Σχετικά με τα καθίσματα καθημερινών

thanos

Νέο μέλος
Θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Επειδή ποτέ δεν έκατσα μόνος μου στο αναλόγιο έχω κάποιες απορίες.
1. Όταν τις καθημερινές (όπως στα σαρανταλλείτουργα) μη εορτάζωντας κάποιος άγιος και στερείτε καθισμάτων το μηναίο τι κανόνες ψάλλουμε;
2. Μετά τα καθίσματα μέχρι την ανάγνωση του κανόνα ψάλλουμε αναβαθμούς; μετά το ευαγγέλιο και μετά ο Ν ψαλμός (στο τέλος του οποίου βάζουμε δόξα και νύν Ταις...) και κανόνες.
Έγραψα μαζί με την απορία μου για να με βοηθήσετε σχετικώς αν υπάρχει ο χρόνος. Βασικά ενδιαφέρομαι για την περίοδο των σαρανταλείτουργων για να μοθ δοθεί η δυνατότητα να έρθω ποιο κοντά στο αναλόγιο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γιά τίς ἀκολουθίες τῶν καθημερινῶν ὑπάρχουν χρησιμότατες ὁδηγίες στά ΔΙΠΤΥΧΑ (τοῦ 2008, σσ. λθ΄ ἕως ξα΄), καθώς καί στό Ἐγκόλπιον Ἀναγνώστου καί Ψάλτου.
Ἀλλά καί στήν ἀναλυτική ἑρμηνεία τοῦ τυπικοῦ τῶν ΔΙΠΤΥΧΩΝ, ἰδιαίτερα γιά τήν περίοδο πού ἀναφέρεις, θά βρεῖς καθοδηγητικές διατάξεις στίς σσ. 257 - 278.
Καμμία σχέση δέν ἔχουν οἱ ἀκολουθίες τῶν καθημερινῶν μέ αὐτές τῶν Κυριακῶν. Βασικά ἔχουμε παράλληλη χρήση τῆς Παρακλητικῆς μαζί μέ τό Μηναῖο, ἡ ὁποία (Παρακλητική) ἀναπληρώνει τά ἐλλείποντα, ἐκτός ἀπό τῆς 20ης ἕως τῆς 25ης τοῦ μηνός Νοεμβρίου, ὅπου λόγῳ τῶν προεορτίων καί μεθεόρτων τῆς ἑορτῆς τῶν Εἰσοδίων, ὅλα καλύπτονται ἀπό τό Μηναῖο, ὅπως καί μετά τήν 20ην Δεκεμβρίου.

 
Top