Των Αγίων Πατέρων ο χορός (Γ. Βινάκη)

greek487

Tasos N.


<<Των Αγίων Πατέρων ο χορός>> (Γ. Βινάκη) - Ήχος πλ. Δ'.

Ψάλλει ο αείδημος Λεωνίδας Σφήκας.


. . .
 

greek487

Tasos N.
Στο συνημμένο του μυνήματος http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21000&postcount=1 έχει ένα απόσπασμα απ τη σύνθεση του Βινάκη σε καταγραφή του Γ. Γέμελου.

Υπάρχει ολόκληρη η σύνθεση αυτή του μαθήματος? Η καταγραφή του Γέμελου όντως φαίνεται τέλεια.

("Ένα σημαντικό μέρος του έργου του (Βινάκη), με πιστή καταγραφή και σωστή ορθογραφία έχει διασώσει σε χειρόγραφη μορφή, ο αείμνηστος Γεώργιος Γέμελος. Είθε, κάποτε, το έργο αυτό να δημοσιευθεί εις κοινήν ωφέλειαν." - Δημήτρης Δημητρακόπουλος)



. . .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Στο συνημμένο του μυνήματος http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21000&postcount=1 έχει ένα απόσπασμα απ τη σύνθεση του Βινάκη σε καταγραφή του Γ. Γέμελου.

Υπάρχει ολόκληρη η σύνθεση αυτή του μαθήματος? Η καταγραφή του Γέμελου όντως φαίνεται τέλεια.

("Ένα σημαντικό μέρος του έργου του (Βινάκη), με πιστή καταγραφή και σωστή ορθογραφία έχει διασώσει σε χειρόγραφη μορφή, ο αείμνηστος Γεώργιος Γέμελος. Είθε, κάποτε, το έργο αυτό να δημοσιευθεί εις κοινήν ωφέλειαν." - Δημήτρης Δημητρακόπουλος)



. . .

Ὄντως ἡ καταγραφὴ τοῦ Γέμελου εἶναι ὅπως τὰ λές.

Ἀλλοῦ ὅμως «ἄλλα» ἔλεγες ... :rolleyes:
κατὰ Χίο μεριά
 

greek487

Tasos N.

Ὄντως ἡ καταγραφὴ τοῦ Γέμελου εἶναι ὅπως τὰ λές.

Ἀλλοῦ ὅμως «ἄλλα» ἔλεγες ... :rolleyes:
κατὰ Χίο μεριά

Το ένα δεν απορρίπτει το άλλο. Δεν έχω πρόβλημα ούτε με το ένα ούτε με το άλλο. Το έχω γράψει και αλλού ότι αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα, όχι εάν θα βάλουμε μερικές έλξεις, πράμα που βάζει και ο Γέμελος στο χειρόγραφο του.

Έντονες διαφωνίες σε αυτό το θέμα είναι ανόητες. Απλά πάρε το επεξεργασμένο μάθημα και γράψτο απλά εάν σε ενοχλή τόσο πολλή. Δεν χρειάζεται δράμα χωρίς λόγο.

Γιατί εάν μου βρει κάποιος το μάθημα εδώ του Βινάκη όπως και να είναι (απλό η επεξεργασμένο) του ανήκει και ένα ευχαριστώ, όχι να του κάνουν μερικοί και παράπονα από πάνω. :cool:



. . .
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Για ουκ ολίγους το μουσικό έργο του Γ.Βινάκη αποτελεί τον ελλειπόντα κρίκο μεταξύ Γ.Ραιδεστηνού Β και Κ.Πρίγγου...

Τοις μισούσι και αδικούσιν ημάς συγχώρησον, Κύριε

Αμήν! Να προσδοκούμε και συνέχεια;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τοις μισούσι και αδικούσιν ημάς συγχώρησον, Κύριε

Ωπ! ἐπέστρεψες δερβίση μου; Πολὺ χαίρομαι.

Ἄιντες καρντάση, μᾶς ἔλειψες ...:D
 
Να προσδοκούμε και συνέχεια;

Αδελφέ μου αν μπορώ να βοηθήσω κάπου θα το κάνω ή αν ζητήσει κάποιος κάτι που το έχω, απλά αυτό. Σε συζητήσεις, με ιδέες, απόψεις, γνώμες δε θα συμμετέχω υπάρχουν άλλοι που γνωρίζουν τα θέματα, εγώ τα λίγα που ξέρω τα κρατώ για μένα, δε θέλω να φιλονικήσω με κανένα. Ο θάνατος είναι δίπλα σε όλους μας, οπότε έχουμε σοβαρότερο πόλεμο να διεξάγουμε.
 
Ωπ! ἐπέστρεψες δερβίση μου; Πολὺ χαίρομαι.

