Ψηφιοποίηση των βιβλίων του δασκάλου Νίκου Παπασάββα

Choracy

New member
Ο δάσκαλος Νίκος Παπασάββας έχει αρχίσει την ψηφιοποίηση των βιβλίων του, έτσι ώστε να είναι ευκολότερα προσβάσιμα, από μεγαλύτερο κοινό.

Αυτή τη στιγμή έχουν ψηφιοποιηθεί τα πρώτα βιβλία, που είναι: Όρθρος, Θ.Λειτουργία, Τριώδιον Α’, Τριώδιον Β´, Μεγάλη Εβδομάδα, Ύμνοι μεγάλων Εορτών και ο Ακάθιστος Ύμνος με τον Μεγάλο Κανόνα και την Μικρή και Μεγάλη Παράκληση της Θεοτόκου.

Θα ακολουθήσουν σύντομα και άλλα βιβλία.

Η ψηφιοποίηση δεν έγινε με την σάρωση των εντύπων βιβλίων, αλλά παρήχθησαν τα PDF, κατευθείαν απο το αρχικό πρόγραμμα συγγραφής των βιβλίων, σε υψηλή ανάλυση, αφού χρωματίστηκαν κατάλληλα διάφοροι χαρακτήρες όπως αρχιγράμματα, μαρτυρίες, ισοκρατήματα κλπ. έτσι ώστε να είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενο.
Έχουν επίσης δημιουργηθεί Σελιδοδείκτες (bookmarks) ώστε να είναι εύκολη η πλοήγηση μέσα στα περιεχόμενα του βιβλίου.

Για όλα τα μαθήματα, υπάρχουν και τα αντίστοιχα ηχητικά, τα οποία αποδίδει ο δάσκαλος.

Τα βιβλία βρίσκονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://payhip.com/nikospapasavvas όπου μπορεί κάποιος να δει και δείγματα των βιβλίων.
 

Diogenes

Νέο μέλος
Μόλις αγόρασα τον «Ύμνοι του Τριωδίου, Βιβλίον Β'».
Στον Μέγα Κανόνα έχει 273 τροπάρια τονισμένα! 👍👍👍
Δεν προλαβαίνω περισσότερα να δω.
Μπράβο στον κύριο Παπασάββα!!! 👍👍👍❤️❤️❤️😁

Μού φαίνεται ότι είναι πολύ καλό!
 

Diogenes

Νέο μέλος
Μόλις αγόρασα όλα τα βιβλία και τα ηχητικά μαζί.
Αλλά δεν μπορώ τώρα να το δω. Θα τα δω το βράδυ.
😁👍
❤️💯
 

Diogenes

Νέο μέλος
Στα αρχεία pdf είναι ενσωματωμένα τα ηχητικά;
Ή πού βρίσκονται;
Σάς ρωτάω, αξιότιμε κύριε @Choracy, αν γνωρίζετε, διότι αγόρασα τα pdf μαζί με τα ηχητικά. Αλλά το βράδυ θα μπορέσω να τα δω.

Να είστε καλά! Σάς ευχαριστώ πολύ για την ανακοίνωσή σας στο Ψ!
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Είναι όντως εξαιρετικη η εργασία του Αρχοντα κ. Νίκου Παπασάββα και συνάμα πολυ βοηθητική με τα ηχητικα του κάθε βιβλίου.
Εύχομαι καλή δύναμη και σύντομα όλα του τα βιβλία να είναι προσβάσιμα pdf.
 

Choracy

New member
Στα αρχεία pdf είναι ενσωματωμένα τα ηχητικά;
Ή πού βρίσκονται;
Σάς ρωτάω, αξιότιμε κύριε @Choracy, αν γνωρίζετε, διότι αγόρασα τα pdf μαζί με τα ηχητικά. Αλλά το βράδυ θα μπορέσω να τα δω.

Να είστε καλά! Σάς ευχαριστώ πολύ για την ανακοίνωσή σας στο Ψ!
Όταν αγοράσετε και τα ηχητικά, τότε λαμβάνετε το αρχείο .pdf και ένα αρχείο τύπου .rar. Τα αρχεία ήχου βρίσκονται όλα στο συμπιεσμένο αρχείο τύπου .rar. Θα χρειαστείτε κάποιο unrar ή unzip πρόγραμμα για να τα αποσυμπιέσετε και να τα εξαγάγετε.
Αν δυσκολεύεστε, στείλτε μου ένα email στο christos@horattides.com για να σας στείλω οδηγίες.
 

Diogenes

Νέο μέλος
Όταν αγοράσετε και τα ηχητικά, τότε λαμβάνετε το αρχείο .pdf και ένα αρχείο τύπου .rar. Τα αρχεία ήχου βρίσκονται όλα στο συμπιεσμένο αρχείο τύπου .rar. Θα χρειαστείτε κάποιο unrar ή unzip πρόγραμμα για να τα αποσυμπιέσετε και να τα εξαγάγετε.
Αν δυσκολεύεστε, στείλτε μου ένα email στο christos@horattides.com για να σας στείλω οδηγίες.
Έχω αγοράσει όλα τα βιβλία και όλα τα ηχητικά. Το βράδυ θα τα δω, όταν θα έχω χρόνο. Πάντως δεν ήξερα ότι τα ηχητικά βρίσκονται μεσα στα αρχεία rar. Σάς ευχαριστώ πολύ για αυτήν την πληροφορία σας!
 

