Πώς κατεβάζω αρχεία από το rapidshare;

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
(Είπα να σου στείλω ΠΜ, αλλά τελικά το στέλνω δημόσια, μήπως έχουν κι άλλοι απορίες...)

Φίλε, καλως ήλθες.
Αυτό που ζητάς είναι κατέβασμα από έναν χώρο φιλοξενίας αρχείων στο internet. Υπάρχουν διάφορα (mediafire, rapidshare, sendspace κ.ά.).

Θα σου πω πώς θα κατεβάσεις από Rapidshare (γιατι ο άλλος σύνδεσμος, βλέπω πως δεν λειτουργεί).

Ο Βασίλης το έχει σώσει εδώ:
http://rapidshare.com/files/152097041/anastasimatario.zip

Πατάς στη διεύθυνση αυτη κι εμφανίζεται ένα παράθυρο με δύο ρολόγια. Εσύ πατάς το αριστερό ρολόι, εκεί που λέει Free user (το άλλο είναι για όσους έχουν συνδρομή).

Σε βγάζει σε ένα άλλο παράθυρο, όπου σου λέει να περιμένεις 50 δευτερόλεπτα (γιατι δεν έχουμε συνδρομή).

Όταν περάσουν τα 50, πατάς εκεί που λέει DOWNLOAD (στο μπλε βελάκι).

Σου βγάζει τότε ένα πλαίσιο όπου σε ρωτάει αν θες Ανοιγμα ή Αποθήκευση. Εσύ λες Αποθήκευση και ορίζεις σε ποιο σημείο του Υπολογιστή σου θέλεις να γίνει.

Όταν ολοληρωθεί το κατέβασμα μπορείς να το ανοίξεις το pdf από τον φάκελο όπου το έχεις σώσει.

Αν έχεις απορίες, στείλε μου ΠΜ.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
[Σημ. συντ. (π. Μ.)]Αυτό το μήνυμα και τα επόμενα δύο μεταφέρθηκαν από άλλο θέμα.

Γιατί λές «είναι λίγο προβληματικό για μένα να κατεβάσω απ΄το rapidshare...»; Δεν πιστεύω να πατάς το link και να μπαίνεις στη σελίδα... Απλώς αντιγράφεις το link (αν είναι πολλά τα επιλέγεις και τα αντιγράφεις με δεξί κλικ). Αν έχεις ανοιχτό έναν ειδικό download manager, όπως το mipony για windows ή τα jdlownlader ή greekddl downloader για linux και windows, αυτός θα δει τα links και θ' αρχίσει το κατέβασμα, όσα και να 'ναι τα links, χωρίς εσύ ν' ασχοληθείς καθόλου. Γιατί νομίζεις κάθε μέρα στο pc παρελαύνουν καμια 100αριά links στην ουρά; (χωρίς υπερβολή)
 
Last edited by a moderator:

Vladimir

Παλαιό Μέλος
Γιατί; Δεν πιστεύω να πατάς το link και να μπαίνεις στη σελίδα... Απλώς αντιγράφεις το link (αν είναι πολλά τα επιλέγεις και τα αντιγράφεις με δεξί κλικ). Αν έχεις ανοιχτό έναν ειδικό download manager, όπως το ...

Νίκο, σ'ευχαριστώ για το link, μπορεί να το δοκιμάσω. Αλλά απ΄τα παρόμοια προγράμματα που δοκίμασα πριν, όλα κανονικά "γεράζουν" σε λίγο και μετά δεν μπορούν ήδη να κατεβάσουν αυτόματα. Και τώρα το rapid μας κάνει να περιμένουμε 30 λεπτά μεταξύ κατεβασμάτων! Π.χ. mediafire δεν το αναγκάζει, και προς τούτο δίνει να κατεβάσω μερικά αρχεία ταυτόχρονα και με την ωραία ταχύτητα. Γιαυτό είναι η εκλογή μου προς το παρόν :).

Αλλ΄ αφού γράφεις για τα 100αριά links... :) μπορεί και να αξίζει να το προσπαθήσω :).
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αλλά απ΄τα παρόμοια προγράμματα που δοκίμασα πριν, όλα κανονικά "γεράζουν" σε λίγο και μετά δεν μπορούν ήδη να κατεβάσουν αυτόματα. Και τώρα το rapid μας κάνει να περιμένουμε 30 λεπτά μεταξύ κατεβασμάτων! Π.χ. mediafire δεν το αναγκάζει, και προς τούτο δίνει να κατεβάσω μερικά αρχεία ταυτόχρονα και με την ωραία ταχύτητα. Γιαυτό είναι η εκλογή μου προς το παρόν :).
Εγώ συνήθως κατεβάζω με Mipony σε win και με Greekddl downloader σε win/linux και συνέχεια ανανεώνουν τα plugins τους και δεν εχω ποτέ πρόβλημα. Το rapidshare μάλιστα έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι δεν σου βγάζει οπτική αναγνώριση, οπότε βάζεις το βράδυ καμιά 50αριά links στη σειρά και το άλλο πρωί είναι έτοιμα. Την αναμονή για την οποία κάνεις λόγο δεν την έχω πάρει είδηση, απλώς τ' αφήνω κι όποτε κατέβουν. Αν θέλω κάτι εδώ και τώρα (όπως στις τηλεοπτικές σειρές, ειδικά το τελευταίο επεισόδιο) μεταχειρίζομαι torrents.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μήπως ἔχει ἀλλάξει ἡ "πολιτική" τοῦ rapidshare;
https://rapidshare.com/home
Ὁποιαδήποτε ἀρχεῖα σέ διεύθυνση rapidshare στό Ψ καί σέ ἄλλες ἱστοσελίδες πού λίγο ἔψαξα, κανένα δέν ἀνοίγει.
Γνωρίζεις κανείς περισσότερα;​
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Απ' ότι κατάλαβα, μάλλον πλέον μπορείς μόνο να γίνεις μέλος με πληρωμή... και όντως δεν ανοίγει παλιούς συνδέσμους.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Απ' ότι κατάλαβα, μάλλον πλέον μπορείς μόνο να γίνεις μέλος με πληρωμή... και όντως δεν ανοίγει παλιούς συνδέσμους.

Σίγουρα παραμένει η επιλογή της δωρεάν εγγραφής μέλους. Το δοκίμασα σήμερα. Τι σχέση έχει αυτό με την αδυναμία κατεβάσματος, δεν ξέρω.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κι ἐγώ γράφτηκα στήν δωρεάν ἐπιλογή.
Καί τό ἔψαξα... λίγο...
Ἴσως θέλει ψάξιμο ἀπό πιό εἰδικευμένους.
Διάβασα κι αὐτό (λίγο παλιό).
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=138231&catID=22
Κι αὐτό
http://toptech4u.gr/2013/01/19/1772-rapidshare-νέες-ρυθμίσεις/

Ἄν καταλάβει κανείς κάτι πού ἀφορᾶ στό κατέβασμα, ἄς μᾶς πεῖ.​
 
Top