[Ερώτηση] Πυκνωτικό μικρόφωνο akg

gankostas

Νέο μέλος
θελω τη γνωμη σας συναδελφοι για ενα κολο πυκνωτικο μικροφωνο akg η και καποιο αλλο με ικανοποιητικη αποδοση και σε προσιτη τιμη.
 

iordanis

Μέλος
Καλησπέρα! Απο προσωπική εμπειρία θα σου πρότεινα το c3000 της akg,αν αποφασίσεις να το πάρεις ρώτησε το κατάστημα αν μπορείς να το δοκιμάσεις πρώτα στην κονσόλα σου.
 

L.M

Μέλος
Και το akg c1000 ειναι πολυ καλο.
στις Σερρες το ειχα βρει 140Ε.
Στον ναο εχουμε καποια αλλα μοντελα της akg.
φοβερα μικροφωνα.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
θελω τη γνωμη σας συναδελφοι για ενα κολο πυκνωτικο μικροφωνο akg η και καποιο αλλο με ικανοποιητικη αποδοση και σε προσιτη τιμη.

Πες μου για τι χρήση το θες ακριβώς και θα σου απαντήσω όλα τα μοντέλα της AKG τα δουλεύω πολλά χρόνια σε όλους τους τομείς……………….:)
 

gankostas

Νέο μέλος
Πες μου για τι χρήση το θες ακριβώς και θα σου απαντήσω όλα τα μοντέλα της AKG τα δουλεύω πολλά χρόνια σε όλους τους τομείς……………….:)

Αλεξιε καλησπερα.Το μικροφωνο το θελω για το αναλογιο.ΕΙΜΑΙ πρωτοψαλτης στον ιερο ναο Παναγιας Ερειθιανης Βρονταδου Χιου.Αυτη τη στιγμη εχω και χρησιμοποιω ενα αρκετα καλο μικροφωνο πυκν.το electrovoice PL 37.Πες μου και τη γνωμη σου για αυτο.
 

gankostas

Νέο μέλος
Και το akg c1000 ειναι πολυ καλο.
στις Σερρες το ειχα βρει 140Ε.
Στον ναο εχουμε καποια αλλα μοντελα της akg.
φοβερα μικροφωνα.

Ποια αλλα μοντελα της akg εχετε
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αλεξιε καλησπερα.Το μικροφωνο το θελω για το αναλογιο.ΕΙΜΑΙ πρωτοψαλτης στον ιερο ναο Παναγιας Ερειθιανης Βρονταδου Χιου.Αυτη τη στιγμη εχω και χρησιμοποιω ενα αρκετα καλο μικροφωνο πυκν.το electrovoice PL 37.Πες μου και τη γνωμη σου για αυτο.

electrovoice PL 37 καλό μικρόφωνο όχι όμως στο επίπεδο των άλλων…………………. Το δουλεύουμε περισσότερο για όργανα κυρίως κιθάρες κλασικές η ακουστικές.
Δεν γνωρίζω τι χρήματα θες να διαθέσεις γι αυτό και παρακάτω σου συστήνω τα υπόλοιπα με κλειστά μάτια…………………..
1. Rode NT 1 A (194.00 €) H Rode (από Αυστραλία) είναι σχετικά νέα εταιρεία στο χώρο, και φημίζεται για μικρόφωνα με άριστη σχέση κόστους απόδοσης. 2. AKG C 3000 B (313.00 €) Ακόμη ένα «Industry Standard» μικρόφωνο από την AKG , πολύ καλό για ηχογραφήσεις φωνής. (υπάρχει και το ακριβότερο C 4000 B – 510.00 €) 3. BLUE Baby Bottle (655.00 €) Για το μικρόφωνο αυτό έχουν γραφτεί πολλές διθυραμβικές κριτικές για την ποιότητα του ήχου του. Η Εταιρεία BLUE (Baltic Latvian Universal Electronics) είναι επίσης νέα στο χώρο, με φήμη για πολύ καλά (και ακριβά μικρόφωνα):)
*Όσον αφορά τις τιμές μπορείς να το ψάξεις λίγο στο ιντερνέτ και να το βρεις και ποιο φθηνό!!!
 

