Σολωμόντεια λύση στον Αγ. Ελευθέριο Περιστερίου

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Αγαπητοί φίλοι,

Δεδομένου ότι γνωρίζετε ήδη το παρακάτω θέμα, θα ήθελα να σας ενημερώσω για την εξέλιξή του.

Όπως γνωρίζετε ήδη, στους ναούς της μητρόπολης Περιστερίου έχει επιβληθεί προ πολλού η απομάκρυνση όλων των αριστερών ψαλτών λόγω κρίσης (και ενίοτε και των νεωκόρων). Τα του αριστερού συνήθως αναλαμβάνει να λέει κάποιος εθελοντής βοηθός του δεξιού, όποιος βρεθεί κάθε φορά και όπως μπορεί. Ακόμα και ο μητροπολιτικός ναός παραμένει με ένα ψάλτη εδώ και ένα χρόνο, μετά τη χειροτονία του αριστερού πέρυσι το καλοκαίρι.

Ο προϊστάμενος του ναού μας στάθηκε στο πλευρό μας ως τώρα, και ο μητροπολίτης με τον οποίο συνομίλησα πριν λίγους μήνες με είχε διαβεβαιώσει ότι θα παραμείνουμε και οι δυο ψάλτες στον Αγ. Ελευθέριο, δεδομένου ότι δεν υπάρχει ούτε ένας βοηθός. Ο ναός μας επομένως ήταν ένας από τους λίγους ναούς της μητρόπολης με δυο ψάλτες.

Δυστυχώς όμως βρέθηκε κάποιος προϊστάμενος άλλου ναού που ανακίνησε εκ νέου το θέμα συγκρίνοντας τα έσοδα και έξοδα των δυο ναών και τις εισφορές τους προς τη μητρόπολη. Για να μην υπάρξουν λοιπόν παράπονα τέθηκε πλαφόν στα έξοδα του ναού με την παρότρυνση για περικοπές στο μισθό ή και απόλυση της νεωκόρου, καθώς και απόλυση του αριστερού ψάλτη, από αρχές Σεπτεμβρίου.

Ο προϊστάμενος μας ανακοίνωσε την απόφαση και μας ζήτησε να συζητήσουμε μια λύση κοινής αποδοχής. Συζητήσαμε λοιπόν τις παρακάτω λύσεις:

1. Αρχικά πρότεινα να παραμείνει ο αριστερός και εγώ να σταματήσω με το σκεπτικό να ξεκουραστώ για λίγο καιρό και αργότερα να αναζητήσω άλλη θέση. Η παραίτησή μου όμως δεν έγινε δεκτή.

2. Προτείναμε σε συνεννόηση με τον αριστερό το μοίρασμα μιας θέσης, να ψέλνουμε δηλαδή εναλλάξ, μια Κυριακή ο ένας μια ο άλλος, με μισό μισθό ο καθένας. Δεδομένου βέβαια ότι με αυτή τη λύση ο καθένας θα έψελνε εντελώς μόνος χωρίς να παίρνει ούτε μία ανάσα (όπως ακριβώς κάνουμε όλο το καλοκαίρι), θα έπρεπε να επιλέγουμε σύντομα και απλά μέλη, διατηρώντας το καλοκαιρινό ωράριο όλο το χρόνο (όρθρος 7.30-8.30, λειτουργία 8.30-9.45).

3. Τελικά ο προϊστάμενος μετρώντας τα κουκιά του ναού, πρότεινε την ενδιάμεση λύση. Θα παραμείνουμε και οι δύο, αλλά θα έχουμε από ένα ρεπό άνευ αποδοχών το μήνα. Ομοίως θα μοιραστούν οι χαιρετισμοί και οι πρώτες βραδιές της Μ. Εβδομάδας.

Η λύση, αν και ακούγεται κάπως αστεία, μας βρίσκει προς το παρόν όλους σύμφωνους! :)
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Μήπως να φεύγατε κ οι δύο κ έτσι τα κουκιά θα περίσσευαν;;
τι άλλο θα ακούσουμε;;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δὲν βάζουν ἀπὸ ἕνα κασσετόφωνο, ἡ πιὸ φθηνὴ λύση ...

Μποροῦν ἀκόμη νὰ ἐπιστρέψουν στὴν πρωτοχριστιανικὴ περίοδο, οὕτε ὄρθρος οὕτε τίποτε, δέκα Κύριε Ἑλέησον καὶ τέλος ...

Ὁρίστε λειτουργικὴ ἀναγέννηση ...:eek:
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Αγαπητοί φίλοι,

Δεδομένου ότι γνωρίζετε ήδη το παρακάτω θέμα, θα ήθελα να σας ενημερώσω για την εξέλιξή του.

