Σεβάσου τον συνάδελφο

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Τον Ιεροψάλτη εννοώ!...

Οι Δεξιοί πρέπει να θυμούνται ότι:

Ωραιότητα, Πάντων Προστατεύεις-Σφαγήν σου την άδικον, Δεύτε τελευταίον ασπασμόν (στη νεκρώσιμη ακολουθία), Τροπάριο Κασσιανής, Αλληλούια Αποστόλου, ανήκουν στον Αριστερό Χορό.
Επίσης στο "Πάσα Πνοή" του Εωθινού Ευαγγελίου στον Όρθρο το τέλος το παίρνει ο Αριστερός, όπως και το τέλος του "Είη το όνομα Κυρίου ευλογημένον" στη Θ. Λειτουργία.
Στον εσπερινό τα "Κύριε Ελέησον", "Παράσχου Κύριε" σε όλη την Ακολουθία λέγονται εναλλάξ από τους δύο Χορούς, αρχόμενα πάντα από τον Δεξιό, εφόσον λέγοντα τα "Πατριαρχικά".
Στο δεύτερο Αντίφωνο της Θ. Λειτουργίας, τα Κύριε Ελέησον τα λέει ο Αριστερός.
Τα Παράσχου Κύριε στα "Λειτουργικά", λέγονται από τον Αριστερό Χορό.
Εάν τη Λιτή δεν την ψάλλουν οι Ιερείς, ψάλλεται το πρώτο τροπάριο της Λιτής, από τον Αριστερό Χορό.
Γενικά μεταξύ των χορών πρέπει να υπάρχει αλληλοσεβασμός.
Δεν παραχωρεί την θέση του ο Δεξιός να την δώσει σε κάποιο τιμώμενο πρόσωπο, όποιο και να είναι αυτό, εάν προηγουμένως δεν έχει πάρει την έγκριση του Αριστερού (για την έγκριση του προϊσταμένου, είναι αυτονόητο).
Όταν παραχωρούμε το μικρόφωνο οι Αριστεροί-Δεξιοί σε φιλοξενούμενους ιεροψάλτες, εξακολουθούμε να έχουμε την ευθύνη και τον έλεγχο των ψαλλομένων. Δεν επιτρέπεται ο φιλοξενούμενος να εκτρέπεται και δυνητικά να φέρνει σε δύσκολη θέση τον απέναντι.
Έπειτα, άλλο άμιλλα και άλλο κόντρα...! Την γενική ευθύνη των ψαλλομένων σε έναν Ναό την έχει ο Δεξιός. Αυτό όμως συνεπάγεται περιορισμούς εκατέρωθεν, ώστε να υπάρξει αρμονία και καλή απόδοση. Ο Αριστερός Χορός οφείλει να πειθαρχεί στα μαθήματα που ψάλλει ο Δεξιός Χορός, στην βάση και στη χρονική αγωγή που ψάλλονται. Αυτό είναι κάτι αρκετά δύσκολο, μόνο όσοι έχουν διατελέσει επί μακρού στο Αριστερό Αναλόγιο μπορούν να καταλάβουν. Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει πάντα πρότερη ενημέρωση για τα πάντα (και όχι "ότι λέγω, θα λέγεις").
Γενικά το Αναλόγιο είναι ένας χώρος αλληλοσεβασμού, έχοντας μεν το προβάδισμα ο Δεξιός Χορός, αλλά ο σεβασμός να αντανακλάται και προς τα Αριστερά!
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ο Αριστερός Χορός οφείλει να πειθαρχεί στα μαθήματα που ψάλλει ο Δεξιός Χορός, στην βάση και στη χρονική αγωγή που ψάλλονται.

Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό το σημείο στα γραφόμενά σας, σε σχέση με το πνέυμα της τοποθέτησής σας, με την οποία προφανώς και συμφωνώ απόλυτα;;;
Το λέω, γιατί και στην ενορία που ψέλνω ως δεξιός, τηρούμε όλα όσα γράψατε νωρίτερα, αλλά δεν υποχρεώνω τον αριστερό να ψάλλει από το ίδιο Αναστασιματάριο ή τα ίδια λειτουργικά με μένα. Στον ίδιο ήχο και στην ίδια βάση να είμαστε, βεβαίως, αλλά όχι να προβαίνουμε σε εξαναγκασμούς!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Υποθέτω ότι δεν εννοεί το βιβλίο, αλλά μαθήματα όπως δοξολογίες, Δύναμις, Λειτουργικά.

ΥΓ Προσωπικά, βρίσκω πολυ λογικό να ψάλλεται ενιαία ομάδα Λειτουργικών (καλό είναι βέβαια, κατόπιν συνεννόησης).
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Ε ναι, αυτό εννοώ, όχι καταναγκαστικά και από το ίδιο βιβλίο!
 
Είμαι αριστερός στον ίδιο Ναό με τον ίδιο δεξιό εδώ και μία δεκαετία. Τον τελευταίο καιρό αρχίζει και με ''μπριζάρει'' ο ''άρχωντας'' και εκνευρίζομαι αφάνταστα. 28/12/15 ρωτάω τον πρωτοψάλτη τηλεφωνικά τι θα ψάλουμε στις 01/01/16. Απάντηση: Δημητράκι θα πούμε.........και δοξολογία σύντομη πλ.δ'. Φτάνει η ώρα της δοξολογίας και ακούω να ξεκινάει την αργή του πλ.δ' του Πέτρου....την είπα απ' έξω κι όλη η ντροπή δική του. Την Κυριακή 10/01/16 άργησε να έλθει (δικαιολογημένα άργησε να ξυπνήσει) και μας πρόλαβε στους αίνους....Έχω βγάλει όλον το όρθρο εγώ με τον βοηθό μου και πιάνει στην δοξολογία του βαρέως τον Γα στον Νη επειδή ήταν αγουροξυπνημένος με αποτέλεσμα να πνιγούμε ομαδικά στα βόρεια κλήτη του Ναού....Αλλά ξέχασα...πρωτοψάλτης είναι ό,τι θέλει κάνει!!!!
 

Lolos Sotirios

Μέλος
Αλλά ξέχασα...πρωτοψάλτης είναι ό,τι θέλει κάνει!!!![/QUOTE]



Εκτός και αν έχει βρεί άλλο Ναό για να πάει...η λόγω γήρατος ξεχνά !!!
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Είμαι αριστερός στον ίδιο Ναό με τον ίδιο δεξιό εδώ και μία δεκαετία. Τον τελευταίο καιρό αρχίζει και με ''μπριζάρει'' ο ''άρχωντας'' και εκνευρίζομαι αφάνταστα. 28/12/15 ρωτάω τον πρωτοψάλτη τηλεφωνικά τι θα ψάλουμε στις 01/01/16. Απάντηση: Δημητράκι θα πούμε.........και δοξολογία σύντομη πλ.δ'. Φτάνει η ώρα της δοξολογίας και ακούω να ξεκινάει την αργή του πλ.δ' του Πέτρου....την είπα απ' έξω κι όλη η ντροπή δική του. Την Κυριακή 10/01/16 άργησε να έλθει (δικαιολογημένα άργησε να ξυπνήσει) και μας πρόλαβε στους αίνους....Έχω βγάλει όλον το όρθρο εγώ με τον βοηθό μου και πιάνει στην δοξολογία του βαρέως τον Γα στον Νη επειδή ήταν αγουροξυπνημένος με αποτέλεσμα να πνιγούμε ομαδικά στα βόρεια κλήτη του Ναού....Αλλά ξέχασα...πρωτοψάλτης είναι ό,τι θέλει κάνει!!!!
Χρόνια πολλά.
Δώσε τόπο στην οργή που λέει ο λόγος, και έχε πάντα ενα βιβλίο με αργές δοξολογίες μαζί σου. Όσο για την αργοπορία και τη χαμηλή βάση στο ντο μάλλον εννοείς αντι του φα αστο να πάει.Αν σου το κάνει επιτηδες αλλο πράγμα.Πάντως συζήτησε το ευθέως μαζί του.
Εγώ μια φορά ,το θυμάμαι και γελάω ακόμα, στα νιάτα μου δεξιά στην Αγ. Μαρίνα Αρτέμιδος με αριστερό καλό μου φίλο από την Πόλη ξεκίνησα αίνους των Βαΐων στον λα.Από απέναντι μου γνέφει οτι θα το ρίξει και γέλασα. Έρχεται καθώς φώναζα εγώ εκ των ουρανών και μου λέει γρήγορα γρήγορα. <τι σκούζεις ρε βλαμμένε σε πατάει κανένας;άμα θες πέστα μόνος σου> είδα και έπαθα να αποτελειώσω το πασαπνοάριο.
Τα λέω αυτά για να δείξω οτι με καλή θέληση ολα γίνονται. Καλή χρονιά και συγνώμη αν στενοχώρησα κανέναν
 