Attachments

  • akg-c4000b.jpg
    akg-c4000b.jpg
    338.4 KB · Views: 24
  • blue_baby_bottle_studio_microphone_by_maniacaltito-d4h8xks.jpg
    blue_baby_bottle_studio_microphone_by_maniacaltito-d4h8xks.jpg
    92.5 KB · Views: 25
  • C3000-set.jpg
    C3000-set.jpg
    217.6 KB · Views: 36
  • nt1-a_accessories.jpg
    nt1-a_accessories.jpg
    28.5 KB · Views: 24
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Υπάρχει και αυτό απλά στο δείχνω είναι ότι καλύτερο υπάρχει αλλά το κόστος φτάνει τα 595 ευρώ.:D

Πυκνωτικό μικρόφωνο διπλής τρίοδης λυχνίας 6922, μεγάλου διαφράγματος με απόκριση συχνότητας 20Hz – 20KHz, ευαισθησία –36 db re 1Mv Pa, και τρία πολικά διαγράμματα omni-directional, figure of 8, και cardioid . Περιλαμβάνει εξωτερικό τροφοδοτικό, καλώδια τροφοδοσίας και σύνδεσης του μικροφώνου με το τροφοδοτικό, αντικραδασμική βάση SM2, και σκληρή θήκη μεταφοράς RC2
 

Attachments

  • Mic CloseUp.jpg
    Mic CloseUp.jpg
    178 KB · Views: 26
  • rode-k2.jpg
    rode-k2.jpg
    151.7 KB · Views: 22
Last edited:

iordanis

Μέλος
Να προσθέσω οτι το akg c3000 B το πήρα 150,00 ευρω δίχως την βαλίτσα μεταφοράς, περιλαμβάνει μόνο το μικρόφωνο και την αντικραδασμική βάση.
 

gankostas

Νέο μέλος
θελω τη γνωμη σας συναδελφοι για ενα κολο πυκνωτικο μικροφωνο akg η και καποιο αλλο με ικανοποιητικη αποδοση και σε προσιτη τιμη.

καλημερα σε ολους και του χρονου του Αγιου Νεκταριου.τη γνωμη σας για το akg1000 και αν υπαρχει κατι καλο μεχρι τα 100 με 120 ευρω σε πυκνωτικο.
 

apavlidis

Member
Αγαπητέ φίλε... Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, σου προτείνω ζεύγος πυκνωτικών μικροφώνων της Behringer με κόστος 58,80 ευρώ στην ιστοσελίδα www.djshop.gr . Φίλος μου που τα χρησιμοποιεί, είναι ικανοποιημένος από αυτά.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
καλημερα σε ολους και του χρονου του Αγιου Νεκταριου.τη γνωμη σας για το akg1000 και αν υπαρχει κατι καλο μεχρι τα 100 με 120 ευρω σε πυκνωτικο.

Την αναβαθμισμένη έκδοση του δημοφιλούς μικροφώνου AKG C-1000S αποτελεί το ολοκαίνουργιο ενσύρματο πυκνωτικό μικρόφωνο μικρού διαφράγματος της AKG C-1000S MKIV. Είναι ένα μικρόφωνο, που συνδυάζει εκλεπτυσμένο design, υψηλή αντοχή και υψηλών προδιαγραφών χαρακτηριστικά. Είναι ιδανικό για ηχογράφηση και live performance, ενώ αξίζει να σημειωθεί πώς σε περίπτωση, που δεν υπάρχει τροφοδοσία phantom, μπορεί να λειτουργήσει με 2x ΑΑ μπαταρίες!

