Ψαλτικόν Τονάριον

Χαρίσης Ηλιάδης

Αἱρετώτερον ὄνομα καλὸν ἢ πλοῦτος πολύς.
Μόλις κυκλοφόρισε τo "Ψαλτικόν Τονάριον" παρά του γράφοντος. Είναι ένας τονοδότης/ισοκράτης με πλήρη κλίμακα από τον κάτω Δη έως τον άνω Πα.

Διατίθεται από σήμερα για συσκευές Android στο Google Play σε δύο εκδόσεις:

Μια δωρεάν έκδοση με -κάποιους μικρούς περιορισμούς- στη διεύθυνση
https://market.android.com/details?id=com.charisis.tonarionfree

και η πλήρης έκδοση στην διεύθυνση
https://market.android.com/details?id=com.charisis.tonarion

Ένα μικρό βίντεο με τις δυνατότητές του εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=Uluiw70rhHE

Περισσότερες πληροφορίες επίσης και στο facebook στη σελίδα:
https://www.facebook.com/psaltikontonarion

Επίσης μπορεί κάποιος να το αναζητήσει στο Google Play βάζοντας τις λέξεις "τονάριον" ή "tonarion" ή "ισοκράτης" ή "isokratis" αναλόγως εάν οι ρυθμίσεις είναι στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά.

Πιστεύω οτι αυτή τη στιγμή είναι το πιο πλήρες και άρτιο στον τομέα του!

Κάποια από τα χαρακτηριστικά του προγράμματος είναι:

-Όμορφο περιβάλλον λειτουργίας με σεβασμό στην παράδοση.
-Διαθέτει όλη τη κλίμακα από τον κάτω Δη έως τον πάνω Πα.
-Πολύ φυσική και ομαλή μετάβαση από τη μια νότα στην άλλη.
-Καθόλου καθυστέρηση ανάμεσα στις νότες
-Φυσικός ήχος
-Επιλογή από τρείς διαφορετικές φωνές: Φυσική φωνή, τόνος(όργανο) ή χορωδία.
-Επιλογή έντασης της φωνής μέσα από το πρόγραμμα
-Αλλαγή της τονικότητας της κλίμακας σε πραγματικό χρόνο
-Η τονικότητα μπορεί να αλλάζει με βήμα των τριών μορίων κάθε φορά.
-Η τονικότητα μπορεί να φτάσει από το -36 μόρια έως τα +36 μόρια
-Το πρόγραμμα θυμάται τις ρυθμίσεις που κάνατε την τελευταία φορά. Π.χ. εάν η τονικότητα που σας βολεύει είναι +6 μόρια, την επόμενη φορά που θα τρέξετε το πρόγραμμα δεν χρειάζεται να το ξαναρυθμίσετε.
-Και πολλά άλλα...

Το "Ψαλτικόν Τονάριον" είναι ένα εργαλείο που πιστεύουμε και ελπίζουμε οτι θα βοηθήσει τους ψάλτες αλλά και τους σπουδαστές της Εκκλησιαστική μας μουσικής.
 

Attachments

  • Screenshot_2016-01-08-21-33-58-997.jpeg
    Screenshot_2016-01-08-21-33-58-997.jpeg
    389.2 KB · Views: 25
Last edited:

George Poimenidis

Μέλος
εχω εγκαταστήσειτην εφαρμογη αλλα εχω πρόβλημα εισοδου στην εφαρμογη.μου βγαζει εισαγωγή κωδικού και δεν μπαινει μεσα.μπορείτε να με βοηθήσετε;ευχαριστω και καλη χρονιά να έχουμε...
 

Χαρίσης Ηλιάδης

Αἱρετώτερον ὄνομα καλὸν ἢ πλοῦτος πολύς.
εχω εγκαταστήσειτην εφαρμογη αλλα εχω πρόβλημα εισοδου στην εφαρμογη.μου βγαζει εισαγωγή κωδικού και δεν μπαινει μεσα.μπορείτε να με βοηθήσετε;ευχαριστω και καλη χρονιά να έχουμε...


Δεν χρειάζεται να βάλετε κωδικό! Απλώς πατήστε στο κουμπί "Συνέχεια".
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Δεν χρειάζεται να βάλετε κωδικό! Απλώς πατήστε στο κουμπί "Συνέχεια".
Μ'αρέσει κ σε ευχαριστούμε πολύ.
Θα το δουλέψω κ εύχομαι καλή επιτυχία
να έχεις. Ευχαριστώ.
 

YANNIS

Μέλος
Συγχαρητήρια για την εφαρμογή σας. Θα ήθελα μόνο να σας παρακαλέσω να προσπαθήσετε, αν γίνεται, να την φτιάξετε και για σύστημα ios. Φαίνεται πολύ καλή εφαρμογή πάντως και σε πολύ προσιτή τιμή. Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:

dzaxa

Νέο μέλος
Με μια γρηγορη εγκατάσταση που την δούλεψα φαίνεται καταπληκτική δουλειά...ενα κατω Γα και εγινε τέλεια!
 
Last edited:

Χαρίσης Ηλιάδης

Αἱρετώτερον ὄνομα καλὸν ἢ πλοῦτος πολύς.
Με μια γρηγορη εγκατάσταση που την δούλεψα φαίνεται καταπληκτική δουλειά...ενα κατω Γα και εγινε τέλεια!