Όπως γνωρίζετε ήδη, στους ναούς της μητρόπολης Περιστερίου έχει επιβληθεί προ πολλού η απομάκρυνση όλων των αριστερών ψαλτών λόγω κρίσης (και ενίοτε και των νεωκόρων).....

Όχι βέβαια δε γνώριζα τίποτα τέτοιο! Είναι πρωτάκουστο! Πρωτοφανές για ναό μεγάλης πόλης πόσο μάλλον για το σύνολο των ναών μητρόπολης μέσα στην Αθήνα! Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως έχει παρθεί τέτοια απόφαση.

Χωρίς αμφιβολία πρόκειται για μια εσφαλμένη, απολυταρχική, ετσιθελική, άδικη απόφαση. Αλλά... η ευθύνη της οποίας δε βαρύνει ούτε τον επίσκοπο που την έλαβε, ούτε και τους ιερείς του που συναίνεσαν. Υπεύθυνοι και γι αυτή την άσχημη κατάσταση είμαστε εμείς.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Υπεύθυνοι και γι αυτή την άσχημη κατάσταση είμαστε εμείς.

Δίκοπο μαχαίρι. Μπορεί να γίνει αιτία να κοιτάξουμε καλύτερα τον εαυτό μας και να διορθώσουμε πολλά λάθη μας, μπορεί όμως και να γίνει «φενάκη» που θα καλύψει τα υπαρκτά λάθη και παραλείψεις πολλών και κυρίως υπευθύνων («το ψάρι ....κλπ.»), με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ελπίδα διόρθωσης. Το ένα δεν αποκλείει βέβαια το άλλο. Μπορούν να γίνουν και τα δύο.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Χωρίς αμφιβολία πρόκειται για μια [...] απόφαση.[/URL]

Για να προλάβω λίγο τις εντυπώσεις μην τυχόν και ξεφύγει το θέμα σε κριτική επί παντός επιστητού, σημειώνω ότι όπως έχει σήμερα η κατάσταση αναγνωρίζω και εγώ την ανάγκη περικοπών, καθώς πράγματι τα έσοδα των ναών της συγκεκριμένης μητρόπολης έχουν μονίμως φθίνουσα πορεία λόγω γήρανσης του εκκλησιάσματος. Ας μην καταλογίζουμε λοιπόν ευθύνες για τη συγκεκριμένη απόφαση που αποτελεί σχεδόν αναπόφευκτη "μνημονιακού τύπου" λύση ανάγκης. Το πως φτάσαμε ως εδώ είναι άλλο θέμα, που μάλλον δε συνάδει με τη θεματολογία του φόρουμ.

Η λύση που προτάθηκε μας βρίσκει όλους σύμφωνους στην παρούσα φάση, τον καθένα για τους δικούς του λόγους. Μελλοντικά, βλέπουμε...
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αγαπητοί φίλοι,

Δεδομένου ότι γνωρίζετε ήδη το παρακάτω θέμα, θα ήθελα να σας ενημερώσω για την εξέλιξή του.

Όπως γνωρίζετε ήδη, στους ναούς της μητρόπολης Περιστερίου έχει επιβληθεί προ πολλού η απομάκρυνση όλων των αριστερών ψαλτών λόγω κρίσης (και ενίοτε και των νεωκόρων). Τα του αριστερού συνήθως αναλαμβάνει να λέει κάποιος εθελοντής βοηθός του δεξιού, όποιος βρεθεί κάθε φορά και όπως μπορεί. Ακόμα και ο μητροπολιτικός ναός παραμένει με ένα ψάλτη εδώ και ένα χρόνο, μετά τη χειροτονία του αριστερού πέρυσι το καλοκαίρι.

Ο προϊστάμενος του ναού μας στάθηκε στο πλευρό μας ως τώρα, και ο μητροπολίτης με τον οποίο συνομίλησα πριν λίγους μήνες με είχε διαβεβαιώσει ότι θα παραμείνουμε και οι δυο ψάλτες στον Αγ. Ελευθέριο, δεδομένου ότι δεν υπάρχει ούτε ένας βοηθός. Ο ναός μας επομένως ήταν ένας από τους λίγους ναούς της μητρόπολης με δυο ψάλτες.

Δυστυχώς όμως βρέθηκε κάποιος προϊστάμενος άλλου ναού που ανακίνησε εκ νέου το θέμα συγκρίνοντας τα έσοδα και έξοδα των δυο ναών και τις εισφορές τους προς τη μητρόπολη. Για να μην υπάρξουν λοιπόν παράπονα τέθηκε πλαφόν στα έξοδα του ναού με την παρότρυνση για περικοπές στο μισθό ή και απόλυση της νεωκόρου, καθώς και απόλυση του αριστερού ψάλτη, από αρχές Σεπτεμβρίου.

