Πρωτάτο (Καρυές Αγίου Όρους), Οκτώβριος 1979

Απόσπασμα Λειτουργίας στο Πρωτάτο (Καρυές), Οκτώβριος 1979, με το παλιό αγιορείτικο τυπικό.
(Από ντοκιμαντέρ του Γιώργου Ζερβουλάκου και Βαγγέλη Σερντάρη)​
"Kάθε έξι χρόνια η πατριαρχική εξαρχία που έχει την πνευματική εξουσία του Όρους επισκέπτεται τις Καρυές. Τότε γίνεται μια επίσημη λειτουργία στο Πρωτάτο. Ο πατριαρχικός έξαρχος χοροστατεί. Οι 20 αντιπρόσωποι των ιερών μονών έχουν καταλάβει όπως πάντα τις από αιώνες κανονισμένες θέσεις τους ενώ ταπεινά προσέρχεται ο πρώτος". (η συνέχεια στο video)

 

Attachments

  • Prwtato(Karyes),October1979.part1.rar
    25.4 MB · Views: 326
  • Prwtato(Karyes),October1979.part2.rar
    24.9 MB · Views: 238
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Χριστίνα είσαι φοβερή, ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Αν έχει και άλλα τέτοια video ανέβασε τα. Είναι πολύτιμα.
Ακούω γερο Γαβριήλ Μαγκαβό ή μου φαίνεται?
Τώρα για τον αφηγητή και το εικονολήπτη τι να πω.
Ο πρώτος δεν βάζει γλώσσα μέσα, ο δε δεύτερος είναι για κλάματα. Μας τους έδειξε όλους και από μπροστά και από πίσω, μια βόλτα προς το αναλόγιο δεν έκανε ο έρμος. Τον ενθουσίασαν οι μαθητές της Αθωνιάδας? Τι να πω!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λάμπρος Λιασής;33899 said:
Χριστίνα είσαι φοβερή, ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Αν έχει και άλλα τέτοια video ανέβασε τα. Είναι πολύτιμα.
Ακούω γερο Γαβριήλ Μαγκαβό ή μου φαίνεται?
Τώρα για τον αφηγητή και το εικονολήπτη τι να πω.
Ο πρώτος δεν βάζει γλώσσα μέσα, ο δε δεύτερος είναι για κλάματα. Μας τους έδειξε όλους και από μπροστά και από πίσω, μια βόλτα προς το αναλόγιο δεν έκανε ο έρμος. Τον ενθουσίασαν οι μαθητές της Αθωνιάδας? Τι να πω!!

ωραίος ο ευλογημένος, αλλά εγώ περίμενα να ακούσω διακο-Διονύση. Ο γερο-Γαβριήλ είναι και μάλλον κ οι λοιποί Καρεώτες...


ευχαριστίες θερμές για το ντοκουμέντο!
Δ.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
ωραίος ο ευλογημένος, αλλά εγώ περίμενα να ακούσω διακο-Διονύση. Ο γερο-Γαβριήλ είναι και μάλλον κ οι λοιποί Καρεώτες...


ευχαριστίες θερμές για το ντοκουμέντο!
Δ.

... και γω διακο - Διονύση περίμενα να ακούσω και να δω λίγο. Έστω και μια ματιά. Ελπίζω να υπάρχει κάποιο Video ντοκουμέντο, όπως υπάρχει και για το Στανίτσα. Έχει άλλη χάρη να τους βλέπεις κιόλας. Σε αυτό το video στην Άρτα μου κάνει φοβερή εντύπωση, ο τρόπος που ψέλνει το "Θεοτόκε Παρθένε", έτσι απλά και άνετα!!!!
Θα ήθελα να δω και το διακο-Διονύση πως έψελνε. Τον φαντάζομαι προσευχητικό και με πάθος στην έκφραση και να γέρνει το κεφάλι λίγο λοξά στα ψηλά τονικώς σημεία, όπως κάνουν όλοι οι αγιορείτες!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εἶναι δύο βίντεο; Ἐγώ τό ἴδιο βλέπω καί στά δύο κατεβάσματα. Ἤ ἑνοποιήθηκαν σέ ἕνα;

Ἀρχιερεῖς ἀναγνωρίζετε; Ὁ μακαριστός Σταυρουπόλεως Μάξιμος προεξάρχει. Οἱ ἄλλοι εἶναι ὁ Λύστρων κ. Καλλίνικος (τότε Πριγκηποννήσων) καί ὁ Δέρκων κ. Κωνσταντῖνος. Οἱ πληροφορίες μου λένε ὅτι ἡ πατριαρχική ἐξαρχία πῆγε τὸν Σεπτέμβριο τοῦ 1979. Ἡ λειτουργία πρέπει νά εἶναι ἀπό τήν 1η Ὀκτωβρίου, τῆς Ἁγίας Σκέπης, μέ τό παλαιό βέβαια. Αὐτό δηλώνει τό ἀπολυτίκιο;

ΥΓ. Στό 4:55 κορίτσι εἶναι ἐκεῖνο πού βγάζει τό κεφάλι του; Λέτε...


