Το «σκέτο, νε» είναι «εκφυλισμός των απηχημάτων» (;)

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
1
..............................................
Αλλά είμαι βέβαιος,ότι και σε εμάς τους μικρούς...,.

Βλέπεις κ. Νεκτάριε, που ήδη βρήκες έναν από τους κυριότερους λόγους, για να απηχήσουμε?
attachment.php

Αυτό που με λυπεί, περισσότερο είναι ότι "μικρά ψαλτάκια", "κωφεύουμε στις ηχογραφήσεις των ειδικών", οι οποίοι πάντα απηχούν, τουλάχιστον στα Αργοσύντομα & παπαδικά μέλη, και προσπαθούμε με δικαιολογίες του τύπου: "πειραματίζονται κι αν βρουν ή κι αν δεν βρουν......"
Τυχαία αναφέρω ότι, ο καθολικής αποδοχής Πανεπιστημιακός δάσκαλος, ομότιμος καθηγητής κ. Γρ. Στάθης, πάντα απηχεί (τουλάχιστον όσες φορές τον άκουσα!) Αυτός δεν γνωρίζει, για το πως το έψαλλαν, κατά την παράδοση ή ακόμα πειραματίζεται για να δει "πώς θ' ακουστεί"?
Ας είμαστε, λιγάκι πιο σοβαροί........................................
Δεν τα ψάλλουμε, για τους λόγους που ο καθένας δεν το πράττει, δεκτό.
Εγώ, έγραψα την άποψή μου επιχειρηματολογώντας, σύμφωνα με τα προσωπικά μου αισθητήρια, ακούσματα και βιώματα.....:wink:


Υ.Γ.: Εάν ενοχλεί ή προκαλεί, στο τίτλο του θέματος, η λέξη "εκφυλισμός", επειδή ήμουν, τρόπον τινά, "ο εισηγητής αυτής της λέξης", ας την αλλάξουμε με κάποια άλλη, όπως, "έκπτωση" . Είναι, θα 'λεγα, επίκαιρη!:wink: (περίοδος εκπτώσεων!)
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ποιος σου είπε ότι ό, τι κάνουν οι ειδικοί(sic) του Πανεπιστημίου είναι και στοιχείο την παράδοσης το οποίο οφείλουμε να ακολουθήσουμε;

Οι ίδιοι κύριοι καθηγητές κρατάνε σοβαρότητα και γνωρίζουν την ελαχιστότητα όλων μας είτε καθηγητών είτε απλών ψαλτών, και προσπαθούμε να βρούμε την μέθοδο ώστε να φθάσουμε στο ελάχιστο το πατροπαράδοτο άκουσμα των μεγάλων πρωτοψαλτών της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας, για αυτό άλλωστε διοργανώνονται και συνέδρια και ασχολούμαστε ακόμα με την έρευνα.

Για αυτήν την σοβαρότητα που κρατάει ο κύριος Στάθης και οι λοιποί συνεργάτες τους είναι αποδεκτοί και χαίρουν της εκτίμησης μας.

Δεν είναι λοιπόν το απήχημα ή όχι απήχημα το ζητούμενο αλλά η ουσία.
Η ουσία είναι ότι τα νέα ακούσματα είναι όλα φάλτσα και δεν έχουν καμία σχέση με την πατροπαράδοτη ψαλτική. Τα έχουμε πει και τεκμηριώσει πλείστες φορές και εδώ και στα συνέδρια.

Μου θυμίζεις Νεκτάριε ένα περιστατικό με έναν Φιλόλογο ο οποίος ήθελε και καλά να ερμηνέψει ένα ποίημα του Ρίτσου για το οποίο ο Ρίτσος βγήκε και τον διέψευσε λέγοντας τότε ότι δεν εννοούσε τίποτα αλλά απλά κυριολεκτούσε σε αυτό το σημείο.

Ποιος έχει δίκιο ο φιλόλογος ή ο ποιητής

Έτσι κι εδώ ποιον να ακούσουμε τον μουσικολόγο ή τον ψάλτη;

Τον ψάλτη θα ακούσουμε γιατί αρκετή κατρακύλα έχει πάρει η μουσική και στο τέλος δεν θα μείνει τίποτα.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Βλέπεις κ. Νεκτάριε, που ήδη βρήκες έναν από τους κυριότερους λόγους, για να απηχήσουμε?
attachment.php

Αυτό που με λυπεί, περισσότερο είναι ότι "μικρά ψαλτάκια", "κωφεύουμε στις ηχογραφήσεις των ειδικών", οι οποίοι πάντα απηχούν, τουλάχιστον στα Αργοσύντομα & παπαδικά μέλη, και προσπαθούμε με δικαιολογίες του τύπου: "πειραματίζονται κι αν βρουν ή κι αν δεν βρουν......"

