Χειμερινόν ηλιοστάσιον: 9 ή 22 Δεκεμβρίου;

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Κάποιες σκόρπιες σκέψεις…
Χτες διάβαζα από το συναξαριον το Βίος της Αγίας Άννας (η μητέρα της Παναγίας) μια και γιορτάζαμε την σύλληψη της. Καθώς διάβαζα, το μάτι μου έπιασε κάτι που μου φάνηκε περίεργο-
Έλεγε—
«Κατά την ημέραν ταύτην γίνεται το χειμερινόν ηλιοστάσιων (η μεγαλυτέρα νύξ), άρχεται δε από ταύτης ο Ήλιος να στρέφεται προς τα Βόρεια μέρη και να αυξάνη εις ημάς η ημέρα.»
Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι λάθος έχει το κείμενο αφού αυτό συμβαίνει στις 21-22 Δεκεμβρίου, και ξαφνικά κατάλαβα ότι το κείμενο του συναξαριου γράφτηκε πριν από την αλλαγή του ημερολογίου και ότι με το νέο ημερολόγιο 21 Δεκ. είναι 9 με το παλιό—και λέω, «και αυτό το χάσαμε με την αλλαγή ημερολογίου.»
Είναι πολύ πιο σωστό να γίνεται η μείωση του σκότους και η αύξηση του φωτός με την σύλληψη της Άγιας Άννας δηλαδή με την Παναγία ως έμβρυο. Η Ορθοδοξία έβαλε την γιορτή αυτή την ημέρα αυτή για συγκεκριμένο λόγο—και που αλλού να μπει αυτή η γιορτή; Που καλύτερα να αυξάνεται το φως του Ηλίου παρά με την σύλληψη Αυτής;
Βοηθειά μας η Αγία Άννα και Καλές Γιορτές νά’χουμε!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Αὐτό πού διάβασες τό βλέπω (μετ᾿ ἐκπλήξεως) στό Ὡρολόγιον τοῦ 1900 (δές καί συνημ. ἀρχεῖο) καθώς καί στοῦ 1851.
Στό Ὡρολόγιον Ἀ. Δ. ὅμως βλέπω αὐτή τή σημείωση στίς 22 Δεκεμβρίου, πού εἶναι τό ὀρθόν ἀστρονομικῶς.
Ἡ αὔξηση τοῦ φωτός γιορτάζεται μέ τήν Γέννησιν τοῦ Χριστοῦ τοῦ «Ἡλίου τῆς δικαιοσύνης», ἡ ὁποία τοποθετήθηκε στίς 25 Δεκεμβρίου ἀπό τόν δ΄ αἰῶνα στή Δύση, ἡμερομηνία τοῦ τότε χειμερινοῦ ἡλιοστασίου, πού στήν Ἀνατολή ἦταν ἡ 6η Ἰανουαρίου, παλαιά ἑορτή τῆς Θείας Ἐπιφανείας (κοινή Χριστουγέννων καί Θεοφανείων).
Ἡ Σύλληψις τῆς Θεοτόκου ἐν τῇ κοιλίᾳ τῆς Ἁγίας Ἄννης (9 Δεκεμβρίου) τοποθετήθηκε 9 μῆνες πρίν ἀπό τό Γενέσιον τῆς Θεοτόκου (8 Σεπτεμβρίου), πρώτη θεομητορική ἑορτή τοῦ νέου (ἐκκλησιαστικοῦ) ἔτους.

 

Attachments

  • Xeimerinon{hliostasion.pdf
    1.7 MB · Views: 19

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Να'στε καλα Πατερ! Αυτο για τον Ηλιο της Δικαιοσυνης ασφαλως το ειχα υποψιν μου, αλλα πριν γινει η αλαγη του ημερολογιου, η αυξηση του φωτος δεν γινοταν στις 9 Δεκεμβριου (με το παλιο); Ετσι το εχω καταλαβει εγω. Εμεις αλαξαμε την ημερομηνια που γινεται αυτο, Ο ηλιος δεν εχει αλαξει...Ελπιζω να μην εχω μπερδευψει τα πραγματα
 
