1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τί είναι μικρό, αρχίζει από Νη ( διατονικό) και καταλήγει στον Βου (διατονικό);

απορία...:confused:
δ


λύσις: ''ςοταμύαθ υοξόδαραπ υοτ Ω'' οτ αιγ ειγαεΝ (;) αμηχήπα ανΈ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
λύσις: ''ςοταμύαθ υοξόδαραπ υοτ Ω'' οτ αιγ ειγαεΝ (;) αμηχήπα ανΈ
Συμπλήρωση λύσης: ".υορθρό ή ύονιρεπσε οχιτσόπα α' οτ ιανίε ιακ ςότκε ,ςοχίτσ ιατίεγηορπ ύοφα ιεχράπυ αν επερπέ νεδ υοΠ"
 
Προχθές Κυριακὴ 11 Ἰουλίου,τῆς ἁγίας μεγαλομάρτυρος Εὐφημίας, ὁδηγώντας ἀκούω στὸ ραδιόφωνο του αὐτοκινήτου, ψάλτη ἀπὸ τὴν περιοχή νὰ λέῃ τὸ ἀπολυτίκιο τῆς Ἁγίας στὴ θεία Λειτουργία ὡς ἐξῆς: "Λίαν εὔφρανας τοὺς κακοδόξους καὶ κατήσχυνας τοὺς ὀρθοδόξους..." !!!!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ο εν λόγω ...Ιερέας λοιπόν αυτός με τι πλάκες .......
διακονούσε και έτερο χωριό.....
τον φωνάζουνε λοιπον για μια κηδεία.....(...όξω απο δω...)..
μιας γρέας...αφού..πηγε και την κήδεψε ....μη τα πολυλογώ....τους λέει...

-Ωωωωραίαααα πάει και αυτή ....ζωή σε σας .....οι υπόλοιποι....που είναι;
-ποιοι υπόλοιποι παπούλη;....;
-Τι;;;για μια γριά με κουβαλήσατε τόσα χιλιόμετρα;;;....αλλη φορά θα τους αφήνετε να μαζευόνται 2-3εις ...για νάρχομαι...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Βγαίνοντας έξω μετά τον εσπερινό σταθήκαμε πίσω από ένα περιπολικό για να αποφασίσουμε που θα πάμε να φάμε. Βγήκε τότε ο αστυνόμος από το περιπολικό με βαρύ ύφος και μας ζήτησε ταυτότητες. Εγώ ταυτότητα δεν είχα μαζί, οπότε πετάγομαι και λέω: "Ψάλτες είμαστε, ψάλλαμε στο πανηγύρι. Πάμε παιδιά ένα Κύριε Εκέκραξα. Ααααα-να-νες". Και ξεκινήσαμε όλοι μαζί το Κύριε εκέκραξα. Ο αστυνόμος χαμογέλασε, ψιθύρισε "Καλά, καλά..." και ξαναμπήκε στο αμάξι.
Το ρισκάρατε όμως: αν ο αστυνόμος ήταν κανας Πατριαρχικός, με το που θα άκουγε το Άνανες, θα σας έκοβε κλήση...

Υ.Γ. Μόλις πρόσεξα ότι και άλλοι το σχολίασαν αναλόγως!
 
Last edited:

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Σε κάποιο χωριό στον όρθρο παρουσία Αρχιερέως,είναι η στιγμή ν'αρχίσουν οι καταβασίες "Ανοίξω το στόμα μου".Πρίν προλάβει ν'αρχίσει ο Αρχιερεύς,ξεκινάει ο δεξιός:"Ανοίξω το στόμα μου..."και πετάγεται ο Αρχιερεύς:"Κλείστο ΤΩΡΑ!".
 
