μου λόγους.Όμως δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστα τα παραπάνω γραφόμενα του φίλου domesticus.
Θὰ ἤθελα νὰ γνωρίζω οἱ συγκεκριμένοι ἱερομόναχοι ποὺ ἀσχολοῦνται μὲ ποιμαντικὰ προβλήματα ποὺ ἀντιμετωπίζουν οἱ πιστοὶ στὶς ἑνορίες τους, πόσο μεγάλο ποίμνιο ἔχουν καὶ εἶναι σὲ θέση νὰ γνωρίζουν τὸ πρόβλημα, μέσα στὴν ἀπομόνωση τοῦ Ἁγίου Ὄρους, καθὼς μάλιστα εἶναι καὶ κελλιῶτες.
Διαφωνώ κάθετα με τη λογική αυτή.Οι συγκεκριμένοι ιερομόναχοι που τυχαίνει προσωπικά να τους γνωρίζω, έχουν πολλά πνευματικά παιδιά σε πολλές περιοχές της Ελλάδας και επιπλέον έρχονται σε επικοινωνία καθημερινά με πιστούς που βιώνουν τέτοιου είδους προβλήματα.
Καλὸν εἶναι, οἱ μοναχοὶ νὰ ασχολοῦνται μὲ τὰ τοῦ οἴκου τους καὶ νὰ ἀποφεύγουν τὴν ἐνασχόληση μὲ τὰ ζητήματα τοῦ κόσμου ποὺ πολὺ διαφέρουν ἀπὸ τὴν ἁγιορείτικη καθημερινότητα. Ἔξω ἀπ᾿ τὸ χορό πολλὰ τραγούδια λέγονται.

Λόγο στὸ συγκεκριμένο ζήτημα, ποὺ δὲν εἶναι δογματικὸ, ἀλλὰ ποιμαντικὸ καὶ πρακτικό, ἔχει ὁ κλῆρος καὶ ὁ λαός.
Το Άγιον Όρος, κιβωτός της ορθοδοξίας, το φυλάκιο της πίστης μας ,οπου φωτισμένοι Πατέρες οχύρωσαν και θωράκισαν την πίστη μας ,να σιωπά σε τέτοια ζητήματα;Οι μοναχοί εγκατέλειψαν τον κόσμο, δεν τον μίσησαν όμως. Προσεύχονται γι αυτόν, τον αγαπούν, τον σκέπτονται, τον παρηγορούν.Η επαγρύπνηση των Αγιορειτών είναι αποτρεπτική κάθε κινδύνου, με την βοήθεια βεβαίως και πρωταρχικώς του Θεού.
 
Last edited:
Θα συμφωνήσω απολύτως με τον διακογιαννης!Τυγχάνει να γνωρίζω τον ένα εκ των τριών ιερομοναχων και μπορώ να διαβεβαιώσω πως όχι μόνον έχει επαφές πολλές και καθημερινώς με πνευματικά τέκνα που ζουν στον κόσμο,αλλά και αρκετές φορές μέσα στον χρόνο έρχεται ο ίδιος στις διάφορες πόλεις που είναι τα πνευματικοπαίδια του,για να εξομολογηθούν (και κυρίως οι γυναίκες που δεν μπορούν να μπουν στο Όρος).Δεν είναι δηλαδή,εκτός του προβλήματος που αντιμετωπίζει ο κόσμος εκτός Όρους.
Ο συγκεκριμένος μάλιστα ιερομόναχος έχει συγγράψει και εξαίρετα βιβλία για την Θεία Λειτουργία και τα Λειτουργικά κείμενα.Δεν είναι κάποιος τυχαίος.

Άλλωστε,δεν διέταξαν να μην γίνει μεταγλώττιση!Παρουσίασαν τα επιχειρήματά τους και παρακάλεσαν την Σύνοδο να λάβει θέση!Νομίζω η κίνηση των τριών πατέρων έγινε με πολλήν διάκριση!Καλό θα ήταν να προσέχουμε πως εκφραζόμαστε,να μετράμε τα λόγια μας!Και ας μην γενικεύουμε τα πάντα,του στύλ "ά οι παπάδες,έτσι...οι δεσποτάδες,έτσι..οι μοναχοί,έτσι..". Μόνον σχάση δημιουργούν τέτοιες κουβέντες και αμαρτήματα πολλά!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δὲν γνωρίζω τοὺς ἐν λόγῳ ἁγιορεῖτες ἱερομονάχους καὶ βέβαια δὲν ἔχω κανένα λόγο νὰ ἀμφισβητῶ τὴν ἀκεραιότητά τους.

