Την χείρα σου την αψαμένην... Άγιος Γεώργιος Νέας Ζωής Περιστερίου ... στις 16-12-2012

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αυτό είπα στην εκδήλωση που έγινε στον Άγιο Γεώργιο Νέας Ζωής Περιστερίου ... στις 16-12-2012
Πάρ'τε μια γεύση ... οπτική:D
 

Attachments

  • ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΨΑΜΕΝΗΝ(1).pdf
    206.2 KB · Views: 234

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κύριε Γιάννου, ήταν εξαιρετική η ερμηνεία σας!

(ας όψεται ο .. φρονιμίτης).:wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κύριε Γιάννου, ήταν εξαιρετική η ερμηνεία σας!

(ας όψεται ο .. φρονιμίτης).:wink:

Ευχαριστώ πολύ, αν ήμουν ζεστός θα ήταν ... εξαιρετικώτερη....:wink:
Μια φορά, ο αείμνηστος άρχων μετά από πανηγυρικό εσπερινό, μου είπε: «Πάει κι αυτό!»
«Πώς πάει δάσκαλε, έχουμε και την αυριανή», του είπα.
«Ποιός τη λογαριάζει την αυριανή! Έχουμε απολυτίκια, καθίσματα, αναβαθμούς, κανόνα, θα ζεσταθεί η φωνή στις καταβασίες θα είμαι εντάξει, ενώ στον εσπερινό αμέσως ... πλησθήηη άνω ΝΗ'»:D:D:D
Γιαυτό σου λέω!!!
Ο φρονιμίτης εξήχθη τη Δευτέρα:mad: Μου τον έβγαλε γιατρίνα τσιριμπίμ - τσιριμπόμ!!!:D Δεν κατάλαβα τίποτα, αλλά μετά με χόρεψε στο ταψί:confused:
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ευχαριστώ πολύ, αν ήμουν ζεστός θα ήταν ... εξαιρετικώτερη....:wink:
Μια φορά, ο αείμνηστος άρχων μετά από πανηγυρικό εσπερινό, μου είπε: «Πάει κι αυτό!»
«Πώς πάει δάσκαλε, έχουμε και την αυριανή», του είπα.
«Ποιός τη λογαριάζει την αυριανή! Έχουμε απολυτίκια, καθίσματα, αναβαθμούς, κανόνα, θα ζεσταθεί η φωνή στις καταβασίες θα είμαι εντάξει, ενώ στον εσπερινό αμέσως ... πλησθήηη άνω ΝΗ'»:D:D:D
Γιαυτό σου λέω!!!
Ο φρονιμίτης εξήχθη τη Δευτέρα:mad: Μου τον έβγαλε γιατρίνα τσιριμπίμ - τσιριμπόμ!!!:D Δεν κατάλαβα τίποτα, αλλά μετά με χόρεψε στο ταψί:confused:

Συμφωνω απολυτα κ.Νικο! Δεν υπαρχει -ας μου επιτραπει- πιο ''αχαρη'' ακολουθια απο τον εσπερινο! Για τον ερμο το λαιμο βεβαια εννοω...:eek:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συγγνώμη από τον φίλο Κ. Σκαρμούτσο που προτρέχω στην ανάρτηση αυτή, αλλά είναι εξαιρετικά επίκαιρη λόγω της ημέρας. Αφετέρου, θυμήθηκα τον τίτλο μιας αγαπημένης εκπομπής του Τρίτου Προγράμματος: "Μεγάλα έργα, μεγάλες ερμηνείες".

Δεν μπορώ να μη σχολιάσω δύο πράγματα.
α) πόσο φυσική και ανοιχτή είναι η φωνή του ψάλλοντος, χωρίς καμία αλλοίωση σε όλη τη φωνητική οδό.
β) πόσο ελεύθερα, αβίαστα, ανεπιτήδευτα ψάλλεται το μέλος.

Τελικά μήπως είναι αρκετά απλή η υψηλή ψαλτική;
 

Attachments

  • ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΨΑΜΕΝΗΝ.WMA
    1.4 MB · Views: 103

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Συγγνώμη από τον φίλο Κ. Σκαρμούτσο που προτρέχω στην ανάρτηση αυτή, αλλά είναι εξαιρετικά επίκαιρη λόγω της ημέρας. Αφετέρου, θυμήθηκα τον τίτλο μιας αγαπημένης εκπομπής του Τρίτου Προγράμματος: "Μεγάλα έργα, μεγάλες ερμηνείες".

Δεν μπορώ να μη σχολιάσω δύο πράγματα.
α) πόσο φυσική και ανοιχτή είναι η φωνή του ψάλλοντος, χωρίς καμία αλλοίωση σε όλη τη φωνητική οδό.
β) πόσο ελεύθερα, αβίαστα, ανεπιτήδευτα ψάλλεται το μέλος.

Τελικά μήπως είναι αρκετά απλή η υψηλή ψαλτική;

Πραγματικα Γεωργιε ηταν μια ωραια ερμηνεια που εφερε το αρωμα της πολης στην ομορφη εκεινη εκδηλωση..να αναφερω και η χορωδια του Παιβανα πολυ καλη!!
Και απο το διαδυκτιο ..
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Πραγματικα Γεωργιε ηταν μια ωραια ερμηνεια που εφερε το αρωμα της πολης στην ομορφη εκεινη εκδηλωση..να αναφερω και η χορωδια του Παιβανα πολυ καλη!!
...

Η ίδια ακριβώς γνώμη διατυπώθηκε και από τον παρευρεθέντα κ. Παϊκόπουλο! Εξαιρετικός!
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ανεβαζω απο το διαδυκτιο το δοξαστικο των μεγαλων ωρων των Θεοφανειων΄΄ Την χειρα σου την αψαμενην΄΄ οπως εψαλει απο τον πρωτοψαλτη Νικολαο Γιαννου στην συναυλια!!!!!


α!!!!το ανεβασα εις διπλουν??τα λαθη ανθρωπινα!!!!!
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
Μου αρεσε παρα πολυ ο κ.Γιαννου σε αυτη την ηχογραφηση.
Η απλοτητα του καθε κομματιου ειναι οντως πολυ ιδιαιτερη,δεν λεω μπορει ο καθενας να στολιζει το καθενα σε καποια σημεια με την φαντασια που διαθετει αλλα αυτο να γινεται ελαχιστα για μενα για αλλους ισως κ καθολου αλλα κ παλι πολλα μπραβο στον κ.Γιαννου γιατην τοσο ωραια κ απλη ερμηνεια του υμνου.
 
Top