Τι ψάλλουμε κατά την έξοδο του νεκρού από τον ιερό ναό;

gdalagelis

Νέο μέλος
Χαίρετε!

Τι ψάλλουμε κατά την έξοδο του νεκρού από τον ιερό ναό μετά την νεκρώσιμο ακολουθία;
Ενας παλός ιερέας με έχε μάθει να ψάλλω το θεοτοκίο "Μακαρίζομέν σε, Θεοτόκε Παρθένε..."
Ο επόμενος ιερέας ήθελε το "Αγιος ο Θεός.." Ο νέος μαι ιερέας θέλει το "Μακαρία η οδός..."
Δεν έχω δεί τίποτα σχετικό σε τυπικά και Ευχολόγια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

gdalagelis

Νέο μέλος
Ειμαι νεο μελος και μπορει να κανω λαθος, αλλα νομιζω οτι πρεπει να πειτε αυτό που λέει "εξώδιο μέλος" σελ 392-396 στο αρχείο που μόλις ανέβασα.

Ελπίζω να βοήθησα.
Ευχαριστώ συνονόματε Γεώργιε Χ.
Μήπως αυτό το 'Αγιος ο Θεός...' είναι για την συνοδεία του νεκρού από την οικία στον ιερό ναό; Το λέω αυτό γιατί είναι στην αρχή της ακολουθίας πριν τον Αμωμο...
 

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Η αλήθεια είναι ότι δέ γνωρίζω, μιας και τέλειωσα μόνο το πρώτο έτος. Μου έχουν πεί πότε το λένε, αλλά δέ θυμάμαι.
Πάντως στην εκκλησία αποκλείεται να το λένε ποτέ σε ετησιο μνημόσυνο, κτλ.
Πιθανολογώ ότι μάλλον το λένε στα νεκροταφεία , το πιό πιθανό λίγο πριν μπούν όλοι στην εκκλησία του νεκροταφείου (μαζί με τον θανόντα), ή (λιγότερο πιθανό) με το που μπούνε στην εκκλησία αμέσως πριν να αρχίσει η τελετή (παρουσία του θανόντος).
Βέβαια αυτή, είναι μόνο μια υπόθεση, οπότε καλύτερα να απαντήσει κανένας άλλος που ξέρει...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Από το σπίτι, στον Ναό ψάλεται το Αγιος ο Θεός. Από τον Ναό στο Κοιμητήριο, συνήθως, τα τροπάρια που είναι μετά το Δευτε τελευταίον ασπασμόν...δοξαστικό,κλπ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Τὸ «Ἅγιος ὁ Θεὸς...ἅγιος ἀθάνατος ἐλέησον ἡμᾶς» ψάλλεται πρὸ (χφφ. εὐχολόγια Σινὰ 973 τοῦ ἔτους 1153 (Dmitrievskij τ. 2 σ. 110), 964 ιγ'-ιδ' αἰ. (ὅπ. πρ. σ. 246)) καὶ μετὰ τὴν κηδεία (χφφ. εὐχολόγια Σινὰ 963 ιβ' αἰ. (Dmitrievskij τ. 2 σ. 137), Vat. gr. 1969 ιβ' αἰ. φ. 100r).
 

gdalagelis

Νέο μέλος
Από το σπίτι, στον Ναό ψάλεται το Αγιος ο Θεός. Από τον Ναό στο Κοιμητήριο, συνήθως, τα τροπάρια που είναι μετά το Δευτε τελευταίον ασπασμόν...δοξαστικό,κλπ.
Ευχαριστώ,
Να έχετε μια ευλογημένη ημέρα!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ,
Να έχετε μια ευλογημένη ημέρα!
Τελικά αὐτό προκρίνεις (τοῦ ilias nektarios) καί αὐτό εἶναι τό σωστό;;;;;;

Ὁ Μανόλης MTheodorakis προσήγαγε σοβαρότατη βιβλιογραφία! (καί ὄχι ὅ,τι «συνήθως»)

Ἀνοίξατε καί τό ΜΕΓΑ ΕΥΧΟΛΟΓΙΟΝ!!!!!!!!!!!
 
Top