Ο προϊστάμενος μας ανακοίνωσε την απόφαση και μας ζήτησε να συζητήσουμε μια λύση κοινής αποδοχής. Συζητήσαμε λοιπόν τις παρακάτω λύσεις:

1. Αρχικά πρότεινα να παραμείνει ο αριστερός και εγώ να σταματήσω με το σκεπτικό να ξεκουραστώ για λίγο καιρό και αργότερα να αναζητήσω άλλη θέση. Η παραίτησή μου όμως δεν έγινε δεκτή.

2. Προτείναμε σε συνεννόηση με τον αριστερό το μοίρασμα μιας θέσης, να ψέλνουμε δηλαδή εναλλάξ, μια Κυριακή ο ένας μια ο άλλος, με μισό μισθό ο καθένας. Δεδομένου βέβαια ότι με αυτή τη λύση ο καθένας θα έψελνε εντελώς μόνος χωρίς να παίρνει ούτε μία ανάσα (όπως ακριβώς κάνουμε όλο το καλοκαίρι), θα έπρεπε να επιλέγουμε σύντομα και απλά μέλη, διατηρώντας το καλοκαιρινό ωράριο όλο το χρόνο (όρθρος 7.30-8.30, λειτουργία 8.30-9.45).

3. Τελικά ο προϊστάμενος μετρώντας τα κουκιά του ναού, πρότεινε την ενδιάμεση λύση. Θα παραμείνουμε και οι δύο, αλλά θα έχουμε από ένα ρεπό άνευ αποδοχών το μήνα. Ομοίως θα μοιραστούν οι χαιρετισμοί και οι πρώτες βραδιές της Μ. Εβδομάδας.

Η λύση, αν και ακούγεται κάπως αστεία, μας βρίσκει προς το παρόν όλους σύμφωνους! :)


Αυτά είναι "αεροπλανικά" κόλπα.:mad:
Αδικία σε βάρος των πιστών (που εκπροσωπούμε),
των ιεροψαλτών κ.α.
Μόνος να ψάλλεις είναι απλά ΕΞΟΥΘΕΝΩΤΙΚΟ.
Τι μέλη θα πεις; Όλα απλά κ σύντομα,χωρίς καμμία
διάθεση να πας να ψάλλεις. Το άλλο με τα ηλικιακά
χαρακτηριστικά του target group?
Δεν μας τα λένε καλά τα τζιμάνια που διοικούν κ διαχειρἰζονται
τα budget των Ι.Ναών. Θα μείνουν όπως λέει κ ο
Μουργόλυκος με τα cd-player σε λίγο.
Καταργούμε την Παράδοση των Χορών κ έχουμε 2
μονοφωνάρηδες, τώρα καταργούμε κ τον Λαμπαδάριο
κ το Νεωκόρο; Δηλαδή οι ιερείς κ οι πρεσβυτέρες θα
ευτρεπίζουν τόσα τετραγωνικά; Αυτοί οι συνεργάτες
με 200-300 Ευρώ (κ κάποιοι λιγότερα:eek:) ζούσαν
ή βοηθούσαν την οικογένειά τους.
Δεν το γνώριζα το θέμα κ εκπλήσσομαι.Έχω την εντύπωση
πως μαζί με τη κατάργηση του ασύλου Βουλευτών κ Υπουργών
θα ήταν χαρμόσυνο κ χρήσιμο να καταργηθεί κ το ισόβιο
των Μητροπολιτών.Μετά τα 75 αρχίζουν κ έχουν προβλήματα
υγείας κ δεν σκέφτονται καθαρά.

Η ΟΜ.Σ.Ι.Ε. έχει παρέμβει;Η Ιερά Σύνοδος τι έχει αποφανθεί
κ με ποιό σκεπτικό; Πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον να
ενημερωθούμε.:cool:
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
3. Τελικά ο προϊστάμενος μετρώντας τα κουκιά του ναού, πρότεινε την ενδιάμεση λύση. Θα παραμείνουμε και οι δύο, αλλά θα έχουμε από ένα ρεπό άνευ αποδοχών το μήνα.