Τυχαία αναφέρω ότι, ο καθολικής αποδοχής Πανεπιστημιακός δάσκαλος, ομότιμος καθηγητής κ. Γρ. Στάθης, πάντα απηχεί (τουλάχιστον όσες φορές τον άκουσα!) Αυτός δεν γνωρίζει, για το πως το έψαλλαν, κατά την παράδοση ή ακόμα πειραματίζεται για να δει "πώς θ' ακουστεί"?
Ας είμαστε, λιγάκι πιο σοβαροί........................................
Δεν τα ψάλλουμε, για τους λόγους που ο καθένας δεν το πράττει, δεκτό.
Εγώ, έγραψα την άποψή μου επιχειρηματολογώντας, σύμφωνα με τα προσωπικά μου αισθητήρια, ακούσματα και βιώματα.....:wink:[/SIZE][/FONT]

Υ.Γ.: Εάν ενοχλεί ή προκαλεί, στο τίτλο του θέματος, η λέξη "εκφυλισμός", επειδή ήμουν, τρόπον τινά, "ο εισηγητής αυτής της λέξης", ας την αλλάξουμε με κάποια άλλη, όπως, "έκπτωση" . Είναι, θα 'λεγα, επίκαιρη!:wink: (περίοδος εκπτώσεων!)

Για διάβασε πιο πάνω το μηνυμα του Dimitris και θα λάβεις την καταληλη απάντηση,αν και δεν νομίζω να την λάβεις σοβαρα υπόψην σου,μιας και έχεις κολήσει στην...επιχειρηματολογία σου,φορώντας εσύ τελικά τις παρωπίδες!...:wink:
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
1).Ποιος σου είπε ότι ό, τι κάνουν οι ειδικοί(sic) του Πανεπιστημίου είναι και στοιχείο την παράδοσης το οποίο οφείλουμε να ακολουθήσουμε;

2). Για αυτήν την σοβαρότητα που κρατάει ο κύριος Στάθης και οι λοιποί συνεργάτες τους είναι αποδεκτοί και χαίρουν της εκτίμησης μας.

3). Δεν είναι λοιπόν το απήχημα ή όχι απήχημα το ζητούμενο αλλά η ουσία.
Η ουσία είναι ότι τα νέα ακούσματα είναι όλα φάλτσα και δεν έχουν καμία σχέση με την πατροπαράδοτη ψαλτική. Τα έχουμε πει και τεκμηριώσει πλείστες φορές και εδώ και στα συνέδρια.

4). Ποιος έχει δίκιο ο φιλόλογος ή ο ποιητής
Έτσι κι εδώ ποιον να ακούσουμε τον μουσικολόγο ή τον ψάλτη;
...............................................
Απαντώ, εστιάζοντας ένα προς ένα στα παραπάνω τέσσερα (04) σημεία ως εξής:
1). Οι ειδικοί, έχουν αφιερώσει δεκαετίες από τη ζωή τους στην έρευνα και γνωρίζουν, είτε μας αρέσει είτε όχι, περισσότερα απο 'μας!
2). Στα λόγια, βλέπω κι εσύ να τους εκτιμάς, ενώ, στην πράξη, δεν συμφωνείς μαζί τους, για το συγκεκριμένο θέμα των απηχημάτων και προτιμάς "το Νε σε όλα" του Ναυπλιώτη, που τον έχω πολύ ψηλά μέσα μου, μάλιστα τον έχω χαρακτηρίσει ως "τον Άρχοντα των Αρχόντων των Αναλογίων", αλλά στο "μονότονο Νε" της εισαγωγής του, δε συμφωνώ! Εξ' άλλου, αυτός ήταν φτασμένος! ήταν "ο Άρχων"! Εμείς, θέλουμε δουλειά ακόμη...... 'Η κάνω λάθος?
3). Στα Συνέδρια, μπορεί να το έχετε τεκμηριώσει, στην Πράξη, όμως, οι ειδικοί απηχούν: εδώ, εδώ, εδώ, αλλά κι εδώ.
4). Στο σημείο 1) σου απάντησα, ποιος, πιστεύω ότι έχει δίκιο!
Εξ' άλλου, κάνεις το λάθος να θεωρείς τον ψάλτη ποιητή, ενώ, είναι ερμηνευτής! Οι ποιητές, δυστυχώς, δεν ζουν, για να μας "βγάλουν από το αδιέξοδο", αλλά υπάρχουν, δόξα τω Θεώ, οι ερευνητές, που μας λύνουν πολλές απορίες..................:wink:

