Σπυρίδων Μαϊδανόγλου - Διάφοροι ύμνοι

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Λίγα χρόνια πριν τον θανατό του (έτη 1974, 1975) ο αείμνηστος Σπυρίδων Μαϊδάνογλου ψάλλει κάποιους ύμνους. Ορισμένοι απ' αυτούς είναι γραμμένοι στην οικία του αδελφικού του φίλου αείμνηστου Τάσου Πλατή, από την Ήρα Άργους, ο οποίος μου είχε δωρήσει αυτές τις ηχογραφήσεις, μάλιστα σε μία απ' αυτές ακούγεται να ομιλεί στην αρχή και ο ίδιος ο Σπυρίδων Μαϊδάνογλου.
Ακούστε λοιπόν μέταλλο, καθαράτητα φωνής και ερμηνεία.
 

Attachments

  • Σπυρίδων Μαϊδάνογλου - Δόξα σοι (Ευαγγελίου) .mp3
    2.1 MB · Views: 316
  • Σπυρίδων Μαϊδάνογλου - Εις πολλά έτη (Ευαγγελίου) .mp3
    1.5 MB · Views: 233
  • Σπυρίδων Μαϊδάνογλου - Άκουσον θύγατερ & κράτημα - ήχου βαρέως διατονικού - 1974 .mp3
    10.4 MB · Views: 349
  • Σπυρίδων Μαϊδάνογλου - Γέννημα εχιδνών -πλ.β΄ (οικία Τάσου Πλατή ) - Ήρα Άργους 8-5-1975 .mp3
    8.7 MB · Views: 319
  • Σπυρίδων Μαϊδάνογλου - Ήδη βάπτεται.. - (οικία Τάσου Πλατή ) - Ήρα Άργους 8-5-1975 .mp3
    8 MB · Views: 354
  • Σπυρίδων Μαϊδάνογλου - Σιγησάτω πάσα σαρξ -Ήχος πλ.α΄ .mp3
    7.9 MB · Views: 329
Last edited:

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Ο αείμνηστος Σπυρίδων Μαϊδάνογλου ψάλλει τον " Ν΄ψαλμό" σε πλ.δ΄καθώς και το "της Μετανοίας" , άγνωστης χρονολογίας, όποιος γνωρίζει μπορεί να βοηθήσει.
 

Attachments

  • Σπυρίδων Μαϊδάνογλου - Ο Ν΄ψαλμός - Της Μετανοίας - πλ.δ΄ .mp3
    7.2 MB · Views: 425

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Ο αείμνηστος Σπυρίδων Μαϊδάνογλου ψάλλει τον " Ν΄ψαλμό" σε πλ.δ΄καθώς και το "της Μετανοίας" , άγνωστης χρονολογίας, όποιος γνωρίζει μπορεί να βοηθήσει.
Αγαπητέ Γιώργο σε ευχαριστώ προσωπικά για το αρχείο που μας ανέβασες.

Θα ήταν καλό αν μπορούσαμε να βρούμε και τα αντίστοιχα μουσικά κείμενα αυτού (του Ν΄σε πλ Δ)
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Από τον Σπυρίδωνα Μαϊδάνογλου - Επί σοι χαίρει - Α΄τετράφωνος, άγνωστης χρονολογίας.
 

Attachments

  • Σπυρίδων Μαϊδάνογλου - Επί σοι χαίρει - Α΄ τετράφωνος .mp3
    6.6 MB · Views: 248

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
παιδιά ο τύπος ήταν ΨΑΛΤΑΡΑ. ο μακαρίτης ο παππούς μου μου είχε πεί πως όταν είχε πρωτοπάει στη Πάτρα στον ναό της Παντανάσσης, εκτός του ότι εψάλλε χωρίς μικρόφωνο κόντεψαν να σπάσουν τα τζάμια της εκκλησίας από την φώναρα του. Αν έχετε δεί φωτόγραφια του ήταν κοντός, με μουστάκι, και λίγο παχουλός,δεν σου γέμιζε και πολύ το μάτι, αλλά απο φωνή.... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ.
 
Top