Χαρακτηριστικά:
• Το C-1000S MKIV είναι η αναβαθμισμένη έκδοση του θρυλικού πυκνωτικού μικροφώνου της AKG C-1000S
• To C-1000S mkIV διαθέτει επίχρυση κάψουλα κάψας και XLR ακίδες για μεγαλύτερη αντοχή στην υγρασία
• Σε περίπτωση που δεν υπάρχει τροφοδοσία phantom power, το AKG C-1000S mkIV μπορεί να τροφοδοτηθεί από 2x μπαταρίες ΑΑ, με διάρκεια λειτουργίας μέχρι και τις 120 ώρες
• Τύπος: ενσύρματο πυκνωτικό μικρόφωνο μικρού διαφράγματος
• Χρήση: εγγραφή αναπαραγωγή φωνής και μουσικών οργάνων σε live εφαρμογές και ENG/EFP παραγωγές video
• Κάψα: πυκνωτική
• Πολικό διάγραμμα (polar pattern): καρδιοειδές / υπερκαρδιοειδές
• Διακόπτες: τρείς θέσεις συχνοτικής απόκρισης, δύο θέσεις ρύθμισης ευαισθησία
• Κατασκευή: μεταλλικό σώμα, μεταλλική σήτα
• Χρώμα: μαύρο
• Βύσμα εξόδου σήματος: 3 pin XLR male
• Impedance: 200Ω
• Frequency response: 50Hz - 20 KHz
• Ευαισθησία: 6 mV/Pa
• Preattunation Pad: 10 dB
• Bass Cut Filter: 80 Hz
• Η συσκευασία περιλαμβάνει: μικρόφωνο akg c-1000s mkIV, holder μικροφώνου, θήκη μεταφοράς
• Τροφοδοσία: phantom power 9-52V ή 2x μπαταρίες ΑΑ
• Διαστάσεις: Φ34 x 229 mm
• Καθαρό βάρος: 320 gr

ΤΙΜΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 140 ΕΥΡΩ
* Το νέο σχέδιο στη 2 photo
 

Attachments

  • akg-c-1000-s-497223.jpg
    akg-c-1000-s-497223.jpg
    199.9 KB · Views: 40
  • c1000s_mk4-500x500.jpg
    c1000s_mk4-500x500.jpg
    22.8 KB · Views: 35

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Βέβαια πρέπει ακριβώς να ξέρουμε για την χρήση που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε ένα μικρόφωνο!! Διότι ο συνδυασμός των μηχανημάτων της κονσόλας της κάθε εγκατάστασης θεωρούνται ως απεύθυνα για την απόδοση και ποιότητα του ήχου, όποτε έτσι ένα πολύ καλό πυκνωτικό μικρόφωνο σε μια απλή εγκατάσταση μπορεί να σας φανεί άχρηστο!!!!:)
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αλέξιε προσανατολίζομαι σε μια προσωπική αγορά
γιατί καλό το 1000 της AKG στο ναό αλλά θέλω κάτι
πιο ξεκούραστο σε καλή σχέση τιμής-απόδοσης.
Ειδικά κάποιες μέρες που ο θόρυβος, η οχλαγωγία
είναι ανυπόφορη κ έρχονται κ πολλοί παρατρεχάμενοι.
Πιο πάνω πρότεινες το αυστραλέζικο αλλά πέρασε
καιρός κ θέλω να ξέρω αν έχεις την ίδια γνώμη
ακόμη.Επίσης θέλω αν φυσικά μπορείς κ ένα μόνιτορ
γιατί απλά κάποιες στιγμές είναι απαραίτητο.

