Πώς μπορώ να μετατρέψω κασσέτες σε ΜΡ3;

Στο διαδίκτυο υπάρχει το ελεύθερο πρόγραμμα επεξεργασίας ψηφιακού ήχου (δωρεάν) με τίτλο "audacity". Μπορείς να μεταφέρεις ήχο από εξωτερική πηγή, είτε με καλώδιο εσωτερικά, είτε με μικρόφωνο. Είναι και στην Ελληνική γλώσσα. Δημιουργεί αρχεία ψηφιακού ήχου σε πολλές μορφές και σε mp3. Δίνει και αρκετές δυνατότητες επεξεργασίας του ήχου. Προσωπικά, το χρησιμοποιώ 2 χρόνια.

Σίγουρα δεν αρκεί πάντοτε το πάτημα του Thanks για να ευχαριστήσεις κάποιον.
Είχα παλαιότερα το Cool edit 2.0 αλλά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω πλέον. Έτσι το πρόγραμμα "audacity" που πρότεινες μου είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Το δοκίμασα ήδη και μου φάνηκε εύκολο στη χρήση. Τώρα μπορώ σιγά σιγά να συνεχίσω τη μετατροπή των κασετών μου σε mp3.

Ευχαριστώ και πάλι αγαπητέ duodim
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα. Θάθελα να μάθω πώς θα μπορούσα να μεταγράψω = αντιγράψω από κασέτες σε CD. Έτσι ώστε να αναρτήσω πιθανώς σπάνιες ηχογραφήσεις που διαθέτω σε κασέτες. Ευχαριστώ.
 
έχω μια πολύ "ωραία" κασέτα του αρχ. Θρ.Στανίτσα... πως να την επεξεργαστώ για να σας την χαρίσω? νομίζω πως θα χαρούν πολλά μέλοι..
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Ένας, ένας παιδιά μη βιάζεστε!

(Θα σε βοηθούσα εγώ, αλλά δεν είμαι γνώστης τέτοιων θεμάτων. Έχεις όμως τα συγχαρητήριά μου για την καλή σου ψυχούλα. Αηδόνης!)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Εντός ολίγου θα "εντοπίσει" το θέμα γνωστό μέλος του φόρουμ-ειδήμων σε ηχογραφήσεις, που μένει στη Θεσσαλονίκη. Υπομονή....
 

nektarios

Παλαιό Μέλος
A N A M E N O Y M E............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)
Σε Ευχαριστούμε πολλύ!!!:)
Τι κασέτα είναι????:)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Eγω δυστυχως,προς το παρον,μεταφερω ηχογραφησεις,απο το μικροφωνο του υπολογιστη και επειτα τις μετατρεπω σε αρχειο και απο 'κει σε mp3.
Τουλαχιστον,ακομη και ετσι,βγαινει ενα καλο αποτελεσμα.:)
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Eγω δυστυχως,προς το παρον,μεταφερω ηχογραφησεις,απο το μικροφωνο του υπολογιστη και επειτα τις μετατρεπω σε αρχειο και απο 'κει σε mp3.
Τουλαχιστον,ακομη και ετσι,βγαινει ενα καλο αποτελεσμα.:)

Δηλαδη φιλε μου τι ακριβως κανεις ? Εγω πηρα απο την εξοδο ακουστικων του κασσετοφωνου το σημα με καρφακι stereo και το αλλο ακρο επισης καρφακι stereo , το συνδεσα στην εισοδο mic του υπολογιστη . Ομως αυτος(ο υπολογιστης) , με αγνοησε προκλητικα :mad::mad::mad:.
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Δηλαδη φιλε μου τι ακριβως κανεις ? Εγω πηρα απο την εξοδο ακουστικων του κασσετοφωνου το σημα με καρφακι stereo και το αλλο ακρο επισης καρφακι stereo , το συνδεσα στην εισοδο mic του υπολογιστη . Ομως αυτος(ο υπολογιστης) , με αγνοησε προκλητικα :mad::mad::mad:.

κανε το ιδιο σε δημοσιογραφικο και εισαι οκ!![και το περνας μετα στον υπολογιστη ετσι κανω εγω]
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δηλαδη φιλε μου τι ακριβως κανεις ? Εγω πηρα απο την εξοδο ακουστικων του κασσετοφωνου το σημα με καρφακι stereo και το αλλο ακρο επισης καρφακι stereo , το συνδεσα στην εισοδο mic του υπολογιστη . Ομως αυτος(ο υπολογιστης) , με αγνοησε προκλητικα :mad::mad::mad:.