Υ.Γ.: Με "τον Άρχοντα των Αρχόντων των Αναλογίων", δε συμφωνώ, θα το είδες και πιο πάνω, στο σχετικό θέμα καθώς και με το γεγονός ότι ψάλλει διαρκώς στην ίδια ένταση, ενώ πολλοί εκ των συγχρόνων ερμηνευτών - ψαλτών, αρέσκονται στην αυξομείωση της φωνητικής έντασης, πράγμα που κι εγώ στην πράξη εφαρμόζω!
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφοι, ἄς τοῦ πεῖ κάποιος πὼς ἔχει δίκιο νὰ ἡσυχάσουμε!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφοι, ἄς τοῦ πεῖ κάποιος πὼς ἔχει δίκιο νὰ ἡσυχάσουμε!
Υπάρχουν επιχειρήματα και ηχογραφήσεις! Όσο κάνουμε ότι δεν τα βλέπουμε, ή δεν τις ακούμε, θα συνεχίζουμε να προσβάλλουμε τους συνομιλητές μας...:eek:
Είναι κι αυτός ένας "πτωχευτικός ή παρακμιακός τρόπος" - μέθοδος, ν' απαντήσεις.:eek:
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Υπάρχουν επιχειρήματα και ηχογραφήσεις! Όσο κάνουμε ότι δεν τα βλέπουμε, ή δεν τις ακούμε, θα συνεχίζουμε να προσβάλλουμε τους συνομιλητές μας...:eek:
Είναι κι αυτός ένας πτωχευτικός τρόπος να απαντήσεις.:eek:

Κι ἐσὺ πάντως ἀπὸ ἀνούσια ἐπιμονὴ (ἀλλιῶς γινάτι) εἶσαι πάμπλουτος.

Τὸ σχόλιό σου ἔχει ἀπαντηθεῖ πάμπολλες φορὲς κι ἐσὺ ἐπιμένεις ντὲ καὶ καὶ καλὰ νὰ συνεχίζεις νὰ προσβάλεις τὴν ... νοημοσύνη μας μέχρι σημείου trolling.

Keep trolling λοιπόν ...:rolleyes:
 

Attachments

  • keep_trolling.jpg
    keep_trolling.jpg
    81.1 KB · Views: 3
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Κι ἐσὺ πάντως ἀπὸ ἀνούσια ἐπιμονὴ (ἀλλιῶς γινάτι) εἶσαι πάμπλουτος.
......................................................................

Κατ' αρχάς, απάντησα στο μήνυμα του Ευαγγέλου, με συγκεκριμένα επιχειρήματα και ηχογραφήσεις. Επίσης, το θέμα δεν έχει κλείσει.
Εάν δεν συμφωνείτε το προσπερνάτε.
Δεν σε τιμά, πίστεψέ με να μου απαντάς με προσωπικά - "φτηνιάρικα πυροτεχνήματα".:eek:
Είναι, όντως χιλιάδες τα θέματα του "Ψ"!
Ασχολήσου με κάποιο άλλο!
Εγώ, στο μεταξύ, απολαμβάνω τις άψογες εκτελέσεις των ειδικών.
Άκου μία εδώ και μια εδώ.

Υ.Γ.: Πάντα "με ενήχημα", βεβαίως, βεβαίως!:wink:
 
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφοι, ἄς τοῦ πεῖ κάποιος πὼς ἔχει δίκιο νὰ ἡσυχάσουμε!

Σωστή μέν ἡ ἁνωτέρω μέθοδος,
πρέπει δέ νἀ ἐφαρμοσθῇ καί πρός ἀμφοτέρας πλευράς.
Ἡ μία πλευρά ἀπαριθμεῖ ὅσους Ἄρχοντας κ.ο.κ πού δέν βάζουν (σχεδόν) καθόλου ἀπἠχημα οἱ δέ ἄλλη πλευρά τό ἀντίθετον.
Σημειωτέον μάλιστα ὅτι ὁ ἴδιος Ἀρχων, είς τό ἴδιον μάθημα, εἶναι πιθανότατον,
ἄλλοτε μέν νά βάζῃ ἀπήχημα, ἄλλοτε ὄχι.
Δηλαδή τί πρέπει νά γίνῃ διά νά πεισθῇ ἑκάστη πλευρά, μήπως:
Ἀκριβής "ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ" μέ
-τό ὄνομα ἑκάστου ἄρχοντος, ἤ σημαντικοῦ πρωτοψἀλτου κτλ
-τὀν συντελεστήν σπουδαιότητος αύτοῦ (ού γάρ πάντες ἰσότιμοι?)
-τήν συχνότητα χρήσεως ἀπηχήματος ὑπ΄αὐτοῦ
-κτλ

Μήπως εἶναι ....καιρός τοῦ ....ἐξευρεῖν ἑτέρου θἐματος ....διαφωνίας;
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
........................................
1). Σημειωτέον μάλιστα ὅτι ὁ ἴδιος Ἀρχων, είς τό ἴδιον μάθημα, εἶναι πιθανότατον,
ἄλλοτε μέν νά βάζῃ ἀπήχημα, ἄλλοτε ὄχι..............................

