"Tυπικές Αντιθέσεις"

tb---

τσοπάνης
Χθες Κυριακή βρέθηκα σε ορεινό χωριό της Κορινθίας και φθάνοντας στον Ναό καθυστερημένα ( περί τις 07.30 ) , ακούω τον ψάλτη να διαβάζει κείμενα που δεν μοιάζουν με εξάψαλμο. Πλησιάζοντας βλέπω ότι είναι το μεσονυκτικό !!

Οι επιλογές ακολουθούν την σειρά των διπτύχων, οι κανόνες διαβαστά, ενώ μεγάλη έκπληξη μου έκανε το κοινωνικό που ενώ ξεκίνησε όπως ορίζεται, συνέχισε και με άλλους στίχους. Ακολούθησαν και άλλες εκπλήξεις όπως ακούγονται και στο απόσπασμα.

Εντύπωση μου έκαμε και ο ιερέας με τις εκφωνήσεις.
 

Attachments

  • koinoniko.mp3
    7.5 MB · Views: 22

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... μεγάλη έκπληξη μου έκανε το κοινωνικό που ενώ ξεκίνησε όπως ορίζεται, συνέχισε και με άλλους στίχους.
Θεμιτή ἡ ψαλμώδηση ὅλων τῶν στίχων τοῦ 148 ψαλμοῦ. Μακάρι νά ἦταν καί μέ ἐφύμνιο τριπλό ἀλληλούια, ἀντί τοῦ μονοῦ. Ἔχουν γραφεῖ αὐτά ἐκεῖ πού παραπέμπει ὁ κ. Νεοκλῆς καί σέ ἄλλα θέματα τῆς ὑποενότητος τοῦ κοινωνικοῦ.

Ακολούθησαν και άλλες εκπλήξεις όπως ακούγονται και στο απόσπασμα.
Ἁγνοί καί ἀνυποψίαστοι ἄνθρωποι ψάλλουν τό «Ἁγνή...» γιατί πιστεύουν ὅτι κάνουν πολύ καλό... (μάλιστα σέ μεθέορτα τῆς μεγαλύτερης θεομητορικῆς), ἔχει γίνει τῆς μόδας καί «παραγγέλεται» συστηματικά... Ἐμένα δέν μοῦ ἀρέσει καθόλου, τό θεωρῶ καί ἀνάρμοστο γιά τήν περίσταση καί ἔχει ἀποκλειστεῖ παντελῶς ἀπό τό Ναό μας αὐτή ἡ «παραγγελιά». Ἔχει γίνει πολλάκις ἀναφορά ἐπ᾿ αὐτοῦ.
Πιστεύω, στίς «εκπλήξεις» νά συμπεριλαμβάνεται καί τό «Τοῦ δείπνου σου» (;) ...

Χθες Κυριακή βρέθηκα σε ορεινό χωριό της Κορινθίας και φθάνοντας στον Ναό καθυστερημένα ( περί τις 07.30 ) , ακούω τον ψάλτη να διαβάζει κείμενα που δεν μοιάζουν με εξάψαλμο. Πλησιάζοντας βλέπω ότι είναι το μεσονυκτικό !!
Νεκτάριε («κοριέ»!), μακάρι νά βρίσκονται ἀκόμη ἄνθρωποι νά ψάλλουν στά ἀναλόγια τῆς ἐπαρχίας καί μάλιστα τά ὀρεινά!
Σημαντική καί ἡ ψαλμωδία τοῦ Μεσονυκτικοῦ, πού πρόλαβα στό Ναό μας ὡς διάκος, ἀπό φιλακόλουθους ἱερεῖς καί βοηθούς ἀναγνῶστες, ἀρχίζοντας ἀπό τίς 6.00 καί, καί τόν χειμῶνα... Διαφορετικές οἱ συνθῆκες πλέον...
Δόξα τῷ Θεῷ πού κάπου αὐτά συνεχίζονται. Ἡ λειψανδρία καί ἄλλα προβλήματα, εἶναι καταλυτικά...


 

tb---

τσοπάνης
Θεμιτή ἡ ψαλμώδηση ὅλων τῶν στίχων τοῦ 148 ψαλμοῦ. Μακάρι νά ἦταν καί μέ ἐφύμνιο τριπλό ἀλληλούια, ἀντί τοῦ μονοῦ. Ἔχουν γραφεῖ αὐτά ἐκεῖ πού παραπέμπει ὁ κ. Νεοκλῆς καί σέ ἄλλα θέματα τῆς ὑποενότητος τοῦ κοινωνικοῦ.


Ἁγνοί καί ἀνυποψίαστοι ἄνθρωποι ψάλλουν τό «Ἁγνή...» γιατί πιστεύουν ὅτι κάνουν πολύ καλό... (μάλιστα σέ μεθέορτα τῆς μεγαλύτερης θεομητορικῆς), ἔχει γίνει τῆς μόδας καί «παραγγέλεται» συστηματικά... Ἐμένα δέν μοῦ ἀρέσει καθόλου, τό θεωρῶ καί ἀνάρμοστο γιά τήν περίσταση καί ἔχει ἀποκλειστεῖ παντελῶς ἀπό τό Ναό μας αὐτή ἡ «παραγγελιά». Ἔχει γίνει πολλάκις ἀναφορά ἐπ᾿ αὐτοῦ.
Πιστεύω, στίς «εκπλήξεις» νά συμπεριλαμβάνεται καί τό «Τοῦ δείπνου σου» (;) ...


Νεκτάριε («κοριέ»!), μακάρι νά βρίσκονται ἀκόμη ἄνθρωποι νά ψάλλουν στά ἀναλόγια τῆς ἐπαρχίας καί μάλιστα τά ὀρεινά!
Σημαντική καί ἡ ψαλμωδία τοῦ Μεσονυκτικοῦ, πού πρόλαβα στό Ναό μας ὡς διάκος, ἀπό φιλακόλουθους ἱερεῖς καί βοηθούς ἀναγνῶστες, ἀρχίζοντας ἀπό τίς 6.00 καί, καί τόν χειμῶνα... Διαφορετικές οἱ συνθῆκες πλέον...
Δόξα τῷ Θεῷ πού κάπου αὐτά συνεχίζονται. Ἡ λειψανδρία καί ἄλλα προβλήματα, εἶναι καταλυτικά...



Σε γενικές γραμμές οι εκπλήξεις μου ήταν θετικές. Το μεσονυκτικό, το ύφος και οι εκφωνήσεις του ιερέα, οι ψάλτες που κοιτάζανε τα διπτυχα και ψαχνανε να τα πούν όλα, έστω και διαβαστά στους κανόνες, οι απαντήσεις στα λειτουργικά, κτλ.
Στο κοινωνικό το "τραγουδάκι" ήταν παραγγελία εκ του βήματος, αλλά χαλάλι. Προς εμένα ήταν φιλικοί και οι 2 ψάλτες και ο ιερέας, και μάλιστα μοιραστήκαμε τα του όρθρου. Στην θεία λειτουργία τους άφησα να τα πουν όπως τα ξέρουν. Υγεία να έχουν και να συνεχίσουν~
 
Top