[Ερώτηση] Στιχηρό Οσίας Μαρίας Αιγυπτίας

athanasio

Νέο μέλος
Το δεύτερο στιχηρό του εσπερινού (και του όρθρου) είναι γραμμένο με δύο διαφορετικές "παραλλαγές" στους στίχους: αλλιώς είναι στον Μηναίο (1 Απριλίου) κι αλλιώς στο Τριώδιο (Ε' Κυριακή). Σκόπιμα υπάρχουν και οι δύο; Ή η μία από τις δύο είναι λανθασμένη;

Η ερώτηση γίνεται διότι η γραφή που υπάρχει στο Τριώδιο μου φαίνεται πιο δύσκολο να ερμηνευθεί ως νόημα. Με την ευκαιρία θα με ενδιέφερε να μου παραθέσει κάποιος μία μετάφραση και των δύο γραφών.

Παραθέτω τις δύο γραφές (με έντονα γράμματα οι διαφορές):

Μηναίο:
Τόπους προσκυνήσασα, περιχαρῶς τοὺς ἁγίους, ἀρετῆς ἐφόδιον, σωτηριωδέστατον ἔνθεν εἴληφας, καὶ φαιδρῶς ἔδραμες, τὴν καλὴν πορείαν, καὶ τὸ ῥεῖθρον ἐκπεράσασα, τὸ Ἰορδάνειον, τὸ τοῦ Βαπτιστοῦ ἐνδιαίτημα, προθύμως κατεσκήνωσας, καὶ τὴν τῶν παθῶν ἀγριότητα· διὰ πολιτείας, ἡμέρωσας λεπτύνασα σαρκός, δι' ἐγκρατείας ἀείμνηστε, Μῆτερ τὰ οἰδήματα.

Τριώδιο:
Τόπους προσκυνήσασα, περιχαρῶς τοὺς ἁγίους, ἀρετῆς ἐφόδιον, σωτηριωδέστατον, ἔνθεν γέγονας, καὶ σφοδρῶς ἕδραμες τὴν καλὴν πορείαν, καὶ τὸ ῥεῖθρον ἐκπεράσασα, τὸ Ἰορδάνειον, τὸ τοῦ Βαπτιστοῦ ἐνδιαίτημα, προθύμως κατεσκήνωσας, καὶ τὴν τῶν παθῶν ἀγριότητα, διὰ πολιτείας, ἠμαύρωσας λεπτύνασα σαρκός, ἐν παρρησίᾳ ἀείμνηστε, Μῆτερ τὰ οἰδήματα.
 

athanasio

Νέο μέλος

Πριν δημοσιεύσω το θέμα είχα δει τα μουσικά βιβλία του π. Κων/νου και είδα ότι ακολουθούσε την έκδοση του Μηναίου. Εξαιτίας αυτού του μουσικού βιβλίου ξεκίνησε ο προβληματισμός μου.

Μία ερμηνεία θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος; (αν και νομίζω ότι τώρα είναι πιο εύκολο).
 
Top