1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

Πανίκος

Παλαιό Μέλος
ωραία η επεξεργασία του ήσχου αλλα φτινιάρικη και κακόγουστη για να τραβηξεί εντυπώσεις , αλλα λενε τα λογια αλλα λενε τα χείλια
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος

Δεν πρέπει να είναι η πρώτη φορά, που για την τοποθέτηση και αποστολή τέτοιας βόμβας χρησιμοποιείται βιβλίο Β.Μ.
Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, ήταν και πάλι του Άρχοντα Χαρίλαου.
Όποιος μπορεί ας προσπαθήσει να το βρεί.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η φωτογραφία δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα· είναι εικόνα αρχείου....
Εκτός πια και αν η Μεγάλη Εβδομάδα του Ταλιαδώρου κάνει τόσο πάταγο...
 
Δεν πρέπει να είναι η πρώτη φορά, που για την τοποθέτηση και αποστολή τέτοιας βόμβας χρησιμοποιείται βιβλίο Β.Μ.
Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, ήταν και πάλι του Άρχοντα Χαρίλαου.
Όποιος μπορεί ας προσπαθήσει να το βρεί.
Εκρικτικό βιβλίοχαχα
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Δεκαπενταύγουστος, ἐξάντληση...ἀκούω:

Ἄγγελον εἰρήνης πιστὸν βοηθόν, φύλακα τῶν ψητῶν καὶ τῶν σωμάτων ἡμῶν...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!


Δεκαπενταύγουστος, ἐξάντληση...ἀκούω:

Ἄγγελον εἰρήνης πιστὸν βοηθόν, φύλακα τῶν ψητῶν καὶ τῶν σωμάτων ἡμῶν...

Εδώ που τα λέμε, αν αφαιρέσουμε από τη λέξη ''πιστών'' το ''ι'' θα ακουστεί ''ψτών''!... Ε, δεν θέλει και πολύ μετά να αλλοιωθεί η λέξη!... :D
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Θα ταίριαζε ιδιαιτέρως ως προσευχή των σουβλατζήδων και των λοιπών επαγγελματιών της κουζίνας.
 
Γιατί η ανάρτηση έγινε στα ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι);

Δεν βλέπεις την άβολη και αμήχανη στιγμή των δύο νεαρών ψαλτών που είναι έτοιμοι να γελάσουν; Εσείς δεν ξέρω τί θα κάνατε, αλλά εγώ θα έφευγα σφαίρα για το ιερό για να γελάσω (ειδικά με το που έβλεπα αυτόν με τα κόκκινα άμφια -παπάς είναι;-να του κάνει παλαμάκια). Και μετά το γέλιο θα αναζητούσα και άλλη ενορία.
 
Το τραγουδι ειναι αυτο .
https://youtu.be/9l3C21-ggmA
Ειναι "ύμνος " για την Μανη .
Κι άλλοι αρχιερείς έχουν τραγουδήσει Θούριους και πατριωτικά τραγούδια σε επετείους εθνικών εορτών και δεν σχολιάστηκαν δυσμενώς .
Οπως για παράδειγμα συνήθιζε ο
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Μητροπολίτης_Θεσσαλονίκης_Παντελεήμων_Β΄
Προσωπικά δεν βλέπω το ευτράπελο .
Η Μανη ,ειναι πολύπαθη,χαροκαμένη και μαυροφορεμένη .
Να θυμησω το γράμμα της μάνας στον τοτε πρωθυπουργό της Ελλάδας ,για το θάνατο του γιου της ;
Τα περισσότερα (μη πω ολα ...) τραγούδια της περιοχής ,ειναι μοιρολόγια .
Αυτο ειναι σε ρυθμό επτάσημο (καλαματιανό ) και αποτελεί εξαίρεση .
Το γνωρίζω καλα .
Το τραγουδούσαμε το 92 ,προς τιμήν του ταξίαρχου δκτη του σχηματισμού που υπηρετούσα τοτε ...
 

anagnostis 12

Νέο μέλος
Δεν βλέπεις την άβολη και αμήχανη στιγμή των δύο νεαρών ψαλτών που είναι έτοιμοι να γελάσουν; Εσείς δεν ξέρω τί θα κάνατε, αλλά εγώ θα έφευγα σφαίρα για το ιερό για να γελάσω (ειδικά με το που έβλεπα αυτόν με τα κόκκινα άμφια -παπάς είναι;-να του κάνει παλαμάκια). Και μετά το γέλιο θα αναζητούσα και άλλη ενορία.