  • Like
Reactions: BSP
(Παλιό, γνωστό και καλό ευτράπελο, που θυμήθηκα πρόσφατα):
Ένα ζευγάρι Άγγλων περνούσε τις καλοκαιρινές του διακοπές στη Γερμανία, και κατά τη διάρκεια ενός περιπάτου παρατηρούν ένα χαριτωμένο σπιτάκι που τους φάνηκε κατάλληλο για τις επόμενες διακοπές τους. Αφού έψαξαν και βρήκαν τον ιδιοκτήτη του που ήταν ένας αγγλικανός πάστορας, έκλεισαν συμφωνία για τον επόμενο χρόνο.
Γυρίζοντας όμως στο τόπο τους, ξαφνικά η κυρία θυμήθηκε ότι δεν είχε δει το W.C. Έγραψε λοιπόν το εξής γράμμα:
"Αιδεσιμότατε πάτερ,
Είμαι η κυρία που μερικές μέρες πριν κλείσαμε ένα συμβόλαιο για το σπιτάκι της εξοχής, αλλά δεν πρόσεξα το W.C. Θα ήθελα να με πληροφορήσετε καταλλήλως."
Όταν πήρε το γράμμα ο πάστορας δε κατάλαβε τη σύντμηση W.C. και νομίζοντας πως πρόκειται για ένα εκκλησάκι των Αγγλικανών που ονομάζεται Wables Chappel της απαντά:
"Αγαπητή κυρία,
Εξετίμησα την ερώτησή σας και σας πληροφορώ ότι ο τόπος που σας ενδιαφέρει βρίσκεται σε απόσταση 12 χιλιομέτρων από το σπίτι, πράγμα που είναι λίγο δύσκολο για αυτούς που συνηθίζουν να πηγαίνουν συχνά. Όποιος δε, έχει τη συνήθεια να παραμένει για πολύ, καλό είναι να φέρει μαζί του και το φαγητό, ώστε να μπορεί να παραμένει όλη τη μέρα.
Στη τοποθεσία μπορείς να φτάσεις με ποδήλατο ή με τα πόδια, αν πάλι βιάζεσαι πολύ, με το αυτοκίνητο. Είναι καλύτερα να πάτε εγκαίρως για να μη διαταράσσετε την ησυχία των άλλων που είναι μέσα. Στην αίθουσα έχει θέσεις για 40 καθιστούς και 100 όρθιους.
Υπάρχει επίσης και κλιματισμός για να αποφεύγονται οι δυσάρεστες μυρωδιές. Συνιστάται να φθάσετε σύντομα για να βρείτε θέση να καθίσετε. Τα παιδιά κάθονται κοντά στους γονείς τους και όλοι μαζί τραγουδούν. Στην είσοδο, σας παραδίδεται ένα χαρτί και αν δε φτάσουν τα χαρτιά χρησιμοποιούνται ανά δύο. Τα φύλλα πρέπει να επιστρέφονται στην έξοδο εις τρόπον ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για άλλη μια φορά.
Υπάρχουν επίσης μεγάφωνα για τους ήχους έτσι ώστε να ακούγονται και από έξω. Αυτά δε που συλλέγονται μοιράζονται στους φτωχούς. Υπάρχουν επίσης φωτογράφοι που φωτογραφίζουν τις διάφορες φάσεις για να μπορούν όλοι να βλέπουν αυτά τα πρόσωπα σε μία τόσο ανθρώπινη πράξη.
Εις το επανιδείν με το σύζυγό σας.
Ο πάστορας."
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τα χρόνια που είμαστε εγκατεστημένοι στο .. κλεινόν άστυ, ο μακαρίτης πατέρας μου έψαλλε στην Αγία Μαρίνα Εκάλης (Κοίμηση της Θεοτόκου είναι ο ναός, αλλά πανηγυρίζει και της Αγίας Μαρίνης). Δούλευε δε σε ένα εργοστάσιο (φινιριστήριο) με βάρδιες 06:00, 14:00, 22:00 και στην πανήγυρη άλλαζε βάρδια εάν τύχαινε να εχει 2ο 8ωρο.
Μια χρονιά ο συνάδελφός του αρνήθηκε ανταλλαγή βάρδιας, και ανέλαβα να ψάλλω εγώωωωω! Γνωρίζοντάς το δε αρκετές μέρες πριν, προετοιμάστηκα καταλλήλως γράφοντας όλα τα αριστερά του εσπερινού και σφυρίζοντας ... κλέφτικα, μαζεύτηκαν στο αριστερό ψαλτήρι 15 άτομα(όλο το ... Στανιτσολόϊ:D) και στο δεξί ένας (1).
Η πλάκα είναι ότι περνώντας να πάρω κεράκι ενημέρωσα τους επιτρόπους ότι ο πατέρας μου κωλύεται από τη δουλειά του, και θα ψάλλω εγώ! Και με ρώτησαν εναγωνίως: «Θα τα καταφέρεις;»
Θα προσπαθήσω, τους απάντησα...:D
Ο δεξιός βλέποντας το πλήθος που μαζεύτηκε, μου είπε: Νίκο στείλε και κανένα δεξιά! Δεν τους έχω δεμένους! Του απάντησα... Και τού 'κοψε τη φόρα ο αείμνηστος Γιώργος Ζαρακοβίτης που του είπε: «Ήρθαμε για το Νικολάκη!»:D
Όταν τέλειωσε ο εσπερινός, με πλησιάζει ο επίτροπος και μου λέει: «Μπράβο! Τέτοιο εσπερινό δεν έχουμε ξανακούσει!»
ΟΥΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΤΕ, ήταν η απάντησή μου.:D:D
 
