[Ερώτηση] Ως επ' εσχάτων - παλαιά ηχογράφηση

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Περιήλθε στα χέρια μου από συλλέκτη ηχογραφήσεων (ο οποίος επιθυμεί να παραμείνει ανώνυμος) κάποια άγνωστη (απ'όσο γνωρίζω) ηχογράφηση. Είναι από ιδιωτική συλλογή και απ'ό,τι με ενημέρωση πρόκειται για ψάλτη της Πόλης. Η εποχή και οι συνθήκες που πραγματοποιήθηκε είναι άγνωστα. Γνωρίζει κανείς κάτι (ποιος ο ψάλλων, πότε και πού έγινε η ηχογράφηση κτλ) ;
 

Attachments

  • Ως επ' εσχάτων, Ιακώβου.wav
    7.5 MB · Views: 269

Mpanelas Mixail

Μέλος
Οποίος κι αν είναι, πρόκειται περί πολύ καλού ψαλτου αν υπάρχει δυνατότητα ας ανέβουν κι άλλες ηχογραφήσεις.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Περιήλθε στα χέρια μου από συλλέκτη ηχογραφήσεων (ο οποίος επιθυμεί να παραμείνει ανώνυμος) κάποια άγνωστη (απ'όσο γνωρίζω) ηχογράφηση. Είναι από ιδιωτική συλλογή και απ'ό,τι με ενημέρωση πρόκειται για ψάλτη της Πόλης. Η εποχή και οι συνθήκες που πραγματοποιήθηκε είναι άγνωστα. Γνωρίζει κανείς κάτι (ποιος ο ψάλλων, πότε και πού έγινε η ηχογράφηση κτλ) ;

Αν δεν απατώμαι (από την παραμόρφωση του ήχου), είναι ο Νίκος Ανδρίκος.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Καλή χρονιά σε όλους!
Ο συλλέκτης που μου έδωσε την ηχογράφηση δεν ξέρει χρονολογία αλλά υποστηρίζει ότι είναι πριν το '80 γραμμένη. Ίσως και πριν το '70. Μάλιστα του εδόθη από κάποιον μουσικόφιλο της Πόλης.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Καλή χρονιά σε όλους!
Ο συλλέκτης που μου έδωσε την ηχογράφηση δεν ξέρει χρονολογία αλλά υποστηρίζει ότι είναι πριν το '80 γραμμένη. Ίσως και πριν το '70. Μάλιστα του εδόθη από κάποιον μουσικόφιλο της Πόλης.

Επίσης!
Σίγουρα δεν πρόκειται για ΚΠολίτη, και δη παλαιό.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εμένα πάλι μου μοιάζει για ηχογράφηση χαμηλού bitrate με κινητό, οι δε αναλύσεις παραπέμπουν σε νεώτερο ψάλτη.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
ωραίος λαιμός, διαβασμένος σωστά, προσπαθεί όμως να μιμηθεί και φαίνεται
 
Top