.........................................................................................
2). Μήπως εἶναι ....καιρός τοῦ ....ἐξευρεῖν ἑτέρου θἐματος ....διαφωνίας;
1). Ας ακούσουμε έναν ερευνητή Άρχοντα, με τη χορωδία του, που πάντα απηχούσε! Εδώ.
2). Σκοπός, συνάδελφε, δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, "η εξεύρεση θέματος για διαφωνία", αλλά "η επανάσταση του αυτονόητου"!:wink:
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
1). Ας ακούσουμε έναν ερευνητή Άρχοντα, με τη χορωδία του, που πάντα απηχούσε! Εδώ.
2). Σκοπός, συνάδελφε, δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, "η εξεύρεση θέματος για διαφωνία", αλλά "η επανάσταση του αυτονόητου"!:wink:
Σᾶς ζητὼ συγνώμην διά τό ...πεἰραγμά μου είς τό τέλος.

Πἀντως δέ θά ἐκπλαγῶ ἐάν κάποιος ἐντός ὀλίγου μᾶς πῇ:
" Ας ακούσουμε έναν ερευνητή Άρχοντα, με τη χορωδία του, που ΟΥΔΕΠΟΤΕ απηχούσε!"
Ἴσως μέ αύτό γίνομαι τώρα σαφέστερος τἰ ἐννοῶ.
Μετ΄ἐγκαρδίων χαιρετισμὼν
Π.Κ.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
1). Ας ακούσουμε έναν ερευνητή Άρχοντα, με τη χορωδία του, που πάντα απηχούσε! Εδώ.
2). Σκοπός, συνάδελφε, δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, "η εξεύρεση θέματος για διαφωνία", αλλά "η επανάσταση του αυτονόητου"!:wink:

Καί διά νἀ δῆτε ὅτι δέν σᾶς κάμω κάποιαν προσωπικήν ἐπίθεσιν
καί διά νά διευκολύνω τήν συζήτησιν,
ἐξομολογοῦμαι δημοσίως τήν ....ἁμαρτίαν μου ὅτι π.χ.
είς τά δοξαστικά, μεγάλας δοξολογίας καί Χερουβικά,
ἐγώ, σχεδόν ΠΑΝΤΟΤΕ χρησιμοποιῶ ἀπήχημα (ἰδίως ὅταν ἄλλάζῃ ὁ ἦχος),
μικρότερον ἤ μεγαλύτερον.
Καί ἐάν σᾶς ἐνδιαφέρῃ, τό κάνω ἐπειδή ἀρέσει καί στό ἐκκλησίασμα.

Τοῦτο ὅμως δέν σημαίνει δι΄ἑμέ ὅτι οἱ "ἄλλοι" τό κάνουν λάθος.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σωστή μέν ἡ ἁνωτέρω μέθοδος,
πρέπει δέ νἀ ἐφαρμοσθῇ καί πρός ἀμφοτέρας πλευράς.
Ἡ μία πλευρά ἀπαριθμεῖ ὅσους Ἄρχοντας κ.ο.κ πού δέν βάζουν (σχεδόν) καθόλου ἀπἠχημα οἱ δέ ἄλλη πλευρά τό ἀντίθετον.
Σημειωτέον μάλιστα ὅτι ὁ ἴδιος Ἀρχων, είς τό ἴδιον μάθημα, εἶναι πιθανότατον,
ἄλλοτε μέν νά βάζῃ ἀπήχημα, ἄλλοτε ὄχι.
Δηλαδή τί πρέπει νά γίνῃ διά νά πεισθῇ ἑκάστη πλευρά, μήπως:
Ἀκριβής "ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ" μέ
-τό ὄνομα ἑκάστου ἄρχοντος, ἤ σημαντικοῦ πρωτοψἀλτου κτλ
-τὀν συντελεστήν σπουδαιότητος αύτοῦ (ού γάρ πάντες ἰσότιμοι?)
-τήν συχνότητα χρήσεως ἀπηχήματος ὑπ΄αὐτοῦ
-κτλ

Μήπως εἶναι ....καιρός τοῦ ....ἐξευρεῖν ἑτέρου θἐματος ....διαφωνίας;

Συμφωνῶ μαζί σου!