(Παλιό, γνωστό και καλό ευτράπελο, που θυμήθηκα πρόσφατα):
Ένα ζευγάρι Άγγλων περνούσε τις καλοκαιρινές του διακοπές στη Γερμανία, και κατά τη διάρκεια ενός περιπάτου παρατηρούν ένα χαριτωμένο σπιτάκι που τους φάνηκε κατάλληλο για τις επόμενες διακοπές τους. Αφού έψαξαν και βρήκαν τον ιδιοκτήτη του που ήταν ένας αγγλικανός πάστορας, έκλεισαν συμφωνία για τον επόμενο χρόνο.
Γυρίζοντας όμως στο τόπο τους, ξαφνικά η κυρία θυμήθηκε ότι δεν είχε δει το W.C. Έγραψε λοιπόν το εξής γράμμα:
"Αιδεσιμότατε πάτερ,
Είμαι η κυρία που μερικές μέρες πριν κλείσαμε ένα συμβόλαιο για το σπιτάκι της εξοχής, αλλά δεν πρόσεξα το W.C. Θα ήθελα να με πληροφορήσετε καταλλήλως."
Όταν πήρε το γράμμα ο πάστορας δε κατάλαβε τη σύντμηση W.C. και νομίζοντας πως πρόκειται για ένα εκκλησάκι των Αγγλικανών που ονομάζεται Wables Chappel της απαντά:
"Αγαπητή κυρία,
Εξετίμησα την ερώτησή σας και σας πληροφορώ ότι ο τόπος που σας ενδιαφέρει βρίσκεται σε απόσταση 12 χιλιομέτρων από το σπίτι, πράγμα που είναι λίγο δύσκολο για αυτούς που συνηθίζουν να πηγαίνουν συχνά. Όποιος δε, έχει τη συνήθεια να παραμένει για πολύ, καλό είναι να φέρει μαζί του και το φαγητό, ώστε να μπορεί να παραμένει όλη τη μέρα.
Στη τοποθεσία μπορείς να φτάσεις με ποδήλατο ή με τα πόδια, αν πάλι βιάζεσαι πολύ, με το αυτοκίνητο. Είναι καλύτερα να πάτε εγκαίρως για να μη διαταράσσετε την ησυχία των άλλων που είναι μέσα. Στην αίθουσα έχει θέσεις για 40 καθιστούς και 100 όρθιους.
Υπάρχει επίσης και κλιματισμός για να αποφεύγονται οι δυσάρεστες μυρωδιές. Συνιστάται να φθάσετε σύντομα για να βρείτε θέση να καθίσετε. Τα παιδιά κάθονται κοντά στους γονείς τους και όλοι μαζί τραγουδούν. Στην είσοδο, σας παραδίδεται ένα χαρτί και αν δε φτάσουν τα χαρτιά χρησιμοποιούνται ανά δύο. Τα φύλλα πρέπει να επιστρέφονται στην έξοδο εις τρόπον ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για άλλη μια φορά.
Υπάρχουν επίσης μεγάφωνα για τους ήχους έτσι ώστε να ακούγονται και από έξω. Αυτά δε που συλλέγονται μοιράζονται στους φτωχούς. Υπάρχουν επίσης φωτογράφοι που φωτογραφίζουν τις διάφορες φάσεις για να μπορούν όλοι να βλέπουν αυτά τα πρόσωπα σε μία τόσο ανθρώπινη πράξη.
Εις το επανιδείν με το σύζυγό σας.
Ο πάστορας."

