Προσοχή λάθος στο τυπικό 28/10/2012

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το παραπάνω ευχαριστήριο αναφέρεται σε αυτό το άσχετο με το θέμα απόσπασμα, όπως κι αν γράφεται τέλος πάντων:
Απεναντίας μου έχουν γράψει το βίο όλων των Δεσποτάδων σε ένα βιβλίο που για μένα είναι εργαλείο για να κινηθώ στο ψαλτήρι :(

... Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΕ ΨΑΛΘΗΚΑΝ ΤΑ ΑΝΤΙΦΩΝΑ ΤΗΣ ΕΟΡΤΗΣ εξ αιτίας μιας λέξεως που παραλήφθηκε χάριν κωδικοποίησης; (...) για οικονομία χώρου παραλείπουν στίχους γράφοντας τους μισούς ενώ ταυτοχρόνως γράφουν κατεβατά με το βίο των Δεσποτάδων στο βιβλίο-εργαλείο για το ψαλτήρι μου. ...

Σε σχετικό παλιότερο θέμα:

῾Η ἔκδοσι τῶν «Διπτύχων» καὶ κάποια ἀπὸ τὰ προβλήματά της
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να κρίνουμε τα λάθη...!!!
Στην τελική ποιός είναι αυτός που δεν κάνει...!!!
Το σωστό (για μένα) είναι αυτό που ανέφερε συνάδελφος σε προηγούμενο post. Να ελέγχουμε από την προηγούμενη το τυπικό και να πηγαίνουμε στον ναό έτοιμοι για το τι θα ψάλλουμε...!!! Ιδιαίτερα δε, τις "Ειδικές" Κυριακές, όπως η χθεσινή...!!!
Επίσης είναι σημαντικό να γνωρίζουμε το σύστημα τυπικού... και να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες που λαμβάνουμε από τα Δίπτυχα!!!
 
Last edited:

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Στην ενορία μας πάντως ο ιερέας έψαλε " Τον συνάναρχον Λόγον" και απόρησα...:confused: Τώρα όμως εξηγείται... Βεβαίως δεν πιστεύω ότι θα πάμε στην κόλαση για τέτοιου είδους λάθη, αλλά καλό είναι να αποφεύγονται.
 
Στην ενορία μας πάντως ο ιερέας έψαλε " Τον συνάναρχον Λόγον" και απόρησα...:confused: Τώρα όμως εξηγείται... Βεβαίως δεν πιστεύω ότι θα πάμε στην κόλαση για τέτοιου είδους λάθη, αλλά καλό είναι να αποφεύγονται.

E,τώρα αγαπητέ Ευστάθιε , μην πω σε ποια κατηγορία ανήκει ο παππούλης που έκανε την πατάτα . (εκτός αν το γραψες για πλάκα )
Και πες , ότι έχει χλιαρή σχέση με το τυπικό..
Καλά , σε όλο τον όρθρο , άκουγε τα αναστάσιμα του τετάρτου και είπε στη λειτουργία υποθέτω , το απολυτίκιο του πλ α ; Ήμαρτον !
Και οι ψάλτες τι έκαναν ;
 

