[Ερώτηση] Ψηφιοποίηση δίσκου Ιακώβου Ναυπλιώτη 78 στροφών

Stavros_kour

Νέο μέλος
Αγαπητοι φιλοι ,θελω την γνωμη σας σε ενα εγχειρημα .Εχω ενα δισκο του Ναυπλιωτη που τον ψηφιοποιησα χρησιμοποιωντας διαφορετικου τυπου βελονες
Θελω να μου πειτε ποια εκδοχη σας φανηκε η καλυτερη ,καθαροτερη,δυναμικοτερη πιο πιστη τελος παντων.
 

Attachments

  • 3.0 eliptic.mp3
    3.5 MB · Views: 328
  • 3.5 con.mp3
    3.6 MB · Views: 163
  • 3.5 elipt.mp3
    3.6 MB · Views: 133
  • 4.0 con.mp3
    3.6 MB · Views: 116

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοι φιλοι ,θελω την γνωμη σας σε ενα εγχειρημα .Εχω ενα δισκο του Ναυπλιωτη που τον ψηφιοποιησα χρησιμοποιωντας διαφορετικου τυπου βελονες
Θελω να μου πειτε ποια εκδοχη σας φανηκε η καλυτερη ,καθαροτερη,δυναμικοτερη πιο πιστη τελος παντων.

Ευχαριστίες. Προσωπικά θα προτιμούσα τα αρχεία ''eliptic''. Μεταξύ του 3.0 και 3.5
η επιλογή είναι δύσκολη, αν και κλίνω προς το 3.0 με επιφύλαξη όμως. Το άκουσμα μού φαίνεται διακριτότερο ως προς τη χροιά Ναυπλιώτη και Πρίγγου.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από άποψη καθαρότητας, ψηφίζω 3.5 con, αλλά υστερεί στη δυναμικότητα της φωνής που έχουν τα elliptics και δεν είναι απλά θέμα έντασης, ακούγονται πιο απομακρυσμένες οι φωνές.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
κ. Stavros_kour.,
σας αξίζουν πράγματι πολλά συγχαρητήρια. Εδώ και 30 χρόνια, από τότε που πρωτάκουσα την πρώτη κασσετούλα με την φωνή του, έχω ακούσει χιλιάδες ώρες με ηχογραφήσεις του Ναυπλιώτη. Κάθε λογής και ποιότητας. Σε ΟΛΕΣ όσες είχα ακούσει μέχρι τώρα ήταν εντελώς χαμένος ο όγκος της φώνης του, ενώ γενικότερα, ακόμη και στις καλλίτερες, η φωνή του ακούγεται παραμορφωμένη, ώστε να νομίζει κανείς ότι το ηχόχρωμά της ήταν αυτό το κακόηχο "νιαούρισμα" που έχει σε ΟΛΕΣ τις ηχογραφήσεις που ξέρουμε μέχρι τώρα. Χάρις όμως στην δική σας ψηφιοποίηση μπορέσαμε επιτέλους να ακούσουμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ φωνή του Ιακώβου, και κυρίως τον απίστευτο όγκο της. Ένας όγκος που συνδυάζεται με μια φωνή μοναδικής γλυκύτητας και ποιότητας. Χαρακτηριστικά που μαζί με τον θησαυρό της παράδοσης, που μόνον αυτός ήταν σε θέση να κατέχει, δημιουργούσαν μια εκτέλεση πραγματικά απροσπέλαστη από οποιονδήποτε άλλον.

Τώρα μπορώ να καταλάβω κι εκείνο που είχε πει κάποτε ο Πρίγγος στον Καραμάνη: "Δέκα να μαζευτούμε, Θανασάκη, έναν Ιάκωβο δεν κάνουμε". Και όταν ο δάσκαλος "διαμαρτυρήθηκε" στον Πρίγγο, λέγοντας του "μην αδικήτε, δάσκαλε, τον εαυτό σας", του απάντησε τότε ο Πρίγγος: "Αλήθεια σου λέω, Θανασάκη"...

Και πάλι σας ευχαριστώ θερμά. Όσο για την βελόνα, δεν το συζητάμε! 3.0 eliptic αβλεπεί.

Υ.Γ.
Και, φυσικά, χάρις στην ψηφιοποίησή σας, μπορέσαμε να διαπιστώσουμε πως οι "εκφωνητές" της ηχογράφησης ήταν πραγματικοί άνθρωποι και όχι στρουμφάκια!
 
Last edited:
Top