Καταπληκτικό!!!!!!!!
Δεν το είχα ξαναακούσει.
 
Καλά έχω λυθεί στα γέλια με αυτήν την ενότητα! Σήμερα την ανακάλυψα και δεν χορταίνω!
Ας διηγηθώ κι εγώ κάποια περιστατικά!

Ήμασταν μία Κυριακή με τον δασκαλό μου τον Χάρη Νταραβάνογλου στην ενορία του στον Αγιο Σπυρίδωνα στον Πειραιά!
Εκείνη την ημέρα είχε έρθει να συλλειτουργήσει κι ένας ιερομόναχος ο οποίος είχε βλέμμα και παρουσιαστικό ιεροεξεταστή!

Ε λοιπόν ξεκινά ο όρθρος όλα ωραία μέχρι που φτάνουμε στο Θεός κύριος στον στοίχο Εξομολογείσθε τω Κυρίω και επικαλείσθε το όνομα το άγιον αυτού!

Τι έγινε??? Είχε αγοράσει τότε ο ναός ως εγκόλπιον αναγνώστου αυτό της σιμωνόπετρας που έχει αλλάξει το στίχο σε εξομολογείσθε τω κυρίω ότι αγαθός,ότι είς τον αιώνα κ.τ.λ

Ξεκινά λοιπόν ο αριστερός να το πεί αλλαγμένο και ακούγεται απ'τα μικρόφωνα του ιερού στη διαπασών ο ιερομόναχος αυτός που προφανώς είχε συνυθήσει στον παλιό στοίχο: "Τι λές μωρέ? Τι λές μωρέ?!!!

Περιττό να σας πω ότι εγώ κι ο Χάρης είχαμε αγκαλιαστεί για να μην πέσουμε κάτω απ'τα γέλια!
Όχι τόσο για τον παπά αλλά για τον αριστερό που είχε αρχίσει απ'το μικρόφωνο να κατεβάζει όλα τα καντήλια του ναού πάνω στον παπά!
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Προ πολλών ετών, φοιτητής ων στη Θεσσαλονίκη, βρέθηκα μια Κυριακή στο Αναλόγιο του τότε διδασκάλου μου Χαριλάου Τλιαδώρου στην Αγια-Σοφιά.
Ο ναός τότε είχε σκαλωσιές λόγω των σεισμών. Ο τρούλος όλος ήταν κλεισμένος με σανίδες και σιδεριές. Λόγω του χαμηλού ύψους του ναού -σε σχέση με το δρόμο- έμπαιναν στον ανοιχτό τρούλο γάτες και κυνήγαγαν δεκαοχτούρες και περιστέρια που κούρνιαζαν εκεί.
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Η συνέχεια, εδώ...