Ούτε άβολα ένοιωσαν, ούτε έφυγαν σφαίρα, αντιθέτως αν κοιτάξουμε καλύτερα,συμμετέχουν διακριτικά (γιατί ίσως δεν γνωρίζουν το τραγούδι).Εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι συμμετέχει κι ο λαός.Θα λεγα μάλιστα ότι τέτοιου είδους ενέργειες και με πρωτοστάτες αρχιερείς με συγκινούν και μου τονώνουν το ηθικό.Κατά πάντα συμφωνώ με τα γραφόμενα σου φίλε Απόστολε.
 
Last edited:
Ούτε άβολα ένοιωσαν, ούτε έφυγαν σφαίρα, αντιθέτως αν κοιτάξουμε καλύτερα,συμμετέχουν διακριτικά (γιατί ίσως δεν γνωρίζουν το τραγούδι).Εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι συμμετέχει κι ο λαός.Θα λεγα μάλιστα ότι τέτοιου είδους ενέργειες και με πρωτοστάτες αρχιερείς με συγκινούν και μου τονώνουν το ηθικό.Κατά πάντα συμφωνώ με τα γραφόμενα σου φίλε Απόστολε.

Δεν είπα ότι έφυγαν σφαίρα, είπα ότι εγώ θα έφευγα. Για το πως ένιωσαν ας τους ρωτήσει όποιους τους αναγνωρίζει. Τώρα αν είναι εν ώρα ακολουθίας (και μάλιστα πριν το Δι' ευχών) να λέμε ο καθένας ότι θέλει, επειδή είναι "πατριωτικό" ή προκαλεί "συγκίνηση", τότε τί να σας πω, να βάλω κι εγώ στο Κοινωνικό ή στο Αντίδωρο τον "Μαρμαρωμένο Βασιλιά" του Πυθαγόρα (του στιχουργού) και το οποίο προκαλεί ακόμη περισσότερη συγκίνηση μιας και οι Μικρασιάτες είναι πιο χαροκαμένοι ακόμη...
 
Δεν είπα ότι έφυγαν σφαίρα, είπα ότι εγώ θα έφευγα. Για το πως ένιωσαν ας τους ρωτήσει όποιους τους αναγνωρίζει. Τώρα αν είναι εν ώρα ακολουθίας (και μάλιστα πριν το Δι' ευχών) να λέμε ο καθένας ότι θέλει, επειδή είναι "πατριωτικό" ή προκαλεί "συγκίνηση", τότε τί να σας πω, να βάλω κι εγώ στο Κοινωνικό ή στο Αντίδωρο τον "Μαρμαρωμένο Βασιλιά" του Πυθαγόρα (του στιχουργού) και το οποίο προκαλεί ακόμη περισσότερη συγκίνηση μιας και οι Μικρασιάτες είναι πιο χαροκαμένοι ακόμη...
Μπορω να συμφωνήσω μαζί σου στη διαφωνία στο Τυπικό μέρος.
Ίσως η ανάρτηση θα είχε θέση σε θέμα τήρησης Τυπικού.
Πάντως κάτι ευτράπελο στο ψαλτήρι δεν διακρίνεται κάπου.
Και η ευτραπελοποίηση του πατριωτικού οίστρου του γηραλέου επισκόπου Ίσως είναι αθέμιτη.
 

ΠΑΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΡΟΝΗΣ
Καθημερινή σε ναό της Σπάρτης. Ψάλλω με έναν εξαιρετικό κατα τα αλλα κύριο και κάπου εκεί στο κοινωνικό όπου το λέει αρχικά χύμα ακούω:
Είς ΜΝΗΜΟΝΙΟΝ αιωνιον έστε δίκαιος.
Και σας ρωτώ, πως να ψάλλεις μετά;; Ούτε για αντίδωρο δε βγήκα απο το ιερό απο την ντροπή μου. Να ναι καλα ο άνθρωπος γελούσα 2 μέρες.!!!!
:D
 
Μαλλον κατι παραπανω θα ξερει για το ''αιωνιον'' του μνημονιου!Εξαλλου πλεον τι μνημονιο τι μνημοσυνο!!!Οπως τι Λωζανη τι Κοζανη......!Καποτε ο αριστερος μου στους αναβαθμους το ''τη Τριαδικη μοναδι'' το εκανε ''τη μοναδικη Τριαδι''......................
 
Status
Not open for further replies.
Top