Σφήκας Λεωνίδας: Πέτρου Μπερεκέτη, ''Θεοτόκε Παρθένε'' (Αος) και ''Και ευλογημένος'' (Πλ.Αος)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο αοιδιμος πρωτοψαλτης Λεωνιδας Σφηκας , ηταν μαθητης του αοιδιμου Χιωτη
πρωτοψαλτη Γεωργιου Βινακη .
Επισυναπτω απο το οκταηχο Θεοτοκε Παρθενε του Πετρου Μπερεκετη , το
''Θεοτοκε Παρθενε'' (Αος) και το ''Και ευλογημενος'' (Πλ.Αος) .
 

Attachments

  • 10'39''=ΣΦΗΚΑΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ=Θεοτοκε Παρθενε Αος - Και ευλογημενος Πλ.Αος(Μπερεκετη).mp3
    3.7 MB · Views: 605

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο Βινάκης ήταν Κωνσταντινοπολίτης, μαθητής του Γεωργίου Ραιδεστηνού. Έψαλλε στο ναό του Αγ. Ιωάννου των Χίων στην Κωνσταντινούπολη. Αργότερα έψαλλε στη Χίο και δίδαξε την ψαλτική τέχνη σε πολλούς. Αν μπορεί και θέλει κάποιος ας ανοίξει νέο θέμα για το Βινάκη με περισσότερες πληροφορίες.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ο αοιδιμος πρωτοψαλτης Λεωνιδας Σφηκας , ηταν μαθητης του αοιδιμου Χιωτη
πρωτοψαλτη Γεωργιου Βινακη .
Επισυναπτω απο το οκταηχο Θεοτοκε Παρθενε του Πετρου Μπερεκετη , το
''Θεοτοκε Παρθενε'' (Αος) και το ''Και ευλογημενος'' (Πλ.Αος) .

Ειδικα το ''Και ευλογημένος'',δεν παιζεται με τιποτα!..:cool:Καλύτερη ερμηνεία,δεν εχω ξανακούσει!...Την ηχογράφηση αυτη,την έχω σε κασσέτα!..Σ'ευαριστούμε vagelis!..:)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ειδικα το ''Και ευλογημένος'',δεν παιζεται με τιποτα!..:cool:Καλύτερη ερμηνεία,δεν εχω ξανακούσει!.....:)

Κατέβασε και αυτό και άκου! Άσχετο, αλλά αυτή είναι η αγαπημένη μου ερμηνεία. Κάνει απίστευτα πράγματα με απίστευτη απλότητα!

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=3112&postcount=1
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Ειδικα το ''Και ευλογημένος'',δεν παιζεται με τιποτα!..:cool:
Καλύτερη ερμηνεία,δεν εχω ξανακούσει!...
Την ηχογράφηση αυτη,την έχω σε κασσέτα!..Σ'ευαριστούμε vagelis!..:)

Ουτε και θ'ακουσεις !!!
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Πέρα από όποια θεωρία ή αισθητική, στο "Και ευλογημένος" και ιδιαίτερα στο κράτημα μετά, ο άνθρωπος είναι ανατριχιαστικός.
Μου δίνει την αίσθηση ότι Ψάλλει μπροστά στην Παναγία και Της καταθέτει την ψυχή του.
Πώς να μην ευαρεστείται η Παναγία μ' αυτό..


Παναγίτσα μου, Μανούλα μου γλυκειά, άκου τις ψαλμωδίες και από μας τους ανάξιους.
 
Top