μόνιτορ με ακουστικό

gankostas

Νέο μέλος
Συνάδελφοι καλημέρα.Κάποιος τεχνικός μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω στο ναό μία μικρή συσκευή που θα συνδεθεί με το μικρόφωνό μου και θα έχω στο αυτί μου ένα μικρό ακουστικό για να ακούω αυτό που ψάλλω.Αυτό ονομάζεται μόνιτορ in near .Γνωρίζει κάποιος για αυτό και εάν όντως θα βοηθήσει να έχω καλύτερη ακουστική.Μήπως ένα κανονικό μόνιτορ θα ήταν καλύτερο.Ευχαριστώ και περιμένω προτάσεις.
 

tb---

τσοπάνης
Είναι μια καλή ιδέα. Δείτε όμως τα παρελκόμενα που πιθανόν να χρειάζεται ( προενυσχητής ακουστικών κτλ).
 
Συνάδελφοι καλημέρα.Κάποιος τεχνικός μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω στο ναό μία μικρή συσκευή που θα συνδεθεί με το μικρόφωνό μου και θα έχω στο αυτί μου ένα μικρό ακουστικό για να ακούω αυτό που ψάλλω.Αυτό ονομάζεται μόνιτορ in near .Γνωρίζει κάποιος για αυτό και εάν όντως θα βοηθήσει να έχω καλύτερη ακουστική.Μήπως ένα κανονικό μόνιτορ θα ήταν καλύτερο.Ευχαριστώ και περιμένω προτάσεις.

Βασικά λεγεται in ear
Και οπως ειπε και ο tb θέλει εναν καλό ενισχυτή ακουστικών
και μια κονσολίτσα (που θα συνδέεις το mic ???)
Πολύ καλή λύση σκέφτηκες αλλά τελικά ισως δώσεις περισσότερα λεφτά απο ενα συμβατικο μονιτορ για να εχεις ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα...
Πλεονεκτήματα:
Δεν θα μικροφωνησει (σφυριξει)οσο και αν το δυναμωσεις
Πολυ καλο ηχο
Πολυ καλη μονωση απο τον εξωτερικο χωρο -αν και αυτο ισως ειναι για τους ψαλτες μειονεκτημα!!!)
Μειονεκτηματα:
Εισαι καλωδιωμενος
Δεν ακους καλα οπως ειπαμε τι γινεται γυρω σου
Δεν ''αισθανεσαι''τις χαμηλες συχνοτητες μονο τις ακους (τις χαμηλες συχνοτητεςτις αντιλαμβανομαστε και με το σωμαοχι μονο με το αυτι)



Αυτηἠ τη στιγμή η ποιό οικονομικη λύση ειναι το ''φτηνό'' ακουστικό της shure
http://www.skroutz.gr/s/424485/Shure-SE215.html

http://athensproaudio.gr/perifereiaka-genika/akoustika-el/earbud-headphones/shure-se215-el.html
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά σε λίγα χρόνια έτσι που πάει η τεχνολογία θα μπαίνεις στον ιερό ναό και αντί για ψαλτήρι θα βλέπεις το Coptic ενός Αεροσκάφους!!!!!!:D
 
Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά σε λίγα χρόνια έτσι που πάει η τεχνολογία θα μπαίνεις στον ιερό ναό και αντί για ψαλτήρι θα βλέπεις το Coptic ενός Αεροσκάφους!!!!!!:D

Και τι μἀυτό αδελφέ μου
το θέμα ειναι πως ψάλει κανείς και πως ακούγεται κάτω...
Αλλωστε και μεις δεν ''πιλοτάρουμε '' κατά κάποιον τρόπο τον κόσμο που ειναι μέσα στό ''σκάφος'' που λέγεται εκκλησία!!!???:wink:
Κατηγόρησε ποτέ κανείς κανέναν πιλότο για το πόσα όργανα εχει στό ταμπλό του ??
Αυτό που εχει σημασία ειναι η καλή απογείωση και η καλή προσγείωση!!!:)
 
Ας φτιάξουμε σωστούς χορούς και ούτε μικρόφωνα δεν χρειάζονται ~

Μόλις γίνει αυτό, θα προκύψει το πρόβλημα:
Μήπως πρέπει να εχει ο κάθε χορωδός μόνιτορ-ακουστικό στο αυτί για να αποδίδει καλύτερα η χορωδία; :D
 

tb---

τσοπάνης
Μόλις γίνει αυτό, θα προκύψει το πρόβλημα:
Μήπως πρέπει να εχει ο κάθε χορωδός μόνιτορ-ακουστικό στο αυτί για να αποδίδει καλύτερα η χορωδία; :D

θα κάνω δώρο στον Πρωτοψάλτη ένα ραυδί για αυτές τις περιπτώσεις ...
 

εναρμόνιος

Νέο μέλος
Καλημέρα! Το μόνιτορ της μπεριγκερ 160 ευρώ περίπου το κόστος κάνει θαυμάσια για αυτό που ζητάς.το έχω βάλει στον ναό (Αγ Δημήτριος λαρισας).η σύνδεση απλή ,βγάζεις το μικρόφωνο του ναού κ το συνδέσεις στο μόνιτορ ρυθμίσεις την ένταση κ ακούς την φωνή σου άμεσα κ βγαίνει προς το ναό για τον κόσμο.κ όχι μόνο οτι θέλεις από κ πέρα παρελκομένων πχ βάθος ,έκο λάμπατο προενυσχιτη κ οτι άλλο βάλει ο νου σου.Μεγαλείο. Για περ. Πληροφορίες το τηλ μου είναι 6972286805 .Κωνσταντινος απλός μαχητής Β . Μουσικής .Χαιρε
 

gankostas

Νέο μέλος
Συνάδελφοι καλησπέρα.Αν μπορεί κάποιος να προτείνει ακουστικό e-near για το μικρόφωνό μου,γιατί δεν ακούω όπως θέλω τη φωνή μου από τα ηχεία του ναού.
 
Συνάδελφοι καλησπέρα.Αν μπορεί κάποιος να προτείνει ακουστικό e-near για το μικρόφωνό μου,γιατί δεν ακούω όπως θέλω τη φωνή μου από τα ηχεία του ναού.
in-ear λέγεται
και ετοιμάζω μια πρόταση πατέντα σε λίγες μέρες με σχεδόν μηδενικό κόστος...!
Το μόνο που θα χρειαστείς ειναι τα ακουστικά του ....κινητού σου η του walkman σου(που το θυμήθηκα!)
μερικά μέτρα απλό καλώδιο μέχρι το κοντινότερο ηχείο του ναού από το ψαλτήρι σου
και εναν μετατροπέα ισχύος κόστους οσο δυο καφέδες και καθάρισες.
Και ταυτόχρονα παροχή outline για εσωτερική ηχογράφηση από τον ηχο του ναού.....!!!!
Μολίς βρώ τον χρόνο θα κανω post.
Γιαυτό μην ξοδεύεσαι...:wink:
 
Last edited:

gankostas

Νέο μέλος
Σπύρο μου ευχαριστω εκ των προτερων και αναμενω.Ειλικρινα εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ με αυτο το θεμα.
 

gankostas

Νέο μέλος
Σπύρο καλησπερα.Υπάρχει νεότερο για αυτό που δημοσίευσες.Γνωριζω την πιεση του χρονου για ολους μας, περιμένω όμως με αγωνια.Να είσαι καλά.
 
Top