Πρίγγος-Χατζημάρκος & Πρίγγος-Πέττας «Επί των ποταμών...»

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ιστορική ηχογράφηση!!!
Καταπληκτική είναι και η Δοξολογία του Βιολάκη του πλ β΄από την ίδια μέρα αν δεν κάνω λάθος!

Δυο παρατηρήσεις:
1. Το "πάψτε ρε γυναίκες..." το ακούσατε;:D:D:D
2. Ο Πρίγγος "μπαίνει" στον Χατζημάρκο στο στίχο "Θηγάτηρ Βαβυλώνος" αλλά ο Δάσκαλος δεν καταλαβαίνει τίποτα όπως φαίνεται και ακούγεται άλλωστε:wink:
 

kapoios

Μέλος
Ακομη ενα κομματι απτον ΑΘΑΝΑΤΟ ΠΡΙΓΓΟ...
Απολαυστε....
Τα σχολια σας καλοδεχουμενα....:)
 

Attachments

  • Πρίγγος - Χατζημάρκος «Επί τον ποταμόν Βαβυλώνος».mp3
    2 MB · Views: 335

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και δεύτερη ηχογράφηση του ίδιου μέλους. Δε θυμάμαι να ανέβηκε στο παρελθόν. Αυτή τη φορά ψάλλουν ο Κωνσταντίνος Πρίγγος με τον Αθανάσιο Πέττα. Δεν γνωρίζω αν στη μητρική ηχογράφηση υπάρχει και συνέχεια. Πάντως, αυτό το μέλος προέρχεται από τα δύο διπλά CD που είχε κυκλοφορήσει στο παρελθόν ο κ. Πέττας με εκτελέσεις του Κωνσταντίνου Πρίγγου κυρίως από το Λουτράκι. Δεν κυκλοφορούν πλέον.

Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο Αθανάσιος Πέττας σε αυτά τα πρώτα του ψαλτικά χρόνια, όπου φαίνεται σαφώς η μαθητεία του στον Αθανάσιο Καραμάνη και η επιρροή του από τον Κωνσταντίνο Πρίγγο. Άλλες ηχογραφήσεις του από την περίοδο αυτή υπάρχουν;
 

Attachments

  • 12 - 'EPI TON POTAMON', XOYRMOYZIOY.mp3
    4.1 MB · Views: 173

GIATAS

Μέλος
Γνωρίζει κανεις πότε ψάλλεται το επί των ποταμών στην Εκκλησια. Εχω ακούσει οτι ψάλλεται μονο Κυριακή της Τηρινης Και της Αποκρέω, έν τούτοις ο άρχοντας δείχνει να την ψάλλει καλοκαιρινούς μήνες;
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Γνωρίζει κανεις πότε ψάλλεται το επί των ποταμών στην Εκκλησια. Εχω ακούσει οτι ψάλλεται μονο Κυριακή της Τηρινης Και της Αποκρέω, έν τούτοις ο άρχοντας δείχνει να την ψάλλει καλοκαιρινούς μήνες;
Εαν δεν κανω λαθος πρεπει να τον ψαλλει κατα τη διανομη του αντιδωρου και οχι στη θεση του (όρθρος) γι'αυτο και η οχλαγωγια κ' το "πάψτε ρε γυναίκες", κ' επομένως δεν τιθεται ζητημα κανονικότητας, εαν ξανα δεν κανω λαθος.:D
 
Last edited:
Top