02 Δεκεμβρίου - εἱρμὸς η' ᾠδῆς

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ὁ σωστὸς εἱρμὸς τῆς η' ᾠδῆς τῆς 2ας Δεκεμβρίου ποὺ ταιριάζει μὲ τὰ τροπάρια εἶναι «Πάντα τὰ ἔργα τοῦ Θεοῦ, καὶ πᾶσα κτίσις, εὐλογεῖτε τὸν Κύριον· ὅσιοι καὶ ταπεινοὶ τῇ καρδίᾳ, ὑμνεῖτε λαοί, καὶ ὑπερυψοῦτε αὐτὸν εἰς τοὺς αἰῶνας» (Εἱρμολόγιον (ἐκκλησιαστικόν) 1906 σσ. 78-79).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ὁ εἱρμός αὐτός καί τήν Παρασκευή τῆς Δ΄ Ἑβδομάδος τῶν Νηστειῶν.

Καί στόν Εὐστρατιάδη σελ. 146.

Ὁ π. Λέων [ἐδῶ] «καὶ ὑπερυψοῦτε εἰς πάντας τοὺς αἰῶνας» ὡς καί στό ἠχητικό. Ποῦ τό βρῆκε;
 
Last edited:

chriskont

Παλαιό Μέλος
Είναι από το ειρμολόγιο του κ Απ. Παπαχρήστου,(θεολόγου και μουσικοδιδασκάλου) αδελφού του μητροπολίτου Αιτωλοακαρνανίας κ. Κοσμά. Όπως γνωρίζετε ο κ. Παπαχρήστος συνεπλήρωσε μουσικά τους ελλείποντες ειρμούς των κλασικων ειρμολογίων Πέτρου Βυζαντιου και Ιωάννου πρωτοψάλτου. Στο συγκεκριμένο ειρμό έχει δυο εκδοχές στις καταλήξεις: ὑμνεῖτε λαοὶ και ὑπερυψοῦτε εἰς πάντας τοὺς αἰῶνας και ὑμνεῖτε λαοὶ καὶ ὑπερυψοῦτε αὐτὸν εἰς τοὺς αἰῶνας. Το ειρμολόγιο του κ. Παπαχρήστου ἔγινε σε συνεργασία με τον κ. Διονύση Ανατολικιώτη(τυπικάριο της Εκκλησίας της Ελλάδος), ο οποίος σήμερα 3/12 στο νέο ναό Φανερωμένης Βουλιαγμένης επί συμπληρώσει 100 ετών από το θάνατο του Γ. Βιολάκη είχε μια εμπεριστατωμένη αναφορά στον Τυπικάρη και πρωτοψάλτη του Πατριαρχείου μετά την ακολουθία προς τιμή του Αγ Ανδρέου προστάτη του συλλόγου μουσικόφιλων όπου παραβρέθηκα ως μέλος της χορωδίας του συλλόγου υπό τον κ. Παικόπουλο. (ετεροχρονισμένη για πρακτικούς λόγους). Λοιπόν όταν συμπλήρωσα τους ειρμούς και τα προσόμοια τον κατάλογο των οποίων είχε ξεκινήσει ο π. Leo, φυσικά και με την ουσιαστική βοήθεια του κ. Ανατολικιώτη χρησιμοποίησα το ειρμολόγιο αυτό. Κατά βάση ο κατάλογος των ειρμών ψάλλεται από διάφορους ψάλτες των οποίων τον κατάλογο αναφέρω και φιλοξενεί ο π. Leo στην ιστοσελίδα του, ανέβασα τις ηχογραφήσεις που βρήκα από διάφορες πηγές(Βασιλικός, Σουρλατζής,Νικόδημος π. Πατρών, Κακουλίδης(μου έδωσε το cd του γι αυτό το λόγο) κλπ) ενώ το ειρμολόγιο του κ Παπαχρήστου ψάλλεται κατά βάση από μαθητή του(μου τις έδωσε ο ίδιος ο κ. Παπαχρήστος) και από μένα. Ο κ. Διονύσης Ηλιόπουλος μου έδωσε πολλές ηχογραφήσεις του γιού του που είναι μουσικός επίσης. Όταν ξεκινήσαμε την εργασία ο κ. Κουμπαρούλης κατόπιν αιτήματός εμού και του π. Leo έβαλε ανακοίνωση εδώ και ζητούσε συμμετοχή ψάλτών. Τελικά ο κ. Μαμάης μου έστειλε πολλές προσωπικές του ηχογραφήσεις και ο κ. Δημ. Ιωαννίδης κάπου 130 και τις περάσαμε. Στο συγκεκριμένο ειρμό το ηχητικό είναι με τη δική μου φωνή και φυσικά ειναι ηχογραφήσεις στον υπολογιστή. Τουλάχιστον καταφέραμε να δημιουργήσουμε ένα κατάλογο με όλους τους ειρμούς πλήν1-2 που μου ανέφερε ο κ. Ανατολικιώτης ότι δεν υπάρχουν παρά μόνο ο τίτλος τους (όλοι ψάλλονται σε σύντομο μέλος). Επίσης αναφέρονται και τα μουσικά βιβλία που στηρίζονται τα ηχητικά. Και ο π. Κων Παπαγιάννης έχει πολλούς ειρμούς στα βιβλία του.
 
Last edited:
Top