9 χρόνια Ψαλτολόγιον

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά σε όλους και ευχές για την ημέρα και για την επέτειο.

Πριν 10 χρόνια, σε ένα μικρό γκαράζ-γραφείο στα προάστια του Σύδνεϊ γεννήθηκε το Ψαλτολόγιον χωρίς συγκεκριμένη αντζέντα, κυρίως με σκοπό να δώσει χώρο προσέγγισης σε απόψεις και ανθρώπους που ίσως δεν συναντιούνταν αλλιώς. Από μια μικρή κοινότητα 10-20 ατόμων έγινε σε 10 χρόνια μεγάλη όπως την ξέρετε. Φυσικά πολλοί εργάστηκαν νυχθημερόν πολλές φορές και αφιλοκερδώς για να υπάρχει σήμερα το Ψαλτολόγιον. Αντίξοες καταστάσεις και προβλήματα δεν λείπουν από καμία κοινότητα, πόσο μάλλον ψαλτική! Παρόλαυτά ευχαριστώ το Θεό και όλα τα μέλη και όλους τους φίλους του Ψ για όσα έχουν προσφέρει στο φόρουμ και πάντοτε ζητώ συγνώμη για όσους στενοχώρησα ή χωρίς να θέλω αδίκησα με τη διαχείριση ως τώρα.

Εύχομαι να είστε όλοι καλά και να συνεχίσετε να βοηθάτε τη διάδοση της ψαλτικής γνώσης από οποιοδήποτε μέσον. Ιδιαίτερα για εμάς που βρισκόμαστε μακριά από την πηγή είναι πολύ σημαντικό και το εκτιμάμε πολύ.

Έτη πολλά στους εορτάζοντες και στις εορτάζουσες.

Δημήτρης
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Ἁγαπητέ Δημήτρη, Χρόνια Πολλά στο Ψ. Τό ἒργο Σου (Σας) εἶναι τεράστιο. Εὐχαριστοῦμε.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Εἶναι πολύ εὐλογημένο τό ἔργο τοῦ "ψαλτολογίου", φίλε Δημήτρη. Ἔτσι τό αἰσθάνομαι. Πάρα, μά πάρα πολλοί ἀνατρέχουμε στά κείμενα, στίς ἠχογραφήσεις, σέ ὅλες τίς ἐκλεκτές ἀναρτήσεις.
Γι' αὐτό καί σέ εὐχαριστοῦμε πού μᾶς δίνεις αὐτή τήν δυνατότητα. Ὁ Θεός νά σ' ἔχει καλά. Νά μήν ξεχάσουμε νά εὐχαριστήσουμε καί τούς συντονιστές πού συμβάλλουν ἐνεργά στήν καλή ποιότητα τοῦ φόρουμ.
 

Socos

Σωκράτης ΜΑΡΚΟΣ
Χρόνια σας πολλά.
Ευχαριστώ για ότι μου έχετε προσφέρει. Ο Θεός Πατέρας μαζί σας.
Ευχαριστώ.
 

svivaldi

Κόσσυβας Σπύρος
Δεν ξέρω πού θα βρίσκαμε ΤΕΤΟΙΟ και ΤΟΣΟ υλικό.Πραγματικά απίστευτο το έργο του Ψαλτολόγιου. Σας ευχαριστούμε
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Χρόνια Πολλά !
Το «Ψαλτολόγιον» είναι μια κιβωτός—μια αστείρευτη πηγή για όλους μας τους ιεροψάλτες.
Έχει, κείμενα, ακουστική ύλη και άλλα που βοηθούν, εξυπηρετουν και εμψυχώνούν τον κάθε λάτρη της πατρώας μας μουσικής σε κάθε επίπεδο!
Εγώ, ως μέλος αυτής της «πηγής» απο τον Ιανουάριο του 2009, έχω εμπλουτίσει την ψαλτική μου βιβλιοθήκη τα ακούσματα, επίσης και κάποια «τρωτά» σημεία του τυπικού μας. Εχω γελάσει με αστείες καταστάσεις που περιγράφουν συνάδελφοι. Εχω μάθει απο τις απορίες άλλων για θέματα που δεν αναφερθηκαν ποτέ σε θεωρητικά βιβλία και μαθήματα, και τόσα-τόσα άλλα θέματα---- ΑΛΛΑ- το πιο σημαντικό είναι ότι έχω ΓΝΩΡΙΣΕΙ και δημιουργήσει αδελφικές σχέσεις και ΦΙΛΙΕΣ που χωρίς το κοινό σημείο της σελίδας αυτής δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν!
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!
 