Αλλά ξέχασα...πρωτοψάλτης είναι ό,τι θέλει κάνει!!!!



Εκτός και αν έχει βρεί άλλο Ναό για να πάει...η λόγω γήρατος ξεχνά !!![/QUOTE]

Δεν ξέρω αν έχει βρει άλλο Νάο αλλά το δεύτερο δεν ισχύει γιατί νέος ακόμα.
 
Χρόνια πολλά.
Δώσε τόπο στην οργή που λέει ο λόγος, και έχε πάντα ενα βιβλίο με αργές δοξολογίες μαζί σου. Όσο για την αργοπορία και τη χαμηλή βάση στο ντο μάλλον εννοείς αντι του φα αστο να πάει.Αν σου το κάνει επιτηδες αλλο πράγμα.Πάντως συζήτησε το ευθέως μαζί του.
Εγώ μια φορά ,το θυμάμαι και γελάω ακόμα, στα νιάτα μου δεξιά στην Αγ. Μαρίνα Αρτέμιδος με αριστερό καλό μου φίλο από την Πόλη ξεκίνησα αίνους των Βαΐων στον λα.Από απέναντι μου γνέφει οτι θα το ρίξει και γέλασα. Έρχεται καθώς φώναζα εγώ εκ των ουρανών και μου λέει γρήγορα γρήγορα. <τι σκούζεις ρε βλαμμένε σε πατάει κανένας;άμα θες πέστα μόνος σου> είδα και έπαθα να αποτελειώσω το πασαπνοάριο.
Τα λέω αυτά για να δείξω οτι με καλή θέληση ολα γίνονται. Καλή χρονιά και συγνώμη αν στενοχώρησα κανέναν
Ούτως ή άλλως δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω....Όσο αφορά το βιβλίο με τις αργές δοξολογίες θα το εφαρμόσω, όσο αφορά την βάση πολύ απλά αν ζορίζομαι θα την ανεβάζω κι ας πάμε σε χασμοδία..... Απλά επειδή έχει και βραδινές βάρδιες στη δουλειά του μερικά πρωϊνά πιάνει το Θεός Κύριος σε φυσική βάση και εγώ τον ακολουθώ κανονικά. Μιά φορά χρειάστηκε να ακολουθήσει τα δικά μου ίσα και.....
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χριστούγεννα 2015 Δείτε αυτό : ...έως το 32:00
http://intv.gr/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=1016&Itemid=77

Ποιὸς εἶναι ὁ ἐπίσκοπος;