geozis

Μέλος
Δε νομίζω πάντως να είπε κανεις βρε παιδιά, οτι επειδή έγιναν κάποια λάθη θα πρέπει να πάρουμε τα κεφάλια των συντακτών...
Απ την άλλη όμως δεν καταλαβαίνω και την διάθεση απόκρυψης των λαθών ή ακόμα και της υποτίμησής τους.. Δε νομίζω να θίγεται προσωπικά κανείς με τα λάθη... Αν είναι δυνατόν!
Έγινε λάθος, οκ! Να επισημανθεί με όμορφο τρόπο και χωρίς να δίνεται αξία απο αυτη που πραγματικά έχει.
Αλλα απ την άλλη, είναι βασική προϋπόθεση να γινει δεκτή η παρατήρηση και με διάθεση διορθώσεως του προβλήματος... Απλά πράγματα!
Όλα τα άλλα δημιουργούν φαύλο κύκλο και ολόκληρα θέματα κατά την προσφιλή συνήθεια, που μας επιβάλλει η περιρρέουσα μιζέρια.
Και κάτι ακόμη θα πω και συγχωρέστε με..
Συμμετέχω και σε άλλα forums, με άλλα άσχετα αντικείμενα (π.χ. αυτοκίνητα κ.τ.λ) Το "Ψ" είναι απ τα καλύτερα forums που υπάρχουν και απ τα πιο αξιόλογα. Αλλα πιστέψτε με, πουθενα δεν έχω συναντήσει τέτοια διάθεση άμεσης κριτικής και πολλές φορές και υποβαθμίσεως του άλλου και ταυτόχρονα επίδειξη γνώσεων και αυτοπροβολής.. Λυπάμαι που το λέω, αλλα στο "Ψ" το φαινόμενο είναι πολύ συχνό και δεν θα 'πρεπε να είναι έτσι ειδικά σε αυτό το forum που έχει τέτοια θεματολογία...
 
Last edited:
Δε νομίζω πάντως να είπε κανεις βρε παιδιά, οτι επειδή έγιναν κάποια λάθη θα πρέπει να πάρουμε τα κεφάλια των συντακτών...
...
..έννοια σου και δεν κινδυνεύει κανενός κεφάλι και δη από το ψαλτολόγιο...

Δε νομίζω να θίγεται προσωπικά κανείς με τα λάθη... Αν είναι δυνατόν!
...
..αν ήσουν εσύ ο συντάκτης , δεν θα θιγόσουν ;
Έγινε λάθος, οκ! Να επισημανθεί με όμορφο τρόπο ..
δεν έγινε και με τον ποιο κομψό τρόπο
Όλα τα άλλα δημιουργούν φαύλο κύκλο και ολόκληρα θέματα κατά την προσφιλή συνήθεια, που μας επιβάλλει η περιρρέουσα μιζέρια.
...
Αγαπητέ μάλλον εσείς ήσασταν από αυτούς που γενίκευσαν για τα λάθη στο τυπικό και πήρε άλλη ρώτα η συζήτηση (άλλος έγραψε για τον Άγιο Ευγένιο , άλλος για τα Ελληνοτουρκικά και άλλος για τους βίους των Δεσποτάδων )
Και τέλος . Οι συντάκτες , σίγουρα δεν έχουν την ανάγκη να τους υπερασπιστώ ούτε εγώ ούτε κανείς .
Δυο σκέψεις . Το έργο είναι τεράστιο . Παροράματα και αβλεψίες ,πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν ,αλλά εγκαίρως επεμβαίνουν και διορθώνουν οι μηχανισμοί.
Οι "αφηρημένοι" ή οι "αδιάβαστοι" , ούτως ή άλλως θα κάνουν λάθη ,άρα ας μην επιδιδόμεθα σε κυνήγι μαγισσών και μετάθεση ευθυνών .
Και κάτι τελευταίο για το ότι δεν αναγράφονται τα αυτονόητα .
Ο συντάκτης , θεωρεί , ότι απευθύνεται ,σε κάποιους που έχουν "στοιχειώδη" γνώση τυπικού.
Διαμαρτυρηθήκατε για τον όγκο του βιβλίου . Που να έγραφε και τα αυτονόητα..
Πόσοι από εμάς έχουμε διαβάσει (μελετήσει ) τις τόσο διδακτικές και ενδιαφέρουσες υποσημειώσεις του συντάκτη , κατά τα παρελθόντα έτη;
Αν το είχαμε πράξει , θα μας είχαν λυθεί πολλές απορίες και θα ήμασταν προσεκτικότεροι στην κριτική μας.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
....Έγινε λάθος, οκ! Να επισημανθεί με όμορφο τρόπο και χωρίς να δίνεται αξία απο αυτη που πραγματικά έχει....

