Χειρόγραφο «Αγιοπολίτης»

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Έχει κανείς το κείμενο του περίφημου χειρογράφου "Αγιοπολίτης"?
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Μάλιστα, το έχω κι αυτό και σού το στέλνω.
Μήπως θέλεις και την πραγματεία του Μανουήλ του λαμπαδαρίου και Χρυσαφή, περί των ενθεωρουμένων τη ψαλτική τέχνη και ων φρονούσι κακώς τινες περί αυτών;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μάλιστα, το έχω κι αυτό και σού το στέλνω.
Μήπως θέλεις και την πραγματεία του Μανουήλ του λαμπαδαρίου και Χρυσαφή, περί των ενθεωρουμένων τη ψαλτική τέχνη και ων φρονούσι κακώς τινες περί αυτών;
Τι ρωτάς αδελφέ???:eek::eek::eek:στείλε και εγώ δεν θα σε αφήσω έτσι...έχω και εγώ μπαούλα γεμάτα με Χρυσάφη(παλαιό και νέο)....:D:D:D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Μην κάνεις τέτοιες 'εμπρηστικές' δηλώσεις Χρηστάκη! Βλέπω να κάνουν καμιά διάρηξη σπίτι σου! :d:d:d
Τα έχεις ασφαλισμένα τουλάχιστον;
Εμένα (λόγω της μεγάλης συλλογής σε ακολουθίες αγἰων=φυλλάδες) με έχουν ήδη απειλήσει με διάρηξη συνάδελφοι ιεροψάλτες και φίλοι ιερείς! :):):)
 

emil

Παλαιό Μέλος
Μην κάνεις τέτοιες 'εμπρηστικές' δηλώσεις Χρηστάκη! Βλέπω να κάνουν καμιά διάρηξη σπίτι σου! :d:d:d
Τα έχεις ασφαλισμένα τουλάχιστον;
Εμένα (λόγω της μεγάλης συλλογής σε ακολουθίες αγἰων=φυλλάδες) με έχουν ήδη απειλήσει με διάρηξη συνάδελφοι ιεροψάλτες και φίλοι ιερείς! :):):)

Κατόπιν αμοιβής δέχομαι να δώσω πληροφορίες για το που βρίσκονται τα χειρόγραφα του κ.Ψωμιάδη καθώς και περισσότερες λεπτομέρειες όσο αφορά τον τόπο της οικίας του.:D:D

Πάντως έχω απαιτήσει να με συμπεριλάβει στην διαθήκη του (χτύπα ξύλο!) όσο αφορά τα χειρόγραφα των μπαούλων του :p
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
:rolleyes:Ελπίζω τουλάχιστον η αμοιβή σου να είναι υψηλή και όχι ευτελής και να κόβεις και δελτίον παροχής υπηρεσιών (ώστε να το περάσουμε στην εφορία :D:D:D)
Βλέπω εκπέμπεις στο ίδιο μήκος κύματος με φίλο μου ιερομόναχο που ζήτησε να κληρονομήσει τις φυλλάδες με ακολουθίες αγίων και με ένα εκ Βουλγαρίας φίλο που ζήτησε να κληρονομήσει τα μουσικά μου βιβλία γενικώς. Ένας άλλος φίλος (ψάλτης σε κεντρικό ναό της Σόφιας) βέβαια υπήρξε πιο ρεαλιστής (ίσως επειδή είναι ήδη αρραβωνιασμένος και τον Αύγουστο παντρεύεται) και με ρώτησε αν είχα να του αφήσω κανένα ακίνητο! :p:p:p:p
Κατόπιν των παραπάνω προβλέπω τον αγαπητό κ. Ψωμιάδη:
1. Να αλλάζει κατοικία και στο εξής να την κρατά απόρρητη!
2. Να μισθώνει κουστωδία από φύλακες για τον ίδιο και την πολύτιμη βιβλιοθήκη του!!
3. Να εξηγεί κανένα αρχαίον μέλος "Ο τρόπος σου δολιότητος γέμει" και να το αφιερώνει στον φίλτατο Εμίλ!!! :rolleyes:

ΥΓ Να είστε καλά παιδιά, γέλασα με την καρδιά μου (βοήθησε βέβαια και το τσιπουράκι που βρίσκεται παρά τω γραφείω μου-στην υγειά μας!) Υπόψη ότι η εταιρεία στην οποία εργάζομαι μετακομίζει και επί διήμερο πακετάραμε και αύριο έχει ξεπακετάρισμα στο νέο κτίριο! :(:(
 

emil

Παλαιό Μέλος
3. Να εξηγεί κανένα αρχαίον μέλος "Ο τρόπος σου δολιότητος γέμει" και να το αφιερώνει στον φίλτατο Εμίλ!!! :rolleyes:

χαχαχαχαχαχχαχα :D:D
Πολύ καλό με πέθανες :p:p:p
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ωχ! Πήρα προαγωγή! :rolleyes: Μετά από ψάλτης κοιμητηρίου έγινα και δολοφόνος! :p αμάν, αμάν...
Δεν πειράζει: 2 στάσεις πιο πέρα από το σπἰτι μου είναι οι φυλακές... Δεν καπνίζω οπότε αντί τσιγάρων σοκολάτες παρακαλώ και καμία χορτόπιτα (ή εάν είσαι Πόντιος κανένα πιροσκί!)
 

greek487

Tasos N.
Την πραγματεία του Μανουήλ του λαμπαδαρίου και Χρυσαφή, "περί των ενθεωρουμένων τη ψαλτική τέχνη και ων φρονούσι κακώς τινες περί αυτών" μου την εστειλε ενας καλος φιλος και συναδελφος αλλα δεν την καταλαβα και καλα-καλα. Διαφορα για φθορες κ.α. Τι συμαντικα εχει να μας πει ατο το κειμενο?
 
Top