Την ώρα του Χερουβικού, λοιπόν, απηχεί ο Άρχοντας επιβλητικά, Νεεεεεε κι εκείνη τη στιγμή ακούγεται η στριγκιά μια ευσεβούς γατούλας από τον τρούλο. Όλο το εκκλησιάσμα κι εμείς οι ψάλτες παγώσαμε. Μόνο ο Χαρίλαος ψύχραιμος γυρίζει και μας λέει:
"Ρε σσειςς, πιο φάλτσα γάτα δεν έχω ξανακούσει...
Φυσικά, έψαλε μόνος του το Χερουβικό. Οι υπόλοιποι εξαφανιστήκαμε για να κρύψουμε τα γέλια μας.

(Συγγνώμη, αλλά κατά λαθος δόθηκε σε ...συνέχειες).
 
  • Like
Reactions: BSP

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
...Περιττό να σας πω ότι εγώ κι ο Χάρης είχαμε αγκαλιαστεί για να μην πέσουμε κάτω απ'τα γέλια!
Όχι τόσο για τον παπά αλλά για τον αριστερό που είχε αρχίσει απ'το μικρόφωνο να κατεβάζει όλα τα καντήλια του ναού πάνω στον παπά!

Θα ηθελα να ημουν απο μια γωνια να παρακολουθουσα!! χαχα!!:p:D:D
Εγω θυμαμαι μια ιστορια που μου ειχε διηγηθει ο συγχωρεμενος ο ψαλτης μας... Καποια πασχαλια πριν πολλες δεκαετιες, συγκεκριμενα στον εσπερινο της αγαπης ο ψαλτης μας ειχε προσελθει στην ακολουθια τυφλα στο μεθυσι! Οπως μου ειχε πει καποιοι γνωστοι του τον παρεσυραν:rolleyes::D:D Οπως ηταν στο ψαλτηρι μη βλεποντας ουτε τη μυτη του φωναζε εναγωνιωδως...''μωρε που'ναι τα γυαλια μου??'' Τα οποία ηταν στη τσεπη απο το πουκαμισο του:p
Το αποτελεσμα ηταν να τον παρουν σηκωτο απο το αναλογιο καθως μετα βιας στεκοταν και ο παπας να ξεθυμανει στον αριστερο φωναζοντας του για καποια μικρολαθακια και χτυπωντας τον με τη λαμπαδα!:D:D:p:p
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Στο χωριό μου, κάποτε παλιά, το βράδυ της Ανάστασης ένας παππούς αποκοιμήθηκε στο στασίδι (τότε έμεναν μέχρι τέλους) και μερικοί πιτσιρικάδες τρύπησαν με σύρμα το σακάκι του και τον έδεσαν στο στασίδι. Όταν τελικά τον ξύπνησαν για να φύγουν, προσπάθησε να σηκωθεί, αλλά μάταια. Τότε, νομίζοντας ότι κάποιοι τον κρατούν, άρχισε να βαράει με τη μαγκούρα δεξιά-αριστερά τα στασίδια.... :D

