Προκείμενον του Αποστόλου

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αφού ανοίξαμε το θέμα των αλληλουιαρίων (προκειμένων) του Ευαγγελίου ανοίγω και το θέμα των Προκειμένων του Αποστόλου.

Η ψαλμωδία του Προκειμένου του Αποστόλου δυστυχώς έχει ατονίσει και δεν γνωρίζω αν υπάρχουν εκκλησίες όπου ψάλλεται.

Είναι νομίζω όμως περίεργο να ψάλλουμε τα περισσότερα Προκείμενα των ακολουθιών και το Προκείμενον του Αποστόλου να απαγγέλεται.

Άλλωστε η ψαλμωδία των Προκειμένων εκ τρίτου (στην σημερινή μορφή) και σε σύντομον μέλος (όπως λ.χ. Προκειμένων του Όρθρινού Ευαγγελίου) δεν ξεπερνάει το ένα λεπτό.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Tα προκείμενα του Αποστόλου και των αναγνωσμάτων της ΠΔ τον καιρό του Τριωδίου ψάλλονται ακόμη στη Ρωσία και τη Σερβία.
Βέβαια, για να μην κατηγορηθώ ότι δεν θίγω τα εκεί κακώς κείμενα, εκεί ατόνησαν άλλοι ύμνοι που εδώ σε εμάς διατήρησαν τη σπουδαιότητά τους: καθίσματα όρθρου, δοξαστικά προ του Δογματικού Θεοτοκίου κλπ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αφού ανοίξαμε το θέμα των αλληλουιαρίων (προκειμένων) του Ευαγγελίου ανοίγω και το θέμα των Προκειμένων του Αποστόλου.
Η ψαλμωδία του Προκειμένου του Αποστόλου δυστυχώς έχει ατονίσει και δεν γνωρίζω αν υπάρχουν εκκλησίες όπου ψάλλεται.
Είναι νομίζω όμως περίεργο να ψάλλουμε τα περισσότερα Προκείμενα των ακολουθιών και το Προκείμενον του Αποστόλου να απαγγέλεται.
Άλλωστε η ψαλμωδία των Προκειμένων εκ τρίτου (στην σημερινή μορφή) και σε σύντομον μέλος (όπως λ.χ. Προκειμένων του Όρθρινού Ευαγγελίου) δεν ξεπερνάει το ένα λεπτό.
Συμφωνῶ ἀπολύτως.
Ἀλλά μή βάλετε ἄλλη δημοσκόπηση. Οἱ δημοσκοπήσεις, νομίζω, οὔτε τήν πραγματικότητα ἀναδεικνύουν, οὔτε τήν ὀρθότητα (ἀλήθεια) τοῦ πράγματος.
Σαφῶς καί ὑπάρχουν ἐκκλησίες μονῶν, ἐνοριακῶν-προσκυνηματικῶν-μετοχικῶν κ.ἄ. ναῶν πού ψάλλεται. Σαφῶς καί πρέπει νά γενικευθεῖ καί αὐτό. Ὁ Μακαριστός δέν πρόλαβε...
Συμφωνῶ, ἐπίσης, στά σύντομα μέλη.
Ἐπίσης, μή νομίζετε ὅτι ὅπου ψάλλεται τό Ἀλληλουιάριο, ψάλλεται ἀπό τοῦ Στάθη. Ὑπάρχουν καί ἄλλες συνθέσεις/μελοποιήσεις συντομώτερες, ὅπως Καρρᾶ/Ἀγγελόπουλου, καί ἄλλες νομίζω ἰδιωτικές τῶν πρωτοψαλτῶν πολλῶν ναῶν.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Γνωρίζω ναό όπου το Αλληλουάριο μετά τον Απόστολο το λέει πρώτα ο ιερέας και μετά ο ψάλτης. Ξέρετε σε τι ήχο το λέει; Πάντα σε πλάγιο του τετάρτου εκ του Γα, όπως ακριβώς την Μεγάλη Εβδομάδα, σε σύντομο όμως ρυθμό. Πως το κρίνετε αυτό;
Εγώ σκέφτομαι απ' το να μη το λέει καθόλου, ας το λέει κι έστι. Μπορεί να μην είναι σωστός ο ήχος, αλλά οι στίχοι είναι οι προβλεπόμενοι.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γνωρίζω ναό όπου το Αλληλουάριο μετά τον Απόστολο το λέει πρώτα ο ιερέας και μετά ο ψάλτης. Ξέρετε σε τι ήχο το λέει; Πάντα σε πλάγιο του τετάρτου εκ του Γα, όπως ακριβώς την Μεγάλη Εβδομάδα, σε σύντομο όμως ρυθμό. Πως το κρίνετε αυτό;
Εγώ σκέφτομαι απ' το να μη το λέει καθόλου, ας το λέει κι έστι. Μπορεί να μην είναι σωστός ο ήχος, αλλά οι στίχοι είναι οι προβλεπόμενοι.
ΣΥΓΓΝΩΜΗ πού μετέφερα τό μήνυμα αὐτό τοῦ Λεωνίδα στά Ἀλληλουιάρια, λόγω δικαιολογημένης ἀπουσίας Συντονιστῶν.
Τό ἔκανα σέ συνεννόηση μέ τόν Λεωνίδα.
Ἐδῶ ἄς συνεχισθεῖ τό θέμα τῶν Προκειμένων.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Συμφωνῶ ἀπολύτως.
Ἀλλά μή βάλετε ἄλλη δημοσκόπηση. Οἱ δημοσκοπήσεις, νομίζω, οὔτε τήν πραγματικότητα ἀναδεικνύουν, οὔτε τήν ὀρθότητα (ἀλήθεια) τοῦ πράγματος.

