Το μήλο κατω απτην μηλιά...

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Ηταν αναμενόμενο και θα έπρεπε να γίνει κι αυτο....

Αισθάνομαι συγκίνηση που βλέπω στον κατάλογο των Ιεροψαλτών το όνομα του αδελφού μου (κατα σάρκα)...του πρωτου εκ των 10 τεκνων του κυρ Θόδωρα, του κυρ Θόδωρα του γλυκίλαλου και μελλισταγούς, γόνου και αυτου Καππαδόκου ιεροψάλτου απτους παλαιούς...
Συγκινηση διοτι κάποτε κάτω και απο την πίεση μπορω να πω του πατρός μας, προσπαθούσε να μας μάθει ότι ήξερε απτην τέχνη του ιερού Δαμασκηνού...και ήξερε (και ξέρει) πολλά...
Εύχομαι να συνεχίσει να ψέλνει τον Θεο όπως ο πατέρας του, ταπεινά χωρίς επιτηδεύσεις, και πάντοτε με τον νού προσηλωμένο στο νόημα των ύμνων...πράγμα που (τολμω να πώ) εχει καταφέρει ο πατέρας του με την βοήθεια του Θεου...( ευτυχως δεν εχει internet ο κυρ Θοδωρας να διαβάσει...:D:D)

Πραγματικά λοιπον "το μήλο έχει πέσει κατω απτην μηλιά" και εύχομαι να καρποφορήσει και αυτο "μήλα" που θα διαδεχτουν τον παππού τους....

Ευγε αδελφέ...και να προσέχεις...

Υ.Γ. Δυστιχως δεν εχω ηχογραφήσεις του να σας ανεβάσω διοτι προσφάτως τα παιξε ο σκλερός μου...δισκος :wink: και χω χάσει πολλά αρχεία...
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Σκληρό δεν εχω αλλα έχω μαλακό....cd εννοω....

Λοιπον για να πάρετε μια γεύση απτην "μηλιά"...

Θεόδωρος Κερμελίδης 2009 Ανάσταση ....ειναι γραμμένα απτον 3ο αδελφό την ώρα του αντιδώρου...


ελευθερη εκφραση και απο στήθους....
 

Attachments

  • Επί της θείας φυλακής....WMA
    1.2 MB · Views: 55
  • Ούτως απολλούνται...Δεύτε απο Θέας....WMA
    778.4 KB · Views: 58
  • ο άγγελος εβόα...Φωτίζου....WMA
    1.9 MB · Views: 61
  • Αναστάσεως ημέρα....WMA
    1 MB · Views: 53

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ πολύ -διαχειριστάς και μη-για την τιμή που μου κάνατε για την τοποθέτηση του ονόματός μου σε προσωπική ενότητα.
Το θεωρώ υψίστη τιμή.Όπως επίσης θεωρώ μεγάλη τιμή που με ανέχεστε.Σας ευχαριστώ πολύ.
Όσο για τον πέμπτο αδελφό μου εκ σάρκας π.Κουκουζέλη Καρακαλλινό,τι να είπω; Ευλογημένο παιδί.Ο Θεός του χάρισε μεγάλο φωνητικό τάλαντο και όχι μόνο.Τον ευχαριστώ και για την βοήθειά του και για τα πάντα.Τυχεροί όσοι τον γνωρίζουμε.
Όσον αφορά τον πατέρα μας,του χρωστάμε τα πάντα.Δια βίου είμαστε και θα είμαστε ευγνώμονες.Μας διαβίβασε,μεταβίβασε,μετέφερε τα πάντα.Είναι ο διδάσκαλος που εξαιτίας των πολυετών,ποικίλων ακουσμάτων,κατάφερε να μας μεταλαμπαδεύσει το ύφος που πρέσβευε.Πάντα μας έλεγε ότι,τα πτυχία και διπλώματα στον ψάλτη είναι: τα ακούσματα,τα πολλά και ποικίλλα ακούσματα.Το ύφος και ο αέρας σε έναν ψάλτη έρχονται με τα ακούσματα.Αυτά είναι τα πιο σημαντικά.Προσωπικά βέβαια το μόνο που κατάφερα να πάρω είναι το να ψάλλω με κλειστά τα μάτια...:D:D:D


Υ.Γ.Η αλήθεια είναι ότι προσωπικότητες όπως π.χ. ο κ.Γιάννου ως γνήσιος μαθητής του Άρχ.Στανίτσα,ο πατέρας μου ως μαθητής του κ. Σωτ.Φωτόπουλου,κ.α. είναι η αιτία της μεταλαμπαδεύσεως των εμπειριών τους στην νέα γενιά.Στην δική μας γενιά.Καλό υπόλοιπο και σας ευχαριστώ για όλα.Είμαι πολύ συγκινημένος.Ελπίζω όχι από έπαρση και εγωισμό αλλά από την αγάπη σας.
 
Ηταν αναμενόμενο και θα έπρεπε να γίνει κι αυτο....

Αισθάνομαι συγκίνηση που βλέπω στον κατάλογο των Ιεροψαλτών το όνομα του αδελφού μου (κατα σάρκα)...του πρωτου εκ των 10 τεκνων του κυρ Θόδωρα, του κυρ Θόδωρα του γλυκίλαλου και μελλισταγούς, γόνου και αυτου Καππαδόκου ιεροψάλτου απτους παλαιούς...
Συγκινηση διοτι κάποτε κάτω και απο την πίεση μπορω να πω του πατρός μας, προσπαθούσε να μας μάθει ότι ήξερε απτην τέχνη του ιερού Δαμασκηνού...και ήξερε (και ξέρει) πολλά...
Εύχομαι να συνεχίσει να ψέλνει τον Θεο όπως ο πατέρας του, ταπεινά χωρίς επιτηδεύσεις, και πάντοτε με τον νού προσηλωμένο στο νόημα των ύμνων...πράγμα που (τολμω να πώ) εχει καταφέρει ο πατέρας του με την βοήθεια του Θεου...( ευτυχως δεν εχει internet ο κυρ Θοδωρας να διαβάσει...:D:D)

Πραγματικά λοιπον "το μήλο έχει πέσει κατω απτην μηλιά" και εύχομαι να καρποφορήσει και αυτο "μήλα" που θα διαδεχτουν τον παππού τους....

Ευγε αδελφέ...και να προσέχεις...

Υ.Γ. Δυστιχως δεν εχω ηχογραφήσεις του να σας ανεβάσω διοτι προσφάτως τα παιξε ο σκλερός μου...δισκος :wink: και χω χάσει πολλά αρχεία...

Αθάνατη Ελληνική πολύτεκνη οικογένεια...
Σχεδόν όλα τα παιδιά της οικογένειας Κερμελίδη γνωρίζουν Βυζαντινή μουσική...
Συγχαρητήρια στους γονείς αλλά και στα παιδιά για την υπομονή τους και για τις προσπάθειές τους!!!:cool:
 
Top