Στὸ δεξὶ ἀναλόγιο πλήρης ἀταξία, κόσμος πηγαινοέρχεται, τσάντες ἀνοιγοκλείνουν, ψιλοκουβεντούλα, ἀγκαλίτσες, φιλάκια, ὁ πρωτοψάλτης ἀπίστευτα μὰ ἀπίστευτα νεύρα ... δὲν ἀφήνει τίποτε ὄρθιο, μὰ τὸν ἀριστερό, μὰ τοὺς βοηθούς ... κι ὅλα μὰ ὅλα ἀπὸ τὰ μικρόφωνα;

Μὰ καλὰ δὲν τὸν εἶχαν ἐνημερώσει πὼς τὸν παίρνει ἡ τηλεόραση, τουλάχιστον νὰ προσέχει πὼς φέρεται καὶ πὼς μιλάει;

Χρονιάρα μέρα, κανένας σεβασμός;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας


Ποιὸς εἶναι ὁ ἐπίσκοπος;

Στὸ δεξὶ ἀναλόγιο πλήρης ἀταξία, κόσμος πηγαινοέρχεται, τσάντες ἀνοιγοκλείνουν, ψιλοκουβεντούλα, ἀγκαλίτσες, φιλάκια, ὁ πρωτοψάλτης ἀπίστευτα μὰ ἀπίστευτα νεύρα ... δὲν ἀφήνει τίποτε ὄρθιο, μὰ τὸν ἀριστερό, μὰ τοὺς βοηθούς ... κι ὅλα μὰ ὅλα ἀπὸ τὰ μικρόφωνα;

Μὰ καλὰ δὲν τὸν εἶχαν ἐνημερώσει πὼς τὸν παίρνει ἡ τηλεόραση, τουλάχιστον νὰ προσέχει πὼς φέρεται καὶ πὼς μιλάει;

Χρονιάρα μέρα, κανένας σεβασμός;


Ιερουργεί ο (εφησυχάζων εν Αθήναις) Επίσκοπος Ναζιανζού Θεοδώρητος.

Τα μη εφησυχάζοντα πρόσωπα είναι γνωστά και (μη) εξαιρετέα.

δ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ιερουργεί ο (εφησυχάζων εν Αθήναις) Επίσκοπος Ναζιανζού Θεοδώρητος.

Τα μη εφησυχάζοντα πρόσωπα είναι γνωστά και (μη) εξαιρετέα.

δ.

Πιὸ λιανὰ γιὰ μᾶς τοὺς ... ἐπαρχιῶτες;
 