Last edited:

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Καλησπέρα αγαπητέ Δημήτριε....

Σήμερα, στον Άγιον Όρος, εορτάστηκε πανηγυρικά (μοναστηρίοις τε και κελίοις) η μνήμη του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Δημητρίου του Μυροβλύτη.
Συμπίπτει λοιπόν το "γενέθλιο" του Ψαλτολογίου με την ονομαστική σου εορτή.... Τυχαίο;;;; Δεν νομίζω :D

Ἐπὶ τῇ ὀνομαστικῇ σου ἑορτῇ, εὔχωμαι:
Χριστιανὰ τὰ τέλη τῆς ζωῆς ὑμῶν, ἀνώδυνα, ἀνεπαίσχυντα, εἰρηνικά, καὶ καλὴν ἀπολογίαν τὴν ἐπὶ τοῦ φοβεροῦ βήματος τοῦ Χριστοῦ!
Ἔτι δέ, πολυχρόνιον ποιήσαι σοι Κύριος ὁ Θεός!


Όσο για τα "γενέθλια" του Ψαλτολογίου, μιάς και η Εκκλησία δεν τα εορτάζει :wink: ,πάλι οι ευχές πάνε σε σένα.
Να είσαι, λοιπόν, καλά και να κρατάς "λειτουργικό" το Ψαλτολόγιο "εις τους αιώνας", ΑΜΗΝ :)

Σε ευχαριστώ και εγώ από την πλευρά μου γιά την δημιουργία αυτού του χώρου!!!
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λοιπόν τα 10 χρόνια θα τα γιορτάσουμε του χρόνου ξανά γιατί φέτος ήταν 9 χρόνια και εγώ άρχισα να ξεχνάω. :)
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Χρόνια πολλά σε όλους και ευχές για την ημέρα και για την επέτειο.

Πριν 10 χρόνια, σε ένα μικρό γκαράζ-γραφείο στα προάστια του Σύδνεϊ γεννήθηκε το Ψαλτολόγιον χωρίς συγκεκριμένη αντζέντα, κυρίως με σκοπό να δώσει χώρο προσέγγισης σε απόψεις και ανθρώπους που ίσως δεν συναντιούνταν αλλιώς. Από μια μικρή κοινότητα 10-20 ατόμων έγινε σε 10 χρόνια μεγάλη όπως την ξέρετε. Φυσικά πολλοί εργάστηκαν νυχθημερόν πολλές φορές και αφιλοκερδώς για να υπάρχει σήμερα το Ψαλτολόγιον. Αντίξοες καταστάσεις και προβλήματα δεν λείπουν από καμία κοινότητα, πόσο μάλλον ψαλτική! Παρόλαυτά ευχαριστώ το Θεό και όλα τα μέλη και όλους τους φίλους του Ψ για όσα έχουν προσφέρει στο φόρουμ και πάντοτε ζητώ συγνώμη για όσους στενοχώρησα ή χωρίς να θέλω αδίκησα με τη διαχείριση ως τώρα.

Εύχομαι να είστε όλοι καλά και να συνεχίσετε να βοηθάτε τη διάδοση της ψαλτικής γνώσης από οποιοδήποτε μέσον. Ιδιαίτερα για εμάς που βρισκόμαστε μακριά από την πηγή είναι πολύ σημαντικό και το εκτιμάμε πολύ.

Έτη πολλά στους εορτάζοντες και στις εορτάζουσες.

Δημήτρης

Εμνήσθην ημερών αρχαίων στο google group με τους κ.κ. Βασίλη Ζάχαρη, Γραμμένο Καράνο, Χρήστο Τσακίρογλου, τον μακαριστό Βαγγέλη Λιναρδάκη κ.α.
 
Top