Δεν νομίζω όμως ότι το θέμα ξεκίνησε με τον σωστό τρόπο που υποδεικνύεις. Κι άλλες φορές επισημάνθηκαν λάθη, με καλύτερο τρόπο όμως.
 
Το "Ψ" είναι απ τα καλύτερα forums που υπάρχουν και απ τα πιο αξιόλογα. Αλλα πιστέψτε με, πουθενα δεν έχω συναντήσει τέτοια διάθεση άμεσης κριτικής και πολλές φορές και υποβαθμίσεως του άλλου και ταυτόχρονα επίδειξη γνώσεων και αυτοπροβολής.. Λυπάμαι που το λέω, αλλα στο "Ψ" το φαινόμενο είναι πολύ συχνό και δεν θα 'πρεπε να είναι έτσι ειδικά σε αυτό το forum που έχει τέτοια θεματολογία...

Δεν μπήκε τυχαία η κοκορομαχία στο διακοσμητικό του λογότυπου....
 

Διαβάστε παρακαλώ το κείμενο που παρέθεσε ο κ. Νεοκλής είναι πολύ διαφωτιστικά τα όσα γράφει ο κ. Ανατολικιώτης.

http://www.symbole.gr/typikon/2010-12-16-18-12-06/453----lr------

(παράγραφος 9, 10, 11 για να δείτε τι ακούν οι συγγραφείς)

(παράγραφος 17 : "... γιὰ ὅλους αὐτοὺς τοὺς λόγους κρατῶ τὸ τμῆμα τοῦ τυπικοῦ ὅσο μπορῶ κοντὰ στὶς 300-330 σελίδες• διότι ξέρω ὅτι, ἂν προκύψῃ θέμα μειώσεως σελίδων, θὰ ποῦν ἀμέσως νὰ ἀφαιρεθοῦν οἱ γενικὲς τυπικὲς διατάξεις• ἀλλὰ τότε θὰ εἶναι τὸ τυπικὸ τῶν Διπτύχων μισό, διότι ποῦ θὰ ὑπάρχουν ὁδηγίες γιὰ τὶς ἀκολουθίες τῶν καθημερινῶν καὶ τῶν σαββάτων; αὐτὸ ὅμως πολλοὶ δὲν τὸ καταλαβαίνουν, εἴτε διότι δὲν χρησιμοποιοῦν σωστὰ τὰ Δίπτυχα εἴτε διότι δὲν ψάλλουν σὲ καθημερινές, σάββατα, προεόρτιες καὶ μεθέορτες ἡμέρες, ἢ καὶ γιὰ ἄλλους λόγους.") :rolleyes:

Η προσωπική μου άποψη είναι πως τα "Δίπτυχα" (μέρος τυπικού) είναι πολύ καλογραμμένα και πολύ εύχρηστα.
Ναι, είναι πυκνογραμμένα με πολύ πληροφορία σε λίγες γραμμές αλλά απευθύνεται σε ψάλτες [γνώστες (;)] όχι σε αυτούς που κάνουν τις ακολουθίες για πρώτη φορά!! (Αν και ορισμένες πληροφορίες π.χ. σε κάθε "απλή" Κυριακή να αναγράφεται: "Δοξολογία μεγάλη, κοινωνικόν Αινείται, Είδομεν το φως" νομίζω πως απευθύνονται σε πολύ αρχάριους ή πολύυυυ ξεχασιάριδες...:rolleyes: )


Το να γίνουν 2-3 λάθη σε όλο το τυπικό της χρονιάς εντάξει το βρίσκω λογικό.

Γενικώς καλό θα είναι να έχουμε τις τυπικές γνώσεις ώστε το βιβλίο αυτό να είναι βοήθημα και όχι να κρεμόμαστε απ την παραμικρή του λέξη. (Γενικώς, όχι σε ειδικές περιπτώσεις όπως η χθεσινή Κυριακή)
[καλά δεν μιλάω για τις καθημερινές που πολλοί δεν ξέρουν τι να πουν. :rolleyes: Άραγε έχουν διαβάσει έστω τις γενικές τυπικές διατάξεις στην αρχή?]