Ἁπλὰ δὲν ὑπάρχουν δύο πλευρὲς, παρὰ μόνο ΜΙΑ αὐτὴ τοῦ συνεχοῦς τοῦ κατ' ἐξακολούθηση τοῦ κατὰ συρροὴν τοῦ κατ' ἐπανάληψη trolling μέχρι τελικῆς πτώσεως μέχρι ποὺ στανικῶς νὰ καταπιοῦμε πὼς δῆθεν ΠΡΕΠΕΙ καὶ ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΕΘΑ νὰ λέμε ἀπήχημα πρὶν τὸ τροπάριο.

Σὲ troll θέμα δὲν μπορεῖς κἂν νὰ διαφωνήσεις, σὲ τρώει τὸ troll.

Ἄς ποῦμε βέβαια πὼς κάθομαι καὶ τοῦ κατεβάζω τοῦ «γινατζῆ» καμιὰ κατοσταριὰ video χωρὶς ἀπήχημα, πιστεύεις ὅτι θὰ πεισθεῖ;

Γι' αὐτὸ ---->
 

Attachments

  • troll-web-150x150.jpg
    troll-web-150x150.jpg
    13.2 KB · Views: 105
Ο καθένας είναι ελεύθερος να ψάλλει παλαιό απήχημα ή να ψάλλει "νε" ή να ψάλλει το "αμήν" ως απήχημα ή να μην ψάλλει τίποτα.
Οπότε Φίλε domesticus, μην τρελαίνεσαι. Το troll (αν και είναι πολύ πεινασμένο όπως φαίνεται) δεν μπορεί να μας φάει. Άστο να βρυχάται.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος

αρκετά ασχοληθήκαμε μαζί σου δεν νομίζεις;

έχουμε ήδη απαντήσει σε αυτά που απαριθμείς και κάνεις κύκλους, το έχεις πάρει χαμπάρι;

το έχεις ψάξει γενικά...;;

ειδικός είναι αυτός που κερδίζει στο διάλογο και αυτός δεν είσαι εσύ.
Ειδικός είναι αυτός που ξέρει αυτός που έχει κερδίσει την αλήθεια μέσα από τον διάλογο όλοι οι άλλοι είναι οι χαμένοι.
Οι νικητές είναι ακόμα εδώ

το κακό είναι ότι είναι μαζί με τους ανίκητους βλάκες
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Σᾶς ζητὼ συγνώμην διά τό ...πεἰραγμά μου είς τό τέλος.

Πἀντως δέ θά ἐκπλαγῶ ἐάν κάποιος ἐντός ὀλίγου μᾶς πῇ:
"Ας ακούσουμε έναν ερευνητή Άρχοντα, με τη χορωδία του, που ΟΥΔΕΠΟΤΕ απηχούσε!"
Ἴσως μέ αύτό γίνομαι τώρα σαφέστερος τἰ ἐννοῶ.
Μετ΄ἐγκαρδίων χαιρετισμὼν
Π.Κ.
Ευχαριστώ για την κοσμιότητα & το επίπεδο του λόγου σας. Η απάντηση στο αρχικό ερώτημα, βρίσκεται ακριβώς στην παραπάνω ρήση σας!
Δεν υπάρχει ερευνητής που να μην απηχεί, τουλάχιστον στα Αργοσύντομα & Παπαδικά μέλη!
Οι ηχογραφήσεις που έχω παραθέσει, είναι ηχογραφήσεις ερευνητών, που ψάλλουν κυρίως χορωδιακά, "όλων των Σχολών"!
Άκουσε κι εδώ.

Υ.Γ.: Όταν στα επιχειρήματα που παραθέτω, λαμβάνω ύβρεις, καταλαβαίνεις το επίπεδό μας. Η πνευματική μας παρακμή, στο αποκορύφωμά της.:(
Ας ελπίσουμε, όμως για ανάνηψη...............................................
:)
 
Και δικαιώνει τους Άρχοντες
 

Attachments

  • xrysanthos.jpg
    xrysanthos.jpg
    297.2 KB · Views: 60
Last edited:

costas1

Κώστας Παγιατάκης
Εγω πάλι γιατι νομίζω οτι ολες οι ηχογραφησεις που παραθέσατε με μακρα απηχήματα ειναι απο εκδηλωσεις σε συναυλίες;πιστεύω πως πολλοι εξ αυτών στο ψαλτηρι μονοσύλαβα απηχήματα θα χρησιμοποιούν:)
 
Top