Βυζαντινή μουσική και πειρασμοί!

tb---

τσοπάνης
Αφορμή για το θέμα είναι η καθημερινότητα όσον αφορά την πρόσληψη ήχων από το περιβάλλον μας.

Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι που ασχολούνται με κάποιο τρόπο με την Βυζαντινή μουσική έχουν πολλά ακούσματα από αυτήν την μουσική και σε αυτό βοηθά πάρα πολύ το παρόν φόρουμ.

Πέρα όμως από τα ακούσματα αυτά , όλοι μας είμαστε σε ένα κόσμο που ηχητικά έχει δομηθεί πάνω στην «δυτική» μουσική γλώσσα.

Μιλάω για την μουσική που ακούγεται γύρω μας , στο δρόμο , στο μετρό , στα μέσα ενημέρωσης , στην δισκογραφία, κτλ

Σε όλους αυτούς τους τομείς χρησιμοποιούνται οι «δυτικές» κλίμακες και τα περιορισμένα τονικά διαστήματα.

Είναι δυνατόν να μην επηρεάζουν όλα αυτά τα ακούσματα και την απόδοση των ψαλτών ?

Θυμάμαι μια κουβέντα που είχε γίνει παλαιότερα περί διαστημάτων που ακούστηκαν σε μια πχ συναυλία στο μέγαρο μουσικής, βυζαντινή συναυλία ( με ύμνους της Μ.Εβδομάδας)

Είχα βρεθεί σε εκείνη την συναυλία και μου άρεσε συνολικά σαν άκουσμα, αλλά τι άκουγα όμως ? Βυζαντινά διαστήματα ή βυζαντινή μουσική με διαστήματα δυτικά ?

Το πρόβλημα ακοής είναι εντονότερο σε όσους έχουν σπουδάσει από μικροί «δυτική» μουσική και έχουν κάμει πολλά χρόνια σολφέζ και φωνητική πάνω σε συγκερασμένες κλίμακες.

Αυτά τα ολίγα σαν προβληματισμούς περισσότερο~
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πάνω στο θέμα, υπάρχει η άποψη ότι "άλλο το ένα και άλλο το άλλο", Δηλ. ένας που ξέρει κ τις δύο "μουσικές", όταν θα έρθει η ώρα της μίας, ξεχνάει την άλλη. Τουλάχιστον διαστηματικά. Δηλ. το μυαλό τις "αποθηκεύει" σε άλλη περιοχή ας πούμε.

Εγώ όμως δεν ασχολούμαι με το τραγούδι, ούτε μαθαίνω Ευρωπαϊκή. Κάποιος που είναι "εγκρατής" και των 2 μουσικών συστημάτων, και τα χρησιμοποιεί και τα δύο τακτικά θα μπορούσε να μας βοηθήσει???
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Πάνω στο θέμα, υπάρχει η άποψη ότι "άλλο το ένα και άλλο το άλλο", Δηλ. ένας που ξέρει κ τις δύο "μουσικές", όταν θα έρθει η ώρα της μίας, ξεχνάει την άλλη. Τουλάχιστον διαστηματικά. Δηλ. το μυαλό τις "αποθηκεύει" σε άλλη περιοχή ας πούμε.

Εγώ όμως δεν ασχολούμαι με το τραγούδι, ούτε μαθαίνω Ευρωπαϊκή. Κάποιος που είναι "εγκρατής" και των 2 μουσικών συστημάτων, και τα χρησιμοποιεί και τα δύο τακτικά θα μπορούσε να μας βοηθήσει???

Δε μπορω να ισχυριστω οτι ξερω πολύ καλά ευρωπαϊκη αλλά εχω τραγουδησει σε χορωδιες τετραφωνες αρκετα χρονια,διαβαζω σολφεζ...κλπ .
Θα σας πω μονο ενα περιστατικο. Μια φιλη μουσικος με παρακαλεσε να της κανω μερικα μαθηματα βυζαντινης, να παρει μια ιδεα. Κι εκει που αρχισα τη βυζαντινη κλιμακα, φτανω στον Βου και μου λεει. Ε! κατι λες διαφορετικα εκει! Με δυο λογια, κατάλαβε με την πρωτη τη διαφορά των 2 μοριων. Νομίζω λοιπόν ότι δεν επηρεαζει το ενα το αλλο. Οταν ψέλνεις ξεχνάς την ευρωπαικη και αντιθέτως. Μπορεί να επηρεάσει, αλλά αν προσεχεις οχι. Ειναι σαν να μιλας μια ξενη γλωσσα. Οταν τη μιλἀς δεν σκεφτεσαι τη μητρικη σου ειδικα οταν την κατεχεις καλά.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ επειδή έψαλλα (τώρα όχι τόσο συχνά) τρίφωνα και τετράφωνα κομμάτια και μεγάλωσα σε ένα πιο "ανάλαφρο" μουσικό περιβάλλον πιστεύω ότι η φωνή μου έχει πια ένα χρώμα "μεικτό". Προσωπικά όμως δεν με πειράζει...
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Εγώ επειδή έψαλλα (τώρα όχι τόσο συχνά) τρίφωνα και τετράφωνα κομμάτια και μεγάλωσα σε ένα πιο "ανάλαφρο" μουσικό περιβάλλον πιστεύω ότι η φωνή μου έχει πια ένα χρώμα "μεικτό". Προσωπικά όμως δεν με πειράζει...