Στέφανε καλύτερα να πρότεινε την παραμονή και των δύο ιεροψαλτών,χωρίς ρεπό,με αποδοχές οι οποίες θα προέκυπταν από μοίρασμα των εσόδων από τα μνημόσυνα,μυστήρια και παρακλήσεις κ.λ.π..Πίστεψέ με ότι θα πετύχει....:)
Αλλά ....:D
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Στέφανε καλύτερα να πρότεινε την παραμονή και των δύο ιεροψαλτών,χωρίς ρεπό,με αποδοχές οι οποίες θα προέκυπταν από μοίρασμα των εσόδων από τα μνημόσυνα,μυστήρια και παρακλήσεις κ.λ.π..Πίστεψέ με ότι θα πετύχει....:)
Αλλά ....:D

Δεν υπάρχει περίπτωση να το αποδεχτούν οι 3 ιερείς
του Ναού κ είναι απίθανο να υλοποιηθεί Φώτη.
Μην του δίνεις ελπίδες αν κ είναι άσχημα προσγειωμένος
ο Στέφανος.:eek:
 
S

Sotres

Guest
Αγαπητοί φίλοι, θεωρώ τα όσα αναφέρθηκαν απαράδεκτα. Αν είναι δυνατόν! Φίλε Στέφανε έχω να σου πω το εξής: η κόπωσή σου θα είναι τόσο μεγάλη σε λίγο καιρό που θα χρειαστείς πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για να επανέλθεις φωνητικά. Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε μόνο το ψαλτήρι. Έχουμε ένα μεγάλο αριθμό επαγγελματικών-διδακτικών υποχρεώσεων που και αυτές κλέβουν από το δυναμικό της φωνής μας. Δεν περιμένω όλους τους ιερείς να καταλάβουν την ψυχοσωματική μας κατάθεση κάθε φορά που ψάλλουμε! Οι περισσότεροι από τους ιερείς ζητούν υπαλλήλους, να γίνουν οι δουλειές τους και μετά άντε γειά (για να το πω απλά). Κάποτε πίστευα ότι με τους ιερείς των ναών που διακονούσα θα είχα μία πιο ζεστή σχέση. Περίμενα να σας πω την αλήθεια κάπου κάπου ένα τηλεφώνημά τους για να μιλήσουμε σαν συνεργάτες! Τώρα που τα ξανασκέφθηκα γελάω με τον εαυτό μου! Η διαδικασία είναι απλή. Ευχή το πρωί, ένα απλό τι κάνετε και αυτό ήταν. Αυτό ζητούν με τη συμπεριφορά τους οι περισσότεροι. Προσωπικά όταν τέθηκε παρόμοιο θέμα και σε εμένα, μόλις μου ανακοίνωσε ο προϊστάμενος ότι δεν θα έχουμε αριστερό ψάλτη, αλλά όλο και κάποιος θα με βοηθά, δεν το πολυσκέφθηκα, του είπα ότι αναχωρώ και εγώ. Και το έκανα αυτό διότι υπάρχουν και όρια.
Κάποιες φορές αναρωτιέμαι όταν αποκαλώ κάποιον ΠΑΤΕΡΑ τάδε, μήπως δεν καταλαβαίνω τι λέω;;;ΠΑΤΕΡΑ! Ποιος πατέρας θα πετάξει το παιδί του με έναν τέτοιο απαράδεκτο τρόπο;;;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αγαπητοί φίλοι, θεωρώ τα όσα αναφέρθηκαν απαράδεκτα. Αν είναι δυνατόν! Φίλε Στέφανε έχω να σου πω το εξής: η κόπωσή σου θα είναι τόσο μεγάλη σε λίγο καιρό που θα χρειαστείς πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για να επανέλθεις φωνητικά. Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε μόνο το ψαλτήρι. Έχουμε ένα μεγάλο αριθμό επαγγελματικών-διδακτικών υποχρεώσεων που και αυτές κλέβουν από το δυναμικό της φωνής μας. Δεν περιμένω όλους τους ιερείς να καταλάβουν την ψυχοσωματική μας κατάθεση κάθε φορά που ψάλλουμε! Οι περισσότεροι από τους ιερείς ζητούν υπαλλήλους, να γίνουν οι δουλειές τους και μετά άντε γειά (για να το πω απλά). Κάποτε πίστευα ότι με τους ιερείς των ναών που διακονούσα θα είχα μία πιο ζεστή σχέση. Περίμενα να σας πω την αλήθεια κάπου κάπου ένα τηλεφώνημά τους για να μιλήσουμε σαν συνεργάτες! Τώρα που τα ξανασκέφθηκα γελάω με τον εαυτό μου! Η διαδικασία είναι απλή. Ευχή το πρωί, ένα απλό τι κάνετε και αυτό ήταν. Αυτό ζητούν με τη συμπεριφορά τους οι περισσότεροι. Προσωπικά όταν τέθηκε παρόμοιο θέμα και σε εμένα, μόλις μου ανακοίνωσε ο προϊστάμενος ότι δεν θα έχουμε αριστερό ψάλτη, αλλά όλο και κάποιος θα με βοηθά, δεν το πολυσκέφθηκα, του είπα ότι αναχωρώ και εγώ. Και το έκανα αυτό διότι υπάρχουν και όρια.
Κάποιες φορές αναρωτιέμαι όταν αποκαλώ κάποιον ΠΑΤΕΡΑ τάδε, μήπως δεν καταλαβαίνω τι λέω;;;ΠΑΤΕΡΑ! Ποιος πατέρας θα πετάξει το παιδί του με έναν τέτοιο απαράδεκτο τρόπο;;;
Ἀγαπητέ μου ὑπερβάλλεις καί γενικεύεις ἀσύστολα καί ἀπαράδεκτα.
Ὁ Στέφανος κακῶς τό ἔθεσε —καί μετά τό συμμάζεψε— ἀφοῦ πρόκειται γιά ἰδιαιτερότητα, πού κομψά τή δικαιολογεῖ
Το πως φτάσαμε ως εδώ είναι άλλο θέμα, που μάλλον δε συνάδει με τη θεματολογία του φόρουμ.
καί ἄλλοι γνωρίζουν περισσότερα...

