ΧΧΧΧ-10-26 Ύμνοι Αγίου Δημητρίου

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εάν κάποιος έχει όρεξη και το τρόπο να τα καθαρισει αφού κρίνει ότι αξίζει το κόπο...ας το κάνει και να μου πει και μένα πως το έκανε.

Αγαπητέ κ. Παναγιώτη,
Τις έχω κι εγώ αυτές τις ηχογραφήσεις (πρέπει να είναι από το cmcon.org) και παραθέτω το Και νυν των αποστίχων.
Είναι από μπομπινόφωνο όντως και είτε η εγγραφή, είτε η αναπαραγωγή (για την ψηφιοποίηση) έχει γίνει από μηχάνημα με περιοδικό "μάσημα".
Ωστόσο το καθάρισμα από θορύβους και "hiss" είναι παιχνίδι εφ όσον έχεις ένα επαγγελματικό πρόγραμμα (λ.χ. το Adobe Audition=εξέλιξη του CoolEdit). Προγράμματα freeware όπως το Audacity κάνουν δουλειά μεν, αλλά τα φίλτρα τους σε καμιά περίπτωση δεν συγκρίνονται με τα αντίστοιχα των επαγγελματικών.
Ανοίγεις το κομμάτι που θέλεις να βελτιώσεις
α. Restoration --> Hiss reduction
β. Restoration --> Noise reduction (process). Εδώ κάνεις capture noise floor και μετά ζητάς να γίνει light, standard ή high μείωση θορύβου ακούγοντας και τα αποτελέσματα από το preview
γ. Αν η ηχογράφησή σου ακούγεται "στεγνή" προσθέτεις Full Reverb-->Church
d. Tελειώνεις με Amplitude --> Normalize (Κανονικοποίηση) στο 0 db, για να ακούγεται σε σωστή ένταση το αποτέλεσμα.
Με ένα γρήγορο υπολογιστή η όλη διαδικασία δεν κρατά πάνω από 2 λεπτά και η βελτίωση είναι συνήθως πολύ μεγάλη :)
 

Attachments

  • Oct26_ApostKenin_Stanitsas_new.mp3
    2.4 MB · Views: 205

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αινοι και Δοξαστικο του Αγ. Δημητριου....:cool:
 

Attachments

  • Pasa pnoi-pl.a'.mp3
    984.1 KB · Views: 160
  • Ainoi Ag. Dhmhtriou.mp3
    2.4 MB · Views: 174
  • doksastiko ainvn Ag.Dhmhtriou-Stanitsas.mp3
    5.2 MB · Views: 199
Top