Σε αγνοησε ο υπολογιστης;
Μηπως το αποτελεσμα ακουγεται mono(μονοφωνικο);
Το ειχα επιχηρησει και εγω,αλλα δεν εγινε τιποτα.
Απλα,λοιπον:
-Συνδεω με το κασσετοφωνο τα ηχεια του υπολογιστη(230V-50Hz-0,2A),μιας και εχουν καλη αποδοση.
-Φερνω κοντα στον υπολογιστη τα ηχεια.Ετσι ''παιρνει'' το μικροφωνο του υπολογιστη τον ηχο των ηχειων,οπου απο'κει και περα τον κανεις αρχειο(wma).*
-Μετατρεπεις το αρχειο σε mp3 και ειναι ετοιμο το κομματι.
-*Πατας ''βοηθηματα'' --> Υστερα ''ηχογραφηση''-εκει θα διαβασεις οδηγιες-
-Το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο.Μονο προσεχε,να μην αναστατωσεις τους γειτονες!!:D
Ηχος,που θα βγαινει απο τα ηχεια,να μην ειναι πολυ δυνατος,γιατι το μικροφωνο του υπολογιστη,ισως να μην τον αντεχει και μετα,στην αναπαραγωγη,να ακουσεις το κομματι να σου ''κλωτσαει''.
Αυτα τα απλα,για να μην μπαινεις και σε πολλα εξοδα:wink:
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Σε αγνοησε ο υπολογιστης;
Μηπως το αποτελεσμα ακουγεται mono(μονοφωνικο);
Το ειχα επιχηρησει και εγω,αλλα δεν εγινε τιποτα.
Απλα,λοιπον:
-Συνδεω με το κασσετοφωνο τα ηχεια του υπολογιστη(230V-50Hz-0,2A),μιας και εχουν καλη αποδοση.
-Φερνω κοντα στον υπολογιστη τα ηχεια.Ετσι ''παιρνει'' το μικροφωνο του υπολογιστη τον ηχο των ηχειων,οπου απο'κει και περα τον κανεις αρχειο(wma).*
-Μετατρεπεις το αρχειο σε mp3 και ειναι ετοιμο το κομματι.
-*Πατας ''βοηθηματα'' --> Υστερα ''ηχογραφηση''-εκει θα διαβασεις οδηγιες-
-Το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο.Μονο προσεχε,να μην αναστατωσεις τους γειτονες!!:D
Ηχος,που θα βγαινει απο τα ηχεια,να μην ειναι πολυ δυνατος,γιατι το μικροφωνο του υπολογιστη,ισως να μην τον αντεχει και μετα,στην αναπαραγωγη,να ακουσεις το κομματι να σου ''κλωτσαει''.
Αυτα τα απλα,για να μην μπαινεις και σε πολλα εξοδα:wink:
η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ανεφερα παραπανω[με το δημοσιογραφικο]ο τροπος που αναφερεις αλλοιωνει πολυ την ποιοτητα..
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ανεφερα παραπανω[με το δημοσιογραφικο]ο τροπος που αναφερεις αλλοιωνει πολυ την ποιοτητα..

θα συνδεσεις δηλ. με καλωδιο,το δημοσιογραφικο με τον υπολογιστη;
Το αποτελεσμα θα βγει μονοφωνικο!:(
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
θα συνδεσεις δηλ. με καλωδιο,το δημοσιογραφικο με τον υπολογιστη;
Το αποτελεσμα θα βγει μονοφωνικο!:(

οχι το κασετοφωνο[εξοδο ακουστικων] με το δημοσιογραφικο[αν εχει εξοδο γ μικροφωνο],και μετα το περνας με usb στον υπολογιστη,το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο!εχω περασει πολες κασετες στο mp3 με αυτον τον τροπο..
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παπαδόπουλος Δαυίδ;101816 said:
οχι το κασετοφωνο[εξοδο ακουστικων] με το δημοσιογραφικο[αν εχει εξοδο γ μικροφωνο],και μετα το περνας με usb στον υπολογιστη,το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο!εχω περασει πολες κασετες στο mp3 με αυτον τον τροπο..

Κ κάθεσαι;;;Ανέβασε και τίποτε για τους ενδεείς....

Δ.
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Κ κάθεσαι;;;Ανέβασε και τίποτε για τους ενδεείς....

Δ.

ας το δικες μου ηταν,οταν ημουν πιτσιρικας,ο κολλητος μου εκανε τον παπα κ γω τον ψαλτη[πολυ γελιο 13 χρονων τοτε].απλα τις περασα για να χω να θυμαμαι...για την ιστορια ο κολλητος τελικα εγινε αρχιμανδριτης!καλο ε?
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παπαδόπουλος Δαυίδ;101819 said:
ας το δικες μου ηταν,οταν ημουν πιτσιρικας,ο κολλητος μου εκανε τον παπα κ γω τον ψαλτη[πολυ γελιο 13 χρονων τοτε].απλα τις περασα για να χω να θυμαμαι...για την ιστορια ο κολλητος τελικα εγινε αρχιμανδριτης!καλο ε?

Μπορείς να ανεβάσεις στα ευτράπελα υλικό.... Η εξήγηση καλή, αλλά οι καλώς απιστούντες ( ως ο Θωμάς) ου μη πιστεύσωσιν ότι αν και έμαθες τόσο καλά το σύστημα δεν ψηφιοποίησες κ άλλα!

Δ.
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Μπορείς να ανεβάσεις στα ευτράπελα υλικό.... Η εξήγηση καλή, αλλά οι καλώς απιστούντες ( ως ο Θωμάς) ου μη πιστεύσωσιν ότι αν και έμαθες τόσο καλά το σύστημα δεν ψηφιοποίησες κ άλλα!

Δ.

πιαστικα:Dεχω φορτωμα κανει?χορωδιακα,πρωτα πρεπει να πισω τη γυναικα μου γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα...
 

thanasis1952

Νέο μέλος
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΚΑΣΕΤΩΝ ΣΕ CD.
ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ AUDIOGRABBER ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΩ ΣΕ WAV.ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ VIDEO?
H EAN ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.
 
Top