Ὄμως ἄλλο ἡ γνώση τοῦ προβλήματος μέσω τρίτων καὶ ἄλλο ἡ διαπίστωσή του μέσω τῆς καθημερινῆς τριβῆς μέσα στὴν ἑνορία ἀκόμα καὶ μὲ συμπολίτες μας ποὺ τηροῦν μιὰν περιστασιακὴ σχέση μὲ τὴν ἐκκλησία. Τίποτε καὶ κανένας δὲν μπορεῖ νὰ ὑποκαταστήσει τὴν ποιμαντικὴ ἐμπειρία ἑνὸς ἐφημερίου μέσα σὲ μιὰ ἑνορία.

Τώρα για τὴν σχέση τοῦ Ἁγίου Ὄρους μὲ τὸν κόσμο καὶ τὸ τὶ σημαίνει ἀναχωρητισμὸς ἄς τὸ ἀφήσουμε καλύτερα, πονεμένη ἱστορία.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Όπως έγραψα και αλλού, όσα δημοψηφίσματα και να κάνουμε, ακανθώδη θέματα όπως και το παρόν, θα επιλυθούν συνοδικώς εν καιρώ ευθέτω υπό της Ι. Συνόδου της αυτοκεφάλου εκκλησίας της Ελλάδος, όπως συνέβη και με τις άλλες αυτοκέφαλες Εκκλησίες. Υπομονή και προσευχή!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Τίποτε καὶ κανένας δὲν μπορεῖ νὰ ὑποκαταστήσει τὴν ποιμαντικὴ ἐμπειρία ἑνὸς ἐφημερίου μέσα σὲ μιὰ ἑνορία.

Όλοι εμείς και εσύ που εκφέρουμε γνώμη είμαστε μήπως εφημέριοι σε ενορία? όπως εκφέρεις εσύ και εγώ, έτσι εκφέρουν κι αυτοί... Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου! Όταν μιλούσε όμως ο Παϊσιος για τον κόσμο και για την οικογένεια (ανύπαντρος άνθρωπος, που να ξέρει αυτός!!!) δεν έλεγες τίποτα...

Όπως έγραψα και αλλού, όσα δημοψηφίσματα και να κάνουμε, ακανθώδη θέματα όπως και το παρόν, θα επιλυθούν συνοδικώς εν καιρώ ευθέτω υπό της Ι. Συνόδου της αυτοκεφάλου εκκλησίας της Ελλάδος, όπως συνέβη και με τις άλλες αυτοκέφαλες Εκκλησίες. Υπομονή και προσευχή!

Πολύ σίγουρο σε βλέπω κ. συντονιστά!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Όλοι εμείς και εσύ που εκφέρουμε γνώμη είμαστε μήπως εφημέριοι σε ενορία? όπως εκφέρεις εσύ και εγώ, έτσι εκφέρουν κι αυτοί... Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου! Όταν μιλούσε όμως ο Παϊσιος για τον κόσμο και για την οικογένεια (ανύπαντρος άνθρωπος, που να ξέρει αυτός!!!) δεν έλεγες τίποτα...

Ἡ ἀπομόνωση φράσεων καὶ κρίση τους κατὰ τὸ δοκοῦν ἀποτελεῖ ἀγαπημένη ἐνασχόληση ἑnτὸς τοῦ forum, ὄμως δὲν ἀποφέρει πάντα τὸ ἐπιθυμητὸ ἀποτέλεσμα, χρειάζεται καὶ λίγη προσοχή.

Τὸ μήνυμά μου ἀφοροῦσε τὸ κατὰ πόσον τὸ συγκεκριμένο κείμενο τῶν τριῶν ἁγιορειτῶν ἱερομονάχων μπορεῖ νὰ ἔχει ἰδιαίτερη βαρύτητα ἐπὶ τοῦ θέματος μας καὶ ἐξήγησα τοὺς λόγους ποὺ άντιτίθεμαι, δὲν θὰ ἐπανέλθω.

Ὅσον ἀφορᾶ τὶς ἀπόψεις τοῦ ἀειμνήστου γέροντος Παϊσίου, ἀνοῖξτε, ἄν θέλετε ἀνάλογο θέμα, καὶ μποροῦμε νὰ συζητήσουμε τὸ περιεχόμενό τους.
Κάντε μου ὄμως τὴν χάρη νὰ μοῦ ὑποδείξετε σὲ ποιὸ θέμα συζήτησα τὶς ἀπόψεις του γ. Παϊσίου, ἔτσι γιὰ νὰ φρεσκάρετε τὸ μνημονικό μου.

Εὐχαριστῶ.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Όπως έγραψα και αλλού, όσα δημοψηφίσματα και να κάνουμε, ακανθώδη θέματα όπως και το παρόν, θα επιλυθούν συνοδικώς εν καιρώ ευθέτω υπό της Ι. Συνόδου της αυτοκεφάλου εκκλησίας της Ελλάδος, όπως συνέβη και με τις άλλες αυτοκέφαλες Εκκλησίες. Υπομονή και προσευχή!