...
 
Last edited by a moderator:

Arhontas_Artis

Νέο μέλος
..αν ήσουν εσύ ο συντάκτης , δεν θα θιγόσουν ;
νομίζω ότι απευθύνθηκα σε ψάλτες. και επιπλέον το δημοσίευσα την προηγούμενη και με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ώστε να εστιάσω και την προσοχή σας.

δεν έγινε και με τον ποιο κομψό τρόπο
τί ενόχλησε τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ ; ή το ότι "μπέρδεψαν τα "πόδια" τους οι συντάκτες"; ( φοβερή βρισιά. πιπέρι) και επαναλαμβάνω ότι απευθύνομαι στους ψάλτες και όχι στους συντάκτες... έλεος... διυλίζουμε τον κόνοπα . α ρε δίκιο έχετε τελικά με το φόντο με τα κοκόρια πάνω πάνω.

Αγαπητέ μάλλον εσείς ήσασταν από αυτούς που γενίκευσαν για τα λάθη στο τυπικό και πήρε άλλη ρώτα η συζήτηση (άλλος έγραψε για τον Άγιο Ευγένιο , άλλος για τα Ελληνοτουρκικά και άλλος για τους βίους των Δεσποτάδων )

αν αυτά είναι εκτός Θέματος, τότε οι "ενοχλήσεις" σας τί είναι; απλή αναφορά έγινε. θα μιλήσω για αυτά σε ξεχωριστή ανάρτηση το νου σας :cool: ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί ενοχλείστε τόσο...

Δυο σκέψεις . Το έργο είναι τεράστιο . Παροράματα και αβλεψίες ,πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν ,αλλά εγκαίρως επεμβαίνουν και διορθώνουν οι μηχανισμοί.
Οι "αφηρημένοι" ή οι "αδιάβαστοι" , ούτως ή άλλως θα κάνουν λάθη ,άρα ας μην επιδιδόμεθα σε κυνήγι μαγισσών και μετάθεση ευθυνών .
κυνήγισα καμιά μάγισσα; ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΕΣΤΙΑΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ . άραγε όλοι οι ψάλτες εδώ είναι φτασμένοι ; να μην την έκανα την ανάρτηση δηλαδή ε;
όλα τα άλλα τα περι κυνηγιού τα βγάζετε εσείς από το δικό σας το μυαλό λυπάμαι... μήπως άλλοι βάζουν τα φιτίλια στη συζήτηση τελικά... για τον Άγιο Ευγένιο το ανέφερα εδώ γιατί με προκάλεσαν να πω ποια άλλα λάθη ή παραλήψεις έχω συναντήσει ξανά. Θα το κάνω όμως και ξεχωριστή ανάρτηση το θέμα προς συζήτηση.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
νομίζω ότι απευθύνθηκα σε ψάλτες. και επιπλέον το δημοσίευσα την προηγούμενη και με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ώστε να εστιάσω και την προσοχή σας.


τί ενόχλησε τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ ; ή το ότι "μπέρδεψαν τα "πόδια" τους οι συντάκτες"; ( φοβερή βρισιά. πιπέρι) και επαναλαμβάνω ότι απευθύνομαι στους ψάλτες και όχι στους συντάκτες... έλεος... διυλίζουμε τον κόνοπα . α ρε δίκιο έχετε τελικά με το φόντο με τα κοκόρια πάνω πάνω.



αν αυτά είναι εκτός Θέματος, τότε οι "ενοχλήσεις" σας τί είναι; απλή αναφορά έγινε. θα μιλήσω για αυτά σε ξεχωριστή ανάρτηση το νου σας :cool: ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί ενοχλείστε τόσο...