Τα διαστηματα σου νιωθεις πως ειναι επηρεασμενα;
Το "ποστάρισμα" της φωνης (αυτο που λες χρωμα, φανταζομαι) ειναι σιγουρα διαφορετικο στην ευρωπαϊκη αλλά εγω νομιζω οτι βοηθαει στις ακραιες (χαμηλές και ψηλές νοτες.) Αν ακουσεις μεγαλους ψάλτες, ομως, θα δεις οτι χρησιμοποιουν και ευρωπαικα στοιχεια.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Πάνω στο θέμα, υπάρχει η άποψη ότι "άλλο το ένα και άλλο το άλλο", Δηλ. ένας που ξέρει κ τις δύο "μουσικές", όταν θα έρθει η ώρα της μίας, ξεχνάει την άλλη. Τουλάχιστον διαστηματικά. Δηλ. το μυαλό τις "αποθηκεύει" σε άλλη περιοχή ας πούμε.

Εγώ όμως δεν ασχολούμαι με το τραγούδι, ούτε μαθαίνω Ευρωπαϊκή. Κάποιος που είναι "εγκρατής" και των 2 μουσικών συστημάτων, και τα χρησιμοποιεί και τα δύο τακτικά θα μπορούσε να μας βοηθήσει???

Συμφωνώ απόλυτα: άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Έψαλα δέκα χρόνια σε μικρή ρωσσική ενορία (εξ ών πέντε χρόνια ως χοράρχης) έχοντας φάει την ψαλτική με την κουτάλα χρόνια πριν. Μετά ανέλαβα πάλι καθήκοντα σε ρωμέικη ενορία, μένοντας παντελώς ανεπηρέαστος από την ρωσσική ''περίοδο''.
 
Last edited:

Θεοδόσιος Κ

Νέο μέλος
Εγω πάλι απο πολύ παλιά έπαιζα μουσική στην φιλαρμονική μπάντα του δήμου μας. Επαιζα σχεδόν 8 χρόνια αλλά δεν με επηρεάζζει και πολύ. Εξαλλου δεν είχαμε μυηθεί και πολύ στην δομή της. Παλαιότερα ακουγα και κλασική μουσική αλλά μόνο για ψυχαγωγία. Απο κλίμακες και τα τοιαύτα, τίποτα. Δεν με επηρεασε καθόλου στην εκμάθηση της βυζαντινής.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Είναι δυνατόν????

Ποιός μπορεί να ισχυριστεί απο μόνος του οτι δεν εχει επιρεαστεί????

Ας θέσει τον εαυτό του (την φωνή του) σε ακρόαση...και βλέπουμε.

Πιστεύω οτι υπάρχει μεγάλος κινδυνος επιρροής του ενός απο του άλλου...

Ο ψάλτης δεν μπορει να είναι τραγουδιστής και ο τραγουδιστής ψαλτης....

μαλλον μπορει αλλα κατι πάει στραβα...συγνωμη αλλα τα μπασταρδεύουμε τα

πράγματα και μετα ψάχνουμε να βρούμε κλίμακες και διαστήματα.

Συγχωρέστε με.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πιστεὐω ότι το πρόβλημα με τη διπλή μουσική παιδεία δεν είναι ότι θα μπερδέψει κάποιος τα διαστήματα, ήτοι τη θεωρία της μουσικής (γιατί τότε έχει πρόβλημα μουσικής αντίληψης), αλλά ότι μπορεί να αλλοιώσει το ψαλτικό ύφος (προς κάτι πιο τραγουδιστικό, π.χ. ένα πιο έντονο βιμπράτο, ή μια φωνή περισσότερο αντηχητική και λιγότερο αναπνευστική).
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πιστεὐω ότι το πρόβλημα με τη διπλή μουσική παιδεία δεν είναι ότι θα μπερδέψει κάποιος τα διαστήματα, ήτοι τη θεωρία της μουσικής (γιατί τότε έχει πρόβλημα μουσικής αντίληψης), αλλά ότι μπορεί να αλλοιώσει το ψαλτικό ύφος (προς κάτι πιο τραγουδιστικό, π.χ. ένα πιο έντονο βιμπράτο, ή μια φωνή περισσότερο αντηχητική και λιγότερο αναπνευστική).

Σωστό ακούγεται αυτό.

Σωστό όμως είναι και αυτό που είπε ο Αθωνίτης: Δύσκολα κάνεις διάγνωση για τον εαυτό σου, δηλ ότι: Δεν έχω επηρεαστεί.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Είναι δυνατόν????

Ποιός μπορεί να ισχυριστεί απο μόνος του οτι δεν εχει επιρεαστεί????

