[Ερώτηση] Τι λάθος κάνει ο βοηθός;

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Εξήγησις....
Η συγνώμη μου πριν σαφώς και ήταν για το ειρωνικό της αναρτήσεώς μου.
Θεωρώ ότι όλοι ανεξαιρέτως κάνουμε λάθη, είτε χρονικής αγωγής, είτε ισοκρατήματος, είτε ... είτε ...
Επίσης όλοι έχουμε ένα σχετικό άγχος στους πανηγυρικούς.... Την αντίδραση του α΄τη θεωρώ υπερβολική...
Δεν ψέλνουμε μόνο για τ' αφτιά του κόσμου....
Όλοι για το καλύτερο προσπαθούμε αλλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες... Κι όταν κάποιος κάνει λάθος, καλά είναι να τον παίρνουμε παράμερα μόνο του και να του εξηγούμε το λάθος του, κάτι που θα άρεσε και σε μας να το κάνανε αν κάναμε λάθος. Η διδαχή που πήρε ο β΄εν προκειμένω είναι ότι αν γίνει α΄ θα μπορεί να ... παρατηρεί ανελευθέρως?
Ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται διαπόμπευση. Ένθεν κακείθεν...
Πολύ σωστά αναφέρετε κ. Σολδάτε το παράδειγμα με τα παιδιά στον Έντυ... Αλλά δεν πάμε εκείνη την ώρα στο μέσον του σολέα να τους κάνουμε παρατήρηση.... Σας παρακαλώ όμως αν θέλετε να επανεξετάσετε την άποψή σας για τους αγράμματους και φάλτσους, καθόσον όσο γνωρίζω οι Απόστολοι εκλέχθηκαν και ήταν αγράμματοι και μουσικά δεν ξέρω να σπούδαζαν...
Όποιος ανεβαίνει στο ψαλτήρι και δεν ξέρει μουσικά πάει? Τον πετάμε?
Η λέξη κρετινισμός με ξένισε.
Και πάλι τη συγνώμη μου.
 

Νενανώ

Ειρήνη Ραφαηλίδη
Αγαπητέ κ. Βασιλείου, συμφωνώ με όλα τα παραπάνω και εκτιμώ ιδιαιτέρως την ευγένεια με την οποία διατυπώνετε τις απόψεις σας. Σε κάθε περίπτωση η συνεννόηση μεταξύ των ιεροψαλτών, ή μεταξύ ιερέως και ψάλτου, ή τυχόν παρατηρήσεις προς τα παιδιά κλπ, μπορούν να γίνονται εκτός ακολουθίας, χωρίς κάμερα(!) και οπωσδήποτε ευγενώς, χωρίς εμπάθεια.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
.
Πολύ σωστά αναφέρετε κ. Σολδάτε το παράδειγμα με τα παιδιά στον Έντυ... Αλλά δεν πάμε εκείνη την ώρα στο μέσον του σολέα να τους κάνουμε παρατήρηση.... Σας παρακαλώ όμως αν θέλετε να επανεξετάσετε την άποψή σας για τους αγράμματους και φάλτσους, καθόσον όσο γνωρίζω οι Απόστολοι εκλέχθηκαν και ήταν αγράμματοι και μουσικά δεν ξέρω να σπούδαζαν...
Όποιος ανεβαίνει στο ψαλτήρι και δεν ξέρει μουσικά πάει? Τον πετάμε?
Η λέξη κρετινισμός με ξένισε.
Και πάλι τη συγνώμη μου.

Διακρίνω μια δυσκολία να κατανοούμε τα αυτονόητα ή επιθυμούμε να είμαστε εραστές της μετριότητας ράθυμοι και άκηδοι χωρίς να βελτιόνουμε τον εαυτό μας και χωρίς να δεχόμαστε κριτική.
Εννοείται πως δεν θα ξεφτιλίσουμε το παιδάκι ενώπιον όλων, κι εδώ δεν τον ξεφτίλισε ο πρωτοψάλτης, άλλο που φάνηκε.... και ο χρήστης του ψαλτολογίου
ioannoun βρήκε ευκαιρία και το έκαμε θέμα...
Η σοφία Σολομώντος επιδοκιμάζει την κριτικιή ίνα σοφώτεροι εσμέν . Οι Απόστολοι όπως όλοι μας πριν την Χάρη, η οποία πηγάζει μέσα στην Εκκλησία που είναι ο Χριστός, είμαστε άξεστοι και αγράμματοι. Η Εκκλησία μας πλάθει και από αγράμματους και άξεστους μας κάνει Αγίους. Αυτό δεν γίνεται με μαγικό τρόπο αλλά πρώτα με την δική μας θέληση, την μελέτη των γραφών μέσα στην οποία είναι και η μελέτη της μουσικής και όλων των επιστημών και μετά η Θεία Χάρις είναι αυτή μου μας αξιώνει να γνωρίσουμε τα μεγαλεία του Θεού (βλ Πράξεις αποστώλων Πεντηκοστή).

