Χερουβικά Μάρκου Βασιλείου του Σιατιστινού (1859-1919)

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ωραία χερουβικά και άγνωστα σε πολλούς δυστυχώς...κλασικότατα και κάποια από αυτά όπως του α' ήχου και του πλ.α' ήχου, πιο ωραία και από του Θεοδώρου Φωκαέως (έτσι για να αποφεύγουμε την "μονοτονία")...
 

Attachments

  • Χερουβικά πάνυ ωραία Μάρκου Βασιλείου του Σιατιστινού(1856-1919).rar
    21 MB · Views: 931

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Πολύ ωραία, επίσης, είναι του 2ου, του 4ου & του πλ δ΄.
μόνο που στο ταμείο ανθολογίας δεν έχει από το "ως τον Βασιλέα..." και κάτω.
Υπάρχουν κάπου;;;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
μόνο που στο ταμείο ανθολογίας δεν έχει από το "ως τον Βασιλέα..." και κάτω.
Υπάρχουν κάπου;;;
Δεν είναι από το ταμείον ανθολογίας...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
από "μουσικό εγχειρίδιο";;;
τα υπόλοιπα πού θα τα βρούμε;;;
Δεν νομίζω να υπάρχουν...συμπληρώνεις από άλλες σειρές εξ ίσου ωραίες...
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Τελικά από ποιο βιβλίο είναι;
Έχοθν περιέλθει οι ίδιες ακριβώς φωτοτυπίες (με τη χειρόγραφη ένδειξη "Μαρκου Βασιλείου") στα χέρια μου αλλά δεν έχω ιδέα από ποιο βιβλίο είναι.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Μάλλον μουσικό εγχειρίδιο, αφού ο Χρηστάκης είπε ότι δεν είναι από το ταμείο ανθολογιας..........
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Δεν θυμάμαι ακριβώς τίτλο γιατί και εγώ φωτοτυπίες τα έχω αλλά σίγουρα εκδότης είναι ο Ιωάννης...πιθανόν αυτό που αναφέρει ο Nikos L.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ωραία χερουβικά και άγνωστα σε πολλούς δυστυχώς...κλασικότατα και κάποια από αυτά όπως του α' ήχου και του πλ.α' ήχου, πιο ωραία και από του Θεοδώρου Φωκαέως (έτσι για να αποφεύγουμε την "μονοτονία")...

Καὶ σὲ pdf γιὰ εὐκολία.

Πολλὲς εὐχαριστίες.
 

Attachments

  • Xeroubika Markou Basileiou.pdf
    9.3 MB · Views: 698

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Ωραία χερουβικά και άγνωστα σε πολλούς δυστυχώς...κλασικότατα και κάποια από αυτά όπως του α' ήχου και του πλ.α' ήχου, πιο ωραία και από του Θεοδώρου Φωκαέως (έτσι για να αποφεύγουμε την "μονοτονία")...

Χρήστο καταρχήν (και σε όλους τους φίλους του φόρουμ, μέρες που είναι) τα χρόνια μου πολλά και τις καλύτερες μου ευχές για το 2010!

Προσωπικά θέλω να σε ευχαριστήσω για την προσφορά των χειροβικών που επισυνάπτεις (Μάρκου Βασιλείου, μου άρεσαν) αν και καλά θα ήταν να μπορούσαμε να τα βρούμε και σε mp3, μήπως και κατά τύχη τα έχεις ηχογραφήσει είτε με την δικιά σου φωνή (θα τα ήθελα) είτε με κάποιου άλλου ψάλτη την φωνή;
και κάτι άλλο Χρήστο, γνωρίζεις κάποιο σύντομο βιογραφικό του Μάρκου Βασιλείου του Σιατιστινού;
 
Last edited:
Ἔχω στὰ χέρια μου τή Δεύτερη ἔκδοση τοὺ "Νέου μουσικοῦ ἐγχειριδίου" τοῦ Ἰωάννου Πρωτοψάλτου μὲ χρονολογία ἔκδόσεως 1900. Στὴν Λειτουργία ἔχει τρεῖς σειρὲς Χερουβικῶν, τὰ καθ' ἡμέραν τοῦ Πέτρου, μἰα σειρὰ ποὺ τὰ ἐπιγράφει: "Τὰ παρόντα, Γρηγορίου τοῦ πρωτοψάλτου" καὶ στὴ σελίδα 387:" Ἕτερα ἀργοσύντομα συνταχθέντα ἐπὶ τῇ βάσει ἀρχαίων" - εἶναι αὐτὰ ποὺ ἀναφέρονται παραπάνω σὰν " Μάρκου Βασιλείου" - δέν γράφει ὅμως τίποτα.
Ἐγώ νόμιζα ὅτι εἶναι τοῦ Ἰωάννου, σὲ ποιὸ βιβλίο ἀναφέρονται σὰν Μάρκου τοῦ Βασιλείου;
 

Attachments

  • σάρωση0001.jpg
    570.2 KB · Views: 51
Top