Ας θέσει τον εαυτό του (την φωνή του) σε ακρόαση...και βλέπουμε.

Πιστεύω οτι υπάρχει μεγάλος κινδυνος επιρροής του ενός απο του άλλου...

Ο ψάλτης δεν μπορει να είναι τραγουδιστής και ο τραγουδιστής ψαλτης....

μαλλον μπορει αλλα κατι πάει στραβα...συγνωμη αλλα τα μπασταρδεύουμε τα

πράγματα και μετα ψάχνουμε να βρούμε κλίμακες και διαστήματα.

Συγχωρέστε με.
Πάτερ χαίρε!!!!!!!
Συμφωνώ απόλυτα, διότι πολλές φορές ένοιωσα αλλά και μου το είπαν πως αυτός που τραγουδάει είναι Ψάλτης, και μερικές φορές αυτός που ψάλλει είναι τραγουδιστής.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αυτό κε Βασίλη-παρεπιπτώντος να χαιρεστε και την ονομαστική σας εορτή-εχει συμβεί και σε μένα.Κατα καιρούς έχω ασχοληθεί και με το τραγούδι,λόγω συνεργασίας με Ωδείο,και εννοείται, δεν μπορώ να αποδώσω απόλυτα το λα'ι'κό ύφος,αφού τα περισσοτερα χρόνια ασχολούμαι με την Ψαλτική.
Οποτε συμβαίνει αυτό,την άλλη μέρα η φωνή μου είναι κούτσουρο!...:D
Οπότε συμπέρασμα:επηραζόμαστε από την μουσική που ακούμε γύρω μας.
Αλλά θα σας κάνω και μια ερώτηση:Υπάρχει κανείς από σας,που να μην ακούει ''δυτική'' μουσική,στην όποια μορφή της;:wink:
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αυτό κε Βασίλη-παρεπιπτώντος να χαιρεστε και την ονομαστική σας εορτή-εχει συμβεί και σε μένα.Κατα καιρούς έχω ασχοληθεί και με το τραγούδι,λόγω συνεργασίας με Ωδείο,και εννοείται, δεν μπορώ να αποδώσω απόλυτα το λα'ι'κό ύφος,αφού τα περισσοτερα χρόνια ασχολούμαι με την Ψαλτική.
Οποτε συμβαίνει αυτό,την άλλη μέρα η φωνή μου είναι κούτσουρο!...:D
Οπότε συμπέρασμα:επηραζόμαστε από την μουσική που ακούμε γύρω μας.
Αλλά θα σας κάνω και μια ερώτηση:Υπάρχει κανείς από σας,που να μην ακούει ''δυτική'' μουσική,στην όποια μορφή της;:wink:

Αγαπητέ ilias nektarios, ευχαριστώ για τις ευχές σου, και αντεύχομαι Υγείαν και κάθε Ευλογία.
Η διαφορά κατά την ταπεινήν μου γνώμη συνίσταται πως επαγγελματικά είναι πολύ δύσκολο να ανταποκριθεί κάποιος και στην ψαλτική και στο τραγούδι.
Δεν φταίνε τα ακούσματα και ούτε μπορούν να μας αλλοιώσουν μόνον αυτά.
Νομίζω πως δεν είναι εύκολο κάποιος μπορεί ταυτόχρονα να υπηρετεί σωστά και τα δύο είδη. Εγώ προσωπικά αυτό το βρήκα μόνον στον Τραγουδιστή Δημοτικών τραγουδιών τον Ζάχο. Καταπληκτικός και στα τραγούδια και στην Ψαλτική. Εάν κάποιος έχει ψαλμωδία από τον Ζάχο (εγώ δεν έχω) ας την ανεβάσει να το ξαναδούμε.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αγαπητέ ilias nektarios, ευχαριστώ για τις ευχές σου, και αντεύχομαι Υγείαν και κάθε Ευλογία.
Η διαφορά κατά την ταπεινήν μου γνώμη συνίσταται πως επαγγελματικά είναι πολύ δύσκολο να ανταποκριθεί κάποιος και στην ψαλτική και στο τραγούδι.
Δεν φταίνε τα ακούσματα και ούτε μπορούν να μας αλλοιώσουν μόνον αυτά.
Νομίζω πως δεν είναι εύκολο κάποιος μπορεί ταυτόχρονα να υπηρετεί σωστά και τα δύο είδη. Εγώ προσωπικά αυτό το βρήκα μόνον στον Τραγουδιστή Δημοτικών τραγουδιών τον Ζάχο. Καταπληκτικός και στα τραγούδια και στην Ψαλτική. Εάν κάποιος έχει ψαλμωδία από τον Ζάχο (εγώ δεν έχω) ας την ανεβάσει να το ξαναδούμε.
Συμφωνώ κε Βασίλη.
Εννοείται βέβαια,αν εχει εντρυφιστει καποιος στο ενα ειδος,σιγουρα δε θα επηρεαστει από ''εξωτερικές'' επιδράσεις.Καλο βεβαια είναι,να εχουμε και τον...νου μας!..:D
 
Top