Last edited by a moderator:

tb---

τσοπάνης
Ωραίο το θέμα, αλλά μήν ξεχνάμε ότι κάποιοι συνάνθρωποί μας δεν έχουν αντίληψη του φωτός ή του σκότους. Οπότε, όλα αυτά συμβολικά είναι, ίσως και ανούσια κατ εμέ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Να'στε καλα Πατερ! Αυτο για τον Ηλιο της Δικαιοσυνης ασφαλως το ειχα υποψιν μου, αλλα πριν γινει η αλαγη του ημερολογιου, η αυξηση του φωτος δεν γινοταν στις 9 Δεκεμβριου (με το παλιο); Ετσι το εχω καταλαβει εγω. Εμεις αλαξαμε την ημερομηνια που γινεται αυτο, Ο ηλιος δεν εχει αλαξει...Ελπιζω να μην εχω μπερδευψει τα πραγματα
Προφανῶς ἐπηρεάζονται οἱ ἐκδόσεις τοῦ περασμένου αἰῶνος, ἀλλά στίς νεώτερες ἔχει ἀποκατασταθεῖ.
Νά ξέρεις δέ, ὅτι οἱ σημερινοί παλαιοημερολογῖτες δέν ἔχουν πρόβλημα μέ τήν πραγματική ἀστρονομική ἡμερομηνία καί τήν ἀλλαγή τοῦ ἡμερολογίου ἐπιστημονικῶς. Τό πρόβλημα τῆς ἀλλαγῆς τοῦ ἡμερολογίου τό ἐντοπίζουν ἀλλοῦ.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ωραίο το θέμα, αλλά μήν ξεχνάμε ότι κάποιοι συνάνθρωποί μας δεν έχουν αντίληψη του φωτός ή του σκότους. Οπότε, όλα αυτά συμβολικά είναι, ίσως και ανούσια κατ εμέ.
Δέν εἶναι ἀνούσια (ἐκτός τῆς πλάκας καί τῆς λογοδιάρροιας πού σ᾿ ἔχει πιάσει τελευταῖα...).
Τό ὄντως πρόβλημα (πού δέν λύνεται καί δέν τό συζητᾶμε) εἶναι μέ τό Νότιο Ἡμισφαίριο... γενικά μέ τό ἑορτολόγιο, τίς ἑορτές καί τήν ὑμνολογία, πού προέρχεται ἀπό τό Βόρειο.


 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Γιατί στο Βόρειο ημισφαίριο δεν υπάρχουν ζητήματα;
Ας πούμε στην Σουηδία (λέμε... παράδειγμα τώρα) τί νόημα έχει το
"η ημέρα έχει ώρας 9 και η νύξ έχει ώρας 15" όταν εκεί τον Δεκέμβριο είναι "η ημέρα 6 ώρες και η νύκτα 18";
ή στο Ισημερινό (κοντά στο Μαϊάμι ας πούμε... :D) τί νόημα έχουν οι αστρονομικές αυτές προβλέψεις που πάντα είναι 12-12.
 

tb---

τσοπάνης
Γιατί στο Βόρειο ημισφαίριο δεν υπάρχουν ζητήματα;
Ας πούμε στην Σουηδία (λέμε... παράδειγμα τώρα) τί νόημα έχει το
"η ημέρα έχει ώρας 9 και η νύξ έχει ώρας 15" όταν εκεί τον Δεκέμβριο είναι "η ημέρα 6 ώρες και η νύκτα 18";
....

Η Σουηδία δεν είναι και ωραία χώρα, τί να πούμε για την Ισλανδία που έχει ομορφιές πολλές :cool::cool:;
 
Γιατί στο Βόρειο ημισφαίριο δεν υπάρχουν ζητήματα;
Ας πούμε στην Σουηδία (λέμε... παράδειγμα τώρα) τί νόημα έχει το
"η ημέρα έχει ώρας 9 και η νύξ έχει ώρας 15" όταν εκεί τον Δεκέμβριο είναι "η ημέρα 6 ώρες και η νύκτα 18";
ή στο Ισημερινό (κοντά στο Μαϊάμι ας πούμε... :D) τί νόημα έχουν οι αστρονομικές αυτές προβλέψεις που πάντα είναι 12-12.