Τό τελευταῖο πού θά «κοπεῖ» θά εἶναι οἱ ψάλτες. Τότε ὅμως πρέπει νά κλείσουν καί οἱ ἐκκλησίες....

ΥΓ. Μία Μητρόπολη (κι ἄν εἶναι ἀληθινά) δέν μπορεῖ νά γίνει θέμα. Ἄν ἔχετε καί ἀπό ἀλλοῦ τέτοια φαινόμενα, πεῖτέ τα. Σέ μᾶς δέν τίθεται θέμα καί μαζί μέ πολλούς ἄλλους πιστεύω αὐτό πού προέγραψα.


 
Αγαπητοί φίλοι,

Δεδομένου ότι γνωρίζετε ήδη το παρακάτω θέμα, θα ήθελα να σας ενημερώσω για την εξέλιξή του.

Όπως γνωρίζετε ήδη, στους ναούς της μητρόπολης Περιστερίου έχει επιβληθεί προ πολλού η απομάκρυνση όλων των αριστερών ψαλτών λόγω κρίσης (και ενίοτε και των νεωκόρων). Τα του αριστερού συνήθως αναλαμβάνει να λέει κάποιος εθελοντής βοηθός του δεξιού, όποιος βρεθεί κάθε φορά και όπως μπορεί. Ακόμα και ο μητροπολιτικός ναός παραμένει με ένα ψάλτη εδώ και ένα χρόνο, μετά τη χειροτονία του αριστερού πέρυσι το καλοκαίρι.

Ο προϊστάμενος του ναού μας στάθηκε στο πλευρό μας ως τώρα, και ο μητροπολίτης με τον οποίο συνομίλησα πριν λίγους μήνες με είχε διαβεβαιώσει ότι θα παραμείνουμε και οι δυο ψάλτες στον Αγ. Ελευθέριο, δεδομένου ότι δεν υπάρχει ούτε ένας βοηθός. Ο ναός μας επομένως ήταν ένας από τους λίγους ναούς της μητρόπολης με δυο ψάλτες.

Δυστυχώς όμως βρέθηκε κάποιος προϊστάμενος άλλου ναού που ανακίνησε εκ νέου το θέμα συγκρίνοντας τα έσοδα και έξοδα των δυο ναών και τις εισφορές τους προς τη μητρόπολη. Για να μην υπάρξουν λοιπόν παράπονα τέθηκε πλαφόν στα έξοδα του ναού με την παρότρυνση για περικοπές στο μισθό ή και απόλυση της νεωκόρου, καθώς και απόλυση του αριστερού ψάλτη, από αρχές Σεπτεμβρίου.

Ο προϊστάμενος μας ανακοίνωσε την απόφαση και μας ζήτησε να συζητήσουμε μια λύση κοινής αποδοχής. Συζητήσαμε λοιπόν τις παρακάτω λύσεις:

1. Αρχικά πρότεινα να παραμείνει ο αριστερός και εγώ να σταματήσω με το σκεπτικό να ξεκουραστώ για λίγο καιρό και αργότερα να αναζητήσω άλλη θέση. Η παραίτησή μου όμως δεν έγινε δεκτή.

2. Προτείναμε σε συνεννόηση με τον αριστερό το μοίρασμα μιας θέσης, να ψέλνουμε δηλαδή εναλλάξ, μια Κυριακή ο ένας μια ο άλλος, με μισό μισθό ο καθένας. Δεδομένου βέβαια ότι με αυτή τη λύση ο καθένας θα έψελνε εντελώς μόνος χωρίς να παίρνει ούτε μία ανάσα (όπως ακριβώς κάνουμε όλο το καλοκαίρι), θα έπρεπε να επιλέγουμε σύντομα και απλά μέλη, διατηρώντας το καλοκαιρινό ωράριο όλο το χρόνο (όρθρος 7.30-8.30, λειτουργία 8.30-9.45).

