Σχολή Βυζαντινής Μουσικής Ιεράς Μητροπόλεως Βεροίας, Ναούσης & Καμπανίας «Κοσμάς ο Μαδυτινός»

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Σχολή Βυζαντινής Μουσικής Ιεράς Μητροπόλεως Βεροίας, Ναούσης & Καμπανίας «Κοσμάς ο Μαδυτινός»

Νέα ἱστοσελίδα μέ ἐνδιαφέρον ὑλικό συνεχῶς ἐμπλουτιζόμενο.
http://kosmasmadytinos.gr/

Σημ.: Ἐπισυνάπτεται τό Δελτίον Τύπου, τό δέ θέμα βρίσκεται μέ ἀνακατεύθυνση στίς Ἱστοσελίδες καί τίς Σχολές Ψαλτικῆς.

 

Attachments

  • DELTION_TYPOY.pdf
    122.6 KB · Views: 59

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όλως τυχαίως μου υπέδειξε την ιστοσελίδα ο Δ. Σκρέκας χτες ως πολύ αξιόλογη... Πράγματι πολυ καλή προσπάθεια, αξίζουν συγχαρητήρια!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όλως τυχαίως μου υπέδειξε την ιστοσελίδα ο Δ. Σκρέκας χτες ως πολύ αξιόλογη... Πράγματι πολυ καλή προσπάθεια, αξίζουν συγχαρητήρια!

Για την ακρίβεια αντιπαραπροχθές, ήτις εστί προ του Σαββάτου...ήτοι Παρασκευή...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Για την ακρίβεια αντιπαραπροχθές, ήτις εστί προ του Σαββάτου...ήτοι Παρασκευή...

Αν σήμερα είναι Δευτέρα, η Παρασκευή (απλά) αντίπροχθες δεν είναι; Χθες Κυριακή, προχθές Σάββατο, αντίπροχθες Παρασκευή. Επειδή είμαι μέσα σε φίλους φιλολόγους ρωτάω, αν γράφηκε εκ παραδρομής ή εγώ κάτι δεν γνωρίζω σωστά... :)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αν σήμερα είναι Δευτέρα, η Παρασκευή (απλά) αντίπροχθες δεν είναι; Χθες Κυριακή, προχθές Σάββατο, αντίπροχθες Παρασκευή. Επειδή είμαι μέσα σε φίλους φιλολόγους ρωτάω, αν γράφηκε εκ παραδρομής ή εγώ κάτι δεν γνωρίζω σωστά... :)

Χάρη, δύσκολα θα βρεις τη λέξη αντιπαραπροχθές σε λεξικό, θαρρώ… Όντως η Παρασκευή αντιπροχθές ή αντίπροχτθες είναι. Γράφτηκε μάλλον με τόνο υπερβολἠς, βλέπεις …
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εγώ πάλι το ερμήνευσα ως "σκρέκεια έμφαση" (κάτι σαν «τι χθές μωρέ, ΑΝΤΙΠΡΟΧΘΕΣ!»)... :)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εγώ πάλι το ερμήνευσα ως "σκρέκεια έμφαση" (κάτι σαν «τι χθές μωρέ, ΑΝΤΙΠΡΟΧΘΕΣ!»)... :)

Πάντως απ' ότι είδα κατόπιν ποσταρίσματος, από το δικό μου μηνυμα και μετά όντως αντιπαραπροχθές (χωρίς υπερβολή:p) είναι η Παρασκευή. Άλλαξε γαρ η μέρα...
 
Top