κυνήγισα καμιά μάγισσα; ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΕΣΤΙΑΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ . άραγε όλοι οι ψάλτες εδώ είναι φτασμένοι ; να μην την έκανα την ανάρτηση δηλαδή ε;
όλα τα άλλα τα περι κυνηγιού τα βγάζετε εσείς από το δικό σας το μυαλό λυπάμαι... μήπως άλλοι βάζουν τα φιτίλια στη συζήτηση τελικά... για τον Άγιο Ευγένιο το ανέφερα εδώ γιατί με προκάλεσαν να πω ποια άλλα λάθη ή παραλήψεις έχω συναντήσει ξανά. Θα το κάνω όμως και ξεχωριστή ανάρτηση το θέμα προς συζήτηση.

Δεν έχει σημασία μόνο τι λες και πως το λες, αλλά και τι εντύπωση δημιουργείται στους άλλους απ' όσα λες, με τον τρόπο που τα λες. Ιδίως στο διαδίκτυο και σε συζητήσεις μέσα σ' ένα φόρουμ που οι πιο πολλοί δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. Η δική μου λοιπόν εντύπωση και για το πρώτο σου μήνυμα αλλά κυρίως το τελευταίο, είναι ότι δείχνει μια εριστικότητα αδικαιολόγητη. Αν υπάρχει, δικαίως δόθηκαν οι απαντήσεις που δόθηκαν. Αν δεν υπάρχει τότε θέλει μεγαλύτερη προσοχή σ' όσα γράφονται για να μη δημιουργούνται, όταν αποδεδειγμένα δημιουργούνται, λάθος εντυπώσεις.
 

Arhontas_Artis

Νέο μέλος
Δεν έχει σημασία μόνο τι λες και πως το λες, αλλά και τι εντύπωση δημιουργείται στους άλλους απ' όσα λες, με τον τρόπο που τα λες. Ιδίως στο διαδίκτυο και σε συζητήσεις μέσα σ' ένα φόρουμ που οι πιο πολλοί δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. Η δική μου λοιπόν εντύπωση και για το πρώτο σου μήνυμα αλλά κυρίως το τελευταίο, είναι ότι δείχνει μια εριστικότητα αδικαιολόγητη. Αν υπάρχει, δικαίως δόθηκαν οι απαντήσεις που δόθηκαν. Αν δεν υπάρχει τότε θέλει μεγαλύτερη προσοχή σ' όσα γράφονται για να μη δημιουργούνται, όταν αποδεδειγμένα δημιουργούνται, λάθος εντυπώσεις.
για το πρώτο μου μήνυμα λοιπόν έχετε λάθος εντύπωση. επομένως οι απαντήσεις που έλαβα αδίκως εδώθησαν. για το τελευταίο μήνυμα-απάντηση όμως έχετε απόλυτο δίκιο καθώς είναι απάντηση σε εριστικά σχόλια και άρα απόλυτα δικαιολογημένο. :) μήπως για όλα τελικά φταίνε τα κοκόρια που έχουμε για φόντο πάνω-πάνω και μας προδιαθέτουν :D
 

geozis

Μέλος
..έννοια σου και δεν κινδυνεύει κανενός κεφάλι και δη από το ψαλτολόγιο...


..αν ήσουν εσύ ο συντάκτης , δεν θα θιγόσουν ;