Αυτό το ψευτοκαλλογερίστικο στυλάκι το δήθεν ταπεινό που θέλει τους πιστούς βλάκες και άλογα ζώα αντί για λογικά πρόβατα νομίζω είναι καιρός να καταδικαστεί με οικουμενική σύνοδο!!!!!! διότι έχει εξαπλωθεί επικίνδυνα αποχαυνωνοντας τον λαό.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αυτό το ψευτοκαλλογερίστικο στυλάκι το δήθεν ταπεινό που θέλει τους πιστούς βλάκες και άλογα ζώα αντί για λογικά πρόβατα νομίζω είναι καιρός να καταδικαστεί με οικουμενική σύνοδο!!!!!! διότι έχει εξαπλωθεί επικίνδυνα αποχαυνωνοντας τον λαό.

Το πας μακριά, Ευάγγελε, και σε χώρο μάλλον (ή εντελώς) άσχετο με το θέμα μας.

Η συζήτηση εδώ δεν είναι για το αν πρέπει να διορθώνεται κάποιος, ούτε αν είναι επιθυμητή η κριτική (νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε σε αυτά), αλλά στον τρόπο.

Αν ο τρόπος του άρχοντος σού φαίνεται θεμιτός, το σέβομαι. Σε άλλους μπορεί να μην φαίνεται. Περί αυτού είναι η συζήτηση.
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Ξέφυγε απ' το μουσικό κείμενο. Όταν διαβάζεις από μουσικό κείμενο πρέπει να το ακολουθείς, ειδάλλως το κλείνεις και το λες απ'έξω.
Είχε δίκιο ο πρωτοψάλτης.
Θυμάμαι όταν πρωτοβγήκα στο αναλόγιο 8 ετών μαζί με άλλα παιδιά πέφταν "καρυδιές" απ' τους πρωτοψάλτες...
Τραβηγμένο; Ίσως. Καλύτερα να τα βρίσκουν στις πρόβες...
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Θα ειχε τα νευρα του ο πρωτοψαλτης για αλλο λογο..πιθανως απο το σπιτι και ξεσπασε στον αμοιρο δομεστικο...Ακουω καμια φορα ιστοριες που τραβαγαν τ αυτια μεγαλοι πρωτοψαλτες αγκωνιες και σφαλιαρες και οργιζομαι !!..δεν θ αφηνα κανενα να με προσβαλει ετσι..χιλιες φορες να ημουν ακομα στουρναρι στην μουσικη {που ακομα ειμαι}παρα να με προσβαλει ο καθενας!!!!Το θεωρω απαραδεκτο.. Απαραδεκτος και ο κυριος στο βιντεο
 

Attachments

  • wyjpzi.jpg
    wyjpzi.jpg
    100.8 KB · Views: 12

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ὑπάρχουν στό youtube μεγάλοι ψάλτες καί μέ οφίκια Πατριαρχικά πού κάνουν λάθη σέ διαστήματα.
Διότι εἶναι ἄνθρωποι καί ὄχι μηχανήματα. (ὄχι ὅτι δέν γνωρίζουν τό σωστό)
Κι ἄν γιά εὐνοήτους λόγους δέν μποροῦμε νά ἀναφερθοῦμε μέ ὀνόματα σέ μορφές τῆς μουσικῆς πόσο μάλλον σέ ἀγνώστους καί ἀρχαρίους.
Σέ ἕνα τραπέζι τραγουδαμε ὅλοι, φάλτσοι καί μή.
Κανείς δέν κατακρίνει τά ἀκούσματα γιατί εἴμαστε συγγενεῖς.
Ἐκεῖ μας ἀρέσει.
Στήν ἐκκλησία δέν μας ἀρέσει γιατί ἀπλούστατα δέν αἰσθανόμαστε συγγενεῖς.
Ἔχουμε πρότυπα δυτικούς οἱ όποῖοι προτεσταντίζουν γιά τό τέλειο .
 
Top