Καλογιάννης Νέστορας

ᾌσω τῷ Κυρίῳ ἐν τῇ ζωῇ μου, ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπ
Πάντως στο 32' που διώχνει την κυρία αυτή από το αναλόγιο , φαίνεται ότι με τη συμπεριφορά της θα τον είχε φτάσει στα όρια του τον άνθρωπο, θα μου πείτε δεν ήταν σωστή η συμπεριφορά-αντίδρασή του , αλλά άνθρωποι είμαστε.
Προσωπικά καταλαβαίνω την αγανάκτηση του ιεροψάλτη , δν συμφωνώ με την τόσο έντονη αντίδρασή του , αλλά πιστέψτε με μου έχει τύχει πολλές φορές να έρχονται κυρίες για να βοηθήσουν και τελικά ή στάση τους και η συμπεριφορά τους είναι η χειρότερη . Αν και μικρός σε ηλικία προβάλουν την δικαιολογία ότι σαν μεγαλύτερες σε ηλικία οι μικρότεροι δεν θα πρέπει να τους εκφέρουν αντίρρηση .Οπότε εκεί τι κανείς ? το λες μια στον προϊστάμενο του ναού να το ρυθμίσει , αν σε ακούσει έχει καλώς αν δεν σε ακούσει τι κάνεις ?? γίνεσαι κακός ?? πάντως στο τέλος την πληρώνει ο ψάλτης με την ύψιστη αιτιολογία του μικρού της ηλικίας
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Πάντως στο 32' που διώχνει την κυρία αυτή από το αναλόγιο , φαίνεται ότι με τη συμπεριφορά της θα τον είχε φτάσει στα όρια του τον άνθρωπο...............
1. Οι κυρίες, από τη στιγμή που υπήρχαν Ιεροψάλτες στο Αναλόγιο, δεν θα έπρεπε ν' ανέβουν! (Ψάλλουν, μόνο, όταν δεν υπάρχει Ιεροψάλτης!) Επίσης, δεν κατάλαβα ότι βοήθησαν τους ψάλτες, αφού δεν ακούστηκαν.......
70ος κανόνας της ΣΤ' Οικουμενικής Συνόδου:
«Μή εξέστω ταίς γυναιξίν εν τώ καιρώ της Θείας Λειτουργίας λαλείν, αλλά κατά την φωνήν Παύλου τού Αποστόλου, σιγάτωσαν. Ου γάρ επιτέτραπται αυταίς λαλείν, αλλ' υποτάττεσθαι, καθώς και ο νόμος λέγει. Ει δε τώ μαθείν θέλουσιν, εν οίκω τους ιδίους άνδρας επερωτάτωσαν».
Δείτε και Πηδάλιον, σ. 281-282..
2. Το γεγονός ότι υπάρχει τηλεοπτική κάλυψη της Ακολουθίας, δεν σημαίνει ότι διαφορετικά συμπεριφερόμεθα με tv και διαφορετικά χωρίς tv!
3. Μια γενικότερη παρατήρηση, εικόνας που συναντάμε σε πολυμελείς χορούς: " Ενώ υπάρχουν 10 και πλέον άτομα στο Αναλόγιο, ακούγεται μόνο ένας ή δύο!
Εάν είχαν κάνει μια στοιχειώδη πρόβα "τα μαθήματα", θα μπορούσαν να ψάλλουν όλοι μαζί, και το άκουσμα θα ήταν θεσπέσιο! Έως πότε θα 'μαστε "στο εγώ κι όχι στο εμείς"? :wink:
 

Καλογιάννης Νέστορας

ᾌσω τῷ Κυρίῳ ἐν τῇ ζωῇ μου, ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπ
Ναι δεν διαφωνώ μαζί σας αλλά όταν οι κυρίες συμπεριφέρονται αλαζονικά , μου έχει τύχει περίπτωση στο αναλόγιο να μου αλλάξουν τον ήχο στον όρθρο και εν συνεχεία στη θεία λειτουργία , όσο και ν τους παρουσιάζει κάποιος τους ιερούς κανόνες κτλ. λόγω αλαζονείας κάνουν πως δεν "ακούν" ή δεν βλέπουν γι αυτό ξεκινάς με το καλό αλλά η υπομονή έχει και τα όρια της , σαν παθών έχω πολλές φορές βρεθεί σε ανάλογη θέση , μάλιστα μετά το πέρας των ακολουθιών ξεκινούν κ τις παρατηρήσεις είτε αφορούν τις τυπικές διατάξεις είτε τα ψαλτέα . υπομονή και χαμόγελο ή φωνές και τσακωμοί ?????? ιδού η απορία ?????
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Εάν είχαν κάνει μια στοιχειώδη πρόβα "τα μαθήματα", θα μπορούσαν να ψάλλουν όλοι μαζί, και το άκουσμα θα ήταν θεσπέσιο! Έως πότε θα 'μαστε "στο εγώ κι όχι στο εμείς"? :wink:[/SIZE][/FONT]

Νεκτάριε, γίνεσαι άδικος κριτής. Σε διαβεβαιώνω ότι ο συγκεκριμένος χωρός ασκείται τακτικότατα.

Για τα άλλα που γράφεις για το ακουσμα δε γνωρίζω, δε με νοιάζει, μπορεί να έχεις δίκιο. Μια και καταλήγεις στο συμπέρασμα όμως ότι ο συγκεκριμένος ψάλτης είναι εγωιστής (ανήκει στο εγώ κ όχι στο εμείς), αναρωτιέμαι, συ τις ει ο κρίνων αλλότριον οικέτην;
 
Top