Ἄιντες καρντάση, μᾶς ἔλειψες ...:D

Σε ευχαριστώ αδερφέ μου για την καλοσύνη σου να είσαι καλά με υγεία!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αδελφέ μου αν μπορώ να βοηθήσω κάπου θα το κάνω ή αν ζητήσει κάποιος κάτι που το έχω, απλά αυτό. Σε συζητήσεις, με ιδέες, απόψεις, γνώμες δε θα συμμετέχω υπάρχουν άλλοι που γνωρίζουν τα θέματα, εγώ τα λίγα που ξέρω τα κρατώ για μένα, δε θέλω να φιλονικήσω με κανένα. Ο θάνατος είναι δίπλα σε όλους μας, οπότε έχουμε σοβαρότερο πόλεμο να διεξάγουμε.

Δὲν πειράζει, γράφε σύ νἀ ἀλλάζουμε καὶ καμιὰ κουβέντα καὶ θὰ φιλονικῶ ἐγώ γιὰ σένα:wink:.
 
E

emakris

Guest
Δὲν πειράζει, γράφε σύ νἀ ἀλλάζουμε καὶ καμιὰ κουβέντα καὶ θὰ φιλονικῶ ἐγώ γιὰ σένα:wink:.

Εντάξει, καλά τα λέτε κι εσείς, αλλά υπάρχουν κάποια παλαιά μέλη (επανεμφανιζόμενα σποραδικώς), που μόνο ο Νικόλαος καταφέρνει να βγάζει νοκ-άουτ με ένα μήνυμα!
(Μη ζητήσετε διευκρινίσεις, ο νοών νοείτω...:wink:)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ο νοών νοείτω
Εγώ δεν είμαι στους "νοούντες", αλλά χαίρομαι πολύ με την επανεμφάνιση του Νικολάου, ενός από τους πολυτιμότερους εδώ μέσα, και επίσης να του πω ότι το να συμμετέχει κάποιος "με ιδέες, απόψεις, γνώμες" είναι καλό για την κοινότητα και δεν είναι υποχρεωτικά για φιλονικία και πόλεμο.
 
E

emakris

Guest
Εγώ δεν είμαι στους "νοούντες"...
Λογικό, καθότι εσείς είστε μεν παλαιό μέλος, αλλά "εξηγηθέν", όπως εύστοχα δηλώνετε. Αυτοί στους οποίους αναφέρομαι, παραμένουν στην... παλαιά σημειογραφία!:D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εντάξει, καλά τα λέτε κι εσείς, αλλά υπάρχουν κάποια παλαιά μέλη (επανεμφανιζόμενα σποραδικώς), που μόνο ο Νικόλαος καταφέρνει να βγάζει νοκ-άουτ με ένα μήνυμα!
(Μη ζητήσετε διευκρινίσεις, ο νοών νοείτω...:wink:)

Ἑγώ δὲν τὰ λέω καλά, τὰ κακὰ, οἱ κακίες καὶ οἱ ἠδονές εἶναι τὸ ... φόρτε μου.:p:wink::p
 

greek487

Tasos N.
Τοις μισούσι και αδικούσιν ημάς συγχώρησον, Κύριε

Πω πω! Πόσο πιο πολλή εκτίμησα την ερμηνεία του αείμνηστου Σφήκα με το κείμενο μπροστά μου. Ευχαριστούμε Νικόλαε!

Ω ρε λαρυγγισμούς και έκταση που καταφέρνει ο Σφήκας! Υπέροχος! Προπαντός στο "πνεύματος αγίου" στο 2:15 - 2:20. Και στο "αστέρες πολύφωτοι" στο 6:09 - 6:48.

Άιντε να προσπαθήσει κανείς να τον μιμηθεί. Αποκλείεται!

Να σαι καλά Νικόλαε να μας χαρίζεις τέτοια όμορφα πράγματα.

Καλές γιορτές!



. . .
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi


<<Των Αγίων Πατέρων ο χορός>> (Γ. Βινάκη) - Ήχος πλ. Δ'.

Ψάλλει ο αείδημος Λεωνίδας Σφήκας. . .

Πω πω! Πόσο πιο πολλή εκτίμησα την ερμηνεία του αείμνηστου Σφήκα με το κείμενο μπροστά μου. Ευχαριστούμε Νικόλαε!

Ω ρε λαρυγγισμούς και έκταση που καταφέρνει ο Σφήκας! Υπέροχος! Προπαντός στο "πνεύματος αγίου" στο 2:15 - 2:20. Και στο "αστέρες πολύφωτοι" στο 6:09 - 6:48.

Άιντε να προσπαθήσει κανείς να τον μιμηθεί. Αποκλείεται!

Να σαι καλά Νικόλαε να μας χαρίζεις τέτοια όμορφα πράγματα.

Καλές γιορτές!



. . .

Τέτοιο μάθημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ λέμε.
Χρόνια έψαχνα τέτοιο περίτεχνο
μουσούργημα, τέτοια σύνθεση που να
"με φτιάχνει" κ να θέλω να το διαβάσω.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=137005&postcount=12
 
Last edited:
Top