im18294828_2253.jpg

Την γνώμη σου κ για αυτά αν έχεις την διάθεση.
AKG perception 220 &120.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αλέξιε προσανατολίζομαι σε μια προσωπική αγορά
γιατί καλό το 1000 της AKG στο ναό αλλά θέλω κάτι
πιο ξεκούραστο σε καλή σχέση τιμής-απόδοσης.
Ειδικά κάποιες μέρες που ο θόρυβος, η οχλαγωγία
είναι ανυπόφορη κ έρχονται κ πολλοί παρατρεχάμενοι.
Πιο πάνω πρότεινες το αυστραλέζικο αλλά πέρασε
καιρός κ θέλω να ξέρω αν έχεις την ίδια γνώμη
ακόμη.Επίσης θέλω αν φυσικά μπορείς κ ένα μόνιτορ
γιατί απλά κάποιες στιγμές είναι απαραίτητο.

im18294828_2253.jpg

Την γνώμη σου κ για αυτά αν έχεις την διάθεση.
AKG perception 220 &120.


Αγαπητέ Παύλε!!!
το rode για μένα είναι μια από τις καλύτερες επιλογές στο συστήνω ανεπιφύλακτα πολύ καλό μικρόφωνο με πολύ καλή απόδοση στο να μην παίρνει τους εξωτερικούς θορύβους.
συσκευασμένο σε «complete vocal λύση εγγραφής το nt1-a περιλαμβάνει όλα όσα χρειάζεται για να πάρεις μια πραγματικά επαγγελματική φωνητική ηχογράφηση και είναι ιδανικό για την καταγραφή στούντιο στο σπίτι.
Με ένα επίπεδο 5dBA αναγνωρίζεται ευρέως (μαζί με το NT1) ως ένα πιο ήσυχο μικρόφωνα στούντιο του κόσμου.
Eγώ προσωπικά δουλεύω μόνο με τα RODE
Tώρα όσον αφορά το AKG δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι καλό μικρόφωνο αλλά εγώ προσωπικά και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι ηχολήπτες με μεγάλη εμπειρία θα το χρησιμοποιούσαμε για ηχογράφηση μουσικών οργάνων ποιο πολύ.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αγαπητέ Παύλε!!!
το rode για μένα είναι μια από τις καλύτερες επιλογές στο συστήνω ανεπιφύλακτα πολύ καλό μικρόφωνο με πολύ καλή απόδοση στο να μην παίρνει τους εξωτερικούς θορύβους.
συσκευασμένο σε «complete vocal λύση εγγραφής το nt1-a περιλαμβάνει όλα όσα χρειάζεται για να πάρεις μια πραγματικά επαγγελματική φωνητική ηχογράφηση και είναι ιδανικό για την καταγραφή στούντιο στο σπίτι.
Με ένα επίπεδο 5dBA αναγνωρίζεται ευρέως (μαζί με το NT1) ως ένα πιο ήσυχο μικρόφωνα στούντιο του κόσμου.
Eγώ προσωπικά δουλεύω μόνο με τα RODE
Tώρα όσον αφορά το AKG δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι καλό μικρόφωνο αλλά εγώ προσωπικά και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι ηχολήπτες με μεγάλη εμπειρία θα το χρησιμοποιούσαμε για ηχογράφηση μουσικών οργάνων ποιο πολύ.

Σε ευχαριστώ που απαντάς στις ερωτήσεις μου Αλέξιε.
Το συστήνεις για το ναό;
Αξίζει;
 

gankostas

Νέο μέλος
εχω στην εκκλησια το elektrovoice PL37 ειμαι αρκετα ικανοποιημενος ομως θα με ενδιεφερε κατι καλυτερο οχι ομως πολυ ακριβο.Αναμενω προτασεις.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Σε ευχαριστώ που απαντάς στις ερωτήσεις μου Αλέξιε.
Το συστήνεις για το ναό;
Αξίζει;

Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή το (rode) ποια εταιρία δίνει 10 χρόνια εγγύηση αν το πιάσεις στα χέρια σου καταλαβαίνεις για το φοβερό υλικό που είναι φτιαγμένο και η τιμή του νομίζω είναι αρκετά καλή!!!
 
Top