δεν έγινε και με τον ποιο κομψό τρόπο

Αγαπητέ μάλλον εσείς ήσασταν από αυτούς που γενίκευσαν για τα λάθη στο τυπικό και πήρε άλλη ρώτα η συζήτηση (άλλος έγραψε για τον Άγιο Ευγένιο , άλλος για τα Ελληνοτουρκικά και άλλος για τους βίους των Δεσποτάδων )
Και τέλος . Οι συντάκτες , σίγουρα δεν έχουν την ανάγκη να τους υπερασπιστώ ούτε εγώ ούτε κανείς .
Δυο σκέψεις . Το έργο είναι τεράστιο . Παροράματα και αβλεψίες ,πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν ,αλλά εγκαίρως επεμβαίνουν και διορθώνουν οι μηχανισμοί.
Οι "αφηρημένοι" ή οι "αδιάβαστοι" , ούτως ή άλλως θα κάνουν λάθη ,άρα ας μην επιδιδόμεθα σε κυνήγι μαγισσών και μετάθεση ευθυνών .
Και κάτι τελευταίο για το ότι δεν αναγράφονται τα αυτονόητα .
Ο συντάκτης , θεωρεί , ότι απευθύνεται ,σε κάποιους που έχουν "στοιχειώδη" γνώση τυπικού.
Διαμαρτυρηθήκατε για τον όγκο του βιβλίου . Που να έγραφε και τα αυτονόητα..
Πόσοι από εμάς έχουμε διαβάσει (μελετήσει ) τις τόσο διδακτικές και ενδιαφέρουσες υποσημειώσεις του συντάκτη , κατά τα παρελθόντα έτη;
Αν το είχαμε πράξει , θα μας είχαν λυθεί πολλές απορίες και θα ήμασταν προσεκτικότεροι στην κριτική μας.

Καταρχήν αγαπητέ επιβεβαιώνετε αυτα που έγραψα πιο πάνω.. Εγω γράφω ήρεμα κι ευγενικά και λέω αυτονόητα πράγματα κι εσείς επιθετικά και με διάθεση να καλύψετε κάτι το οποίο είναι γεγονός.. Έχετε κάποιο ώφελος;

Εαν ημουν ο συντάκτης, όχι δεν θα θιγόμουν κ. Καλπακίδη! Δεν είμαστε θεοί, όλοι κάνουμε λάθη.. Εκτός εαν αισθανόμαστε θεοί.. Και στο κάτω- κάτω δεν είμαστε όλοι ίδιοι χαρακτήρες...

Τον τρόπο δεν τον επέλεξα εγω που τέθηκε το θέμα, άρα μην απευθύνεστε σε εμένα.. Εγω απλά υπέδειξα τον σωστό τρόπο... Εαν ανατρέξετε στις ελάχιστες δημοσιεύσεις που έχω κάνει γενικά στο "Ψ" μιλάω ευγενικά κι όχι ερειστικά!

Μπορείτε να μου πείτε τί γενίκευση έκανα κι έδωσα άλλη ρότα; Επεσήμανα ένα ακόμη λάθος.. Εσείς γιατί θίγεστε και με τόσο ζήλο κάνετε το μαύρο άσπρο; Μια διαπίστωση έκανα..Ηταν σωστή ή όχι; Μπορείτε να μου απαντήσετε σε αυτό που σας ρωτάω;

Όσους ψάλτες ρώτησα είπανε αντίφωνα Κυριακής.. Στη συγκεκριμένη περίπτωση (γνώστες και αρχάριοι) και άνθρωποι που ψάλλουν χρόνια, είπανε αντίφωνα Κυριακής! ποιός φταίει; εγω;
Δε λέω οτι είναι θανάσιμο αμάρτημα, αλλα είναι αποτέλεσμα του λάθους του τυπικού! Θανάσιμο αμάρτημα είναι ο εγωισμός του να μην παραδέχεσαι το λάθος σου.. Αλλα η απορία μου ακόμη είναι, εσείς γιατι κόπτεστε να το καλύψετε;

Τί σχέση έχουν οι διδακτικές και ενδιαφέρουσες υποσημειώσεις του συντάκτη (που όλοι έχουμε διαβάσει...) με τα λάθη;! Το ένα είναι προς έπαινο και το άλλο για να το επισημάνουμε για να διορθωθεί!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Όσους ψάλτες ρώτησα είπανε αντίφωνα Κυριακής.. Στη συγκεκριμένη περίπτωση (γνώστες και αρχάριοι) και άνθρωποι που ψάλλουν χρόνια, είπανε αντίφωνα Κυριακής! ποιός φταίει; εγω;
Δε λέω οτι είναι θανάσιμο αμάρτημα, αλλα είναι αποτέλεσμα του λάθους του τυπικού!
Ποιός σοῦ εἶπε ὅτι ἦταν λάθος νά ψάλουν τά ἀντίφωνα τῆς Κυριακῆς;

 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
νομίζω ότι απευθύνθηκα σε ψάλτες.