Άιντε ρε με την Σουηδία ...:D
 

tb---

τσοπάνης
Δέν εἶναι ἀνούσια (ἐκτός τῆς πλάκας καί τῆς λογοδιάρροιας πού σ᾿ ἔχει πιάσει τελευταῖα...).


η λογοδιάρροια ανεβάζει και τις συμμετοχές στο φόρουμ, και τα ποσοστά των συντονιστών. Η διάρροια σκέτη τις πωλήσεις των χαρτοβιομηχανιών :cool::cool:
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis

Attachments

  • 1267401520820EC4.jpg
    1267401520820EC4.jpg
    22.8 KB · Views: 1
  • 2012_09_18_06_35_52__6d78f75ee5eb4d1ba3d5c96f5690eff6.gif
    2012_09_18_06_35_52__6d78f75ee5eb4d1ba3d5c96f5690eff6.gif
    91 KB · Views: 2
  • 529a-sweden_stockholm.jpg
    529a-sweden_stockholm.jpg
    48.1 KB · Views: 2
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
η λογοδιάρροια ανεβάζει και τις συμμετοχές στο φόρουμ, και τα ποσοστά των συντονιστών. Η διάρροια σκέτη τις πωλήσεις των χαρτοβιομηχανιών :cool::cool:

http://www.imodium.com/
Σταθερή αξία.

Y. Γ. αρκεί να προλάβεις...
 
Last edited:

Αὐτό πού διάβασες τό βλέπω (μετ᾿ ἐκπλήξεως) στό Ὡρολόγιον τοῦ 1900 (δές καί συνημ. ἀρχεῖο) καθώς καί στοῦ 1851.
Στό Ὡρολόγιον Ἀ. Δ. ὅμως βλέπω αὐτή τή σημείωση στίς 22 Δεκεμβρίου, πού εἶναι τό ὀρθόν ἀστρονομικῶς.
Ἡ αὔξηση τοῦ φωτός γιορτάζεται μέ τήν Γέννησιν τοῦ Χριστοῦ τοῦ «Ἡλίου τῆς δικαιοσύνης», ἡ ὁποία τοποθετήθηκε στίς 25 Δεκεμβρίου ἀπό τόν δ΄ αἰῶνα στή Δύση, ἡμερομηνία τοῦ τότε χειμερινοῦ ἡλιοστασίου, πού στήν Ἀνατολή ἦταν ἡ 6η Ἰανουαρίου, παλαιά ἑορτή τῆς Θείας Ἐπιφανείας (κοινή Χριστουγέννων καί Θεοφανείων).
Ἡ Σύλληψις τῆς Θεοτόκου ἐν τῇ κοιλίᾳ τῆς Ἁγίας Ἄννης (9 Δεκεμβρίου) τοποθετήθηκε 9 μῆνες πρίν ἀπό τό Γενέσιον τῆς Θεοτόκου (8 Σεπτεμβρίου), πρώτη θεομητορική ἑορτή τοῦ νέου (ἐκκλησιαστικοῦ) ἔτους.


Με την άδειά σας :
Το Ιουλιανό ετήσιο ημερολόγιο χάνει 1 μέρα κάθε 128 χρόνια.
Το 325 μΧ (Α' Οικ. Σύνοδος) το χειμερινό ηλιοστάσιο συνέβαινε στις 22 Δεκεμβρίου.
Έτσι αφού έχουν περάσει (1924 -325=) 1599 χρόνια, έχουν χαθεί (1599/128=) 13 μέρες περίπου και τα παληότερα εκκλησιαστικά λειτουργικά "έντυπα" είχαν την (22-13=) 9η Δεκεμβρίου ως ημερομηνία του χειμ. ηλιοστασίου.

Δείτε κι αυτό : http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=2124&cnode=28

(ελπίζω να μην σπαζοκεφαλιάσετε):D
 
Top