3. Τελικά ο προϊστάμενος μετρώντας τα κουκιά του ναού, πρότεινε την ενδιάμεση λύση. Θα παραμείνουμε και οι δύο, αλλά θα έχουμε από ένα ρεπό άνευ αποδοχών το μήνα. Ομοίως θα μοιραστούν οι χαιρετισμοί και οι πρώτες βραδιές της Μ. Εβδομάδας.

Η λύση, αν και ακούγεται κάπως αστεία, μας βρίσκει προς το παρόν όλους σύμφωνους! :)

Με συγχωρείς αδελφέ, αλλά σας δουλεύουν οι παπάδες για να μην απαιτείτε τίποτα και να έχετε και το φόβο ότι, εμείς κάνουμε τη δουλειά μας με όποιον να είναι, φτάνει να είναι υπάκουος και να μην έχει απαιτήσεις. Τώρα όσο για την διάδοση της βυζαντινής μουσικής ούτε λόγος, αφού είναι οι περισσότεροι αμαθέστατοι. Και να μην ξεχνάμε ,ιερείς σταύρωσαν τον Χριστό , ιερείς συρρικνώνουν τον χριστιανισμό με τις καθημερινές τους πράξεις ,ιερείς είναι αυτοί που αντί για θεματοφύλακες της παράδοσης ,λόγω άγνοιας την απαξιώνουν στο βωμό του χρήματος.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Με συγχωρείς αδελφέ, αλλά σας δουλεύουν οι παπάδες για να μην απαιτείτε τίποτα και να έχετε και το φόβο ότι, εμείς κάνουμε τη δουλειά μας με όποιον να είναι, φτάνει να είναι υπάκουος και να μην έχει απαιτήσεις. Τώρα όσο για την διάδοση της βυζαντινής μουσικής ούτε λόγος, αφού είναι οι περισσότεροι αμαθέστατοι. Και να μην ξεχνάμε ,ιερείς σταύρωσαν τον Χριστό , ιερείς συρρικνώνουν τον χριστιανισμό με τις καθημερινές τους πράξεις ,ιερείς είναι αυτοί που αντί για θεματοφύλακες της παράδοσης ,λόγω άγνοιας την απαξιώνουν στο βωμό του χρήματος.
Τό μήνυμα αὐτό ἐλέγχεται ὡς ὑβριστικό καί προσβλητικό κατά παράβαση τῶν κανόνων.
Πρός τό παρόν μένει, γιά νά δείχνει τόν γράφοντα, ἐκτός καί ἄν τό διαγράψει ὁ ἴδιος.


 
S

Sotres

Guest
Σεβαστέ μου π. Μάξιμε, κάνω λόγο για αριθμό ιερέων. Αυτά που έγραψα τα έγραψα με πολύ πόνο ψυχής. Αγαπώ, σέβομαι και τιμώ την ιεροσύνη. Δεν μπορώ όμως να μην καταθέσω και τη μεγάλη απογοήτευση μου σχετικά με τα όσα αναφέρει ο Στέφανος και πολλά από αυτά τα έζησα και εγώ. Σε μία περίοδο τόσο πολύ δύσκολη για όλους μας, πονάει πολύ όταν το κατφύγιό σου δεν σου ανοίγει την πόρτα για να ζεσταθείς!!! Δεν γενικεύω. Υπάρχουν ακόμη ιερείς, που ξέρουν πολύ καλά την αποστολή τους. Τελειώνοντας θα ήθελα νας σας πω ότι στην επαρχία τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα. Την ευχή σας και ζητώ δημόσια συγγνώμη εάν σας στεναχώρησα.
 
Τό μήνυμα αὐτό ἐλέγχεται ὡς ὑβριστικό καί προσβλητικό κατά παράβαση τῶν κανόνων.
Πρός τό παρόν μένει, γιά νά δείχνει τόν γράφοντα, ἐκτός καί ἄν τό διαγράψει ὁ ἴδιος.



Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΝΟΧΛΕΙ? ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ Π.ΜΑΞΙΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ!!!!
 