Το λέτε αλήθεια;;;; Δεν είναι δύσκολο να το προσθέσω!:)
 

Χαρίσης Ηλιάδης

Αἱρετώτερον ὄνομα καλὸν ἢ πλοῦτος πολύς.
Συγχαρητήρια για την εφαρμογή σας. Θα ήθελα μόνο να σας παρακαλέσω να προσπαθήσετε, αν γίνεται, να την φτιάξετε και για σύστημα ios. Φαίνεται πολύ καλή εφαρμογή πάντως και σε πολύ προσιτή τιμή. Σας ευχαριστώ πολύ.

Ευχαριστώ πολύ! Η ανάπτυξη για IOS είναι στα σκαριά. Λίγη υπομονή...
 

dzaxa

Νέο μέλος
Το λέτε αλήθεια;;;; Δεν είναι δύσκολο να το προσθέσω!:)

Αν δεν ειναι κόπος θα ειναι χρήσιμο ενα μπάσο Γα...πάντως και οι αλλαγές γίνονται άψογες αύριο θα κατεβασω την πλήρη...μπράβο πάντως μερακληδικη δουλειά...
 

George Poimenidis

Μέλος
παταω συνέχεια και δε μπαινει.μηπως παιζει ρολο το λειτουργικό Android;τα 4.4 kit kat εχω.
 

Χαρίσης Ηλιάδης

Αἱρετώτερον ὄνομα καλὸν ἢ πλοῦτος πολύς.
παταω συνέχεια και δε μπαινει.μηπως παιζει ρολο το λειτουργικό Android;τα 4.4 kit kat εχω.

Σας βγάζει κάποιο μήνυμα; Μήπως να δοκιμάσετε να το απεγκαταστήσετε και να το εγκαταστήσετε ξανά;
Το πρόγραμμα τρέχει από την έκδοση Android 2.3 και μετά.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Συγχαρητήρια γιὰ τὴν προσπάθεια. Σὲ android 6.0.1 δὲν λειτουργεῖ. Ἐπιλέγοντας τὸ κουμπὶ "συνέχεια" δὲν ἐμφανίζεται μήνυμα σφάλματος.
 

Χαρίσης Ηλιάδης

Αἱρετώτερον ὄνομα καλὸν ἢ πλοῦτος πολύς.
Συγχαρητήρια γιὰ τὴν προσπάθεια. Σὲ android 6.0.1 δὲν λειτουργεῖ. Ἐπιλέγοντας τὸ κουμπὶ "συνέχεια" δὲν ἐμφανίζεται μήνυμα σφάλματος.

Ήδη δουλεύουμε πάνω στο πρόβλημα το οποίο εμφανίζεται σε κάποιες συσκευές. Λίγη υπομονή ακόμη...
 

Χαρίσης Ηλιάδης

Αἱρετώτερον ὄνομα καλὸν ἢ πλοῦτος πολύς.
Συγχαρητήρια γιὰ τὴν προσπάθεια. Σὲ android 6.0.1 δὲν λειτουργεῖ. Ἐπιλέγοντας τὸ κουμπὶ "συνέχεια" δὲν ἐμφανίζεται μήνυμα σφάλματος.

Σε λίγες ώρες θα είναι διαθέσιμη η έκδοση 1.13 η οποία πιστεύουμε οτι θα λύνει το πρόβλημα. Μπορείτε να την κατεβάσετε όταν γίνει διαθέσιμη.
 

Χαρίσης Ηλιάδης

Αἱρετώτερον ὄνομα καλὸν ἢ πλοῦτος πολύς.
παταω συνέχεια και δε μπαινει.μηπως παιζει ρολο το λειτουργικό Android;τα 4.4 kit kat εχω.

Σε λίγες ώρες θα είναι διαθέσιμη η έκδοση 1.13 η οποία πιστεύουμε οτι θα λύνει το πρόβλημα. Μπορείτε να την κατεβάσετε όταν γίνει διαθέσιμη.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κατέβασα τὴν ἔκδοση 1.13 καὶ τὸ πρόβλημα δυστυχῶς παραμένει. Ἕνα θέμα ποὺ παρατηρούνταν στὰ γραφικὰ τῆς ἀρχικῆς ὀθόνης δὲν ὑφίσταται πλέον.
 

George Poimenidis

Μέλος
δυστηχως οντως το προβλημα υφίσταται ακομα...παταω συνεχεια και δεν μπαινει στην εφαρμογη...
 

Χαρίσης Ηλιάδης

Αἱρετώτερον ὄνομα καλὸν ἢ πλοῦτος πολύς.
Ευχαριστα νέα για όσους είχαν πρόβλημα!
Είναι ήδη διαθέσιμη η νέα έκδοση 1.15!:)
 
Last edited:

Χαρίσης Ηλιάδης

Αἱρετώτερον ὄνομα καλὸν ἢ πλοῦτος πολύς.
Μόλις ανέβηκε η νέα έκδοση 1.16!

Στην έκδοση αυτή προστέθηκαν κάποιες επιπλέον ενδείξεις στην κεντρική οθόνη.
Συγκεκριμένα το πρόγραμμα μας δείχνει ποια φωνή έχουμε διαλέξει, εάν βρίσκεται σε κατάσταση "τονοδότη" ή "ισοκράτη" καθώς και εάν είναι ενεργή η επιλογή να παραμένει ανοιχτή η οθόνη.
 

Attachments

  • Screenshot_α1.jpg
    173.4 KB · Views: 30
Top