Choracy

New member
Πωπωπω!
Κύριε @Choracy, μόλις άκουσα το εωθινό.
😁👍👍👍😉
Πολύ ωραία φωνή!
Ο Θεός να τον έχει καλά!
Προσευχητικό το ύφος του! 👏
Απο τους γνησιώτερους εκφραστές και μαθητές του Αθανάσιου Παναγιωτίδη. Πιστεύω ότι η επιρροή του αείμνηστου Παναγιωτίδη είναι εμφανής στο ύφος.
 

Diogenes

Νέο μέλος
Απο τους γνησιώτερους εκφραστές και μαθητές του Αθανάσιου Παναγιωτίδη. Πιστεύω ότι η επιρροή του αείμνηστου Παναγιωτίδη είναι εμφανής στο ύφος.
Πάρα πολύ καλός!!! Πάρα πολύ καλός!!! Πάρα πολύ καλός!!!👍👍👍
 

Diogenes

Νέο μέλος
Τα έχω αγοράσει όλα, μαζί με τα ηχητικά φυσικά!
Είναι θησαυρός, μάθημα ύφους και εκτέλεσης. Να είναι γερός ο δάσκαλος να μας δώσει πολλές ακόμα εργασίες.

Μπράβο! Συμφωνώ μαζί σας απόλυτα!

Και εγώ τα αγόρασα όλα.

Και τώρα που πλησιάζει και η ακολουθία του Μεγάλου Κανόνος συστήνω, σε όσους δεν μπορούν εύκολα να τον ψάλλουν, να τον προετοιμάσουν από το «TRIODION B.pdf». Έχει ολόκληρον τον Μέγα Κανόνα τονισμένο. Απλές και ωραίες γραμμές! Μπορούν εύκολα να ψαλλούν όλα τα τροπάρια. Και εφ΄ όσον έχει κανείς κάνει την αγορά μαζί με τα ηχητικά θα βρει όλα τα τροπάρια ηχογραφημένα σε αρχεία «rar» και θα βοηθηθεί ακούοντάς τα και συνάμα βλέποντας στο pdf.

Μεγάλη η βοήθεια για όσους θέλουν να μάθουν τον Μέγα Κανόνα!

Να είναι καλά ο Δάσκαλος!!!
 
Last edited:

tomasn54

Μέλος
Μπράβο! Συμφωνώ μαζί σας απόλυτα!

Και εγώ τα αγόρασα όλα.

Και τώρα που πλησιάζει και η ακολουθία του Μεγάλου Κανόνος συστήνω, σε όσους δεν μπορούν εύκολα να τον ψάλλουν, να τον προετοιμάσουν από το «TRIODION B.pdf». Έχει ολόκληρον τον Μέγα Κανόνα τονισμένο. Απλές και ωραίες γραμμές! Μπορούν εύκολα να ψαλλούν όλα τα τροπάρια. Και εφ΄ όσον έχει κανείς κάνει την αγορά μαζί με τα ηχητικά θα βρει όλα τα τροπάρια ηχογραφημένα σε αρχεία «rar» και θα βοηθηθεί ακούοντάς τα και συνάμα βλέποντας στο pdf.

Μεγάλη η βοήθεια για όσους θέλουν να μάθουν τον Μέγα Κανόνα!

Να είναι καλά ο Δάσκαλος!!!
Ο σωστός τρόπος πιστεύω ότι είναι, από τη στιγμή που έχεις μουσικά τον ειρμό τα υπόλοιπα τροπάρια να τα μάθεις απέξω βάσει αυτού και όχι να διαβάζεις το μουσικό κείμενο του κάθε τροπαρίου (για τον Μεγάλο Κανόνα λέω). Θεωρώ ότι είναι υπερβολή.
 

Diogenes

Νέο μέλος
Ο σωστός τρόπος πιστεύω ότι είναι, από τη στιγμή που έχεις μουσικά τον ειρμό τα υπόλοιπα τροπάρια να τα μάθεις απέξω βάσει αυτού και όχι να διαβάζεις το μουσικό κείμενο του κάθε τροπαρίου (για τον Μεγάλο Κανόνα λέω). Θεωρώ ότι είναι υπερβολή.
Διαφωνώ μαζί σας! Με όλη την εκτίμηση στο πρόσωπό σας! Αν και ο ίδιος έτσι όπως γράφετε έμαθα μικρός τον Μέγα Κανόνα. Παρόλ΄αυτά είμαι της άποψης ότι βοηθάει πολύ το έργο το πανάξιου κου. Παπασάββα! Διότι μπορείς να τον ακούς και συνάμα να τον βλέπεις. Το να χρησιμοποιήσει κανείς το pdf στην ακολουθία δεν χρειάζεται.
Ο Θεός να έχει καλά τον Πανάξιο Δάσκαλο κο. Παπασάββα! Άπειρες ευχαριστίες!!!
 
Last edited by a moderator:
Top