Ἐπίσης, μή νομίζετε ὅτι ὅπου ψάλλεται τό Ἀλληλουιάριο, ψάλλεται ἀπό τοῦ Στάθη. Ὑπάρχουν καί ἄλλες συνθέσεις/μελοποιήσεις συντομώτερες, ὅπως Καρρᾶ/Ἀγγελόπουλου, καί ἄλλες νομίζω ἰδιωτικές τῶν πρωτοψαλτῶν πολλῶν ναῶν.

Πολυ ΣΩΣΤΑ αυτα που λετε .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Γιά νά μήν ἀπογοητευόμαστε, θέλω νά σᾶς ἐνημερώσω ὅτι στό Ἀγρίνιο ὁ κυρ-Ἀποστόλης Παπαχρῆστος ἐδῶ καί ἀρκετά χρόνια ψάλλει πάντα καί τό προκείμενο τοῦ ἀποστολικοῦ ἀναγνώσματος καί τό ἀλληλουάριο φυσικά.

Υ.Γ. Συμφωνῶ μέ τόν π. Μάξιμο: ὄχι στήν δημοσκόπηση, δέν βγάζει ὠφέλεια!
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
πάτερ, την Κυριακή των Αγίων Πάντων εκκλησιαστήκαμε με τη σύζυγο στο ναό σας. Παρατήρησα ότι ψάλλεται τρις το προκείμενο (δύο με στίχο) του αποστόλου και πεντάκις (τετράκις μετά στίχου) το αλληλούια. Έτσι πρέπει να κάνουμε; Που θα βρούμε όμως τους επιπλέον στίχους που χρειάζονται;
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Λεωνίδας;117374 said:
Παρατήρησα ότι ψάλλεται τρις το προκείμενο (δύο με στίχο) του αποστόλου και πεντάκις (τετράκις μετά στίχου) το αλληλούια. Έτσι πρέπει να κάνουμε; Που θα βρούμε όμως τους επιπλέον στίχους που χρειάζονται;
Χρησιμοποιοῦμε τό Ἀντιφωνάριον τοῦ π. Κων. Παπαγιάννη. Τά ἔχει ὅλα καί ἐξηγεῖ τά περί στίχων (ἄν δέν λειτουργεῖ ὁ διάκονος, συνήθως λέμε τό ἀλληλουιάριο τρίς μέ δύο στίχους).

 
Last edited:
Top