Ψάλτης που την Κυριακή του Δ΄ ήχου θα πει Απολυτίκιον του πλ. του Ά απλά διαβάζοντας τυφλά ένα βιβλίο δεν υφίσταται αγαπητέ. Τα δίπτυχα, το ΗΟΠ και το όποιο άλλο βοήθημα δεν προϋποθέτει την πλήρη άγνοια περί τυπικών διατάξεων, τουναντίον.

Για τα περί της παγκόσμια πρώτης που εισήγαγα στις παρόμοιες με αυτήν κοινότητες: Για την σχετικότητα ή όχι ενός τυπογραφικού λάθους με την αναγραφή ή όχι των "ορθών" κατ' εσάς αντιφώνων, παραπέμπω στην κοινή λογική του καθενός. Για το θέμα των αντιφώνων, το ΗΟΠ δεν αναφέρει αντίφωνα άλλα από τα αναστάσιμα ακόμη και όπου εορτάζεται η Σκέπη της Θεοτόκου, οπότε το σωστό και το λάθος κάπου ίσως "θολώνουν". Ας μην γενικεύετε λοιπόν αφενός και ας μην αρνείστε ότι το θέμα το ξεκινήσατε από ένα τυπογραφικό λαθάκι, από αυτά που δε λείπουν από κανένα βιβλίο. Δεν πιάνομαι από καμία λέξη, απλά η αρχική αναφορά σας στο λάθος αναστάσιμο απολυτίκιο με άφησε παντελώς αδιάφορο, το θέμα των αντιφώνων εφόσον αναφερόμαστε σε μία μετά Βιολάκη τυπική διάταξη μπορεί να πάρει διάφορες ούτως ή άλλως μορφές, αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον (και έβαλα ευχαριστήριο) ήταν το γιατί σε ένα ψαλτικό βοήθημα ως επί το πλείστον, να υπάρχει η ιεραρχική διάταξη των Ορθοδόξων Εκκλησιών των ενοριών και των Ιερών μονών τους και να μην διανέμεται χωριστά, κάτι που δυστυχώς συμβαίνει και στο ΗΟΠ που χρησιμοποιούμε στην Κρήτη, προβληματισμό σας με τον οποίο και συμφωνώ. Αλλά εάν το παρεξηγήσατε ή τέλος πάντων έτσι εξηγήσατε την απάντησή μου, αποσύρω το ευχαριστήριο. Δεν ξέρω εάν τα ως άνω αποτελούν κάποια πρωτιά, αλλά πιθανολογώ ότι αυτή η ερμηνεία ενός ευχαριστηρίου ίσως και να αποτελεί...
 
Last edited:
Καταρχήν αγαπητέ επιβεβαιώνετε αυτα που έγραψα πιο πάνω.. Εγω γράφω ήρεμα κι ευγενικά και λέω αυτονόητα πράγματα κι εσείς επιθετικά και με διάθεση να καλύψετε κάτι το οποίο είναι γεγονός.. Έχετε κάποιο ώφελος;

Εαν ημουν ο συντάκτης, όχι δεν θα θιγόμουν κ. Καλπακίδη! Δεν είμαστε θεοί, όλοι κάνουμε λάθη.. Εκτός εαν αισθανόμαστε θεοί.. Και στο κάτω- κάτω δεν είμαστε όλοι ίδιοι χαρακτήρες...

Τον τρόπο δεν τον επέλεξα εγω που τέθηκε το θέμα, άρα μην απευθύνεστε σε εμένα.. Εγω απλά υπέδειξα τον σωστό τρόπο... Εαν ανατρέξετε στις ελάχιστες δημοσιεύσεις που έχω κάνει γενικά στο "Ψ" μιλάω ευγενικά κι όχι ερειστικά!

