Ἐλέησόν με ὁ Θεός (Πρῶτος Ἦχος;)

Marcus06_07

New member
Αγαπητοί συνάδελφοι καλό μήνα,
Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: Το " Ἐλέησόν μὲ ὁ Θεός " ο κατά τον όρθρο ύμνος μπορεί να ψαλθεί και σε πρώτον ήχο; Σε αυτήν την περίπτωση αν γίνεται ας στείλει όποιος μπορεί ένα pdf με το μέλος του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές εορτές!
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Ψάξτε στην ενότητα ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΟΡΘΡΟ΅Σ εχει διάφορα. Τώρα αν πρέπει να λέγονται ας πουν οι επαϊοντες. Οι παλιοί δύσκολα εφευγαν από β βαρυ και πλδ πάντως . Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα . Καλή Μ εβδομάδα
 

kgiann25

Κωνσταντίνος Γιαννακός
Αγαπητοί συνάδελφοι καλό μήνα,
Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: Το " Ἐλέησόν μὲ ὁ Θεός " ο κατά τον όρθρο ύμνος μπορεί να ψαλθεί και σε πρώτον ήχο; Σε αυτήν την περίπτωση αν γίνεται ας στείλει όποιος μπορεί ένα pdf με το μέλος του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές εορτές!
Εδώ
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Ὁ πεντηκοστὸς ψαλμὸς ἐψάλλετο στὸν ἦχο τῆς ἑβδομάδας, Δόξα, Ταῖς τῶν ἀποστόλων. Καὶ νῦν, Ταῖς τῆς Θεοτόκου. Ἐλέησόν με ὁ Θεός, καὶ πεντηκοστάριο τοῦ ἤχου (ὑπῆρχαν πεντηκοστάρια κατ' ἦχον).

Ἀπὸ τὸν ιε' αἰῶνα ἐπικράτησαν τὰ σημερινὰ τροπάρια τῶν Κυριακῶν τοῦ Τριωδίου (ἀρχικὰ ἦταν κατανυκτικὰ γιὰ τὶς καθημερινὲς τῆς μεγάλης τεσσαρακοστῆς), ὁπότε ὁ πεντηκοστὸς ψαλμὸς ψάλλεται μόνο σὲ πλ. δ' ἦχο.
 

athanasio

Νέο μέλος
Σε α' ήχο, παθητικό: Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος, Όρθρος.

Όντως, δεν ενδείκνυται να λέγεται σε άλλους ήχους από β', πλ. δ', βαρύ. Αλλά είναι αλήθεια ότι ο παραπάνω είναι πολύ ωραίος.
 

κλιτόν

Active member
Ἀπὸ τὸν ιε' αἰῶνα ἐπικράτησαν τὰ σημερινὰ τροπάρια τῶν Κυριακῶν τοῦ Τριωδίου (ἀρχικὰ ἦταν κατανυκτικὰ γιὰ τὶς καθημερινὲς τῆς μεγάλης τεσσαρακοστῆς), ὁπότε ὁ πεντηκοστὸς ψαλμὸς ψάλλεται μόνο σὲ πλ. δ' ἦχο.
Επίσης ο Φωκαεύς έχει μελοποιήσει τα τροπάρια αυτά σε ήχο β΄, οπότε ο Ν' μπορεί να ειπωθεί και σε β΄.
 

panagiotoucosmas

Well-known member
Καλησπερα
Εχω κανει το ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ σε πρωτο.
Ειναι παρα πολυ ωραιο.
Ειδικα στο τελειωμα με το Αναστας ο Ιησους σε πρωτο .
Επισης το ιδιο σε εναρμονιο βαρυ ΓΑ.

Ειμαι της αποψης οτι πρπει να διατηρουμε τα παραδοσιακα μελη.
Και το παραδιακο ειναι σε δευτερο και πλ δ στο τριωδιο.
Αλλα σε καθε μορφη μουσικης, και το ιδιο ισχυει κατα την αποψη μου και στην δικη μας εκκλησιαστικη μουσικη, πρεπει να αναζητουμε το καινουργιο και να κραταμε αυτο που θα αρεσει. Δεν εννοω να καταφευγουμε σε εξεζητημενα πραγματα.
Το εκκλησιαστικο υφος πρεπει να παραμενει το αυτο.

Θα τα ανεβασω τα ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ συντομα
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα
Έχω κάνει το ΕΛΈΗΣΟΝ ΜΕ σε πρώτο.
Είναι πάρα πολύ ωραίο.
Ειδικά στο τελείωμα με το Αναστάς ο Ιησούς σε πρώτο .
Επίσης, το ίδιο σε εναρμόνιο βαρύ ΓΑ.

........................................................................................................................

Θα τα ανεβάσω τα ΕΛΈΗΣΟΝ ΜΕ σύντομα
Χαίρετε.
Όταν λέτε "σύντομα", εννοείτε εντός εξαμήνου; εντός έτους; ή κάτι άλλο;
Ερωτώ, καλοπροαίρετα, διότι συμπληρώνεται, σήμερα, 06.10.23 το εξάμηνο... :oops:
 
Last edited:

panagiotoucosmas

Well-known member
Καλησπερα
Εχω κανει το ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ σε πρωτο.
...............................................................................................
Θα τα ανεβασω τα ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ συντομα
Χαίρετε.
Όταν λέτε "σύντομα", εννοείτε εντός εξαμήνου; εντός έτους; ή κάτι άλλο;
Ερωτώ, καλοπροαίρετα, διότι συμπληρώνεται, σήμερα, 06.10.23 το εξάμηνο... :oops:
Εντός εξαμήνου "ως προείπας"
 
Top