ψαλτάκι

Μέλος
MΠΡΑΒΟ Στέφανε!!!
Επέδειξες ε κ κ λ η σ ι α σ τ ι κ ό ήθος !
Βλέπω πολλούς συναδέλφους που ζουν στον κόσμο τους με την έννοια της υποστήριξης ότι δεν μπορούν οι εκκλησιές χωρίς ψάλτη.. Χα! Κούνια που τους κούναγε..Τουλάχιστον για τη Χίο, "λαμπριάτικοι ψάλτες" ουκ ολίγοι! Πλην, λόγω βιολογικής φθοράς σε 10 χρόνια δεν θα έχουμε ούτε κι αυτούς. Παραδέχομαι ότι έκανα λάθος όταν ακολούθησα άκριτα (και μετέφερα εδώ...) το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας "Το Βήμα" για μείωση των αποδοχών των παπάδων. Όμως, το νέο διακύβευμα που θα υφίστανται οι ενορίες της υπαίθρου είναι η 1 πρόσληψη σε κάθε 10 αποχωρήσεις εφημερίων που βάζουν σε νέα τροχιά τα εργασιακά μας μεσο-μακροπρόθεσμα. Συμφωνώ επίσης με το ότι δεν πρέπει να έχουμε ιδιαίτερες σχέσεις με τον Προϊστάμενο του ναού κι οι λόγοι είναι πολλοί.. Συνήθως οι κληρικοί ζηλεύουν τους καλούς ψάλτες, καλλιφωνότερους και πιο μορφωμένους κατά τεκμήριο. Εμείς είμαστε δεσμευμένοι όχι με πρόσωπα-αν και πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι μέχρι να πεθάνει εκείνος ο καλός ενορίτης που μου άφησε στο αναλιό 2 κιλά ντοματάκια δικά του, δεν πρέπει να με δει να φεύγω:eek:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀγαπητέ μου ὑπερβάλλεις καί γενικεύεις ἀσύστολα καί ἀπαράδεκτα.
Ὁ Στέφανος κακῶς τό ἔθεσε —καί μετά τό συμμάζεψε— ἀφοῦ πρόκειται γιά ἰδιαιτερότητα, πού κομψά τή δικαιολογεῖ

καί ἄλλοι γνωρίζουν περισσότερα...

Τό τελευταῖο πού θά «κοπεῖ» θά εἶναι οἱ ψάλτες. Τότε ὅμως πρέπει νά κλείσουν καί οἱ ἐκκλησίες....

ΥΓ. Μία Μητρόπολη (κι ἄν εἶναι ἀληθινά) δέν μπορεῖ νά γίνει θέμα. Ἄν ἔχετε καί ἀπό ἀλλοῦ τέτοια φαινόμενα, πεῖτέ τα. Σέ μᾶς δέν τίθεται θέμα καί μαζί μέ πολλούς ἄλλους πιστεύω αὐτό πού προέγραψα.



Δὲν νομίζω ὅτι ὁ Sotres ὑπερβάλλει. Αὐτὸ ποὺ ἔγραψε εἶναι ὁ κανόνας καὶ αὐτὸ ποὺ γράφετε εἶναι πιὰ ἡ ἐξαίρεση.

Ὁ Σουλδάτος καλὰ ἔκανε καὶ τὸ ἔθεσε ὥστε νὰ γνωρίζουμε ὅλοι τὶς διαθέσεις ποὺ ὑποβόσκουν καὶ χαμηλοφώνως συζητοῦνται.

Ἐπίσης, τὸ τελευταῖο ποὺ θὰ κοπεῖ δὲν εἶναι οἱ ψάλτες, ἀλλὰ τὰ προνόμια τῶν ἐπισκόπων καὶ ἄλλων «μεγαλοσχήμων» κληρικῶν ποὺ λυσσωδῶς ὑπερασπίζονται τὰ κεκτημένα «ἄλλων» ἐποχῶν μαζί μὲ τὸν πάντα θλιβερὸ περιβάλλοντα συρφετὸ συγγενῶν καὶ ποικίλων αὐλοκολάκων, ἀπὸ ἐμπόρους ἐκκλησιαστικῶν εἰδῶν μέχρι ἱερεὶς με ἀγορασμένη ἤ ψευδή συμμαρτυρία.

Καὶ κάτι ἀκόμη. Φυσικὰ καὶ οἱ Μητροπόλεις ἀποτελοῦν θέμα καθὼς στὸ δύσκολο καιρὸ ποὺ περνάμε καὶ θὰ περάσουμε πολλὰ ποὺ γίνονται ἑντὸς αὐτῶν «βγάζουν μάτι» καὶ προκαλοῦν μὲ τὴν ὑπερβάλλουσα ἐκκοσμίκευση καὶ τὴν ψευδεπίγραφη -δίκην μωσαϊκοῦ νόμου- ποιμαντικὴ φροντίδα.

Λυπηρόν.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ούτε "φόβος" υπάρχει από τη μεριά μου, ούτε κάποιο ιδιαίτερο "εκκλησιαστικό ήθος" όσον αφορά στο συγκεκριμένο θέμα. Έχω ανάγκη από λίγη ξεκούραση τελευταία και ειλικρινά οι νέες συνθήκες με βολεύουν. Τα μόνα που με κρατούν στο ναό είναι το μεράκι για τη μουσική και το γεγονός ότι ο όρθρος αρχίζει στις 7.30 ενώ είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου.