 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
ένα video είναι. Αγόρι είναι πάτερ μου, εκτός κι αν είναι η Παναγία :). Σοβαρά τώρα, είναι ξεκάθαρα αγόρι.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Φοβερό βίντεο!

Στὴν ἀρχὴ ἀκούγεται ὁ παπα Γαβριήλ ὁ Μακαβός (Τὸ Δεσπότην καὶ Ἀρχιερέα...)
Γιὰ νὰ χαρεὶ ὁ φίλτατός μου κ.Μάρκελλος !

Στὸ 3.32΄ τοῦ βίντεο καὶ δεξιὰ διακρίνεται ὁ διακο Γιάννης, ὄπως καὶ στὸ 3.46΄ ἀριστερά
Γιὰ νὰ χαρεὶ ὁ "διακογιάννης" τοῦ forum μας !
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Αὐτό ἔχει ἀνεβεῖ πάλι καί ἔχουμε σχολιάσει καί τά πρόσωπα.

ΥΓ. Πῶς βαστήχθηκες τόση ὥρα Βασίλη... Εἶχα ἀπορήσει... Ἔχεις δίκιο, ἀλλά δέν "πυροβολοῦμε" τόν διάκο μας...

 
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
...αμάν βρε διάκο... Επίτηδες το κάνεις;;;

Εὐλόγησον!

Τὸ σφάλλειν ἀνθρώπινον....
Οἱ δαίμονες κινοῦνται καὶ ἐκτὸς Τυπογραφείων...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστἠ] Συγχώνευσα τα δύο θέματα (τώρα το είδα εγώ το βίντεο, δεν το είχα προέξει παλαιότερα). Ευχαριστούμε πολύ!
 
(Filming Vangelis Serdaris, George Zervoulakos)​
"There are few places on earth not to have been invaded by the television camera. Mount Athos - The Holy Mountain - is one such place.
After years of opposition the monks of Athos have finally relented and permitted cameras access to their private world. This film is the result...".

 

Attachments

  • Athos-TheHolyMountain_Protato,Karyes.rar
    18.7 MB · Views: 141
Last edited:

gurubaba

Νέο μέλος
(Filming Vangelis Serdaris, George Zervoulakos)​
"There are few places on earth not to have been invaded by the television camera. Mount Athos - The Holy Mountain - is one such place.
After years of opposition the monks of Athos have finally relented and permitted cameras access to their private world. This film is the result...".


Δυστυχως τo ραρ βγαζει σφαλαμα λαθους στα αρχεια:
! D:\Athos-TheHolyMountain_Protato,Karyes.rar: CRC failed in Athos-TheHolyMountain_Protato,Karyes.avi. The file is corrupt
! D:\Athos-TheHolyMountain_Protato,Karyes.rar: Unexpected end of archive
 

gurubaba

Νέο μέλος
Απόσπασμα Λειτουργίας στο Πρωτάτο (Καρυές), Οκτώβριος 1979, με το παλιό αγιορείτικο τυπικό.
(Από ντοκιμαντέρ του Γιώργου Ζερβουλάκου και Βαγγέλη Σερντάρη)​
"Kάθε έξι χρόνια η πατριαρχική εξαρχία που έχει την πνευματική εξουσία του Όρους επισκέπτεται τις Καρυές. Τότε γίνεται μια επίσημη λειτουργία στο Πρωτάτο. Ο πατριαρχικός έξαρχος χοροστατεί. Οι 20 αντιπρόσωποι των ιερών μονών έχουν καταλάβει όπως πάντα τις από αιώνες κανονισμένες θέσεις τους ενώ ταπεινά προσέρχεται ο πρώτος". (η συνέχεια στο video)


Τα αρχεια κατεβαινουν αλλα το winrar τα βρισκει corrupted και δεν τα αποσυμπιεζει :

! D:\Prwtato(Karyes)October1979.part1.rar: CRC failed in Prwtato(Karyes),October1979.avi. The file is corrupt
! D:\Prwtato(Karyes)October1979.part1.rar: Unexpected end of archive
! D:\Prwtato(Karyes)October1979.part1.rar: Packed data CRC failed in Prwtato(Karyes),October1979.avi. The volume is corrupt
! D:\Prwtato(Karyes)October1979.part2.rar: Unexpected end of archive
 
Top