Μην ξεχνάς όμως αγαπητέ Παναγιώτη ότι όποια απόφαση και να πάρει όποια Σύνοδος, αυτή πάντα περνάει από την βάσανο της εκκλησιαστικής πρακτικής. Και αυτό συνέβαινε πάντοτε. Και το 1439 συνεκλήθη η οποία «έλυσε» το ζήτημα της ένωσης Ανατολής-Δύσης. Όμως το χριστεπώνυμο πλήρωμα είχε άλλη άποψη...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Τα συγκρινόμενα θέματα είναι ανομοιογενή.
Και στις γειτονικές χώρες η χρήση των μεταφράσεων ξεκίνησε σιγά-σιγά. Όπως και να έχει όμως, μην αγχώνεστε και όλα θα τακτοποιηθούν.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Όπως και να έχει όμως, μην αγχώνεστε και όλα θα τακτοποιηθούν.

Η λέξη «θα τακτοποιηθούν» παραπέμπει στο ότι αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει τάξη όπερ άτοπο. Στην Εκκλησία μας δόξα τω Θεώ υπάρχει πολύ καλή τάξη και αυτοί οι οποίοι ζητούν την αναθεώρηση της λειτουργικής γλώσσας είναι ακόμα (ευτυχώς) μια πολύ ισχνή μειοψηφία. Η οποία απλώς τυγχάνει να κάνει πολύ θόρυβο. Ουδέποτε υπήρχε τέτοιο λαϊκό αίτημα, τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Σ.σ.: Όλα τα θέματα έχουν τη σημασία τους. Και η προσπάθεια του Χριστόδουλου για τον Απόστολο και το Ευαγγέλιο καταργήθηκε από τους ίδιους τους ανθρώπους που πήγαιναν στην Εκκλησία και διαμαρτύρονταν για αυτήν την απόδοση. Και εκεί ο λαός ουσιαστικά κατήργησε την απόφαση.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Όπως και να έχει όμως, μην αγχώνεστε και όλα θα τακτοποιηθούν.

Από έγκυρες πηγές :D

 
Last edited:

Διονύσιος

Νέο μέλος
Δεν νομίζω οτι είναι ανάγκη να μεταφραστεί κανένα κείμενο στην νέα ελληνική. ότι πρέπει να καταλάβει ο πιστός το καταλαβαίνει και μέσω της αρχαίας ελληνικής και ας είναι και αγράμματος. η γιαγιά μου που έχει βγάλει μόνο το δημοτικό διαβάζει το ψαλτήρι και μου λέει ότι δεν έχει διαβάσει πιο ωραίο βιβλίο!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Είναι γεγονός ότι το θέμα των μεταφράσεων των λειτουργικών κειμένων προκύπτει συνήθως από αυτούς πού δεν πατούν το πόδι τους στην εκκλησία. Επισυνάπτω ένα κείμενο των Αγιορειτών ιερομονάχων Αρσενίου, Γρηγορίου και Ευθυμίου, που λύνει πολλές απορίες και κατά τήν γνώμη μου, βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Εύχεσθε!

Καίρια η επισύνναψή σου Μακεδόνας ...ΜΠΡΑΒΟ..

Πολύ καλά μας τα λένε οι πατέρες ....
τυγχανει να έχω περάσει από το κελί του π.Ευθυμίου.....και του έχω μεγάλη εκτίμηση....
άλλωστε μη ξεχνάμε ότι δε μιλάμε για ένα οποιοδήποτε βιβλίο αλλά για το λόγο του Θεού...
υπάρχει σχετική ιστορία στα γεροντικά...(την αναφέρω εν τάχει....).. όπου ρώσος στρατιωτικός διαβάζοντας την Κ.Διαθήκη στα Ελληνικά παρακαλώ...(και οπου φυσικά στην αρχή δε καταλαβαινε γρι..μονο συλλάβιζε όσα γράμματα γνώριζε...
έφθασε σε σημείο να ελευθερωθεί από το πάθος του αλκοολισμού...και εν τελει να καταλαβαίνει τα πάντα από αυτά που διάβαζε και να γίνει ο ποιο ενθερμος χριστιανός ....
Αγαπητοι...αδελφοί όποιος μελετά το λόγο του Θεού με καλή προαίρεση
...και στα κινέζικα να ήταν γραμμένος..... θα καταλάβαινε τα πάντα ...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αγαπητοι...αδελφοί όποιος μελετά το λόγο του Θεού με καλή προαίρεση
...και στα κινέζικα να ήταν γραμμένος..... θα καταλάβαινε τα πάντα ...

Νομίζεις δεν έχουμε τέτοιον εδώ στο φόρουμ εεεε;
 
Top