Ας περάσει η μπόρα και όπως είπα, μελλοντικά βλέπουμε...
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Με συγχωρείς αδελφέ, αλλά σας δουλεύουν οι παπάδες για να μην απαιτείτε τίποτα και να έχετε και το φόβο ότι, εμείς κάνουμε τη δουλειά μας με όποιον να είναι, φτάνει να είναι υπάκουος και να μην έχει απαιτήσεις. Τώρα όσο για την διάδοση της βυζαντινής μουσικής ούτε λόγος, αφού είναι οι περισσότεροι αμαθέστατοι. Και να μην ξεχνάμε ,ιερείς σταύρωσαν τον Χριστό , ιερείς συρρικνώνουν τον χριστιανισμό με τις καθημερινές τους πράξεις ,ιερείς είναι αυτοί που αντί για θεματοφύλακες της παράδοσης ,λόγω άγνοιας την απαξιώνουν στο βωμό του χρήματος.


Φίλε Άρη (κ κοντοχωριανέ :wink:) μάλλον έχεις
θυμώσει με ότι έχεις υποστεί κ δικαιολογημένα, αλλά...
δεν νομίζω ότι ΟΛΟΙ οι ιερείς είναι το ίδιο. Προέρχομαι
από ιερατική οικογένεια κ όπως καταλαβαίνεις έχω
κ την οπτική γωνία του ανθρώπου που μεγάλωσε έχοντας
μεγάλη οικειότητα με Αρχιμανδρίτες,Αρχιερείς κ ιερείς
γενικότερα. Όπου υπάρχει το ανθρώπινο στοιχείο
θα υπάρχουν κ τα αντίστοιχα πάθη. Μερίδιο ευθύνης
έχουμε (ανάλογο) κ εμείς οι κατώτεροι κληρικοί κ οι
πιστοί που ανεχόμαστε πολλά κ διάφορα παράδοξα,
αλλότρια κ εν πολλοίς παράνομα.
Στο συγκεκριμένο ιστολόγιο έχουμε (πρώτος ο γράφων)
πολλές φορές παρεκτραπεί κ ευτυχώς που υπάρχουν
οι νηφάλιοι κ μας συγκρατούν.:D Συνήθως αυτό συμβαίνει
σε θέματα καθαρά Βυζαντινής Μουσικής χωρίς αυτό να
σημαίνει ότι δεν μας απασχολεί το τι συμβαίνει στην Εκκλησία
μας γενικότερα. Δεν σου φταίνε όλοι οι ιερείς κ το Ψαλτολόγιο
έχει αξιόλογους που μας βοηθούν με τις γνώσεις τους, την
πείρα τους αλλά κ την αγάπη τους στην Βυζαντινή Μουσική κ
τους ιεροψάλτες.Πολλοί δε από αυτούς υπήρξαν ιεροψάλτες
κ κάποιοι ασχολούνται ενεργά με την Επιστήμη.:wink:
Είναι κρίμα κ άδικο για τη μικρή μερίδα των αξιόλογων,
καλών,πνευματικά πεπαιδευμένων κληρικών να τους
απορρίπτουμε όλους.:eek: Με συγχωρείς που πήρα το θάρρος
κ έγραψα αυτά αλλά δεν μπορώ εύκολα να μην λέω τη
γνώμη μου.
Συνυπολόγισε σε όλα αυτά ότι στο Ψαλτολόγιο υπάρχουν
ως μέλη πολλοί Αρχιερείς (με ψευδώνυμο φυσικά για ευνόητους
λόγους) κ αν βλέπουν τέτοια μνμ απομακρύνονται κ θέλουμε
το αντίθετο να μπαίνουν να διαβάζουν το τι γνώμη έχουν
οι ψαλτάδες για να διορθώνουν τα κακώς κείμενα των
Επαρχιών τους.:)
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Τό μήνυμα αὐτό ἐλέγχεται ὡς ὑβριστικό καί προσβλητικό κατά παράβαση τῶν κανόνων.
Πρός τό παρόν μένει, γιά νά δείχνει τόν γράφοντα, ἐκτός καί ἄν τό διαγράψει ὁ ἴδιος.



Φαίνεται οτι ειναι πολυ μικρο παιδακι ακομη. Ομως μεσα στην μανια του να κατηγορει τους παντες ισως καπου να υπαρχει αμυδρα καποια αλήθεια για την συμπεριφορα καποιων ...... και συγχωρείστε με αν σας πικραίνω. Εχω ζησει καταστασεις στο παρελθον πολλες.
 
Top