Μπορείτε να μου πείτε τί γενίκευση έκανα κι έδωσα άλλη ρότα; Επεσήμανα ένα ακόμη λάθος.. Εσείς γιατί θίγεστε και με τόσο ζήλο κάνετε το μαύρο άσπρο; Μια διαπίστωση έκανα..Ηταν σωστή ή όχι; Μπορείτε να μου απαντήσετε σε αυτό που σας ρωτάω;

Όσους ψάλτες ρώτησα είπανε αντίφωνα Κυριακής.. Στη συγκεκριμένη περίπτωση (γνώστες και αρχάριοι) και άνθρωποι που ψάλλουν χρόνια, είπανε αντίφωνα Κυριακής! ποιός φταίει; εγω;
Δε λέω οτι είναι θανάσιμο αμάρτημα, αλλα είναι αποτέλεσμα του λάθους του τυπικού! Θανάσιμο αμάρτημα είναι ο εγωισμός του να μην παραδέχεσαι το λάθος σου.. Αλλα η απορία μου ακόμη είναι, εσείς γιατι κόπτεστε να το καλύψετε;

Τί σχέση έχουν οι διδακτικές και ενδιαφέρουσες υποσημειώσεις του συντάκτη (που όλοι έχουμε διαβάσει...) με τα λάθη;! Το ένα είναι προς έπαινο και το άλλο για να το επισημάνουμε για να διορθωθεί!
Τι να πω ; Εκπέμπουμε σε άλλο κύμα .
Δεν έγραψα εγώ (ούτε διεκδικεί κανείς ) για αλάθητο ...
Ίσα -ίσα , έγραψα ότι λάθη υπάρχουν , γίνονταν και θα γίνονται εφ όσον υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας. (καμία διαφωνία επ αυτού ) .
Διαφώνησα με τον τρόπο που τέθηκε το θέμα , για την τροπή της συζήτησης και άλλα φαιδρά .
Αν εννοείται αν έχω οικονομικό όφελος , μπορώ να σας πω κατ ιδίαν (από τον φόβο , μην παρακολουθεί το φόρουμ , κάποιος εφοριακός:mad: ). Αλλά γενικά κοιτάω να γλύφω την ηγεσία (εν προκειμένω την ιεραρχία ) , μήπως και πάρω κανένα οφφίκιο και εγώ , τώρα που έγιναν της μόδας. :rolleyes:
Και για να σοβαρευτούμε . Κάποιοι άνθρωποι κοπιάζουν , για να έρθει στα χέρια μας αυτό το εγχειρίδιο . Λίγο σεβασμός δεν βλάπτει.
Έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα ,ότι ο συντάκτης δεν έχει την ανάγκη της δικής μας υπεράσπισης .
Αν δεν το γνωρίζεται , είναι και παλαιό μέλος του φόρουμ .
Έχω την τιμή να τον γνωρίζω , εκτιμώ τον άνθρωπο και θαυμάζω την εμβρίθεια των γνώσεών του .(αν εσείς βλέπετε σε αυτό διαπλοκή ..)
Επειδή είμαι ανώτερος άνθρωπος , αντιπαρέρχομαι τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς:eek:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὰ Δίπτυχα ὀφείλουν νὰ μὴν περιέχουν λάθη ἐφ' ὅσον ἀποτελοῦν ἐπίσημο ὄργανο καὶ ἀκόμη οἱ ἑνορίες ὑποχρεώνονται καὶ χρεώνονται νὰ τὰ πάρουν, τουλάχιστον σὲ ὁρισμένες μητροπολεις ποὺ γνωρίζω ...

Πέραν αὐτοῦ ἐπειδὴ ὄντως ἀβλεψίες συμβαίνουν, μετὰ τὴν κυκλοφορία καλὸ ὅμως εἶναι νὰ κυκλοφορεῖ ἐγκαίρως καὶ ὑπεύθυνα τυχὸν διορθωτικὴ ἐγκύκλιος μὲ παροράματα..
 
Top