Παλιά οι ("χοντρές", κάποιες φορές) πλάκες και οι φάρσες, εντός και εκτός (κυρίως εκτός) ναού, ήταν στην ημερήσια διάταξη... :)
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
μου αφηγήθηκαν το παρακάτω προχθές μετά τον Παν.Εσπερινό του ναού μου...
ένεκα του επικαίρου...
όλοι γνωρίζουμε το αναστάσιμο απόστιχο του γ΄ήχου ....που ανα φέρω στον τίτλο του μηνύματος....
ένας Ιερέας λοιπόν προσπαθούσε να κανει τον Γαμπρό του ψάλτη...
....καλό παιδί..
..αγνή ψυχή....
.αλλά.....δεν ....''τράβαγε'' όχι μόνο φωνητικά αλλά .....γενικώς...(you know..)
μόλις διάβασε για πρώτη φορά το απόστιχο εντυπωσιάστηκε τόσο πολλύ που θέλησε να δώσει ερμηνεία και έμφαση με λίγα λόγια να το απογειώσει το ''κομμάτι''....
....μεταφράζοντάς το.....οπότε λέγει στεντορία τη φωνή...
...''ωχ τι έπαθες Χριστέ και σε μαύρισε ο ήλιος ...''
οπότε ο ιερέας και πενθερός του ψάλτη αναφωνεί...με απόγνωση..
...''..ότι έπαθα και γώ που σε έκανα γαμπρό...''
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μου το διηγήθηκε ο πατήρ Χρήστος Κυριακόπουλος...
Καλλίφωνος ιερέας, αλλά άμουσος, ρωτούσε τον ψάλτη του με ποιό τρόπο θα έκανε εκφωνήσεις στους διάφορους ήχους...
Δημοτικά τραγούδια ξέρεις; Ρώτησε ο ψάλτης.
Βεβαίως! Του απαντά.
Θα σου πω ποιό τραγούδι ταιριάζει σε κάθε ήχο, να το φέρνεις στο μυαλό σου και να πηγαίνεις σύμφωνα με τη μελωδία του.
Για παράδειγμα, «Η παπαλάμπραινα» ταιριάζει στον πλ. Α' ήχο που θα ψάλλουμε αύριο...
Στη λειτουργία λοιπόν ο ψάλτης - δάσκαλος, ακούει τον μαθητή του να λέει::D:D:D
 

Attachments

  • Δια των οικτιρμών.pdf
    49.3 KB · Views: 198

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τέλος χερουβικού πρακτικού ιεροψάλτου:

αποθώμεθα μέριμνα - , άπας μέριμναν.

(προφανώς από ακουστική παραφθορά του μέριμνα - πάσαν μέριμναν).
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Μου το διηγήθηκε ο πατήρ Χρήστος Κυριακόπουλος...
Καλλίφωνος ιερέας, αλλά άμουσος, ρωτούσε τον ψάλτη του με ποιό τρόπο θα έκανε εκφωνήσεις στους διάφορους ήχους...
Δημοτικά τραγούδια ξέρεις; Ρώτησε ο ψάλτης.
Βεβαίως! Του απαντά.
Θα σου πω ποιό τραγούδι ταιριάζει σε κάθε ήχο, να το φέρνεις στο μυαλό σου και να πηγαίνεις σύμφωνα με τη μελωδία του.
Για παράδειγμα, «Η παπαλάμπραινα» ταιριάζει στον πλ. Α' ήχο που θα ψάλλουμε αύριο...
Στη λειτουργία λοιπόν ο ψάλτης - δάσκαλος, ακούει τον μαθητή του να λέει::D:D:D


αχ!!!!....κυρ Νίκο....πόσους....
έχω βολέψει......με την ..''συννεφιασμενη Κυριακή.."(πλδ΄)
ή με την ''μπουρνοβαλια'' και τον ''Μανωλη''(πλβ΄)...
και αλλα...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
αχ!!!!....κυρ Νίκο....πόσους....
έχω βολέψει......με την ..''συννεφιασμενη Κυριακή.."(πλδ΄)
ή με την ''μπουρνοβαλια'' και τον ''Μανωλη''(πλβ΄)...
και αλλα...

Και με τους νέους ιερείς που δεν έχουν ... παραδοσιακά ακούσματα :D:D:D τι κάνουμε; Κλιτόν; :p
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Και με τους νέους ιερείς που δεν έχουν ... παραδοσιακά ακούσματα :D:D:D τι κάνουμε; Κλιτόν; :p

Αν είναι της λαϊκοποπ κουλτούρας:
- Πρώτος: Δυόμιση και εγώ περιμένω (Γονίδης)
- Λγετος: Ανάβεις φωτιές (Βανδή)
κλπ.

Αν είναι ροκάς:
- Πρώτος: Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον (Μαχαιρίτσας)
- Πλ. Δ: Να μ' αγαπάς (Σιδηρόπουλος)
κλπ.

Και αν είναι φάλτσος, βάλε του να ακούσει το "Βασίλισσα της πίστας" της Τζούλιας Αλεξανδράτου.
 
Status
Not open for further replies.
Top